|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 9:49:31   
topce
останав бремена на 31 година, родив на 32 години.
и имав супер бременост, што би рекла другарка ми дури и мене ми се присакува да сум бремена.
Јас лично не сакам ќерка ми да остане бремена на 15-16-17-18 години.
Меѓутоа имам и уште еден став. Ако си доволно возрасна за секс тогаш си доволно возрасна и за одговорноста која може да произлезе од истата, а тоа и значи редовна посета на гинеколог.

(Одговор на членот franc09)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 13:48:24   
Annabel
Мене се ми беше испланирано....

Бидејќи не бев од Скопје, живеев со цимерки додека студирав. Од секогаш сакав да се вработам и да си се посветам себеси некоја година, па потоа да се омажам. Така и беше...се вработив, имав супер живот со цимерките, како со сестри....излегувања, зезања, патувања.

Потоа се омажив и првото дете го родив на 29 години, а бидејќи сум единица си ветив најмалку 2 деца во животот, па кај и да е второво ќе го родам деновиве на 32 години.

И јас не сум за многу мали мајки - мислам дека најрано што треба да се размислува за деца е 25. Не ги осудувам тие што родиле порано, но во животот има време за се, па затоа мислам дека најубавите години од младоста треба да се посветат на самите себеси и на партнерот...децата како најголемо богатство ќе бидат цењл живот со нас.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:05:10   
biljana16
Jas od sekogas planirav da ostanam bremena na 25 godini no ete duri sega rodiv. Inaku sum skoro 32 god. Prvo zavrsiv fakultet posle se vrabotiv pa se omaziv i koga imav 25 godini so soprugot odlucivme da imame dete. No ete ne ispadna se kako sto planiravme. Se obiduvavme okolu 6  godini i tocno koga napolniv 31 godina doznav deka sum bremena. Zatoa kazuvam deka ne mozes sekogas da ja planiras bremenosta. Jas bi sakala da imam uste edno detence no koga pak ne bi sakala da planiram. 

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:07:57   
none
AJDE SEGA SE STO PROCITAV E ZA MENE MLADO JAS SUM 38 I NEMA BEBE STO KE KAZETE SEGA KOLKU MI SE SANSITEuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:09:42   
caci20
Lele none ne se otkazuvaj nikako. snaa mi prvoto go rodi na 37, a vtoroto na 42

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:12:25   
ananikol
None ma,  jas imam 37  sega za  38-mi rodenden si go ocekuvam user posted image  

Glavata gore,nikogas nee kasno

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:17:12   
biljana16
None nemoj da ocajuvas nikogas ne e kasno samo opusti se i ne misli na toa i ke vidis deka ke bide. Se nadevame deka vo mnogu brzo vreme ke ne izraduvas.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:19:39   
mamasane
Ноне, никако да не се предаваш. Јас имам 38 години а Никола го родив на 37. Затоа само позитивни мисли и чекаме едно бебче и кај тебе. Никако немој да си рекла дека си стара, па уште сме си млади.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:29:11   
Annabel
Ноненце, не се откажувај, има многу мамички кои родиле и после 40-та година. Никогаш не е касно. Јас гледав еден прилог за една жена што останала бремена на 50 години кај Таше во Плодност во Битола и тоа докторите се откажале, ама таа имала силна воља и верба во себе. Ти ја посакувам целата нејзина вера и надежuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:33:44   
dostickage
eee none kade so toj stav nema placenje...samo hrabro!!!

Pa mene majka mi me rodila na 42,prva bremenost,bez prethodni obidi bez nisto.
Se porodila prirodno iako mnogu sitna po konstrukcija ,bebeto (jas) 3,5 g i fala bogu ziva zdrava user posted image
I den denes izgleda mnogu poubavo od nejzinite vrsnicki.Vika jas sum cel zivot mlada zasto imam mlado dete user posted image

Ne e vazno na kolku godini kej dobieme dete,najvazno e da bide od ljubov so covekot sto go sakame!!!

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 14:46:59   
vezilka RR
none, те молам немој да се разочаруваш и да се откажуваш. Секако дека ќе се бориме се до оној момент додека не го добиеме она што го сакаме, а тоа е едно бебче. Јас те поддржувам и навивам за тебе и те молам само со добра мисла..

