|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
13.1.2012 12:20:42   
Andrijanaa1
Poleka poleka se ucime da cicame i dobro ni odi, samo ima grcevi, najverojatno od premin od vestacko na majcino mleko, pa mu davam po malku bekutan cajce.


(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Предвреме родени деца
17.1.2012 12:17:11   
Ikana
zboruvaj mu na bebeto, neka lezi na tebe da te oseti i pustaj mu muzika...mnoooogu e bitno da cica pogotovo sega!!! taka ke go stekne tvojot imunitet!!! gushki i bidete hrabri!!!user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Предвреме родени деца
17.1.2012 12:29:11   
blue_blue
Andrijanaa, Mamadise само храбро и со многу вреба и љубов се ќе си дојде на свое место...Пишете прогрес и израдувајте не кога бебињата ќе си дојдат дома, па ќе се дружиме во дргите теми за слатки макиuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Предвреме родени деца
17.1.2012 12:42:23   
Maca25
мамадисе ја нема да ни пише како се малечките!! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Предвреме родени деца
17.1.2012 19:10:35   
Andrijanaa1
Pred dva dena si go zemavme i drugoto bebence doma.
Sega se macime da se nauci da cica, ama moeto mleko ne e dovolno, gi dohranuvam so hip. pozdrav do site ringerajki i koga ke imam vreme poveke ke vi pisam.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Предвреме родени деца
17.1.2012 21:39:11   
blue_blue
Andrijanaa1 ic ne se sekiraj deka mlekoto ne e dovolno, toa e normalno za bliznacinja. Moite ne se predvreme rodeni i ne bea vo inkubator, jas imav mleko, ama ne bese dovolno za dvete, pa bea od prv den na dohrana, prvo so PREHipp dodeka ne napravija po 3 kg pa posle so Hipp. Davaj im prvo da cicaat, pa posle dohrani gi. Znam deka nemase vreme za pisuvanje sega koga ste doma, ama mnooguu se raduvam deka se i dvete dobri i doma ste. Ke si napreduvaat sega i red ke si fatite ic ne se sekiraj, najteskoto ste go pominale

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Предвреме родени деца
19.1.2012 11:41:28   
ivoni4ka
zdravo mamicki kako ste mi eve i jas da se prijavam za ovaa tema
mojata kuklicka se rodi vo 40 gn, ama ja tretiraat doktorite kako SGA ( mala za gestaciska starost) poragajot go minav sovrseno za 2 casa se porodiv , Anastasija se rodi 2.500kg 46 sm, so abgar 8/9 dosta vitalno bebe, vo bolnicata bidejk bila gladna samo placese  prvo namali 130 grama pa mi rekoa na 1 cas da izmolzuvam mleko  da  davam taka bese na izleguvanje imase 2420. sega e psomirena ili spie ii place da jade refleksi ima odlicno dosta podvizna bez znaci deka nesto ne e vo red, samo neznam koku kolostrum  ke imam, ot dosta lakomo jade pa se zasrknuva od mlekceto, vcera bev me na prva kontrola kaj pedijatar, doktorkata ne uveruva dka e se vo red so nea i ima 2540 g znaci za za 3 dena kacila 120 grama neznam dali e dovolno i kolku treba da kacuva.
kako sto ja gledam jas i kako sto imam iskustvo so bebinja od taa vozrast so normalna kg ne se razlikuva po nsto od niv osven sto e pomala.



_____________________________



(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Предвреме родени деца
19.1.2012 11:44:46   
Ikana
Srcka ic ne se sekiraj optimalno e da kacuva od 20 do 50 gr dnevno...taka da uzivaj si...
Dobredojde na bebeshkive temi user posted image
Ima tema za cestitki za Anastasija!
http://www.ringeraja.mk/forum/se-porodi-ivoni4ka/m_223098/mpage_1/tm.htm#223105

< Поракaта ја уредил Ikana -- 19.1.2012 11:45:59 >

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Предвреме родени деца
21.1.2012 20:52:15   
mamadise
Eve me da se prijavam, nie sme domce samo so ednoto bebe, malata Nikolija, a bato Nikola seuste ni e na intenzivna nega, kaj nego dosta se iskompliciraa rabotite, no poleka poleka se nadevame na se najdobro, pa vo skoro vreme da si go zemem i nego domce. Kaj nego se javuvaa pneumo toraksi, i eve veke 33 dena e na masina, no mora se da bide vo red. Site minuvame niz mn tezok period ama za malite sircinja se e vredno.
A inace Nikolija uste od prva si fati da cica, i super ni ide cuvanjeto. Vo bolnica mi vikaa deka moze tesko ke i bide da fati , bidejki vo inkubator ja ranea so sonda, ama fala mu na boga odma si fati da cica.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Предвреме родени деца
21.1.2012 22:24:34   
kikicka
оф мамадисе дај боже и со Никола се да се среди што побрзо срциња мали...user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 12:28:16   
mamadise
Tuku sto dobivme informacija deka nikola od denes kompletno sam disi fala mu na boga, a utre posle teski 45 dena ke mu se vadi tubuot user posted image user posted image user posted image najgolemo bravo za mojot junak, koj poleka poleka se izboruva za svojot zivot, srce malecko. Nareden cekor e nekolku dena na kislorod i posle so amin od doktorite Nikola ke si dojde domce, povtorno da si se mazi so dadicka Nikolija, i golem bato Marko konecno da si go vidi dolgoocekubanoto bratce.user posted image
so dusa go cekam denot koga ke go gunam Nikola, eve mesec ipol e pominato ,a ja samo nekolku pati go imam pogaleno za nozete, dusa majkina...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 12:34:20   
Natasa981
ajde so Gospod napred mamadise, ke si go guskas Nikola naskoro! Prakam mnogu baknezi do vas

