|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 12:49:38   
LoveableMe RR
vezilka, мислам дека сакаат со ова да ги спречат злоупотребите, веројатно имало и такви кои од мрзливост не сакале да се мачат да напнуваат со саати и ајде царски, не знам....но за сметка на тие, сега може ќе страдаат оние на кои им е потребно....

се надевам дека и во иднина, таму кај што има медицински индикации, нема да прават пазар и да тактизираат, туку веднаш ќе ги стават на царски....

многу дилеми отвораат овие нови правила, се ќе биде добро ако правилно се применуваат, само да нема злоупотреби или премногу страв од дозволување царски, па да биде на штета на родилките.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 13:09:30   
AneLav RR
Никогаш до сега не сум чула дека царски рез бил по желба на родилките.Од секогаш имало врски и плаќања за тоа знам ама дека ги прашувале како да ги пораѓаат тешко малку.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 13:19:56   
Malecka23
Jas sum edna od tie sto na drzavno fativ vrska i si plativ dok so prvoto od pusti strav demek ke me nosi odma na carski.Denta koga me zadrzaa i vikam carski ona mi vika da puknes nema sansi.Sega ke me kolnes utre ke mi reces fala ama sepak..
MIslam deka namesto da se ograduvaat vaka treba prvo da porabotat na stravot kaj zenata.Na odnosot na personalot sprema rodilkata ma kolku god ona vikala i vristela.JAs ne mozam da ja zaboravam slikata od pretporodilna sala kade bevme 13-15zeni.Koja krvari koja vika a personalot muva ne go lazi.Ispija kafinjata i za 1cas skoro site bea porodeni.
Se nema nikakva etika cest na isklucoci ama kako ti ke i vlees doverba na rodilkata i ke ja nateras da gi slusa tvoite instrukcii koga ti pies kafe ne objasnuvas nisto se deres.Mislam mene ednas sestra koga dojde koga me fatija jakite bolki ne mi kaza nisto drugo osven leleee kolku si se zdebeila kako prase pa ti nikogas nema da oslabes.A jas cekam za na box d ame viknat pocrveneta od bolki.I??toa e odnos?1
Pa posle ke se cudat zasto se poragale carski....???JAs i za ovaa bremenost sakav carski imam indikacii za istiot samo mi e mn strav sto imam doma detence mn zavisno od mene kako ke bide odvoena 5dena.I zatoa sakam da fatam vrski nekoj na dog da me poraga prirodno a vo sprotivno odma carski.Pak ke kazam treba mn da se rab na odnosot da se koregiraat nedostatocite rodilkite d aimaat doverba vo onoj kaj koj dosle da im pomogne da go donesat na svet ona malecko detence a mesto toa imame samo strav strav i nevidena trauma

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 13:29:49   
Ilina87
Ова се чисти глупости. Тие што плаќале за договорен царски пак ќе најдат начин да го направат истото. Доктор ќе потврди дека морал да се изведи царски, нормално со измислени причини и готова работа. Само од сето ова најзагрозени ќе бидат тие што се без врски и без пари, и во случаи кога навистина ќе биде потребен царски ќе ги малтретираат до последно.

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 13:37:33   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Само од сето ова најзагрозени ќе бидат тие што се без врски и без пари, и во случаи кога навистина ќе биде потребен царски ќе ги малтретираат до последно.