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Бременоста и годините
1.3.2010 15:34:46   
Hunny
Nema razocaruvanje,zosto samo pozitivnata misla ke ve dovede do posakuvanoto.Moi prijateli dobija dete na 39 godini,posle dolgogodisni bezuspesni obidi.Sega doma go imaat najubavoto angelce so najubavite sini ocinja!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Бременоста и годините
15.3.2010 0:27:26   
vale*
PLANIRANJETO NA SEMEJSTVOTO NE SEKOGAS SE SLUCUVA KAKO STO SAKAME.POSLE DOLGI 13 GODINI  VO ISCEKUVANJE DA OSTANAM BREMENA NA 41 GOD. OSTANAV BREMENA.BI SAKALA DA GI OHRABRAM SITE MALKU POSTARI DA NE SE OHRABRUVAAT BREMENOSTA MI BESE PREKRASNA NEMAV NIKAKVI PROBLEMI.KOGA SI NAD 35 GOD. SE PRAVI AMINOCINTEZA,A DRUGO SE E ISTO,SAMOSTRAVOT E MALKU POGOLEM.POZDAV DO SITE TRUDNICI STO SE POSTARI NE SE PLASETE MOZETE,MORATE I KE USPEETE,ZASTO VERUVAJTE NAKRAJ VREDI. DURI I SONCETO POUBAVO GREE ICEL SVET E POUBAV KOGA ANGELOT KE SE RODI

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Бременоста и годините
15.3.2010 0:50:09   
delfinka
Vale bravo za tebe a i za site ostanati pozreli trudnici
Vprocem i sto e vazno koj na kolku godini gi rodli malite angeli?!?
Krajnata cel e ista na site,da se ima bebce vo pregratkata koe ke go ispolni siot vas svet!

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот vale*)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Бременоста и годините
15.3.2010 8:32:52   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vale*

PLANIRANJETO NA SEMEJSTVOTO NE SEKOGAS SE SLUCUVA KAKO STO SAKAME.POSLE DOLGI 13 GODINI  VO ISCEKUVANJE DA OSTANAM BREMENA NA 41 GOD. OSTANAV BREMENA.BI SAKALA DA GI OHRABRAM SITE MALKU POSTARI DA NE SE OHRABRUVAAT BREMENOSTA MI BESE PREKRASNA NEMAV NIKAKVI PROBLEMI.KOGA SI NAD 35 GOD. SE PRAVI AMINOCINTEZA,A DRUGO SE E ISTO,SAMOSTRAVOT E MALKU POGOLEM.POZDAV DO SITE TRUDNICI STO SE POSTARI NE SE PLASETE MOZETE,MORATE I KE USPEETE,ZASTO VERUVAJTE NAKRAJ VREDI. DURI I SONCETO POUBAVO GREE ICEL SVET E POUBAV KOGA ANGELOT KE SE RODI


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Vale, ова навистина влева надеж..ти благодарам што го сподели твоето искуство со нас...

(Одговор на членот vale*)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Бременоста и годините
15.3.2010 8:38:38   
biljana16
Istoto toa i se ima sluceno i na mojata pedijateka posle 12 godini borba so neplodnosta na 43 godini rodi zdrava i ziva kerkicka. Zatoa nemojte da gubite nadez.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Бременоста и годините
15.3.2010 11:58:50   
baby mama
Гледам повеќето мамички ги родиле првите деца пред 25-та год. а сега си чекаат второ детенце а се на моја возраст. Јас Јана ја родив на 29год, а за второ не се знае кога, најверојатно за 2-3 годиниuser posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Бременоста и годините
15.3.2010 12:11:02   
BILJANA_G
Jas Angela ja rodiv na nepoln mesec pred da napolnam 24.A za vtoroto ke vidime zdravje.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Бременоста и годините
15.3.2010 12:23:09   
dragana_vane
Jas prvoto go rodiv na 22 god, 2 nedeli pred da napolnam 23user posted image . A vtoroto ke go rodam sega na 24.user posted image user posted image user posted image user posted image , Juhuuuuuser posted image

