|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
7.8.2011 10:26:18   
Тања РР
Капина би те замолила да го постираш изворот на твојот текст погоре за да не ги доведеме во заблуда членовите дека е твој авторски.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Предвреме родени деца
7.8.2011 11:00:27   
kapina
neznam kako se postira

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:07:04   
Melanija *
Mamicki kako ste, kako se spravuvate so zeshtinive. Melanija ovie 2 dena e nervozna kako vozrasen covek. I go izvadiv shirokiot povoj zasto ne prestanuvashe da se grci i sega za sreka e pomirna. Inaku pred 4 dena merena bese 2 kg i 210 grama. Pie pre nan i toa cesto si bara lapacka po 30-60 ml na sekoi 1,5 do 2 casa. Pocnav da i davam bebe vit kapki, ama rastvoreni vo voda ne gi saka verojatno ke probam so lazicka. Sega sme na 4 kapki a treba da stigneme do 12 i taka da ostane za ponatamu. Imame obrazi user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , a sheficata na intenzivna vo GAK vika ne mozam da ja prepoznaam, koga i ja odnesovme da ja vidi. Ja drzeshe vo raka, a ovaa i spie vo racete user posted image user posted image user posted image . Imame problemi so bljuckanjeto i so grcevite i ne znam do koga im traat. Kutroto celo se grci, nozete gi kreva do stomaceto.
Inaku se e dobro, jas se prilagoduvam na nea, spijam koga spie taa i ucam koga spie taa, 2 sesii za pravosuden gi propustiv sega moram da stegnam zabi. Psihicki sum pospremna zasto sega Melanija e doma ne ja mislam sekoj den tuku si ja gledam kako si zivee i kako si raste.
Ve pozdravuvam user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:10:37   
Maca25
Браво за Меланија, а и за вредната мама на Меланија!!! Ептен ме израдува со постов! user posted image user posted image user posted image user posted image
Растете си!! Едвај чекам да ве запознаам!!



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:12:12   
miana
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Za Melanija...soce maloooo

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:14:02   
AnnaMolly RR
Обравчиња има Мелани! user posted image user posted image user posted image Златичко мало, чекала да си дојде дома па да си расте спокојно.
Огромно БРАВО за мама на Мелани! Браво што не ја изгуби желбата за учење и што наоѓаш време за се. Среќа има Мелани, има супер мамичка!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:26:19   
Melanija *
Всушност и тоа го правам за неа, за таа да има убава иднина. Се правиме за нив user posted image user posted image user posted image човечиња малиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:28:59   
zapce
Браво само нека напредува, а како си со млекото се измолзуваш ли уште, се научи ли малата да цица или на адаптирано сте, позз

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:29:40   
mila mama
Zlato malo e Melanija!Bravo i za mama i za nejzinata volja i energija! user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:44:24   
arh_diz
Bravo za Melanija i mama

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 13:58:03   
maki1
Bravo za MELANI i za hrabrata mama,i samo taka da napreduvauser posted image .

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Предвреме родени деца
9.8.2011 14:01:28   
Melanija *
Ништо со млекото не направивме, таа не сакаше да фати да цица воопшто, се грчеше се тегнеше, плачеше и останавме на пре нан со цуцла

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Предвреме родени деца
22.8.2011 21:28:03   
Melanija *
Zdravo eve me mene pak. Vleguvame vo kolosek i rasteme poleka. Sega Melanija ma 3 kg i e vitalno bebe. Cuvstvuvam deka vi dolzam izvinuvanje sto me nemase, no edvaj se koordinirav so vrrremeto i obvrskite. Vklucuvajte me vo aktivnite diskusii so linkovi, zasto ne mozam bas da se snajdam so toa kade se dvizite niz forumov, pa zatoa pisuvam ovde, za da ne se cuvstvuvam kako natrapnik niz vasite diskusii user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image . Pozdrav do site 

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Предвреме родени деца
22.8.2011 22:36:18   
Pepelaska *
Меланија како може да се чувствуваш како натрпаник? не зафркавај те молам,само оди каде што пишува активни дебати и ќе видиш што е актуелно ,малку сум надвор од темава ама оправдано за вас. Ја гледам Мелани на сликите срце мало е машала нека расте само и нека ужива user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Предвреме родени деца
23.8.2011 17:58:38   
tinush
Поздрав Меланија. Наскоро ќе ти биде криво што толку брзо поранала и ти е измолкнала од рацете. Ние учиме да чекориме и се ми се чини дека моетоuser posted image е мало човече. Многу ама многу ми е мило  за вас, полека напредувате и двете. Па и правосудниот. Бравоuser posted image

пс Каде можам да ги видам сликите на Меланија?


_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Предвреме родени деца
5.9.2011 9:31:40   
Melanija *
Tinush duri sega citam slikite na Melanija mozes da gi vidis na mojot profil na fejsbuk ima dosta sliki user posted image user posted image user posted image sekoj cekor i go slikam. moze da me najdes na maja stojkovska a na slikata sum so Melanija vo raka ako imas i ti profil na fejsbuk.
Inaku veke napravivme 3 ipol kg i poleka stanuva devojcence milo. Denes nesto ima strasni grcevi ne znam dali e od kapkite espulmisan pocnav od vcera da i gi davam, mislam deka sega ima poveke grcevi od sekogas, duri i samoto od maka zaspa (toa se slucilo prv pat do sega )
Prekrasna e ja obozavam, sekoj den se zaljubuvam vo nea i samo ja bacuvam me karaat lugevo da ne ja gnjavam tolku, ama taa ne se buni pa taka jas drugite mn. ne gi slusam user posted image user posted image user posted image
Sega sme na nan1 prvo na pocetokot koga go pocnavme od pre nan na nan1 ne go sakase mn. i cesto bljuckashe ama sega go pie nema gajle i toa duri i mn. cesto go bara, a mi rece pedijatrkata na 3 saati da i davam za da se svari prethodnoto.
Se drugo e vo red. MM go izbrkavme od spalna i sega se sirime nie dve user posted image user posted image user posted image .
Kako sto rece sheficata na GAK koga ja odnesov da ja vidi Melanija e blagodarno dete zatoa sto so polni gradi go prima zivotot za koj tie se namacija zaedno so nea ...

