|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Анемија за време на бременост
23.8.2010 15:04:54   
stela
Mislam deka veke mozes da proveris so test, ne sum najsigurna za tajmingot, nemav sreka so tie testovi, no zatoa ginekologot ti e prava rabotauser posted image . Vo sekoj slucaj ako sakas so test napravi si, ako ti pokaze 2 crti, togas si BREMENAAAAA!

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Анемија за време на бременост
23.8.2010 15:06:57   
anebebe
lele ti blagodaram stela i bas ke proveram prvo so test user posted image pa potoa na ginekolog

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Анемија за време на бременост
23.8.2010 15:11:15   
stela
user posted image Vazi, pa ocekuvam objava deka si user posted image

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Анемија за време на бременост
15.9.2010 17:23:34   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Сок од цвекло, јаболка и моркови, драгана_ване..на многумина му ја подобри крвната слика.




Леле нешто погадно од сок од цвекло не сум пробалаuser posted image ....ама што се мора се мора...го мешам со некој друг сок инаку неможам да го пијам.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Анемија за време на бременост
27.6.2011 20:02:12   
Annet
еве јас сега си направив лек за да си ја појачам крвта.мед и семе од коприва...ке јадам секој ден ,морам да си помогнам некако да се појача крвта .па ќе ви пишам за еден месец какви се резултатите...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Анемија за време на бременост
28.6.2011 16:54:19   
Elce
mojot hemoglonin vo cel bremenost bese 115,ni se pojaca ni padna a crvenite krvni zrnca 3.80,ginekologot mi vikase deka toa e dobar hemoglobin,apel do site trudnici obavezno da pojacaat krv pred poroduvanje,posle poroduvanje kaj mene hemoglobinot padna na 80 a crvenite krvni zrnca na 2.40,nemozev da mrdnam ni do wc,tahikardija 120 i na kraj primiv kesa krv,od koja na sred primanje mi se pojavi alergija na liceto,crveni plikovi i mi ja prekinaa transfuzijata,cuvajte se od nastinki,jas cela bremenost ne nastinav sega sum bolna a se porodiv pred 10 dena,isto i maloto go zarazivuser posted image .

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Анемија за време на бременост
28.6.2011 17:29:14   
Annet
elce neka ti mine i tebe i na bebenceto,isto mi vika i mojot gin.pij surup i dobro.a stoi vo mesto hemoglobinot mi e 10.9..mn kasno mi tekna za ovoj lek iako mi kazuvaa od poodamna moram da jadam od lekov..

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Анемија за време на бременост
28.6.2011 21:46:37   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

elce neka ti mine i tebe i na bebenceto,isto mi vika i mojot gin.pij surup i dobro.a stoi vo mesto hemoglobinot mi e 10.9..mn kasno mi tekna za ovoj lek iako mi kazuvaa od poodamna moram da jadam od lekov..


Annet, јас тој лек- семе од коприва и мед го јадев од трети месец. Ама џабе. Во седми кога ми падна хемоглобинот ништо не ми помагаше. Не телешко месо, не цвекло, не брокула, и на крај примав терапија- тотхема  (не знам веќе колку ампули испив), толку ми беше лошо и НИ ТОА не ми помогна. На крај после пораѓај и јас завршив како Elce со додавање на крв.
Тоа е тоа...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Анемија за време на бременост
28.6.2011 21:47:15   
anedespo
Obavezno terapija so lek, a posle ti pak praj si sokcinja

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Анемија за време на бременост
28.6.2011 22:24:59   
Annet
epa jas i tot hema ispiv 40 ampili i veke 3 surupi legofer ...i isto mi e...sega i lekovi i ova lekov ,ke probam ke vidam kako ke bide..........

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Анемија за време на бременост
29.6.2011 2:02:09   
ikki
jas cela bremenost bev anemi4na i piev tothema, a posle poragaj svekrva mi mi napravi nekoj lek so seme od kopriva i med.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Анемија за време на бременост
29.6.2011 12:22:38   
anedespo
Postojat poveke lekovi. Ako eden ne deluva se menuva drug. A i jas ne piev Legofer, tuku Ferum lek Pojak e i podobro go vrzuva zelezoto vo krvta, megjutoa nekoi tesko go podnesuvaat (zapek, povrakanje).
A najvazno e terapijata da se pie najmalku 6 meseci za da ima efekti i obavezno da se zema so C vitamin , koj pomaga da se vrze zelezoto.
Treba i ishranata da se podobri . Parce meso sekoj den. Ako treba i so sila. Toa e najvazno. A za koprivi, cveklo i slicno nema steta, megjutoa ne se lekovi.
Anemijata e seriozna rabota vo bremenosta zasto se prenesuva i na bebeto, koe posle moze i pocesto da se razboluva. Zatoa ozbilno i na lekar.

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Анемија за време на бременост
30.6.2011 2:58:05   
ikki
da da anedespo, pred nekolku meseci i andreja bese anemi4na, edno sto se prenesuva, drugo sto ne jadese nisto... more sreka ovie jajca od prepelici sto i gi davam se opravi sega e super.


