|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   ХПВ Вакцина
5.5.2009 9:21:28   
Еца
ХПВ Вакцината е наменета за женскиот пол за спречување на болести предизвикани од 4 подтипа на ХПВ кои се содржат во вакцината.Треба да ја примаат девојчиња од 11 години,но се дава и кај 9 годишни бидејќи најдобро е да се прима пред започнување на сексуални односи.Препорачлива е,и кај нас се вакцинираа од 13 до 26 години. Вакцината се дава преку три одвоени дози во период од шест месеци.

Ме интересира вашето мислење за оваа вакцина и дали можеби има неко кој ја примил?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: ХПВ Вакцина
5.5.2009 9:32:55   
mami
јас ете имам 25 ама не сум ја примила...за кутек...ама колку што слушав последно е дека од вакцината нема за некој моментално, наводно заради кризата...глупост од сите работи они најдоа на вакцини да штедат, то не штедат од својот џеб? како и да е, ке се распрашам дали и каде може да се прми па ке ви пишам

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: ХПВ Вакцина
28.5.2009 8:28:37   
Еца
Овој податок што го пронајдов морав да ви поставам да го прочитате

"Контроверзите околу вакцинацијата против ракот на грлото на матката не стивнуваат.

И додека во Америка каде оваа вакцина се користи најдолго веќе постојат и случаи на смртност кои се поврзуваат со неа, македонските гинеколози упатуваат на потреба од поголема информираноста на пациентите. Но, токму девојките за кои е наментеа оваа вакција не знаат кога таа смее, а кога не да се прими и велат дека ги немаат сите потребни информации.

Гинеколозите за Алфа објаснуваат дека вакцината може да ја примат само девојки кои немале сексуален однос или ги немаат ХПВ типовите 6,11,16 и 18 против кои е наменета оваа вакцина. Во спротивно, признаваат дека таа може да предизвика сериозни компликации па дури и смртност .

Доколку девојката немала секс. односи може да ја прими вакцината, но доколку имала треба да се направи папа николау тест и типизација за да се открие дали и кои вируси ги има. Доколку е позитивна на 6,11,16 и 18 не смее да прими вакцина, а доколку има било кој од другите типови смее да ја прими вакцината.

Во овој проект на министерството за здравство, претставен како можност за сите – ќе бидат опфати само 3.000 девојчиња што е едвај еден процент од вкупната група која ги исполнува условите за заштита од ракот. Оваа вакцина, како што објави Алфа ТВ штити само од 4 ХПВ типови меѓу кои не се и оние типови кои се најчести во Македонија.

Поделени се и мислењата дали и момчињата треба да се вакцинираат против ХПВ вирусот или не. Дел од нив велат дека вакцинацијата треба да е задолжителна, а други дека нема потреба бидејќи тие имаат поголем имунитет

Благодарение на машката анатомија не може да настанат некои поголеми проблеми, но според светските испитувања, 25% од ракот на пенисот е предизвикан од ХПВ 16. Затоа се заговара да се вакцинираат и машките деца

Мажите се имунолошки поспособни да се спротивстават на вирусот од жените, а проблеми може да се манифестираат само ако имунитетот на мажот е послав. Жените се тие кои го плаќаат цехот од овој вирус.

Во светот стручните кругови се апсолутно поделени околу оваа вакцина за која се тврди дека се уште се наоѓа во фазата на тестирање и испитување. Академик Ефремов дури и констатираше дека македонското здравство има многу посериозни проблемо од овој во кои се инвестираат 600.000 евра државни пари. "


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: ХПВ Вакцина
10.6.2009 9:15:14   
Еца
Вакцините против хпв предизвикаа сериозни нуспојави кај повеќе од илјада девојки кои веднаш по вакцинирањето заболеле од парализа, вртоглавица, високи температури, мачнина, болки во мускулите и сл.
Оваа вакцина инаку беше дел од британската владината програма за борба против ракот на матката, каде што проценките биле дека се работи за спасување на околу 700 животи годишно.
Загриженоста расте и во Велика Британија.
Откако во Шпанија неколку девојки биле хоспитализирани веднаш по вакцинирањето против ХПВ, во Велика Британија повеќе од 1300 девојки претрпуваат сериозни нуспојави.
Поради многубројните нуспојави, побарано е да ја повлечат вакцината, се додека медицинските стручњаци не одлучат дека вакцината е во потполност сигурна. Оваа вакцина се препорачува, но останува на родителите да ја донесат правата одлука.

