|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бременоста и годините
13.7.2009 14:19:56   
mami
е добро бе со кој памет? мислам нека не ме сфатат погрешно ако имаме некоја 17годишна мама на форумов, ама сериозно не ми е јасно како на 17 или пак на 15 се решиле на дете? па што е со училиштето, својот живот, излегувањето???

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 1:51:33   
nenicka
јас имам 25 години и милам дека сега ми е најдобар термин за да имам бебе.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 8:09:10   
mami
неничка па ние врсничкиuser posted image user posted image user posted image да, и јас мислам дека ова ми беше најдоброто време...можеби можев да почекам да се средат некои работи ама нема врска, си го имам Лука и мм и заедно ке успееме повеке

(Одговор на членот nenicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 13:20:31   
Aleksandra
е добро бе со кој памет? мислам нека не ме сфатат погрешно ако имаме некоја 17годишна мама на форумов, ама сериозно не ми е јасно како на 17 или пак на 15 се решиле на дете? па што е со училиштето, својот живот, излегувањето???

_____________________________

да пишуваме кирилица



Mami bas me natera da razmislam za toa tvoe prasanje "Dobro be so koj pamet"???
Kako prvo tuka na prvo mesto da gi narecam "KRIVI" za taa sosotojba se roditelite, Treba da se zboruva so dete bilo masko ili devojce za se pogotovo za SEKSOT i site negovi pozitivni i negativni strani. Treba da se objasni sto e kondom, sto e Sida, kako se zabremenuva, kako se dobivaat bolest, ama bukvano za SE. Mislam deka veke koja deteto ke znae kako se pravi dete togas samite ke se pazat ili mozat i roditeite da kupuvaat kondomi bez razlika sto e devojce i da i go davaat za koristenje barem ona ke bide sigurna.
Mene Ana koga ke porasne jas navistina ke i kupuvam kondomi i ke i gi davam za koga ke i pritrebaat da i zavrsat rabota, no so toa sto ako deckoto nesaka da go stavi kondomot ke i kazam da nema odnos so nego pa koj saka da e.
Kako vtoro mislam deka jas da doznaam deka kerka mi e trudna na 16 god., nema da i dozvolam da abortira, NIKOGAS. Ima sekakvi komplikacii okolu abortusot i posle i da saka da nemoze da imam deca. Sekoe dete e dar od gospod i treba da se rodi i cuva. Eve jas se nafakam da i go cuvam deteto se dodeka ne sozree se razbira so nejzina pomos i obvrska. Vo vrska so skoloto ima i vonredno sredno i taka da taka moze da zavrsi a da ne ide vo skolo i site zborat.
Enostavno ako veke se sluci toa, jas sekogas velam TAKA TREBALO DA BIDE, bidejki od pisanoto nikogas ne se bega.......

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 13:31:22   
srnicka
Jas ne se slozuvam so toa deka treba da im se objasni za se na decata. Pa zarem na nas porano majkite ni kazuvale za se i sesto. Mislam deka e do deteto, so dobro vospituvanje opsto se postignuva i celta da si e umna i pametna (da si koristi kondom). Mislam deka nemora da i go dades kondomot i na nea togas da itekne deka treba da go koristi. Jas kerka mi ke si ja vospituvam pravilno (spored mene) i mislam deka ke e umna isto ko mamicka :)))) malku narcisoidno od moja strana, prostete. Toa e moe mislenje, ne mi zameruvajte ako ne se slozuvate

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 13:38:12   
Aleksandra
Jas poveke bi sakala JAS da i objasnam sto i kako treba otkolu da KUTIME na taa tema kako nasite majki i se sto e vrzano so SEKSOT da go doznavame od strana, drugarki, spisanija i red drugi raboti.

Izvini Srnicka no jas ke bidam mnogu otvorena pred mojata kerka za taa "ZABRANETA" tema i pokraj toa sto moeto dete e prekrasno vospitano, za koe nemam zborovi ni jas ni site okolu mene  

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 13:43:32   
haley
добро па како поставуваат некои прашања, демек “на 17год бебе со кој памет“ ???
па мислите дека тоа е планирано и размислено и донесена одлука така со се дечкото и сл.?? Не. :) секако не.

значи тоа се тие класични ситуации кога девојката останува бремена затоа што мислела дека и се неполодни денови, не земала ептен да се заштити а од друга страна на машкиот пол најлесно му е, ниту се заштитува ниту мисли , баш го здоболе..


тоа што ќе им даваме на ќерките кондоми не е никаква гаранција дека нема да и’ се случи еднаш еднаш само така некоја грешка...  од друга страна , на контрацептивни пилули е ужасно од здравствена страна.. така да, не знам. ??? да се надеваме дека за едно 10год. ќе се направи некое поасолно контрацептивно средство

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 13:55:00   
mami
се извинувам, малку грубо го поставив прашањето- но, ако се чувствува доволно зрела за да има односи со некој на 17 години тогаш би требало да има некои основни познавања од она што може да произлезе од тоа..барем денес се зборува за тоа многу поотворено, па видете ги сите оние тин списанија, во секое има барем 3 страни за сексот и љубовта...и сигурно слушнале за кондоми,а ако се сложи да има секс без кондом- е тогаш сама си ја бара бељата, а тоа сметање на плодни и неплодни денови не ми е  некоја гаранција дека ке затруднам или не...