Потполно се сложувам со тебе, адутите потрошени за царски рез ќе мора да ги трпат невини луѓе на кои навистина ќе им биде потребно такво нешто. А со ова што го кажал министерот ама баш ништо нема да се смени додека не почнат да ги казнуваат докторите, ако има уште некој саглам останат на државните клиники.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 13:40:08   
blue_blue
им снемува пари во сите каси па не знаат више како да се снајдат. Значи ако плаќам здравствено осигурување фул тогаш има и да добијам каква што сакам услуга. Ако баш сакам да се пораѓам царски има да се пораѓам мој проблем - нек сум и лигла и ваква и онаква...На докторот е да ти објасни што е најдобро за тебе и да ти предложи ама на тебе е да одлучиш што ќе правиш, не на него. Ми се гади више од трипер комбинацииве што ги прават...Не знам како изгледа во државна болница (бременоста ми ја водеа во Ремедика и таму се породив) ама по сите причи што сум ги чула не сакам ни да дознаам. Па не се бре жениве стока па да им се дереш на породување, да им скокаш на стомак, да ги оставаш со болки со денови и со пукнат водењак...значи немам коментар - се злоупотребувало, жените извољевале...како не бе!!! јас и ако во еден момент помислував да имам трето дете, многу брзо се откажав, зошто сега немам услови да одам во Ремедика (тогаш имав странско здравствено осигирување). И најсреќна ќе бидам кога ќе си купам авионска карата во еден правец и ќе живеам со семејството во нормална држава...

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 14:00:19   
AneLav RR
Значи не е работата во тоа „дали јас сакам и како сакам“ . Мора да има медицински оправдана причина за тоа. Инаку ако секој пациент прави тој како што сака на што ќе личи тоа. Докторите не се луѓе што треба да служат за исполнување желби и честитки. Не може сакам вака или онака како треба како е оправдано медицински. Ќе излезам малку од темата ама во тој контекст и мене ми се има случувано да дојде пациент и да ми рече вакви заби сакам да ми направите како на сликава или како на комшиката , ама како да му направам кога условите во уста им се различни и ред други работи кај едниот или кај другиот се контраиндицирани и невозможни. Се трудам да објаснам што може а што не може и како треба прво функционално а потоа естетски да задоволува. А и кај мене се плаќа приватно и кажувам ако сакаш така оди некој друг нека ти ги направи, јас вака мислам дека треба и крај. Тоа е медицинска етика си постои предмет што се полага на факултет. Министерпот нека им даде да го преполагаат ако заборавиле а да не ја спомнувам и Хипократовата заклетва.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 14:06:27   
vezilka RR
Според мене и оваа ука-бука околу царскиов е за да ги омаловажат жените, бидејќи само тоа излегува на површина. И досега никогаш и немале право да избираат како сакаат да се породуваат, секогаш имало оправдана причина во документите, и сега ќе биде исто. Само сакале да им „удрат шамар“ на разгалените жени кои сакале датумот на породување да го усогласат со сопствениот роденден или не дај боже, некој државен празник. Која небулоза и увреда кон жените!!!

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 14:14:39   
Bethany
Секако дека не беше баш по желба на пациентката, туку и тие што ги исполнувале желбите бидејќи си земали парите.
Золва ми (или јатрва не знам како се вика :)) уште пред десетина години само што остана бремена, најде доктор да ја породува царски, да не се мачела.
Е сега таа има право да си ја изрази желбата и својот страв, како и секоја друга, ама па докторот треба да биде тука и да го води случајот онака како што треба, а не парите да го водат него.

И друго, некој кажа погоре, и ги разбирам жените што бараат царски, од пустиот страв, да избегат од кошмарниот третман. Не сите имаат да платат приватна болница да ги породат ко што личи, па си велат ајде подобро двеста евра да платам на докторот отколку илјада евра на болницата.
Наместо да поработат малку на односот кон породилки, разбирам дека тоа на нив им е како добар ден, само работа, ама па со животно не би се однесувала така.
И што стана со епидуралните? Нели подобро тоа да го уврстат на списокот на желби, а не и за тоа треба врска, ко од џепот свој да ги дават.

И се согласувам дека после на крајот пак ќе испаштат тие без врски и без пари.


