|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 22:13:51   
kapina
Ne mila jas ubavo mu kazav oti ke isteram rabotata do kraj paposle ke spremam dokumenti za ivf imam vreme mlada sum duri ne napravam nova histeroskopija nova mr na hipofiza i duri ne gi ispitam 16genetski mutacii na imunologija jas na ivf niti odam niti spremam dokumenti a sega i prolaktinot duri ne se pokaci nema nikakvi sansi za ivf

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2076
   RE: Вештачко оплодување VII дел
27.1.2016 14:56:14   
MademoiselleNina
Sea razgovarame so nekoi prijatelki, i muabetot e dali moze po nekoja,slucajnost prirodno da se zabremeni dodeka se prima tetapija mikroginon i suprefakt? Edna vika deka moze... jas ne veruvam vo toa.
I drugo, dali smee da se vezba fitness, joga, aerobik, dodeka se prima suprefakt i drugi lekovi pred ivf? Ako nekoja od vas znae, pisete

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2077
   RE: Вештачко оплодување VII дел
27.1.2016 15:06:06   
bitolcanka82
G-gice Nina mislam deka nema shansa za zabremenuvanje zoshto sepak zemash kontraceptivi mikroginonot za smiruvanje na jajnicite..Za yogata jas vezbav yoga i meseci pred postapkata pa se do transferot dali e odobreno od lekar neznam najdobro da si se konsultirash so doktorot jas si vezbav na svoja raka zoshto si se custvuvav ubavo ..pozz

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2078
   RE: Вештачко оплодување VII дел
27.1.2016 15:33:53   
MademoiselleNina
I jas mislam deka ne moze da se zabremeni prirodno pod terapija, no nekoni zeni me ubeduvaa deka moze.user posted image

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 2079
   RE: Вештачко оплодување VII дел
27.1.2016 17:55:05   
kapina
Da moze ako se prepusti edno apce i se ima odnos toj den

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2080
   RE: Вештачко оплодување VII дел
27.1.2016 20:18:48   
Среќичка
Kapina telefonski kontaktiras so Lazarevski? Mene broj ne mi dava - se preku Anita. Ne te sfakam zosto si go barala da mu kazes deka ne pravis ivf ako ne si planirala. Vodat evidencija nekakva?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2081
   RE: Вештачко оплодување VII дел
27.1.2016 22:19:26   
kapina
Ne preku email kontaktiram so nego mojot slucaj e malku po specificen zatoa

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 2082
   RE: Вештачко оплодување VII дел
27.1.2016 22:48:33   
kapina
Inace spremam dokumenti za ivf no prolaktinot me zakoci vo toa i sega moram da cekam da bide vo red pap test napraviv brisevi bez klamidija samo spermogram soprugot treba da napravi no prvo histeroskopijata da ja napravam jas posle da vidime dali e seuste ureden ili e vlosena sostojbata jas naporedno so tie i tie ispituvanja gi pravam

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2083
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 11:13:08   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

I jas mislam deka ne moze da se zabremeni prirodno pod terapija, no nekoni zeni me ubeduvaa deka moze.user posted image


Кога одев во Ремедика, Димитров ми кажа дека имал случаи кога девојката примала супрефакт и таман да добие за да продолжи со стимулација, никако не добивала, докторот и рекол ај направи тест за бременост и оп, бремена. Е сега, не знам дали пиела мигрогинон, инаку, да можно е да се остане бремена со супрефакт, пред стимулацијата. user posted image

Јас од вчера почнав со супрефакт 0,5. Мешковци, како ви оди, сашаичико кики 83? Лежите, одмарате или не?


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2084
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 11:17:03   
Bea
Loveable, srekno pa se raduvame!!!
Inaku jas koga pocnuvav so suprefact, Dimitrov me sovetuvase da ne se pazime...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2085
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 11:23:13   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

Loveable, srekno pa se raduvame!!!
Inaku jas koga pocnuvav so suprefact, Dimitrov me sovetuvase da ne se pazime...