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 13:55:12   
srnicka
Aleksandra, ne mislam deka tvojata kerka ne e vospitana, daleku od toa, veruvam deka site majki se najdobri za svoite deca i im mislat najdobro. Megutoa muabetot mi bese deka nemora da im se crta i objasnuva se i sesto. Bidete otvoreni kon svoite deca, no se si ima granica. Jas mislam deka bi i gi objasnila posledicite od sexot na mladi godini bez zastita i tolku, nataka e nejzina rabota. nema jas postojano so nea da bidam pa da ja gledam sto pravi. Pozdrav

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:09:38   
haley
мами, доста си конзервативна во ставовите.  Многу е лесно да се каже , ех има 15.16,17год. сака да има односи а не се информирала? онолку информации на секаде а таа ништо , епа така и треба..
Знаеш , сите тие работи воопшто не се едноставни и многу е лесно да јас вака од мојава фотеља викам, “кога нема памет ете така и е..“ и слично.

Сексуалноста е комплексна работа и во многу многу случаи доминира над разумот. Затоа што таа некоја девојка ќе си каже во тие некои мигови “ нема шанси да затруднам“ или тој дечкото и ветил дека дефинитивно ’ќе го извади’ ... и ете ти

Јас познавам огромен број девојки со над 20г и 25г. кои исто се зезнале така со мислење “неплодни денови ми се“ и слични работи , не па вака уште помлади кога се онака тинејџерски сигурни во себе и таман да си покрај нив да ги советуваш ќе те откачат оти знаат подобро од било кој (ова се сосема природни карактерни особини на адолесценти)

Во врска со кондоми:.. мислам дека сите претеруваат малку со тоа , затоа што не’ бомбардираат со реклами и информации за таа сигурна заштита.. Ама еве,  јас лично немало шанси да пробувам со кондом , ај денес и некако можеби би прифатила,  ама со тоа пластиката(ќесето) па едно чувство грозно како да е некој објект ... ај да не објаснувам:))


(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:19:25   
vezilka RR
Еве еден линк до еден прирачник за контрацепција..мислам дека ќе одговори на многу прашања.

http://www.esem.org.mk/Root/mak/default_mak.asphttp://

Инаку непобитен факт е дека децата на 15 години се сексуално активни..ние можеме да мижиме пред тоа колку сакаме, ама тоа нема никому да помогне, а кој е најдобро да го информира своето дете, ако не родителите.


(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:25:25   
mami
па не би рекла конзервативна ама добро..тоа е мое мислење..јас го имав првиот однос на 18 и уште од првиот пат се било со кондом...мислам прво си тргнував од тоа дека не сакам бебе а најсигурен начин за тоа ми е кондомот. И тешко ми е да прифатам и дури се нервирам кога имале незаштитени односи(ја земам пример другарками)и после доаѓа и плаче- нејку бебе, што ако сум трудна, па не го сакам толку...Има многу добра изрека- после е... нема каење

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:26:57   
Еца
Везилка ајде те молам уште еднаш линкот

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:30:33   
vezilka RR
еве ќе пробам уште еднаш...

http://www.esem.org.mk/Root/mak/default_mak.asp

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:31:55   
haley
Па мами, затоа ти викам -конзервативна , затоа што тргнуваш од себеси и затоа што ти паметно и совесно си постапила. И сега, кој и да згреши не го разбираш и те нервира зошто не размислил и не се припремил доволно.. А ти викам, во човечката природа е да се биде некогаш “во облаците“ и тогаш се прават грешки . 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:31:56   
Еца
user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:32:53   
haley
везилка, нема прирачник за контрацепција на страната

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:36:32   
mami
и тоа знали дека јас не сум била во облаци? и мене ми било убаво, и мене ме носела страста и сум правела неочекувани работи  ама се знаело- со кондом... а не- ем малолетно, ем незнае што прави ем без кондом го прави па после ке плаче...тука си е сама крива и никој друг

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:37:42   
vezilka RR
...не знам зошто не се прикачува. Се наоѓа на таа страница, во публикации, жени и здравје. Се вика Прирачник за контрацепција...

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:40:39   
srnicka
Ete zatoa i napisav deka dzabe muabeto dzabe davanje kondomi. Sekoj koga e vo oblaci razmisluva so svoja glava i galje ke i e na kerka mi jas sto sum i kazuvala. Na 17 godini ne deka ke me slusa sto i zboram, ke klima samo so glavata i posle pak po svoje. Zatoa opstata kultura i poznavanje za se i sesto ke ja natera da razmisluva drugacije. I jas mislam kako mami deka nikoj ne i e kriv ako ostane trudna i nema tuka placenje i kaenje. Decata se zbesneti 100 % i iskreno strav me faka kako ponataka.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:40:55   
mother 29
Kondomot ne e 100 % siguren.eve licno mene mi se ima sluceno, da ni pukne kondomot ama nisto ne se desi za srekauser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:41:59   
Еца
ајде јас да се обидам

http://www.esem.org.mk/Root/mak/default_mak.asp


< Поракaта ја уредил Elena -- 14.7.2009 14:42:34 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:43:03   
srnicka
Temata e bremenost i godinite i nema potreba da se objasnuvame kako ke gi vospituvame decata.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:43:27   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Бременоста и годините
14.7.2009 14:46:28   
Еца
Не ги прикачува, нема проблем, значи како што кажа везилка одете во Публикации, во Жени и здравје и има навистина интересни материјали, меѓу кои и Прирачник за контрацепција.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?