|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
31.1.2013 22:13:57   
kapina
sum osetila nekoe dvoenje so sestra mi koja e pomala od mene no takvo dvoenje kako mojot maz sto go dvojat od deverot ne sum on deverot koga ke dojde kaj nas na goste si sede vo salonot so sveki i svekorot a mojot mm koga i da saka da sedne so niv da razgovara mu vikat odi si imas soba sedi si tamu ni precis tuka duri i nas snaite ne dvojat toj deverot bil posposoben od mm zalniot greota toa sto mu go pravat na nas se mesat vo se kako vo zlaten kafez da sme a na deverot vo nisto ne se mesat

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
10.2.2013 19:00:02   
ivoni4ka
jas imam sestra 7 godini pomala i bdejki bese dolgooooo ocekuvano bebe od moja strana s i dozvoluvav dur i jas ja razgaliv, cekaj ne t jas ke napravam i slicno. moite roditeli nikogas ne ne delele vo vrska so vospituvanje, karanje ili kupuvanje gardaroba. imase red ovoj mesec na mene , sledniot na nea taka. jas osetiv delenje od mote baba i dedo. sekogas ja sakaa bratucetka mi poveke od mene i sestrami, sekogas i kupuvaa poveke na nea, taa se e vo pravo slicni raboti. tie t.n. traumi sto g imam dozveano kako dete duri sega me bolat iako sum vozrasna i imam kerka. mi smeta bdejki gledam deka leka poleka so kerka mi taka se odnesuvaat sveki svekor. taa ne e bitna na nekoj nacin. imeno na dever m kerkata ( najstara vnuka) so se e zadovolena da i se kupi nesto i da i se ovozmozi ili dopusti da pravi gluposti abe razgalena do nemaj kade. taa e prioritet br. ! ne e drug biten nikoj vo kukata. ama tie lge taka mu pravat i na mm. neznam kako bilo koga bile deca ama sega ova ne se izdrzuva. dever mi se e vo pravo. ne smees da m prereces nesto ( odma sveki advokat). se gotvi toj sto saka. se e toj kako saka negovo dete ne cuva ovie starive cuvaat. i uste najgolemo da bide ama uste malku ke pocekam i kavga ke bide. imeno nvnata omilena vnuka ja ima cuvano svekor mi vo sabota koga site se na rabota od 15 meseci celo rabotno vreme, a sega jas se vrabotiv ne moze svekor mi kerka mi da ja pocuva pola cas dodeka majka mi da dojde od rabota, a jatrva mi ke trgne na rabota od maj posle porodinoto i sega a ko go cuva maloto pak ce den sabota, a moeto ne moze pola cas ima interesno da bide doma user posted image

_____________________________



(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
22.5.2013 22:05:35   
miana
Me interesira iskustvoto na onie koi vo meguvreme rodija vtoro dete i na onie koi rodija treto dete ili pa onie koi ocekuvaat dete ? Dali i kaj vas devojki e prisutna mislata -dali deteto koe e vo meseto,moze da go sakate kako prethodnoto dete? Ili pak dali se promeni nesto so raganjeto na vtoroto ( treto ili koe i da e ) detence?

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 6:23:38   
bucko mal
Jas od sekogas mislev deka kolku i deca da rodam ni edno nema da sakam kako prviov sin.
Koga ostanav bremena so vtorovo dete cesto si mislev dali ke bidam dobra majka za nego,dali ke go sakam isto kako prvotouser posted image Se custvuvav kako da go izneveriv,deka ke nemam dovolno vreme za nego i uste trista gluposti mi se motaa niz glava.Ama svativ deka se toa bilo od hormonite pa malku zabeguvavuser posted image
Otako se rodi bebusov se do denes eve veke ima 8meseci,dusava mi ja zema sekoj den se poveke i povekeuser posted image i ni malku pomalku ne go sakam od prvoto dete.
Bas kako sto rekle starite''koj prst da preseces isto ke te boli''user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 10:16:17   
deluxe
Мојата теорија е :"Љубовта на мајката не се дели,таа се множи"
Во мојот пример испадна така,мислам дека од кога се роди второто дете љубовта порасна...user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 10:17:35   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Мојата теорија е :"Љубовта на мајката не се дели,таа се множи"
Во мојот пример испадна така,мислам дека од кога се роди второто дете љубовта порасна...user posted image