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Предвреме родени деца
5.9.2011 10:37:15   
tinush
Ти испратив барање. Едвај чекав да ја видам . Поздрав.
Еее.  Велам јас ќе порасне и ќе пиете кафе со тетките од болница ама тогаш не ти се веруваше нели?


_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Предвреме родени деца
5.9.2011 10:48:34   
tinush
Ја видов. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Убаво опулено бебенце
Машала па вие сте веќе големи


_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Предвреме родени деца
5.9.2011 10:55:33   
Melanija *
user posted image user posted image user posted image fala tinush. Celiot album go vide?
mila e, ednostavno e prekrasna i da, navistina togas ne mi se veruvase deka i za nas postojat vakvi prekrasni denovi ...

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Предвреме родени деца
27.9.2011 14:21:59   
ketrin 77
Поздрав до сите Рингерајки,нова сум на форумов но полека полека се вклопувам.Јас го родив моето срценце пред 3 години со килажа 1,850 кг,во 33 недела,неможев дури ни точна облека да и најдам се и беше големко и беше како гревче да ти е страв да ја земеш во раце,но знаев дека е голем фајтер и дека ќе биде јако детенце па еве ја сега машала 3 годинки и килажа од 16 кг,ама жилаво дете е и не е слабичка горе доле колку нејзините врснички е.Сега сум бремена со второ дете се надевам дека нема да ги имам истите стравови и маки како со Мила,ама и да биде родено како неа сега сум 100% сигурна дека тие дечиња се поиздржливи и појаки.user posted image

(Одговор на членот Melanija *)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Предвреме родени деца
27.9.2011 14:52:12   
tinush
Здр Кетрин Добре ни дојде. Навивам за лесна бременостuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Предвреме родени деца
7.12.2011 11:00:52   
ESimonce
Jas se porodiv vo 35 nedela, prirodno, bebeto se rodi so oceni 10, tezina 2100, dolzina 47, ne bese vo inkubator.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Предвреме родени деца
12.12.2011 23:45:36   
Andrijanaa1
Здраво на сите.
Се породив на 06.12 во 34 недела (33 + 1 ден) докторите ми сметаа една недела помалку пошто бев со ивф.
Примив флостерон за зреење на плуќата и по 4 дена се породив со царски  со близнаци - 1790 гр 44см и 1820 гр 45 см. апгар 7/8.
Веднаш ги сместија во инкубатор на интензивна.
Сега веке по 6 дена имаат изгубено во тежина - 1650 и 1780.
Имаат жолтица, на кислород се под шаторче, примаат инфузија, првото го хранат со декстроза а второто со млеко 8пати по 5мл.

Мегутоа најмногу што ме плаши е инфекцијата што ја имаат.
Читав по форумот за Меланија, па ке ја замолам да ми каже кога ја изгуби инфекцијата.

Исто така ако има и некој друг информација за таква инфекција ке ве молам да ми пишете, бидејки многу се плашам какви последици може да предизвика.


(Одговор на членот ESimonce)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Предвреме родени деца
18.12.2011 10:52:30   
mila 3
zdravo adrijanaa1, vo vrska so infekcijata tocno neznam za koja se raboti ama sekoe bebce si e razlicno, nemozes da sporeduvas zavisi od imunitetot. sigurno primaat terapija, antibiotici.I jas sum porodena 33 nedela i ostanavme na klinika 3 nedeli, isto imase infekcija primase terapija.sega imame 9 meseci i si e super, bez nikakvi poslediciuser posted image
ne se sekiraj ke im pomineuser posted image

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Предвреме родени деца
20.12.2011 10:15:29   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andrijanaa1

Здраво на сите.
Се породив на 06.12 во 34 недела (33 + 1 ден) докторите ми сметаа една недела помалку пошто бев со ивф.
Примив флостерон за зреење на плуќата и по 4 дена се породив со царски  со близнаци - 1790 гр 44см и 1820 гр 45 см. апгар 7/8.
Веднаш ги сместија во инкубатор на интензивна.
Сега веке по 6 дена имаат изгубено во тежина - 1650 и 1780.
Имаат жолтица, на кислород се под шаторче, примаат инфузија, првото го хранат со декстроза а второто со млеко 8пати по 5мл.

Мегутоа најмногу што ме плаши е инфекцијата што ја имаат.
Читав по форумот за Меланија, па ке ја замолам да ми каже кога ја изгуби инфекцијата.

Исто така ако има и некој друг информација за таква инфекција ке ве молам да ми пишете, бидејки многу се плашам какви последици може да предизвика.




i jas sum porodena so polni 34 nedeli i deteto mi imase infekt na krvta.
Sega sme edna i pol godina e fala bogu nema posledici.mislam deka toa e nesto sto e tesko togas dodeka se slucuva.posle periodot dodeka da prkne treba mn da se vnimava da bide se vo najdobar red.
koga ke stanat vise covecinja nemaat gajle.ke pravite redovni kontroli i se ke bide vo red so bozja pomos.
so lesno i povtorno da ni pises kako ste.
guski za malite dusicinjauser posted image user posted image user posted image
i za tebe mama naoruzaj se so trpenie i se ke bide dobro.ljubovta e najdoriot lek 

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?