Фала ти многу, ама не знам кога почна со супрефакт, обично се почнува на 21-ви ден, дотогаш работава треба да се бидната, така?user posted image user posted image Или заради тоа што има испитувања кои покажале дека почести односи до трансфер, демек придонесувале за успешно ИВФ? Јас сум искрено на два ума за ова. Првиот пат се пазевме и имав биохемиска, а второто ИВФ до крај имавме односи, па пак не бидна, сега за третово, пошто правев скречинг, нема ништо да правиме.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 2086
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 12:12:29   
Magdalenka
Zdravo devojki,

Ve sledam podolg period i sega e vreme da vi se priklucam.
Posle 2 vonmatericni napraviv laparoskopija za otstranuvanje na tubite i sega prasanjeto e kade za invitro.
Laparoskpijata ja pravev privatno ama za parite sto gi plativ ne dobiv bas vnimanie. Doktorot edvaj dojde da me vidi posle toa i dali 2-3 recenici razmenivme. pred operacija barav da se vidam so nego i samo mi se isponautija.

Sakam doktor koj kje mi obrne vnimanie zosto i prrivatno i drzavno se e isto site brzaat se e prenatrupano a sepak ne e samo besplatniot vaucer, zdravjeto e vo prasanje.
Sum posetila povekje doktori i dilemata mi e vakva
Sistina
- Lazarevski e super ama celata komunikacija odi preku Anita a taa 4 pati mi ja utna terapijata. Posle poslednata inseminacija prestanav da odam kaj niv.
- Mitko ne go poznavam mnogu, sum slusala dobri raboti ama neznam dali e dobar kolku Lazarevski. Mozda kje dobijam povekje vnimanie ama sistina me plasi. Kaj ima povisoki ceni, plus pisuvate deka ne gi davaat site inekcii. Znam deka se malku cudni.

Remedika
- Dimitrov - dobar e ama nisto ne objasnuva, mnogu brza i sekogas ostanuvam so prasalnici. Duri mislam deka i mi se naluti posledniot pat bas zosto prasuvav.
- Petanovski - ne go poznavam ama sum slusala i vakvi i takvi raboti.
- Snezana Stojkovska - mnogu e vnimatelna, nea ja rasprasuvam za se sto ne mi e jasno od kaj Dimitrov. Se mislam da odam kaj nea ama neznam dali e tolku strucna kako drugite. Gledam na spisocite nikoj ne ja izbira nea.

Plodnost
- Tase - za nego znam samo po slusanje i toa i mnogu dobri i mnogu losi

I sepak ostanuva prasanjeto dali vredi da ja pravam tuka kade sto site brzaat i ispagja deka e guzva ili vo stranstvo kade sto valjda kje mi gi cenat parite.


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2087
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 12:35:19   
Bea
Magdalenka, sto da kaze covek... Spored mene, najdobar doktor e onoj sto ke ti go resi problemov. Plus nasava borba e luda voznja, mnogu raboti treba da se poklopat.
Od moeto iskustvo kaj Dimitrov, mozam da kazam deka go delam tvoeto mislenje deka ne posvetuva vnimanie, ne objasnuva mnogu, a nie sakame da ne tintarat malku poveke. Ne znam ni nie kolku sme vo pravo, sto sakame se da znaeme odnapred. I jas sum istata, no ponekogas mozebi e podobro da mu veruvas na doktorot, da ja smiris psihata i somnezite. Od druga strana nemam apsolutno nikakvi dilemi deka Dimitrov e vrven strucnjak koj si ja znae rabotata. Vo mojot proces imav par momenti koga trebase da se donese odluka dali ke se prodolzi so terapija, a potoa i transfer, e da vidis togas kako fino me sedna i mi gi objasni site pro i kontra fakti... Eve zdravje, kaj nego planiram i da se porodam, pa so gospod napred :)
Sto i da odberes, mislam deka e najvazen faktorot doverba i da ne se grickas za vreme na procesot - trebase vaka, trebase onaka...

Loveable i jas togas se pocudiv, tolku vreme ne bidnalo prirodno, pa sega ke bide :) Pocnav suprefact na 22 den, a on mi sovetuvase nezastiteni odnosi do pocetok na stimulacija. Navistina ne znam...


