|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
29.6.2011 22:51:25   
mila 3
EDNA GOLEMAuser posted image ZA MELANI I MAMA!!!!

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 1:45:23   
Тања РР
Драга Меланија* не знам од каде да почнам.  Најпрво сакам да ти кажам дека навистина те разбирам и точно знам како се чувствуваш. Тоа чувство на немоќ, беспомошност и самообвинување ми е познато и најверојатно  сосема природно  но верувај ми, мораш да бидеш силна затоа што  на твоето малечко ќе му треба силна мајка кога ќе си дојде дома. 
Во врска со скринингот за РОП немој да се грижиш предвреме. Моето малечко исто имаше Б2 ама немаше потреба од  ласерски третман. Одевме на контрола секоја недела одкако излеговме од болница додека комплетно не му се разви капиларната мрежа на очињата. На тие контроли се среќававме со многу мајки и дечиња родени предвреме, многу од нив имаа направено ласерски третман уште на приот преглед и потоа нормално им се разви видот. Ако не ја третирале на првиот скрининг најверојатно има шанси само од себе да се поправи без последици.
Добро е што почнала да пие по повеќе млекце, наскоро ќе почне да качува повеќе. Јана во просек качуваше 30-50 г дневно но имаше и денови кога стагнираше, па дури  и денови кога одеше надолу.

Најголеми гушки за малата Меланија и за мама од тетките рингерајќи.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 10:57:01   
tinush
Kako e Melani denes? Ve guskam silno dvete, ajde cekame pozitivni vesti za denes. Utre e golem den pravite eden mesecuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 12:15:45   
Melanija *
Melanija i mama ve guskaat site user posted image i znae za dobrite tetki sto na mama i raskazale se za maloto bebe user posted image
Tanja ubavo mi objasni za ROP fala ti. a za kacuvanjevo kilaza, mnogu bavno ni odi, cel mesec samo nekoi si 40 grama, a mlekceto i go zgolemija postepeno od 2 ml, sega 18ml, a taa nikako da stavi ni gram. Utre pravi 1 mesec otkako e rodena, a mozebi uste 1 cel ili se plasam da ne e i poveke-ke bide vo inkubator user posted image

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 12:17:41   
Maca25
Нема плашење! Да бидеш силна за твојата малечка срцка! user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 12:21:13   
dostickage
nema vrska kolku vreme kje bide vo inkubator,vazno se da bide dobro.
samo trpenie i se ke bide vo red.tesko e znam ama sto da se pravi.samo hrabrouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 12:26:17   
dostickage
ne  se sekiraj za tezinata.neli normalno e da namali 10% od rodilnata tezina na pocetokot,pa treba da ja nadoknadi pa tek posle da napreduva.A racunaj deka na pocetokot e celo vreme na infuzija i deka treba vreme dodeka da pocne da jade.od dva mililitri pa nadalje...znaci sepak treba trpenie koga ke zemes se vo predvid :-)
ke bide se dobro ke vidisuser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 12:29:37   
Melanija *
A treba li da ja prijavam vo MVR i so koi dokumenti, jas od GAK dobiv samo otpusno pismo?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 12:34:52   
dostickage
ne znam,nie koga dojde doma go prijavivme.ama bese samo dve nedeli vo inkubator.
drugive mamicki sto imale decinja podolgo vreme vo inkubator mislam deka povekje znaat

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 12:39:51   
Melanija *
Fala vi za sekoj odgovor, vi zdosadiv, ama prvo mi e nisto ne znam user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 12:48:53   
dostickage
abe daj ne se zezaj kakvo zdosaduvanje,samo relax zatoa sme nie tuka :)

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 16:00:30   
Maca25
со отпусната листа се пријавува. мислам дека и ваши лични карти и венчаница ти треба. А најубаво да си се јавиш или да тркнете до МВР и да си прашате.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Предвреме родени деца
30.6.2011 16:47:58   
Melanija *
Eteeeee, Melanija dobi izvod user posted image user posted image user posted image samo sto go zedovme user posted image user posted image
Denes sme 1 kg i 160 i crp i se namalilo, krvta se podobrola i vo glavno pozitivni vesti user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 8:21:26   
dostickage
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
ti rekov user posted image

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 8:31:12   
temjana
user posted image user posted image user posted image user posted image sonce najmilo, borec malechok. ja gushkam silno silnouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 9:10:23   
Natuska85
user posted image user posted image user posted image за малата Меланија,ајде што побрзо да го искористите изводот,па и здравствена книшка да и извадите, за да си оди на прегледи user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 9:18:19   
Maca25
Браво за Меланија!! Рингерајката наша мала! user posted image user posted image user posted image Колку ми е мило!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 10:08:29   
tinush
Честито еден месецuser posted image   Мило ми е за позитивните вести. Е сега имаме уште еден легитимен жител user posted image
user posted image и за крвната слика. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 11:52:50   
Melanija *
Maloto user posted image ne se predava, saka da bide del od ovoj svet. Mamicki mnogu ste zlatni i prekrasni user posted image . Ve user posted image i mama i Melanija site i ve user posted image user posted image user posted image mnogu, mnogu. Kolku i se raduvav vcera na izvodot kako prvo sveditelstvo so site petki i bez nieden neopravdan user posted image user posted image user posted image doma i kafinja castev i blago hehhehuser posted image user posted image

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 11:59:00   
mila 3
Bravo za sonceto malouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Uste malku pa ke si se guskate domceuser posted image

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 12:21:51   
zapce
Драга Меланија, ги читам твоите раскажувања за твојот борецuser posted image и солзи ми навираат на очите, да не сум на работа како само би се исплакала. Читам и не ми се верува дека имаме такви борци и мајка и керка БРАВОuser posted image , секоја чест за тебе како мајка како само се бориш и си даваш надеж за поубаво утро на твоето чедо, само продолжи така, сите сме со тебе и со твоето бебче и ке се молиме за побрзо излегување на борецот на мамаuser posted image . Ви пракам многу гушки заедно со моето Матејче и побрзо излегување.
Твојата борба и на твојата керка докажува само колкава е љубовта и силата на мајчинската љубов. Уште еднаш секоја чест и продолжи понатаму.


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 14:12:11   
gvenda
isto i od mene sekoja cest i samo napred vi prakam sila i guski od mene i mojata kerka

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 15:13:20   
Melanija *
Majcinskata ljubov e nesto sveto, bozji blagoslov... Ova mi e prvo dete i uste dodeka bese vo meseto pocnuvav da ja cuvstvuvam ljubovta kon nea, no svativ kolku golema moze da bide, onoj moment koga ja slusnav prv pat kako zaplaka. Placot bese slab, no kako bozji glas da mi rece,, mamo jas sum tvoe detence i sekogas ke sum tvoe detence,,
Vo toj moment ke se zadushev od ljubov kon nea i svativ deka nitu ednash do sega ne sum pocuvstvuvala nesto slicno. Taa ljubov e najsilna na svetot, toa e najcistoto sakanje i najiskrenoto predavanje nekomu. Od moment, taa stana mojot malecok gospodaruser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 15:27:00   
Natuska85
Како е Мелани денес?Сигурно се јави веќеда прашашuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Предвреме родени деца
1.7.2011 15:31:10   
Melanija *
Denes sostojbata e ista kako vcera bez promeni. Mi se cini kako mn. bavno da napreduva. Ako prodolzi so ova tempo 2 kg ke napravi kojznae kogauser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?