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 12:43:35   
sladjana ms
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za Nikola golem borec e toj pa ajde sto poskoro da se guskate i so negouser posted image user posted image user posted image !

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 12:47:38   
Emanuelapp
user posted image user posted image user posted image за малото сонце ,храбар борец е Никола за брзо ќе си се гускате дом4е. Душичка мала...

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 13:35:23   
AnnaMolly RR
user posted image user posted image user posted image за Никола! Можам да замислам колку се радуваш! Брзо ќе си се гушкате и ќе надоместите за времето поминато во болница!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 21:20:35   
Maca25
мамадисе ова се прекрасни вести!!! Браво за малиот борец Никола!!! user posted image user posted image user posted image user posted image Сигурна сум дека и тој одвај чека да влезе во вашиот топол дом и да си се гушка со бато Марко, дада Николија и мама и тато. Поздрав до цела фамилија и се гледаме пролетва во парк!!! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 21:55:03   
bombica
Prekrasna vest Mamadise.user posted image user posted image user posted image Nikola.Mozam da zamislam so kakavo netrpenie go cekate site doma ama se blizi denot koga ke si se guskate site zaedno.Mnoguuuuuuser posted image za Nikola

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 22:23:55   
mila 3
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za maliot Nikola! Znam kolku e tesko koga nemozes da si go guskas svoeto bebce ama nalosoto pominalouser posted image Sto poskoro da si se guskate i mazite po doma, imate vreme da nadoknadite user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2012 22:24:28   
kapina
bravo za nikola user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Предвреме родени деца
2.2.2012 15:55:10   
mamadise
Nisto od vadenjeto na masinata za denes, ama se nadevam naskoro ke bide, probale da disi sam ama posle 4 saati disenje sam pocnal da se zamara i da mu paga saturacija, pa zatoa e ostaven so masina, sega trenira kako se disi sam, sekoj den po malku, dodeka da se naviknat belite drobovi, dusice malo, leka poleka i ke si dojde denot koga 24 casa ke si disi samicok... Junak nas golem e Nikola.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Предвреме родени деца
2.2.2012 15:58:30   
Ikana
Ke dojde i toj den! Cekor po cekor, Rim ne se izgradil za eden den. Mojata poddrska ja imas vo sekoe vreme!!! Znam kako e, bidi hrabra mamadise...
Sakav da te prasam, dali primase inekcii za zreenje na plukjata na bebinjata, odnosno flosteron vo bremenosta?

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Предвреме родени деца
2.2.2012 21:38:42   
mamadise
Da da primiv vo 29 nedela, togas pocnav da se otvaram, i lezev na patoloska na tokoliza, togas primiv i Flosteron, ama ete kaj Nikolija plukata bese super razviena ,a kaj Nikola poslabo, plus nego mu se pojavi i infekcija bas na belite drobovi, i pravese pneumo toraksi, i so uste ne, no najvazno e se da pomine, i posle se ke ostavime pozadi sebe. Samo so gospod napred i se ke bide dobro...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Предвреме родени деца
6.2.2012 13:24:48   
dostickage
So Gospod napred,se kje bide dobro.
Znam kako ti e , i nie imavme eden takov moment kaj sto bese ostaven sin mi da dise bez kislorod i taman se izraduvavme , odime da go vidime koga on vraten povtorno na kislorod.
Ama ajde Gospod e golem i milsi na site nas , taka vika majka mi.
Kje bide se dobro! Samo hrabro i so trpenie.
Pisi ni ponekogas koga kje mozes.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Предвреме родени деца
6.2.2012 15:44:15   
mamadise
Eve edna ubava informacija, na Nikola deneska mu e izvaden tubusot, vo 9 sabajle bese staven na kislorodna maska, a veke vo 13 casot mu e izvadena i maskata za da trenira, mnogu mu se raduvam, duri sum celata izgubena, ko vo son mi e, ama kislorodna maska ke mu stavat od vreme na vreme, ke vidime vecer kako ke bide situacija, inaku od denes mu se iskluceni i site lekarstva pa ke vidime kako ke tecat rabotite, najvazno od se e deka e vo sigurni race, sega celiot personal se grizi za negovoto zdravje, a zdravje boze koga ke si dojde domce  nie ke bideme tie koi ke se grizat za nego. So dusa go cekam toj den....user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Предвреме родени деца
6.2.2012 15:51:00   
AnnaMolly RR
user posted image user posted image user posted image Сега останува само да се спремиш за неговото доаѓање дома!
Многу се радувам за овој успех на Никола, нашиот малечок голем борец! user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?