< Поракaта ја уредил Bethany -- 19.12.2014 14:25:28 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 17:31:42   
TARA1
Znaci za sekoja medicinska intervencija si ima protokol. Znaci tocno utvrdeno cekor po cekor kako ke se dvizi odredena procedura ,objaveni vo sluzben vesnik a RM i toa ne e od sega. Tie se preporaki po koj treba da tece odredena terapijata i intervencijata. Taka se raboti sekade vo svetot samo ne kaj nas. I daj boze da pocnat da se primenuvaat i da se pocituvaat ( sto iskreno ne sum mnogu sigurna ama od nekade mora da se pocne), togas veruvajte vo golema mera ke se izbegnat eventualni lekarski greski i improvizacii. I mislam deka nitu eden doktor ne e lud da zrtvuva neciv zvot. Pa zemete eden prost prmer, kolku od vas se rodeni so carsi rez. Pa zar nie sme pobolni i pokomplicirani od nasite majki, ajde ve molam.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: За или против планиран Царски рез!
19.12.2014 22:27:59   
kapina
zaradi tie sto mozat da ragat prirodno a nesakat ke stradat i takvite kako mene da kazeme sto se so poveke intervencii hiruski na stomakot i moe mislenje oti na toa pole treba da se rabote i carski rez da se prave samo tamu kade ima indikacii zatoa zosto toa e sepak hiruska intervencija jas toa go znam po sestra mi imase dva carski reza oti morase ne od sto sakase prviot pat ginekologot nastojuvase do posleden moment za priroden poragaj no bebeto pocna da gube tonovi a za vtoriot carski rez morase pak oti nemase 2 godini od prviot i ic nesakase oti posle poroduvanjeto vide maki

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: За или против планиран Царски рез!
20.12.2014 0:57:45   
tea 88
Moe mislenje e da se pocituva zelbata na sekoja zena , kako sto saka taka sekako prethodno da i se obrazlozat posledicite od rizikot i mislenjeto na doctorot. Koga ke imame zdrastvo kako vo stranstvo, i bolnici i lekari sto se tresat nad pacientkata kako vo privatnite bolnici togas da kazuvaat kako treba a dotogas neka prosetaat po bolnicite da vidat sto se slucuva. Horor film ete toa. Posebno Prilep i Bitola znaete kolku rodilki izumrea od negriza na doctorite, celo vreme kazuvaa po vestite. A ako sakala zenata carski i ne dozvolil doctorot pa vo tekot na poragajot ide do komplikacija so seriozni posledici , za toa ke odgovara doctorot ili ke rece napravil se sto mozel. I kolku e tocna procenkata na doctorite, taa nivna procenka ima nizok stepen na greski i komplikacii pri poragaj ili ima i smrtni slucai a nikoj ne odgovara. Epa neka ja sporedat i taa nivna procenka i ishodot od nea so tie vo drugite zemji pa potoa neka voveduvaat i kazuvaat kako treba.
I uste ova. Znaci ministerot gi napravi zenite vo Makedonija prosti i glupavi i razgaleni demek samo nie ovde vo Makedonija imame najgolem procent na carski , a vo drigite zemji samo ako ima indikacija. Pa prvo pricinata neka ja otkrie zosto sakaat carski pa posle neka kazuva.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: За или против планиран Царски рез!
20.12.2014 1:08:55   
Cvekelencule
Женски сите ве исчитав и ме се врати филмот кога се пораѓав со второто дете ,јас бев отидена на цтг и ја носат една трудница со болки и таа на цтг и ден денеска ми иди сликава женава пиштеше корнеше мислам во моменто дека болницата ја крена оти не можела да поднесува болка а не беше ни нешто отворна мислам дека два до три прста беше.И вика на докторката мораш да ме носиш во сала сакам царски а докторкава и вика а бе чекај малку рано тие почекај да видиме како ќе се одвива отворњево не бре вика сакам царски и замислете свекрвата беше тука со незе не ја остави да појди до дома за да и ги донеси работитте не ја пушташе од рака и викаше не ме оствај страв мие и за тој страв си се потпиша самата и ја направија царски рез.Искрено си викам камо и јас да правев така да вриштев и мене да ме направеја царски немаше да го доживеам тоа што го доживеав ама кој да знае дека ќе се роди толку големо и ќе ја пушти раката прво срце на мајка