Во Македонија сеуште не е пријавен ни еден драмтичен случај на нуспојави од вакцинираните девојки и деца.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: ХПВ Вакцина
10.6.2009 10:42:01   
lide78
Lele strasno,da ne znae covek sto da pravi

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: ХПВ Вакцина
7.11.2009 21:13:04   
Еца
сега на А1 гледам за оваа вакцина и Мак е четврта која оваа вакцина ја вовела како редовнаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: ХПВ Вакцина
8.11.2009 18:42:05   
Enika
ne sum slusala ubavi rab za ovaa vakcina i najiskreno strav bi mi bilo da ja primam.I neso ne mi e jasno...vakcinata stiti od 4 tipa visokorizicni HPV virusi.a ostanatite visokoizicni nemozat da te ubijat...jas go iam tipot 45 koj zaednoso 16, 18, 33 i use nekoj spaga vo 5te najrasporstraneti!!!i ako me shtiti od 2 od gorenavedeni visokorizicni aj e so ostanatite tipovi a znaeme deka gi ima mn i virusot mutira premnogu.jas go dobi koga seuste ne bev seksualno aktivna i imav niskorizicen ama ne uspeaa da doznaat koj tacno bidejki imashe mn malku kletki zafateno i nemozelo da se tepizira.celava ovaa rab mi e mn sumjiva i ne ispitana dovolno za da se pusti vakva vacina za upotreba.mislam daj boze da e ok i da se napravat use poefikasni vakcini , ama ovaa e prva izmislena za vakov tip na virus a kaj nas ja vovedoa vo redovna!!jas moe dete ne bi vakcinirala neznam ne  sum sigurna deka nema nikakvi strashni posledici!!!
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: ХПВ Вакцина
8.11.2009 20:26:53   
April
Извини, Еника, го доби вирусот, а сеуште не беше сексуално активна???

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: ХПВ Вакцина
8.11.2009 22:09:16   
Enika
da da...mi se pojavi kondilom na usnite i otidov na ginekolog...i sesute bev nevina!!!neznam kako se desilo toa a i nemav nekoe objasnuvanje kako sum mozela da go iam...toa se sluci vo 1va fakultet na 19 god:(

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: ХПВ Вакцина
10.11.2009 15:52:58   
vezilka RR
еднаш го поставив линкот..ама изгледа на погрешно место сум го поставила.

На овој линк ги има сите потребни информации за ХПВ вирусот..како се добива, со што се манифестира и мерки за превенција..

И сакам само нешто да кажам..јас не се согласувам со ставот на Министреството за здравство кое вакцината ја промовираат како единствено средство за превенција. Минатиот месец бев на еден семинар за ХПВ и од тоа што таму го разбрав е дека најдобар начин на превенција всушност се редовните гинеколошки прегледи бидејќи вирусот бил опасен само ако подолг период го имаме а не го лечиме...

еве повелете линк:

http://www.hpvsm.org.mk

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: ХПВ Вакцина
23.11.2009 18:42:43   
Lide
Za vakcinata protiv hpv mislam deka ubavo bi bilo da pocekame uste nekoe vreme pred da se vakcinirame, no isto taka mislam deka ne e stetna, ipak vo sebe ne sodrzi zivi virusi, taka da ne moze da predizvika hpv infekcija. A reakciite koi se javuvaat od nea moze da se narecat i normalni zatoa sto pri sekoja primena vakcina se javuvaat nekakvi reakcii. 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: ХПВ Вакцина
4.12.2009 0:22:52   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Задолжителната вакцинација против ХПВ, која вчера започна во поликлиниката Чаир, стартуваше со проблеми.