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Бременоста и годините
15.3.2010 18:42:39   
none
sto da kazam na sve ova gore navedeno vi blagodaram mnogu vaka koga citam si vikam pa da sto mi fali zdrava prava ke bide neli.pozdrav fala uste ednas,sega treba da odam za proverka na kanalite i napreduser posted image

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Бременоста и годините
19.5.2010 12:00:48   
Miss36
Jas sum 36 godini, veke sum 30 nedela prva bremenost. Imam i dijabetes pa nikakov problem vo bremenosta. Nitu gadenje,nitu povrakjanje,pesacev do pred 2 nedeli po 1-2 casa dnevno iako me sovetuvaa mnogu bilo toa. Da ne sum krevala tesko,da ne sum se navednuvala,da ne sum rabotela primav soveti uf uf .Ma najnormalno funcioniram ,iako glikemijata ponekogas mi varira,pokacena e ama ne dozvoluvam da me klekne taa misla,odnosno da mi vlijae na zdravata psiha. Taka da None,ne se preopteretuvaj so godinite voopsto.Samo ke si napravis kompletno ispituvanje ,so vistinska terapija i se ke bide red. Ke se sluci ona vo sto veruvas!! Veruvaj deka ke zabremenis i taka ke bide. Pozdrav

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Бременоста и годините
11.11.2011 15:11:31   
JovanaJ
Jas go rodiv sinceto na 27 godini. Sega imam 32 godini i planirame da pocneme da rabotime na vtoro...Sakav pogolema razlika vo godini megu decata pa ne se odluciv porano da ostanam bremena. Sega veke bi bilo tamam user posted image

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Бременоста и годините
11.11.2011 19:41:52   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Драги рингерајки...
Ме интересира Вашето искуство со бременоста и возраста..На пример јас останав бремена на 20 год и на 21 година го родив првото бебенце.Сега имам 25 години и носам второ бебенце..Споредувајки ги двете бремености можам да кажам дека вторава ја поминувам многу полесно од првата..Во првата имав многу прегледи,компликации и на крај живо и здраво ама малечко бебенце. Некои велат дека е подобро помлада да роди одколку повозрасна..На пример знам дека бременостите со возраст над 35 години ги сметаат за патолошки и така ги третираат...Јас ни сега не сум постара мегтоа доколку споредам на 20 години поминав многу потешко од сега..На која возраст сте Вие,и како ја поднесувате бременоста за возраста.Доколку сте втор пат бремени или пак веке не сте,а сте биле бремени - напишете ни како се осекавте кога родивте прв пат и втор пат,односно како вашата возраст влијае ( ше ) на бременоста



ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Јас со второто останав бремена на 38 . Не знам за тоа дека бременостите над 35 ги сметаат за патолошки , но мислам дека ги сметаат за поризични. Мене лекарката ми кажа дека има разлика и дали е ПРВА бременост над 35 или жената има претходно раѓано. Мојата бременост си помина уредно, немав некои проблеми, одев на сите испитувања на кои ме праќаа (иако и лекарката ми повторуваше дека е мала веројатноста било што да не е во ред со ), а еднаш дури и ми кажа дека повеќе проблеми има кај помлади трудници, затоа што постарите повеќе се пазеле и биле испраќани на повеќе испитувања, па евентуалните проблеми се откривале на време. Но исто така, факт е дека правилото е-дека нема правило. Покрај тоа, прилично е поместена горната граница за раѓање, не само заради медицината, туку и заради начинот на живот. Мислам дека жените сега не стареат толку бргу како порано, и тоа не само на изглед . Повитални се, повеќе водат сметка за себе и тоа се забележува на повеќе полиња.



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Бременоста и годините
11.11.2011 23:08:53   
vida
prvoto go rodiv sega na 24 a vtoroto zdravje boze planiram koga ke napolnam trieska da pocneme da go ,,pravime,, ...toa nie taka si planirame a so ke ispadne ke vidime.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Бременоста и годините
12.11.2011 0:39:17   
mamica27

prvoto go rodiv na 25 a vtoroto
neplanirano izlezeuser posted image na 27


(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?