user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 11:05:39   
Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Me interesira iskustvoto na onie koi vo meguvreme rodija vtoro dete i na onie koi rodija treto dete ili pa onie koi ocekuvaat dete ? Dali i kaj vas devojki e prisutna mislata -dali deteto koe e vo meseto,moze da go sakate kako prethodnoto dete? Ili pak dali se promeni nesto so raganjeto na vtoroto ( treto ili koe i da e ) detence?


Јас сум потполно сигурна дека ќе имам подеднакво љубов и за двете деца, уште отсега чувствувам кооолку го сакам, само мм ми е чуден. За првото беше толку возбуден, кога и да поминеше покрај мене ќе ми го погалеше стомачето, а сега воопшто ни не прашува за малото човече внатре. Некако ептен е ладен и незаинтересиран во споредба со првата бременост...а токму тој беше иницијатор за второ дете.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 11:18:43   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Me interesira iskustvoto na onie koi vo meguvreme rodija vtoro dete i na onie koi rodija treto dete ili pa onie koi ocekuvaat dete ? Dali i kaj vas devojki e prisutna mislata -dali deteto koe e vo meseto,moze da go sakate kako prethodnoto dete? Ili pak dali se promeni nesto so raganjeto na vtoroto ( treto ili koe i da e ) detence?


Јас сум потполно сигурна дека ќе имам подеднакво љубов и за двете деца, уште отсега чувствувам кооолку го сакам, само мм ми е чуден. За првото беше толку возбуден, кога и да поминеше покрај мене ќе ми го погалеше стомачето, а сега воопшто ни не прашува за малото човече внатре. Некако ептен е ладен и незаинтересиран во споредба со првата бременост...а токму тој беше иницијатор за второ дете.

Jas mislam deka mazite poinaku razmilsuvaat od nas..Eve licno poznavam eden covek koj dobi vtoro dete i nekako poveke mu posvetuva vnimanie na prvoto,poveke e privrzav so prvoto..Mozebi mislat deka majkite ne im pruzaat dovolno ljubov sega koga imaat uste edno bebe na koe pak mu e potrebno celoto nase vnimanie... Tatakovcite ne go cuvstvuvaat ona sto nie go cuvstvuvame..Tatkovci se,sakaat,ama majka si e majka... Za mene bebeto e nesto preubavo,prenezno,prenevino,prezavisno od majkata i go gledam kako nesto na koe mu e potrebna MNOGU nega..E sega mora da se vnimava i na prvoto dete i mislam deka tatkovcite se svesni za ova i poveke im se posvetuvaat na pogolemkite deca za da ne im dozvolat da se cuvstvuvaat pomalku sakani...Majkata si gi saka dvete deca...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 11:29:15   
Martins mom
Точно така е, и мм вели дека кога ќе се родело второто бебе, тој ќе си го земал Мартин постојано со него, а јас и бебето де сме си бркале работа?!user posted image Знам дека ова најдобронамерно, ама мене ми е несфатливо...чудноuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 11:44:47   
miana
Ne se sekiraj,koga ke se rodi bebeto ke mu vleze i nemu pod koza...Taka e so mm,mm nikogas ne pokazuvase deka bebeto mu e mnogu vazno ili deka go saka poveke ,sekogas na kerkami pogolemata gledase da i pruza poveke ljubov ( duri i mene mi naogase zamerki kako sum bila mnogu posvetena na bebeto - ne vikam ,ne) pa koga ke se setam samo kolku pati ja banjase pogolemata a ovaa samo dva pati ,za ovaa nema vreme,ama na momenti se gleda deka mu e vlezena pod koza..Veke nema posvetuvanje poveke vreme na edno ili na drugo ,sega veke se vnimava poveke... ( jas sii imam sepak milenice,ne krijam,si priznavam ama sum objasnila zosto e toa taka i uspesno go prikrivam toa i znam deka koga ke se rodi treto - se dodeka ne stane samostojno - toa ke mi bide milenice )

