|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VII дел
21.1.2016 12:25:46   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sasaiciko

Bev sabajle kaj dr. I zakazavme za vo nedela da me vidi pak da vidi kako mi rastat folikulcinjata pa ke vidime sto ke pravime kako ke rastat


Тоа значи нема да примаш никаква терапија, така? Ќе одите сосема на природен циклус? Со лесноuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 2051
   RE: Вештачко оплодување VII дел
22.1.2016 12:33:47   
brm_brm
Здраво РР,...Ви посакувам на сите пред се здрава, успешна и плодна година.
Паузирам малку од темава и виртуелно и практично :) ....ми требаше малку одмор после 4 IUI, 2 IVF (кај Лазаревски).Проблемот е машки фактор, имам во повеќе наврати зборувано. Бидејки имам право на уште еден ваучер од ФЗО, размислувам да пробам ИВФ на природен циклус (без suprefact,...евентуално со мала стимулација).
Ве молам за ваше искуство и ваше размислување.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2052
   RE: Вештачко оплодување VII дел
22.1.2016 13:11:20   
LoveableMe RR
Brm_brm, ако е машки фактор, добро е да земете добар примерок и да го смрзнете како материјал. Каде планираш следно ИВФ? Весник, Анна78, скај дајвер и останатите, кога планирате да почнете ИВФ?

Јас почнувам со супрефакт од среда, 27 јануари, a потоа со фостимони, па со Господ напред кон user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 25.1.2016 14:33:09 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2053
   RE: Вештачко оплодување VII дел
22.1.2016 13:14:57   
brm_brm
Сеуште не сум одлучена каде,...меѓутоа најверојатно пак Систина.
Интенцијата на прашањето ми беше за ваше размислување, можност за оплодување во природен циклус (кај мене природно се ствараат барем 2 добри фоликули)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2054
   RE: Вештачко оплодување VII дел
22.1.2016 13:24:19   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

Сеуште не сум одлучена каде,...меѓутоа најверојатно пак Систина.
Интенцијата на прашањето ми беше за ваше размислување, можност за оплодување во природен циклус (кај мене природно се ствараат барем 2 добри фоликули)


Пробај, знае и тоа да упали, доколку си сигурна дека со матката ти е се во ред.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 2055
   RE: Вештачко оплодување VII дел
22.1.2016 14:51:49   
Pinky30
LoveableMe so lesno i so srekja ajde ovoj pat da ima zdravi i ubavi folikuli da si se oplodat kako sto treba i da imas visoka bet.Od se srce ti posakuvam uspesh kako i na site ostanati sto se vo postapka user posted image

Jas vo ponedelnik odam po vaginalni brisevi i pap bidejki mi se postari od 6 meseci i nakaj 01.02 ke odam kaj Petanovski da se dogovorime za Histeroskopija i Skreching i zdravje na 11.02 bi trebalo da dobijam ciklus i da se napravi intervencijava i posle odime povtorno so zamrznatite embrioncinja user posted image Vo meguvreme gi cekam rezultatite od Antitelata i kariotip.So lesno na siteeee i uspesh do user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2056
   RE: Вештачко оплодување VII дел
22.1.2016 15:30:07   
LoveableMe RR
Фала ти Пинки, да се враќа исто така. Заборавив да кажам покрај аспиринот и фолната што ги примам, и витамин Д3, ми рече витамин Е два пати дневно по 400 мг, а си земав плус и магнезиум и Б6.

Рече може да вклучи и други лекарства во текот на процесот, зависи како ќе биде задоволен од постапката. Исто рече ќе вклучи клексан, ама не знам од кој дел на постапката.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 22.1.2016 15:31:02 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2057
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.1.2016 14:40:25   
SOLE
LoveableMe, user posted image од срце ти посакувам овојпат да успееш, на сите што се во постапкава ви го посакувам истото како мене во мешко по двечки user posted image user posted image ,
Се ке биде само смирено и без нервози user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2058
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.1.2016 18:33:33   
Milicka 30
Loveable Me со среќа мила,, и што побрзо со две мали срценца во раце ☺

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 2059
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.1.2016 19:09:36   
kiki83
На пункција поминав добро,имаше 18 фоликули од кои на крај квалитетни и оплодени има 7.Трансверот ми е во понеделник на 5 ден од пункција.Ембриологот одлучи да биде на 5 ден зашто до сега сите три не успешни ми беа на 3 ден.
Што мислите на кој ден е најдобро да се прави трансвер

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2060
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.1.2016 19:39:38   
LoveableMe RR
Фaлaви женски oд срце, штo би прaвелa без вaшaтa пoддршкa, мнoгу ми знaчи. user posted image

Кики83, зa кoј ден oд трaнсфер oдлучувa ембриoлoгoт и штoм рекoл нa 5-ти ден, сaкa дa бидaт пoквaлитетни, иaкo имa успех и нa 3-ти ден. Сo леснo, пa пиши штo ќе ти дaдaт терaпијa пo трaнсфер. user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 2061
   RE: Вештачко оплодување VII дел
25.1.2016 13:46:43   
sasaiciko
Devojki jas vcera primiv inekcija stop i za vo vtornik mi zakazaa punkcija.Se nadevam se ke bide vo red i ke izvadat barem nesto user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2062
   RE: Вештачко оплодување VII дел
25.1.2016 14:16:05   
Pinky30
Sasaiciko so lesno na punkcija da izvada odlicni j.k i da se oplodat site i da se vratat kaj tebe vo meseuser posted image

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 2063
   RE: Вештачко оплодување VII дел
25.1.2016 14:37:32   
LoveableMe RR
kiki83, како помина денес? Пиши ни, те мислиме. user posted image сашаичико, јупии, ајде со лесно, известувај не како ќе пројдеш.user posted image Пинки30, пиши ни што ќе договорите за трансферот. user posted image