Шестоодделенките од Основното училиште Петар Здравковски – Пенко, кои денеска требаше да ја примат првата доза од вакцината, одбија да се вакцинираат.

Официјалното објаснување на нивните родители е слабата информираност за ефектите од вакцината.

Претпладнето, министерот за здравство Бујар Османи во истата Поликлиника го објави стартот на задолжителната ХПВ вакцинација за сите девојчиња на 12-ет годишна возраст во државата.

Станува збор за околу 14.000 ученички, за кои од октомври оваа година вакцината е вклучена како редовна и задолжителна во календарот за имунизација.

Ова со вакцинирањето почна страшно да ме нервира и иритираuser posted image user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Јас не му ја мислам, на моето дете не му дозволувам да ја прими, оваа ХПВ зошто секаде слушам само лоши искуства, немам женско, но и да имав немаше да дозволам да ја прими, а зад другите сеуште сум во недоумицаuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

јас ја примив последната доза за ХПВ и немав никакви несакани реакции бар до сега и послем тоа кога бев на преглед се беше уредно (значи да појасна нели 3 дози бесплатно примаа лица до 26 год. мислам лани бидејќи и јас нели бев во таа група на кој се однесуваше бев и ја примив )

ИЗВОРНА ПОРАКА: bojanas

Искрено не знам зошто ги малтретираат децата да се вакцинираат за ХПВ. Како секој вирус има голем број на негови типизации а дали ја имаат погодено правата во вакцината е прашање. Треба да биде избор на родителите дали ќе си ги вакцинираат децата и со што? Не веруваат сите во "добрите" страни на вакцините

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Биг мама, а ти правеа претходно некое испитување? Бидејќи колку што разбрав за да ја прими жената не требала да биде сексуално активна, или ако е да нема никаква инфекција.


(Одговор на членот Lide)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: ХПВ Вакцина
4.12.2009 0:27:23   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

да и немав никаква инфекција

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: ХПВ Вакцина
8.3.2010 15:02:36   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: elence

Zdravo, imam 26 godini i sakam da se vakciniram protiv HPV.
Imam pregolemi dilemi okolu ovaa rabota, pa zatoa ja otvaram temava da gi spodelite so mene vasite stavovi, mislenja i iskustva.
Odnapred vi blagodaram.
Pozdrav!



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: ХПВ Вакцина
9.3.2010 12:40:14   
elence
Ej fala ti profesorica!
Ne znam kako ne sum ja videla...


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: ХПВ Вакцина
13.3.2010 0:42:30   
Prof
Најпрво кратка порака до Еника: Она што официјално го викаат ХП вирус можеби не е вирус кој напаѓа однадвор и не се пренесува сексуално. Тестот за ХПВ всушност не бара вирус, затоа што никој не го ни видел тој вирус ниту пак е докажано неговото постоење. Тестот бара одредени протеински кодови во нашите клетки, а за тие протеини „се верува“ дека доаѓаат од некој надворешен вирус. Можеби вистината е поинаква: Нашите клетки го произведуваат тој протеин кога се загрозени од канцер и вакцината би била штетна да се прими. За сите заинтересирани, прочитајте ги моите истражувања насловени како „ХПВ вакцината е модерен руски рулет“ (2009) и „Вистината за ХПВ“ (2010) на: www.hpv-vakcina.blogspot.com


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: ХПВ Вакцина
14.3.2010 14:12:04   
Prof
Моите детални истражувања за штетноста од ХПВ вакцината ги презентирав во два текста, вториот насловен како „Вистината за ХПВ“ од 2010 година и првиот, објавен претходно под наслов „ХПВ вакцината е модерен руски рулет“ од 2009 година. Доколку сте заинтересирани, можете да ги прочитате на мојот блог сајт: www.hpv-vakcina.blogspot.com Првото истражување може да го видите ако кликнете на десната страна на „2009“. Поздрав p_lazov@yahoo.com    

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: ХПВ Вакцина
14.3.2010 15:25:33   
BEBICA
Ova e strasno sto go procitav.


< Поракaта ја уредил BEBICA -- 14.3.2010 15:33:33 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?