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: За или против планиран Царски рез!
20.12.2014 1:12:37   
Hopeful RR
И најдобро нека оформат првостепена и второстепена комисија за секоја трудница да добие дозвола дали е размазена, принцеза, извољева или се занесува, пошто ова веќе станува апсурдно. Демек се стимулира трето дете, а ти се врзуваат рацете на секој чекор - те не можеш ваучер за ивф тек така да добиеш, па има ограничен број ваучери, па терапиите се скапи, па не може царски, а и моментот дека близнаци не се рачунаат како две деца - односно, ако имам здравје трето дете, нема да добијам финансиска надокнада, бидејќи се "само" две породувања.

Го проширив муабетот, но чисто да го ставам во контекст - ова е стварно претерано навлегување во интима. Јес дека се злоупотребува, ама од друга страна, тоа како ќе се породам е моја работа и работа на докторот, а не на Министер, Правилници, Закони и слично. Башка во свет во кој медицината и целокупната наука секој ден одат напред, преку глава ми е глорифицирањето на "природното"!!! Аман, ко да мора се да е природно - ај да се вратиме назад во камено доба, без струја и вода, да раѓаме на нива и да умираат и родилки и бебиња и се да биде природно!

Еве на пример, јас веројатно ќе мора со царски, дека близнаци. Искрено, би сакала регуларно заради полесното физичко закрепнување, но тоа ми е споредно во однос на тоа што е побезбедно и за бебињата, и за мене. Не сакам бре да се мачам и да се малтретирам, ако нема потреба за тоа, посебно па кога со години плаќам фул здравствено, од кое изгледа немам никаква корист! И природно, и царски, си имаат свои маани и предности, и се слагам со муабетот дека наместо вакви драконски мерки, треба да се работи на односот на персоналот, посебно на Гак. Кога сите они би биле фини и љубезни, како што сме сите на нашите работни места, кога не би се дереле, изживувале и вреѓале, тогаш нема однапред да се ствараат трауми од "природно" породување и не би имало потреба да сакаме царски. Ама како и се друго, кај нас фокусот е на споредните нешта и на привремените фејк решенија, а не таму каде што е проблемот.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: За или против планиран Царски рез!
20.12.2014 6:21:28   
rici
Kaj mene soprugata i vo dvete deca se porodi po priroden pat.A za ova so carskiot rez mislam deka doktorite treba da znaat koj e za carski , a koj ne.Mislam deka tuka ne se prasuva majkata dali saka ili ne. Ako ima potreba normalno deka ke ja porodat so carski ako ne ...zosto? Posle carskiot rez ke ima maki uste cel mesec, ke treba da lezi, da nepodignuva nisto tesko, pa konci moze da ispukaat, a ako nemas koj da ti pomaga???? Znaci mnogu podobro e po priroden pat, bolkata trae tie nekolku min. dodeka se poragas, ama posle veke nemas problemi, spremna si za se, dodeka tie so carski keimaat maka podolgo vreme.Sepak moe mislenje, od iskustvo od sestra mi koja se porodi so carski, pa i ispukaa koncite, pa morase pak da odi odnovo da ja sijat, pa sreka ima svekrva koja i pomagase so deteto i po doma, ama ako nemas koj da ti pomogne, tesko tebe.
Rici

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: За или против планиран Царски рез!
20.12.2014 10:58:37   
tea 88
Pa znaat zenite sto sakaat carski kolku vreme e potrebno da se oporavi, i rizicite koi se. Znaci toa si e nejzina odluka . A mazot tesko deka moze da donese odluka namesto nea, moze da ja ispocituva odlukata i ako nema pomos da i obezbedi pa i 2 mes. ako treba. Pa i tie sto imaat bliznaci so prethodno rodeni 1 ili 2 dete i na niv im treba pomos.pa i prirodno da bidat porodeni. Zenata go znae toa, ima koj da i pomaga i se resila za 4dete, ili za carski.

