|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
28.12.2009 20:20:42   
Sasoxp
Na sinceto mu zemaa krv. Velat ne pnevmonija. Denes malku podobar e. Imase temperatura 38,5 ali za razlika od 39,7 ima podobruvanje. Da se nadevame deka ke pomine. Prima terapija za vospaleni usinja. Inaku 4 dena 39,7 t imase.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 8:24:38   
Iva
Вчера се враќам од работа и идам да го гушнам Тео, кога тој гори од температура. Му мерам 38,6. Ајдееее си викам. Детево ниту кашла, ниту нос му тече, не знам што му е. Си мислам да не е од забите, бидејќи непцето кај кецот горе му е многу потечено и зацрвенето забчето само што не пробило. Ај мамички кажете ми дали е можно толкава температура да е од заби?
Цела вечер имаше и еве сабјлево пак. Јас морав да одам на работа и не знам моите дали го носат на лекар. До сега Михајло само дома сум го лечела ако кревал само Т. А со забите немавме проблем со Михајло и затоа не знам. Ајде совет, ве молам.

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 8:28:46   
profesorica
можно е да е од забите. но ако му држи таа Т, подобро нека го однесат на лекар.и Дамјан му се случило нагло температура без кашлица, течење нос или некој друг пропратен симптом.и после испадна таков вирус со само висока Т. сепак можно е и да е од забите.се случувало кај братучетка на Дамјан до 39 температура поради забче.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 8:33:16   
Iva
И јас претпоставувам дека ако не е од забите можно е да е вирус, а вирусите не ги лечат со антибиотици така да излишно е да го малтретирам да го носам по лекари. Му давам на 6 саати парацетамол и нозете со чорапи во оцет му ставам. Ќе му се спушти до кај 38 и пак после се качува. Ај ќе видиме до после. 

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 8:36:33   
mami
сигурно му е од запчињата, он нема ни едно уште така? сигурно ке му избиваат потешко дека подоцна ги вади

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 8:39:23   
profesorica
добро Ива прати ситуација денеска како ќе биде а можеш и телефонски да се консултираш со матичниот педијатар.




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 8:39:56   
Iva
Нема ни едно до сега извадено а и го гледам нешто овие два дена не јаде толку многу, како што јадеше претходно. Го мачат, душичка, леле само како плачеше ноќескаuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 8:58:07   
big_mama817
Ива сигурно му е  од забите јас знам по син ми од првиот заб кога му никнуваше до последниот сите ги извади со Т и тоа околу 38 и тоа најчесто три дена додека не му избијат навистина виде он голема мака а и јас со него

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 9:42:35   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva

Вчера се враќам од работа и идам да го гушнам Тео, кога тој гори од температура. Му мерам 38,6. Ајдееее си викам. Детево ниту кашла, ниту нос му тече, не знам што му е. Си мислам да не е од забите, бидејќи непцето кај кецот горе му е многу потечено и зацрвенето забчето само што не пробило. Ај мамички кажете ми дали е можно толкава температура да е од заби?
Цела вечер имаше и еве сабјлево пак. Јас морав да одам на работа и не знам моите дали го носат на лекар. До сега Михајло само дома сум го лечела ако кревал само Т. А со забите немавме проблем со Михајло и затоа не знам. Ајде совет, ве молам.



Можно е и ние сме пример за тоа... баш во петокот син ми качи 39 Т без кашлање, без да му тече нос... го однесовме на лекар, го преслуша докторката и кажа дека нема ништо на градите, грлото не му е црвено, па како што кажа дека можно е од забите да му е. И еве така испадна еве му никна едното запче, а кај и да е и другите 3 треба да излезат. Температурата траеше цели 2 дена околу 37-37,5-38 и тоа под Ефералган, ако не пиевме којзнае колку ќе се покачеше. Мој совет е право на лекар.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 9:43:46   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva

Нема ни едно до сега извадено а и го гледам нешто овие два дена не јаде толку многу, како што јадеше претходно. Го мачат, душичка, леле само како плачеше ноќескаuser posted image