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 12:57:56   
niki
ne e isto da go nosis deteto vo utrobata, da go cuvstvuvas kako zivee vo tebe, da gledas i cuvstuvas kako teloto ti se menuva bidejki vo tebe zivot raste i istiot zivot da go ocekuvas odstrana i da ti bide ovozmozen samo fizicki dopir preku majkata
isto taka nekoi pak roditeli ( i majki i tatkovci) ednostavno ne se snaogaat bas najdobro vo bebeskiot period i duri koga ke ostvarat verbalna komunikacija so deteto pocnuvaat da uzivaat vo roditelstvoto i da se davaat mnogu poveke od prethodno
toa ne e nisto nuzno loso,se ke se sredi ednostavno treba da im se ostavi vreme i prostor da se prilagodat stari clenovi na novi i obratno

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
23.5.2013 13:09:19   
Bethany
Го сакаме синчето најмногу на цел свет и некогаш со мм заедно коментиравме на оваа тема.
Како што спомна Буцко мал погоре, како да ќе го изневериме син ни ако имаме друго дете. Ама ова се само такви мисли за кои и двајцата сме свесни дека не се вистинити, и дека сега додека немаме второ не може да почуствуваме она што би инаку осеќале и спрема двете деца. Не може да почуствуваме, ама едноставно знаеме дека нема да фали љубовта ниту на едно дете.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
4.11.2013 14:47:38   
miana
Imam grutka vo mene..Kaj nas ima ogromna diskriminiacija ...Majkami se interesira samo za bratmi i tolku. user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
4.11.2013 16:54:06   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Imam grutka vo mene..Kaj nas ima ogromna diskriminiacija ...Majkami se interesira samo za bratmi i tolku. user posted image


Зар е можно?? сигурно така ти се причинува Миана,не верувам дека мајка може да си ги дели децата.За мене е тоа како прстите на раката,по кој и да се удриш секој ќе те болиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
6.11.2013 8:18:47   
Goddess*
Zenche,ne vikaj dva patiuser posted image ..gi ima takvi nazalost,shto si vlechat poveke na kaj ednouser posted image

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 6.11.2013 8:20:08 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
6.11.2013 10:51:27   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Imam grutka vo mene..Kaj nas ima ogromna diskriminiacija ...Majkami se interesira samo za bratmi i tolku. user posted image


temava e tvoja i vo prvite postovi i samata si priznavas deka gi dvois tvoite deca
i sega ova
znaes deka po prasanje na majka ti ne mozes da napravis nisto, no ona sto mozes da go napravis e ona sto ti e nauceno odnesuvanje od nea da go promenis kaj sebe i da ne dozvolis utre vaka ko tebe da se cuvstvuva nekoe od tvoite deca

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
6.11.2013 14:07:02   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Imam grutka vo mene..Kaj nas ima ogromna diskriminiacija ...Majkami se interesira samo za bratmi i tolku. user posted image


temava e tvoja i vo prvite postovi i samata si priznavas deka gi dvois tvoite deca
i sega ova
znaes deka po prasanje na majka ti ne mozes da napravis nisto, no ona sto mozes da go napravis e ona sto ti e nauceno odnesuvanje od nea da go promenis kaj sebe i da ne dozvolis utre vaka ko tebe da se cuvstvuva nekoe od tvoite deca

Јас никогаш не ги двојам децата мои..Можеби едната ми е миленица,но тоа другата никогаш не го почуствувала. Особено материјално,секогаш поголемата добива повеке бидејки малата е мала и не разбира. Убаво се имам изјаснето дека мислам дека она двоење мое на децата ( двоење како вие што мислите,а не како она што јас го мислам ) е бидејки малото е многу мало и му треба заштита,а сега работите се многу променети.
И уште нешто,никогаш нема да ги двојам децата како што нас не двоеле и не двојат !!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
6.11.2013 14:54:57   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


Јас никогаш не ги двојам децата мои..Можеби едната ми е миленица,но тоа другата никогаш не го почуствувала.