(Одговор на членот rici)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: За или против планиран Царски рез!
20.12.2014 16:11:53   
Hopeful RR
Така е. Демек ако е природно породувањето на новата мајка не и треба помош?! Или родилките што немаат помош од свои мајки или свекрви не смеат да се породат царски?
Секако дека царски си има други ризици, ама не дека и "природното" е совршено - еве читам наназад по темава и страв ме фаќа кога гледам како ги мачеле и родилките, и бебињата... Кој ќе одговара после за деформитети, скраја било? Имам колега од работа кој има деформитет на черепот затоа што на времето запнале природно, па природно - морале со вакуум и после цел живот трауми си носи, од зезање во школо па се до здрваје и естетика..
Моето тело е моја одговорност.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: За или против планиран Царски рез!
20.12.2014 22:08:21   
Melanija RR
Баукот дека после царски жената е неспособна да се грижи за детето и себе е тотално невистина а е индивидуална.После 1 недела се сам правев само низ дома помош.Тоа нема поврзаност за за или против царски

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Моето тело е моја одговорност.

user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: За или против планиран Царски рез!
21.12.2014 10:57:46   
rina13
Море резмазени жени, ќе раѓале со закажан царски. Сакаат да станат мајки а нејќат да се мачат. Како тоа да станат родители а ич да не ги боли. Значи да организираме најмајка натпревар најдобра е таа што најмногу се измачила.
Ајде според оваа логика да идеме сите во пештери, да облечеме кожинки, да ловиме за да преживееме оти тоа е најприродно да сме едно со природата.
Во 21-ви век кога човештвото отиде толку напред ние уште се натегаме која како ќе се пораѓала. Нејзино тело, нејзино здравствено осигурување, нејзино дете и живот нејзино право на избор. Се правиме сите феминистки а се што гледам по ваквите теми е чиста мизогенија. Очигледно во борбата за еднаквост и права на жената жените се најголемиот непријател на себе.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: За или против планиран Царски рез!
21.12.2014 13:58:26   
Hopeful RR
rina13 RR, многу ми се свиѓа идејата за најмајка натпревар - се слагам! user posted image

И треба тој телевизорот што го даваат на првото бебе да го дадат на мајката што најмногу се изнамачила при природното породување, и се дереле, и вриштеле, сестри шамари и мавале (не знам дали во оваа тема, ама имаше и таков случај, за што јас би ги тужела без око да ми трепне), и најмногу саати издржала без да побара царски.

Истите тие што се против царски да ги видам да не нема да одат на забар и да стават "вештачка" пломба, имплант или вилица, или па ако ги боли слепо црево дека ќе седат додека природно не си помине. Да не зборам за бај пас, стент или нешто слично - нека умрат луѓе ако треба, природно е.

Останувам на ставот дека треба да се работи на едукација, хуман однос и посветеност од страна на персоналот за секоја прво да посака "природно", заради начелна помала инвазивност, но при најмал, ама најмал знак за проблем или компликација, да се оди на царски. И нема што мене некои си комсиии од мажи да ми кажуваат што да правам со моето тело!