(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2088
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 12:35:48   
LoveableMe RR
Magdalenka, добредојде. Ако проблемот ти биле само тубите, другото е се ок, мислам дека голем дел од работата ти е завршена. Имаме тема Кој доктор за ИВФ, може си ја прочитала, а имаме и тема Имав успешна постапка на ИВФ забременување.

Каде и да се решиш, може сешто да ти кажеме, а како што гледам успешно си ги опишала многу од докторите, така што веќе имаш претстава за нив. Мој совет е отиди уште кај тие што не си била, кај Ивановски, Петановски и Таше, ако си во можност и види што мислење ќе добиеш, па донеси конечна одлука.

Инаку за гужва верувај секаде е гужва и каде и да решиш, ќе чекаш по ходниците, сите чекаме и тоа е факт, кој сака нека каже, ќе те излаже дека брзо се завршува работа. Пиши ни што ќе решиш.

Друго кај двајцата се е во ред?

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 28.1.2016 12:36:23 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2089
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 12:50:00   
Magdalenka
Ti blagodaram na brziot odgovor LoveableMe
Kaj mazot mi se e ok - ako ne obrnuvam vnimanie na holedtrol i pritisok :-).
Jas imam malku trombofilni izmestuvanja, sega pokazav i antitela na tiroidnata ama malku se pokaceni.
TSH e ok. Malku policisticni jajnci ama toa so meformin se resava.

Se na se sum ok zosto za se imam terapija. tubite bea najgolemiot problem.

Da treba da odam na razgovor kaj drugite. Toa e dobra idea.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2090
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 12:59:28   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Magdalenka

Ti blagodaram na brziot odgovor LoveableMe. Kaj mazot mi se e ok - ako ne obrnuvam vnimanie na holedtrol i pritisok :-). Jas imam malku trombofilni izmestuvanja, sega pokazav i antitela na tiroidnata ama malku se pokaceni. TSH e ok. Malku policisticni jajnci ama toa so meformin se resava. Se na se sum ok zosto za se imam terapija. tubite bea najgolemiot problem. Da treba da odam na razgovor kaj drugite. Toa e dobra idea.


Magdalenka, да полицистичните јајници се решаваат со метформин и соодветен пристап од докторот. Што и да решиш, пишувај, споделувај, ќе дискутираме заедно, па се надевам изборот за ИВФ што поскоро ќе ти донесе бебче. user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2091
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 13:48:49   
123ана
Zdravo Rngerajki. Jas dojdov do korsokak. Ginekologot kade sto pravev invitro ( Ivanovski-Sistina) rece deka e neuspesno, najverojatno od stres, bidejki druga fizicka pricina nemalo. Jajnicte se ok, matkata e ok. Na toa jas rekov deka ima nekoj genetski ispitivanja i slicni raboti koj se pricina mozebi za neuspeno IVF. Toj odgovori deka posle 1vo neuspesno invitro, takvi ispitivanja ne se pravele, mozebi posle 3 ili 4to. Malce me zacudi ova, ama ne znam kako e so drugite. Sakam da prasam sega, dali moze jas da odam kaj mojot maticen ginekolog i da mu pobaram da mi dade upat za tie genetski ispituvanja i vit. D, i slicno ili mora da me upati ginekologot za IVF. Pisete kako bilo kaj vas. Fala, pozz :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2092
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 13:56:47   
scared RR
Витамин Д јас испитував уште пред да почнам со инсеминации , слободнп можеш со упат од матичен до биохемија да испиташ. Е сега за останатите генетски ги има многу а и матичниве не се многу упатени во нив. Мој совет ти е да си појдеш до институт за имунологија и да разговараш со некој од докторите ке ти кажат и напишат се што треба да испиташ, дел од испитувањата се прават таму дел на трансфузиологија. После само ке земеш упат за тебе и за маж ти треба некои на имунологија. Прилично се скапи иако се со картони.
За коментарот на Ивановски не ме чуди, после спонтаниот мене ми рече после трет спонтан се испитува, што да кажам страшна работа.

