|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
26.12.2014 18:24:25   
profe
Devojki, denes gi zemav rezultatite od priska. Pisuca low risk. Kje vi gi napisam i vrednostite.
Papp A 3,46 mlU/ ml Corr. Mom 1,43
Fb-hcg. 22,5 ng/ml Corr. Mom 0,73

Age risk 1:265
Biochemical t21risk 1:6716
Combined trisomy 21tisk < 1:10000
Trisomy 13/18. +NT. < 1:10000

Pusuva low risk kako naodot.

Znam deka ne e precizna priskata, ama mnogu mi olesna. Samo ova prvoto ne znam sto PApp gledam povisoko od vasite tabeli, ama stom pisuva low risk i ima i tabela za risk i mene linijat mi e kaj low risk, mnogu mi olesna. I doktorot pred nekoj den rece super e skriningot, taka sto do ova mi padna ka.men od srceto.

< Поракaта ја уредил profe -- 26.12.2014 18:29:46 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.12.2014 10:13:48   
Milicka 30
Profe и јас вчера правев приска1 и кај мене резултатите се low risk така ми кажа др, искрено многу ми олесна иако незнам колку можеме да се ослониме на тестот.
Ги немам резултатите кај мебе, се надевам некоја од рр ќе ти помогне. Позз

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.12.2014 12:04:10   
profe
Da, da. I dr gi dobil rece low risk se, da se opustam. Mnogu mi olesna. Sto i da znacat stom doktorot rece low risk se a i skrini got e super, ne se zamaram so brojki i vrednosti i taka ne sum medicinsko lice ;). Dobro e. Sega malku relaks i ti Milicka. :)

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.12.2014 16:39:07   
gina
mene deneska maticniot mi zede merki za priska mi rece deka e super i mi dade uput za ponedelnik na GAK za krv

e sega kolku sto mozam da razberam ova se merkive
GRL=50,43=11+4 g.s ima i nesto drugo ne go razbiram dali SA +
NT=0,86
nosna koska+=2,41
rbet ureden naod mislam pisuva
i gorni i dolni ekstremiteti ureden naod

dali ova se dobri merki
e sega za krv ne mora da sum gladna taka mi rece i maticniot ama da ne utnam nesto

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.12.2014 22:42:24   
lukajana RR
Gina super ti se rezultatite,imate nosna koska toa e bitno i nuhalniot nabor e pod 1 toa e i poveke od super taka sto ne se sekiraj bebceto ti e super ke bide prekrasno since na mama.A za jadenjeto nema problem mozes da si jades i pies slobodno.pozz

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.12.2014 23:14:06   
tea 88
A da ve prasam ima nekoja skratenica za nosnata koska? Kaj mene vo izvestajot e samo skratenici i samo nuhalniot nabor go znam. I sega sube mi e sto neznam za ova nosnava koska dali nesto mi spomna maticnata ili ne koga bev na skrining. Vtornik sum na eho pa i nea ke ja prasam. Taa mi kazuvase merki si zapisuvase i mi rece super ti se dvete, odlicni se vo se si odgovaraat. Denes i priskata mi stigna i taa bila vo red , low risk.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.12.2014 23:32:30   
lukajana RR
Tea ne znam dali ima kratenka vidi na izvestajot dali negde imas plus,merki ne se bitni bitno da ja ima ama ne se zamaraj opusti se stom ti rekla doktorkata deka e super rezultatot .Za ovoj skrining najbitni de nuhalniot nabor i nosnata koska taka sto sigurno se izmereni i se vo red ,ne misli na toa uzivaj so mesko.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.12.2014 23:37:40   
lukajana RR
Tea ajde vidi os nasale ili on dali ima ,toa e latinskiot naziv

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
27.12.2014 23:41:03   
tea 88
Ne gledam plus nikakov . Aj vtornik ke ja prasam bas. A dva skrininzi pravev i kako propustiv da prasam za nosnata koska neznam. Mislev deka e vazen nuhalniot nabor samo.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.12.2014 10:33:30   
Hopeful RR
Штом е low risk, значи имаат носна коска, да немаат, тогаш би бил зголемен ризикот, сигурно. Инаку на мојот извештај пишуваше - отсуство на носна коска, и не, така што може не е со плус и минус.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.12.2014 21:25:52   
gina
devojki do koga moze da proveris krv za prisca otkako gi imas merkite treba odma taka jas neznam dali ce mozam utre Skopje da odam celosno sme blokirani so sneg ako ne prestane ce ne zatrupauser posted image neznam celata sum zagrizena nemozese za malce da me poceka vremevo

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.12.2014 21:40:57   
lolla RR
гина, мислам дека 3 дена важат мерките. Но сепак препрашај го матичниот. И јас мислам носната коска не се мери, туку дека треба само да е видлива.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
28.12.2014 22:50:46   
Melanija RR
Мерките се валидни 3 дена потоа се прават нови