Истата ситуација, не јадеше и мојот само млеко, чај и сокче пиеше, нон стоп плачеше, и сакаше само во раце.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 9:53:36   
Iva
Еве сега се слушнав со моите дома, подобар бил, живнал малку, му спаднала температурата,user posted image ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Ја во принцип не сум паничар, ама после бронхо пнеумонијата што ја имаше Тео повеќе се загрижувам отколку претходно.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 11:13:34   
Sasoxp
Moeto since 4 dena 39,7 imase. Ne kaslase, ne mu tecese nos. Samo temperatura. Mi rekoa virus imalo nekoj. Eve sega podobar e. Nema temperatura ama uste e na terapija vo bolnica. Najverojatno utre ke si dojde domce :)

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 11:29:03   
Еца
user posted image Сашо за твоето мало, баш убаво што сте добри и што утре си одите домче, чувајте се и голем поздрав

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 11:29:48   
caci20
I redno e za praznicite da si bide doma. Se ke bide vo red, doma sekogas pobrzo ozdravuvaat. Samo hrabro.

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 11:37:30   
Еца
Ивичка ајде да ни јавиш декас се појавило првото запче на Тео и дека се е во редuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 11:43:35   
ikipp
i kaj mene deana imase temp 39,ama i spadna za 2 dena,ama i kasla,pa i sirup pie.ima sega sekakvi virusi.pa i maloto go prefati,a ima samo 1 mesec

_____________________________

uzivaj vo sekoj den od zivotot

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 14:22:02   
majka 79
i moeto imase temperatura 39.6 itoa tocno 24 casa. ni nos mu tecese, ni kaslase, a grloto umereno crveno rece doktorkata. virus so visoka temperatura

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Температура кај децата
30.12.2009 16:28:33   
Sasoxp
Takov e virusot. I kaj moeto since isto taka bese. Samo temperatura i nisto drugo.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Температура кај децата
31.12.2009 18:08:19   
Iva
Денес цел ден немаше температура Тео и таман си викам еве помина, сега качи 39,5. Му ставив чепче, па ќе чекаме да видиме како ќе се одвиваат работите.

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Температура кај децата
4.1.2010 12:09:02   
pacuvce
Samo sto sednav da ve zirnam malku i gledam sto ubavo si muabetite na najrazlicni temi....user posted image user posted image user posted image
E nie denes imame temperatura...I dvajcata se bolni...Prvo pocna golemiot so kivanje i nos tecenje,ama neli toj e pogolem pa ja istera nekako rabotata na noze...Arno ama,malovo cela nok placese,sega ima i blaga temperatura do kaj 38,a od sabajle go nosev i na lekar i mu dadoa sirup Hikoncil...Dr.veli da e pogolem nemase nisto da mu dadam,ama malecko e i mene mi e strav...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Температура кај децата
4.1.2010 12:12:15   
mother 29
ajde ke bide..ete si prima antibiotice,gajle nemaj..sega samo na podobro ke odi...tecnosti mnogu
pozzzzzzuser posted image


(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Температура кај децата
4.1.2010 12:12:18   
Iva
E што да правиме, тоа е, деца се , се разболуваат а ние родителите се секираме. Само да поминува со лесно и плус нели така растат деца. Ајде ќе помине Пацувче, не се секирај.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Температура кај децата
4.1.2010 21:30:24   
Sasoxp
Mene sinceto 4 dena t 39.6 imase. 6 dena vo kumanovo vo bolnica lezese. Vo cetvrtokot go pustija doma. Do sabajlevo se bese dobro ama potoa cel den eve t ima. Ni banjanje nitu sirup nisto ne pomaga. Neznam veke od sto mu e. Ne e nastinat ni nisto a t celo vreme.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Температура кај децата
4.1.2010 21:33:14   
pacuvce
Kolku e staro vaseto malecko???
Nas ni rekoa deka e jaka nastinka,koja kaj povozrasni bi se nadminala samo so caevi i vitamni,ama bidejki sme mali,moraa da ni daadat sirup...Denes cel den imavme onaka do kaj 38 stepeni...Sega go zaspav,pa ke vidime za vecer...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Температура кај децата
4.1.2010 21:38:00   
Sasoxp
Kaj mene sinceto 4 dena t 39.7 imase i 6 dena vo bolnica vo kumanovo lezese. Od cetvrtok e doma. Do sabajlevo se bese vo red ama denes koga gledam pak kacil temperatura 39. Ni sirup ni banja nisto ne pomaga. Eve uste placeme i ne spieme. Neznam veke sto da pravime. Ne e nastinat a t celo vreme. Prima makropen sirup. Pomagajte. :(

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?