(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Анемија за време на бременост
1.7.2011 13:46:26   
dushice
mamicki dali nekoja od vas bila na konsultacija kaj dr tanja turungieva i dali od toj rezim na ishrana imala podobruvanje na krvnata slika inace zelezoto mi e 7 a hemoglobinot 97 a  sum 33 nedela i mi prepisaa uste edna kutija tothema

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Анемија за време на бременост
23.5.2012 14:17:27   
stela
Trudnici kako ste, kako vi e krvta? Jas denovive proveruvav krv i zelezoto.mi e mnogu nisko 6,5 , a hemoglobinot 104, leleee. Jas veke pijam totema i ne ocekuvav volku niski vrednosti, user posted image i ne samo totema pijam i sok so cveklo a i med so kopriva...ne znam sto ke mi kaze doktorkata, vo petok sum na kontrolauser posted image

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Анемија за време на бременост
23.5.2012 15:47:52   
mama_sk
Мене хемоглобинот ми е 88 а 26та недела сум... Ми ја зголемија дозата на тотхема, сега треба по две на ден да пијам. Хематологот ми рече да јадам месо, зеленчук и овошје секој ден и нема да имам потреба од никакви лекарства user posted image

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Анемија за време на бременост
23.5.2012 23:35:10   
sharlot
koga bev 6 mesec bremena doktoreot mi prepisa Haemovit od Healthcare ,porad blagoi opaganje na hemoglobinot,mene tolku mr bolese zeludnikot s i nikako ne mozev da go podesam pa mi go prekina.Sega koga vlegov vo 9 mesec isto taka koga napraviv analizi hemoglobinot mi bese malku opadnat no ne bese nisto strasno,sepak doktort mi dade da pijam Totema.Eve gi pijam edna nedela edna ampula posle rucek i dobro gi podnesuvam voopsto ne me boli zeludnikot.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Анемија за време на бременост
14.7.2012 12:08:47   
myself
Ве молам да ми кажете каде можам да најдам семе од коприва? И колку семе се става во голема тегла мед?

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Анемија за време на бременост
14.7.2012 12:44:32   
Gwendolin
Семе од коприва јас купив од Зегин, имаат стално, ако не можеш и од билна аптека да побараш, ама во Зегин го имаат знам. А колку се става не знам да ти кажам зашто јас си правам по мали порции во голема тегла . Не ја полнам теглата со мед цела (си претурам од друга) и ставам семе ...па не знам колку, турам дури не ми стане тешко за мешање (леле ама рецептаааuser posted image ) и додавам мелени (го дробам де јас) лешници, ореви, бадеми...што ќе имам во моментот. Не е некоја точна рецепта, ама ваљда помага. До 5 месец ми беше 120 хемоглобинот, па ми падна после нагло, па сега пијам витамини, едни капсули за железо ама заборавив како се викаат user posted image , не знам и тие од Зегин ги земав и си јадам од медот, па успеав да го качам хемоглобинот на 110 и се надевам ќе го качам уште повеќе.

(Одговор на членот myself)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Анемија за време на бременост
14.7.2012 12:49:49   
myself
Фала ти Gwendolin. Ќе пробам па ќе ве известам дали помага.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Анемија за време на бременост
14.7.2012 12:55:54   
Malecka23
ima edna recepta za sok sto e 100% proverena za zajaknuvanje na krvna slika
1kg cveklo 1kg morkovi 1kg portokali i 1kg limoni vo sokovnik se se stava se pravi sok i se razreduva so voda na ovaa kolicina se stava okolu 1kg weker ispagaat okolu 10-12l sok za ovie zeski denovi super.Inace i ja sum sea na feroglobin koj mi e mn tuzen ama ete so sok kompenziram nekako

(Одговор на членот myself)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Анемија за време на бременост
17.7.2012 11:03:53   
stela
Jas od pocetokot na bremenosta, pa i prethodno redovno si piev sok od cveklo, jabolko, limon; koga zabremeniv osven toa redovno pocnav i so seme od kopriva vo med, so limon;pa pak mnogu mi se namali zelezoto i hemoglobinot okolku 4ot mesec... zemav edna-dve dozi tothema, a potoa prodolziv so legofer sirup koj ke go pijam do kraj. Rezultatite mi se podobrija Hgb 111, a zelezoto 19, no mislam deka toa ne se vistinskite vrednosti zasto eritrocitite mi se pod granicata, a i zatoa se preporacuva podolgotrajna terapija, a merenje na vrednostite po odredena pauza od pienjeto na preparatot za zelezo.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Анемија за време на бременост
12.3.2013 11:44:13   
arh_diz
Cela bremenost piev zelezo user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Анемија за време на бременост
12.3.2013 16:42:42   
bebuv4eto
jas bev anemicna od mojata 15 godina, od koga znam za sebesi se ke mi prepisat nekoj preparat so zelezo ke ja ispiev dozata i tolku togas zatogas ke mi stasase hemoglobinot do 115 i posle bez terapija pak ke merev i se okolu 83-95 nikako poveke , znaci bez piejne na zelezo tolku a so piejne nikako da stasase nad 120 i taka godini godini, do minatovo leto pred da se omazam proveruvav krv za helikobakter i koga oppp mnogu visok rezultat i laborantov mi veli zatoa ti i tolku vreme imas problem so krvta, ajde trojna terapija za helikobakterot po sema i plus 6 mes bez prestan zelezo so vit c ama bez prestan nitu eden den en preskoknav i koga vo 3 mes vo bremenosta prvpat meram hemoglobin gledam i se cudam 130 :)) znaci od pred 14 god ne sum imala takov rezultat od osmo odd :))) a sega plus bremena i ajde malku se odmoriv nekade mozi 2 meseca od zelezoto i sega pred nekoj den pak pocnav da si gi pijam i fala mu na gospod mnogu ubavo se osekam ni me se losi ni mi se vrti a predhodno cesto mi se slosuvase a sega em bremena em puska sum :D znaci moja preporaka vi e pijajte tableti kakvi sakate ne e vazno samo zelezo da se so vit c najmalku 6 meseci bez prekin i ke imate podobrena krvna slika!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Анемија за време на бременост
12.3.2013 17:13:55   
Felly RR
Јас цела бременост пиев Фероглобин, чат пат каснував мед со семе од коприва, јадев салат од свеи цвекло и хемоглобинот цело време ми беше 112-115. Никако погоре.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?