(Одговор на членот 123ана)
Непосредна врска до пораките: 2093
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 14:02:11   
sasaiciko
devojki jk sto ja izvadija od mene vo vtornikot ne se oplodi kako sto treba ,utre ke odime so mm kaj dr za da vidime sto ke kaze sto ponatamu

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 2094
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 14:06:27   
LoveableMe RR
123ana, дали друго е во ред кај двајцата? Овие испитувања и јас би те советувала да одиш на Институт за емрбиологија и хумана генетика, тие најдобро ќе ти кажат што треба.

Сашаичико, баш ми е жал. Со ИКСИ метода беше? Ууфффф....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 2095
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 14:20:06   
123ана
@loveableMe, se drugo e vo red. Spermogram vo red, endometrium vo red, jajnici vo red. Ne znam zosto da cekam uste 2 ili 3 neuspesni IVF, koga mozam dodeka cekam za vaucer 6 meseci da ispitam nesto od toa. A na toj institut direkno da odam so upat od maticen ili se zakazuva tamu? Toa e vo sklop so ginekologoja pretpostavivam? Fala mnogu

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2096
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 14:30:59   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: 123ана

@loveableMe, se drugo e vo red. Spermogram vo red, endometrium vo red, jajnici vo red. Ne znam zosto da cekam uste 2 ili 3 neuspesni IVF, koga mozam dodeka cekam za vaucer 6 meseci da ispitam nesto od toa. A na toj institut direkno da odam so upat od maticen ili se zakazuva tamu? Toa e vo sklop so ginekologoja pretpostavivam? Fala mnogu


Ana123, види ја и оваа тема Што по неуспешното ИВФ? тука имаме скоро се опфатено. Прашај го исто за скречинг/или хистероскопија ако немаш правено, а ако се друго е супер во ред...и види со генетските испитувања исто така.

Подобро така оди на Институт без договор, таму најди ги докторите, да ти напишат што треба на ливче и со тоа кај матичниот, тој ќе напише после за двајцата. user posted image

Среќно, пишувај ни, тука сме за совет, муабет, поддршка. user posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 28.1.2016 14:35:56 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот 123ана)
Непосредна врска до пораките: 2097
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 14:35:00   
Magdalenka
123ana a kako si zadovolna od Ivanovski za drugite nesta? Sledenje, broj na jajce kletki, punkcija, transfer? Dali odvojuva vreme da objasni sto pravi?

Inace jas bi te sovetuvala da odis kaj transfuziologot vo Sisitina, kako i bese imeto, taa mene me isprati na ispituvanja vo MANU i posle mi dade terapija. Genetskite gi napraviv vo MANU, imunosokite na imunologija i transfuzioloskite na transfuzuja. Ima genetski i na imunologija i na transfuziologija, hla ima na transfuziologija isto. Skapo e ama ne premnogu.



< Поракaта ја уредил Magdalenka -- 28.1.2016 14:42:03 >

(Одговор на членот 123ана)
Непосредна врска до пораките: 2098
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 14:45:36   
123ана
@Magdalenka Od Ivanovski sum zadovolna, generalno iako smetam deka ne posvetuva dovolno vnimanie, se e na trcanje. Ama mislam deka kaj site e taka, deka nema Dr. koj soodvetno ke posveti vnimanie na pacientite so IVF. Punkcijata, embriotransverot gi sledese i napravi kako sto treba. Objasnuva sto pravi, ako go prasuvas :) Jas go prasuvav za se sto tocno se slucuva vo organizmot, za sto sluzi i sl. Iako jas ne sum kompetenten primer, bidejki mi e prvo IVF, ne znam kako e kaj drugite. Se uste sme vo dilema, dali kaj nego ili kaj drug ginekolog za IVF.

(Одговор на членот Magdalenka)
Непосредна врска до пораките: 2099
   RE: Вештачко оплодување VII дел
28.1.2016 15:01:49   
kik@
Treta sreka so Dr.Popovic vo Sistina.Covekot e zakon mnogu dobar,fin i posveten vo svojata rabota.Sega imam 4 ipol godisen sin i ke se obideme za vtoro dete naskoro.Pozdrav do site i sto poskoro da se raduvame so golemi mesinja.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот 123ана)
Непосредна врска до пораките: 2100
Страница:   <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  82 83 [84] 85 86   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?