Јас мислам дека децата можат итекако да осетат наклонетост кон едното дете, без разлика колку да се трудиме да го сокриеме тоа, ќе дојдат родителите во ситуации во животот кога свесно или несвесно, ќе ја покажат наклонетост и ете ти веќе двоење, можеби не во материјална смисла, ама во емотивна да.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
6.11.2013 15:13:03   
topce
муабетов ми личи како на ќерка ми
маммо а ти К повеќе ја сакаш од мене ????
е како бе повеќе да го сакам едното или другото.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
6.11.2013 23:55:39   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


Јас никогаш не ги двојам децата мои..Можеби едната ми е миленица,но тоа другата никогаш не го почуствувала.

Јас мислам дека децата можат итекако да осетат наклонетост кон едното дете, без разлика колку да се трудиме да го сокриеме тоа, ќе дојдат родителите во ситуации во животот кога свесно или несвесно, ќе ја покажат наклонетост и ете ти веќе двоење, можеби не во материјална смисла, ама во емотивна да.



Se slozuvam potpolno so Bethany,na mali deca materijalnata strana ne im igra tolkava uloga,kolku shto moze da bide emocionalnosta i povrzanosta so roditelot,e od tuka potoa nastanuvaat vistinskite problemi pomegu decata i roditelite vo bliskata idnina..na zal

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
11.12.2014 14:09:12   
Mila mamicka
Со брат ми сме разлика 2 и пол години, тој е помал. Никогаш во текот на детството не сме почувствувале дека некој од нас сакаат повеќе од другиот, и како резултат на тоа, сме многу блиски и поврзани. Сме добивале доволно љубов и внимание и двајцата. Сега имам едно синче, а бремена сум за второ. На моменти, размислувам колку многу го сакам син ми, и се прашувам дали и второто бебе ќе го сакам колку него? И одговорот го знам, знам дека љубовта на мајката се множи, а не се дели. Колку деца и да имам, сите подеднакво ќе ги сакам, и никогаш нема да дозволам некое од нив да се почувствува помалку сакано од другото.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
11.12.2014 14:51:45   
Bethany
Во последно време многу често размислувам на оваа тема.

Како што кажаа Мила мамичка, љубовта на мајка не се дели туку се множи, јас тоа го знам само на теорија, се уште го немам почуствувано во пракса.
Го сакам бебето во мешето нормално, ама се уште љубовта спрема син ми е поопиплива, пореална, да не речам поголема, не знам како ќе ме разберете.
Верувам дека кога бебето ќе се роди во голема мера ќе почуствувам вистинитост на погорната изјава, ама сега многу се прашувам, дали ќе ги сакам исто? Не сакам никогаш да, дури ни несвесно, имам наклоност кон едно дете...

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
11.12.2014 14:56:19   
Mila mamicka
Токму истото и јас го мислам, затоа што бебето е сеуште во мешето, па можеби си го поставуваме тоа прашање. Ама верувам дека кога ќе го земеме прв пат во прегратка, љубовта ќе биде иста како и кога сме го земале во прегратка првото детенце.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
11.12.2014 15:08:21   
Bethany
Уште нешто што ми е проблем е што највероватно нели, бебето е спротивен пол, женско.
ми се чини како да ќе ми беше полесно ако е машко. Веќе знам со него што и како, ама не знам дали ќе знам добро и со женско?
Отсекогаш ми одело полесно со машки, неголи со женски user posted image Може тука да настане некоја несвесна подвојеност или лупам глупости user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Двоење/делење на децата во семејството
11.12.2014 15:24:46   
Mila mamicka
Јас сепак сметам, дека бебе си е бебе, сите си имаат исти потреби, барем на почетокот. За подоцна, ќе научиме како да се справуваме.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?