*******2015*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

00.01- kiki83- почеток со терапија (Гуржановска, Њуборн Клиник)
00.01- sasaiciko - ИВФ на природен циклус (Димитров, Ремедика)
27.01-LoveableMe RR - почеток со терапија (Ивановски, Систина)

00.02- Pinky30 -трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
00.02.-MademoiselleNina-пoчетoк сo терaпијa (Ивановски, Систинa)
00.02-Sandra36-почеток со терапија (Димитров, Ремедика)


=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

20.02- kiki83 = пункција 25.02=ЕТ
26.02-sasaiciko= пункција 29.02=ЕТ


=========================

08.02 - kik83=ТЕСТ
12.02- sasaiciko=ТЕСТ


2016 година

user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2064
   RE: Вештачко оплодување VII дел
25.1.2016 17:49:55   
gina
Loveable Me duso so sreka user posted image so terapijata ovaj pat da uspees da se vrodi plod vo tvojata utroba i da bides presrekna majka
citam deka si kaj vo sistina mislev deka ce odis vo plodnost milo mi e sto se se premislila user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2065
   RE: Вештачко оплодување VII дел
25.1.2016 19:56:01   
kapina
I mene isto mi e milo sto si se premislila

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2066
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 9:42:37   
sasaiciko
Devojki dobra vestuser posted image mi izvadija edna jk sega cekame da vidime dali ke ima oploduvanje

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2067
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 9:45:52   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sasaiciko

Devojki dobra vestuser posted image mi izvadija edna jk sega cekame da vidime dali ke ima oploduvanje


Одлична вест, ајде те чекаме кога трансферuser posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 2068
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 11:00:20   
kiki83
Et pomină dobro,mi vratija dve blatocisti mi kazaa da miruvam prvite denoviod terapija pijam aspirin,dekortin,kleksan 3x1utrogestan i na Cetiri dena da primam progesteron depo.cekame da ni javat kako se razvivaat ostanatite pet ako ima so Dobar kvalitet ke zamrzneme

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2069
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 11:30:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki83

Et pomină dobro,mi vratija dve blatocisti mi kazaa da miruvam prvite denovi od terapija pijam aspirin,dekortin,kleksan 3x1utrogestan i na Cetiri dena da primam progesteron depo.cekame da ni javat kako se razvivaat ostanatite pet ako ima so Dobar kvalitet ke zamrzneme


kiki83, одлични вести се најубаво и што поскоро да те запишеме на списокот за труднициuser posted image . Смрзнувајте ако има материјал, секако и тоа е опција. Кажи ми како планираш, ќе одмараш до тестот, ќе одиш на работа..?


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 2070
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 11:40:24   
kiki83
Ke odmaram doma veke zedov boleduvanje ză dve nedeli.user posted image .

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2071
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 11:44:01   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki83

Ke odmaram doma veke zedov boleduvanje ză dve nedeli.user posted image .


Тогаш гали го мешко и уживај.user posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 2072
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 21:12:30   
kapina
Kiki83 i jadi po tri brazilski orevi dnevno dobri se za implantacija jas denes taka se iznervirav se javiv na dr lazarevski da mu kazam oti prl e na nula oti nema ivf endokrinologot ne dava duri ne bide vo red on me prasuva za vaucer i jas mu kazav samo molim sto kakov vaucer nema sansi jas da pravam ivf so nula prolaktin znaci luge samo vaucerot gi interesira bozee da nemav endokrinolog kako sto treba neznam i na endokrinologot i go kazav toa samo kaza duri jas ne dadam dozvola za ivf nema ivf

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2073
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 21:42:25   
MademoiselleNina
Kiki83 so lesno, i veselo :),
Jas od utre pocnuvam suprefakt, od 15 ti den od ciklus. Bev denes vo sistina, bidejki ni se pojavi bakterija, pieme antibiotici, i dodeka da bidne sve ke se izleci. I mi rekoa da ne se sekiram premnogu. :) odnosi so zastita ( toa srstrata mi go kaza) :)

Kapina, mozda te prasal za vaucerot bidejki toj vazi 6 meseci, pa da znae, da planira, za da ne ti propadne.
Ili da ne brza, posto ja dobiv vaucer pa pravev histeroskopija, i izgubiv 3 meseci, pa sea i bakterija, no pieme jaka doza na lekovi, i valjda ke se izleci. Taka sto misli pozitivno, mora da bides raspolozena, ne e se taka crno. :)

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 26.1.2016 22:03:53 >

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 2074
   RE: Вештачко оплодување VII дел
26.1.2016 22:02:47   
Hopeful RR
кики83, ајде со среќа и со лесно! Гали го мешко, збори му, кажи им да си седат кај мама во меше во текот на следните 40 недели! Јади протеинска исхрана, намали јаглехидрати и најди на нет фотостимулација - приказ како се имплантира хуман ембрион во матка и гледај си ги по неколку пати во денот.

А да - смеењето е многу важно, до толку што во американски ивф центри имаат вработени кловнови кои ги смеат жените после ЕТ. Ти симни си некои комедии, еве на пример What to Expect When You're Expecting. Јас бев толку хаос со хормоните тогаш, и кога го гледав филмот се смеев и плачев во исто време, хаос user posted image

Нина, со среќа супрефактот и почеток со терапија! Кај ист доктор сме, така што ич да не се секираш, знае што прави user posted image И ние имавме бактерија, се среди по кратка постапка. Пишувај ни како оди постапката!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2075
Страница:   <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  81 82 [83] 84 85   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?