< Поракaта ја уредил Hopeful -- 21.12.2014 13:59:43 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: За или против планиран Царски рез!
21.12.2014 22:10:17   
tea 88
Se soglasuvam potpolno. Samo osven edukacija, human odnos i posvetenost potrebno e i odgovornost, dobri doctori pred se mislam strucni(kako vo privatnite kliniki) koi ke donesat pravilna i tocna procenka sto e najdobro za rodilkata i bebeto i bez niedna greska nivna, ke bide uspesno poroduvanjeto. I koga ke se pocne vakva edna istorija na poroduvanja namesto horori i vikotnici pa i samite zeni nema da sakaat carski, so isklucoci na tie sto stvarno psihicki im e mnogu strav. A dotogas sama ke si donesam odluka kako sto mislam deka e najdobro za mene i za bebinjata. Vo privatnite kliniki ja pocituvaat zelbata na zenata kako saka taka, a ovie od drzavnive bile mnogu golemi strucnjaci i eksperti i treba nivna da bidela odlukata. Pa Prilep dosega ginekolozi nemase bese zatvoreno oddelenieto sega imalo dvajca(mladi so iskustvo od 1-2god) i uste dvajca od Bitola sto idele.I koj ke ja vrsi procenkata , babicata sigurno taa po logika nekako poveke ke se razbira. Zasramota neznam sto da kazam. A toa pogore sto imase komentar nesto so sporedbi so zabite, pa ova ne se zabi pa aj sega novi ke stavame ili ke menuvame ova e nov zivot , zivotno prasanje i treba do kraj na zivotot da se nosis so nea.y

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 11:31:54   
Hopeful RR
Ако мислиш на мојот муабет за забите, беше во смисла на тоа дека баш тие што инсистираат на "природно" породување и враќање кон природата се први што одат и бараат "неприродни" решенија за се друго - почнувајќи од заби, па до срце. Како тоа одма одиме на забар и лечиме со пломби, ставаме импланти и вилици и не оставаме на природата, а баш па кога се работи за бебиња - не мора да користиме предности на наука и технологија, и ај ќе форсираме природно по секоја цена.

И се слагам со одговорноста на докторите - нивната одговорност, професионалност и совесност е најважна, и не смеат олако да се однесуваат во вакви ситуации. Кога тие би се посветиле малку повеќе, и би покажале интерес и внимание за секоја родилка, тогаш сигурно не би сакале ние од одма да одиме на царски.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 11:49:01   
bucko mal
Prvo ke se izjasnam deka sum ZA carski.
Za vtoroto otidov na zakazan carski-ne vo Mk.Carskiot bese zakazan vo 15:00 a jas trebashe da bidam vo bolnica vo 12:00.
Znaci,strucen tim so mene rabotese tri saati.Celiot tim go zapoznav pred da vlezam vo operacionata sala.
Carskiot pomina vo najdobar red,bez nikakvi posledici,traumi,stresovi I neznam uste shto.Takov porogaj mu posakuvam na sekoja trudnica.A I posle toa nemav nikakvi bolki ama bash nikakvi-sekako prvite dena piev lekarstva.
Shto ponataka da dolzam I raskazuvam,ednostavno mnogu fali vo drzavnoto zdravstvo vo Mk.

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 22.12.2014 11:53:10 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 12:05:02   
sandriana RR
Го имам својот став искажано по ова прашање наназад во темава, да не се повторувам.
Но, СТРАШНО ме иритира моментот што некој се дрзнува ова прашање , те, одговорот на ова прашање да го НАЛОЖИ, и тоа со закон, регулатива или што и да е тоа.
За мене ова е кратење на човековите права.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: За или против планиран Царски рез!
22.12.2014 12:12:23   
LoveableMe RR
Мислам дека нема кршење на никакви човекови права нешто да се регулира и да се знае кога треба, а кога не треба да се прави царски, операција, хирушка интервенција или вадење на заб, значи мора да има правила, прописи и ред за сите медицински интервенции. Друга работа е кај нас дали се почитуваат или не и дали се злоупотребуваат.... Она што мене ме нервира е што некој злоупотребувал можеби досега, па сега други ќе плаќаат за тоа..

А договорен царски без индикации им се видело скапа ставка во државниот буџет, па оставаат кој сака на договорен царски да оди на приватно, да си плати пари....иако не знам колку може да е голема таа ставка и кои се медицинските ризици за царски штом се инсистира толку да се регулира, ајде се надевам некоја докторка рингерајка ќе пише дали толку има сериозни ризици штом се ограничува царски по желба... зошто ако нема ризици и не е голема ставка во буџет, стварно ми нема логика ограничувањево....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?