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
29.12.2014 21:15:48   
gina
devojki jas nekako stignav vo skopje denes iako po pat cekavme koloni ama toa mi zedoa krv vo GAK tamu bev vo 15;30 iako merki mi napravi i Lazareski no ne mi gi pisa na izvestaj i taka samo od maticniot gi dadov rece deka se se dobro i toj mi kaza druga merka na
NT=1,4 mi rece vo normala e ako e nad 3 togas ne e dobro
rezultatite mi rekoa vo sreda

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
29.12.2014 22:08:49   
lukajana RR
Добро што си успеала да дојдеш во скопје на овој хаос. Гледаш дека за се има решение само ние жените многу паничиме за се .Ајде уживај со мешко и не се секирај сигурно ти се супер резултатите.Сега во среда или другата среда ги зимаш?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
30.12.2014 9:48:09   
gina
ovaa sreda za utre ama denovive ce pojdi mm da gi zeme malu vremevo da se rascisti

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
5.1.2015 16:05:38   
gina
denes mm gi zede rezultatite eve ce vi e pisam tabelata

Papp A 2,51 mlU/ ml Corr. Mom0,83
Fb-hcg. 51,1ng/ml Corr. Mom 1,14

Age risk 1:422
Biochemical t21risk 1:1290
Combined trisomy 21risk < 1:6863
Trisomy 13/18. +NT. < 1:10000

i pisuva Low risk

gledam so profe pravam sporedba znam deka kaj site e razlicno no ovie moive ne se nekako povisoki

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
5.1.2015 22:44:48   
lukajana RR
Добро е штом е low risk не се замарај со мерките на другите за секого е различно ,факторите што влијаат врз резултатот се различни од случај до случај,битно е само тоа low risk

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
12.1.2015 13:48:21   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

Zenski da ve prasam: 12 ta nedela sum i vo vtornik imam zakazano za eho kaj maticniov a za priskata toa so krv sto e ke odam na klinika ( posto stvarno 3-4000 se mnogu da gi dadam ako ja ima istata opcija za poevtino) E sega valjda moze taka a? Pravela li nekoja od vas prisca na klinika? Kaj se pravi toa sto kako????

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Sandica се прави и на клиника со упат од матичен се плаќа 350 денари без ехо ,со ехо 500.Исто е секаде во лабораторија ти зимаат крв те мерат ти поставува прашања од типот колку години имаш дали пушиш и тоа е се.Знаеш највероватно дека со упатот одиш прво на шалтер па во лабораторија.позз


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandica

Fala ti mnogu lukijana



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
17.1.2015 15:06:45   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: TARA1

Ima li nekoj praveno PRISCA 2, i dali povtorno treba nekoj parametar od eho pregled ili samo krv?


Јас правев во 18недела спорот мојот гинеколог тој е најдобро да се направи.Исто се земаат мерки со ехо кај матичен со нив одиш на ГАК да ти земат крв, и тоа е.
На првата страна од оваа тема има што се испитува и се вика Дабл тест

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
4.3.2015 10:28:40   
Felly RR
user posted image едно прашање од мене - мислам дека некаде во темава имам прочитано дека PRISCA на ГАК е 350 ден. а мене матичната ми рече околу 1700 ден на државно. Разликава е голема и ако на ГАК е стварно толку, па како може во другите градови да е цената 5 пати повисока?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
4.3.2015 13:06:10   
Melanija RR
Felly RR и за ова ли ти кажува вакви цени? Оди за се детално да ти каже цени нека не се зеза.На ГАК скринингот/ ехото е 350ден, плус ПРИСКА преку крв 150ден.

500 д. а не 1.700 user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
11.3.2015 21:57:31   
Felly RR
Меланија, еве се распрашав, и мојава матична зема 700 ден за ехо/скрининг, сестрата зема крв и потоа заедно со мерките ги испаќаат Ск на клиника - за што земале 1900 ден. Значи вкупно 2600, изгледа за транспорт до СК се потребни 2000, поефтино ќе ме фати јас да си дојдам до таму user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
11.3.2015 22:23:09   
lukajana RR
Felly RR ова е стварно многу па и ехото и е скапо а за патот да не правиме муабет ама ова како на бизнис ми мириса,срамота ако во сите градови е вака

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: PRISCA= Prenatal risc calculation software
11.3.2015 22:53:45   
Felly RR
Е сега уште да ми кажете дали се закажува или не, оти и во темава има пишано различни искуства, па некое најново ако може. Ако мерките ми ги направи матичната, па нареден ден дојдам за СК дали треба матичната да ми закаже?
Приска2 како што читав е најдобро да се направи 16-18 недела, па тоа би ми дошло за една недела отприлика.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?