|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 [32] 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.6.2015 16:38:49   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Do sega imame primeno vakcina samo zs Hepatit B(1 vo bolnica i edna podocna) i Bsg.Sega treba da ja primime HìB pa zatoa se mislam dali da odlagame do Septemvri.
PozdravPochituvana,
Vash e izborot okolu cekanjeto na pettovalentnite,inaku po tri meseci koga kje zapochne imunizacijata so novive vakcini, prvo kje treba da si primite za Hepatitis B bidejkji togash kje imate 6 meseci,a potoa da se odi so pettovalentna ... Seushte nema informacii kako i shto okolu zadocnuvanje na polivalentni kako shto bi bilo da recheme vo Vashiot sluchaj ...Znachi kolku vreme mozhe da se odlozhuvaat , zashto Vie dosega trebalo da imate primeno vekje 1 doza na Hib i edna doza na DTP i OPV ...Razgovarajte za ova vo Vashiot vakcinalen punkt ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.7.2015 23:30:21   
varsa
Почитувана докторке2015
Моето бебе има 3 ипол месеци до сега има примано BCG во породилиште,на 08 04 HEPATITIS B на 04 04 исто на породилиште, потоа HEPATITIS B на 05 05 во нашиот вакционен пункт,и HIB на 18 06 требаше на 5 ти но ја одложивме бидејќи имаше пролив и температура и бевме 4 дена во болница, сега на 23 07 треба да примиме прва доза на DITEPER , POLIO I уште една за HIB изгледа, сега сакам да прашам ако се одлучам да чекам од новите каква вакцина треба да прими пето или шестовалентна бидејќи нели во петовалентините нема за HEPATITIS B. И дали ако сега прми прва доза од старите вакцини , ревакцините ке бидат од новите, дали да ја носам сега на 23 или да одложувам до септември.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.7.2015 17:27:40   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: varsa

Почитувана докторке2015
Моето бебе има 3 ипол месеци до сега има примано BCG во породилиште,на 08 04 HEPATITIS B на 04 04 исто на породилиште, потоа HEPATITIS B на 05 05 во нашиот вакционен пункт,и HIB на 18 06 требаше на 5 ти но ја одложивме бидејќи имаше пролив и температура и бевме 4 дена во болница, сега на 23 07 треба да примиме прва доза на DITEPER , POLIO I уште една за HIB изгледа, сега сакам да прашам ако се одлучам да чекам од новите каква вакцина треба да прими пето или шестовалентна бидејќи нели во петовалентините нема за HEPATITIS B. И дали ако сега прми прва доза од старите вакцини , ревакцините ке бидат од новите, дали да ја носам сега на 23 или да одложувам до септември.


Pochituvana,
Na 23.07 Vasheto dete najdobro e da si primi poedinechna vakcina za DiTePer i OPV za da se kompletira ona shto go ima vo pettovalentnata vakcina,bidejkji kako shto kazhuvate na 18.06 ste primile prva doza HiB.Slednata vakcina na 5 mesechna vozrast mozhe da bide od novivte no iskluchivo pettovalentna a ne shesto,zashto neli vo shestovalentnata ima Hepatitis B.Na 6 mesechna vozrast mozhe da si primite shestvalentna vakcina koja kje sodrzhi DTaP,inaktivna polio,HiB i Hepatitis B ,zashto do sega imate staveno 2 dozi na Hepatitis B i toa kje bide tretata doza za HB i posledna .Potoa so polni 12 meseci sledi MRP,a na 18 meseci kje si primite 5 valentna vakcina ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот varsa)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.7.2015 0:27:33   
varsa
Благодарам за брзиот одговор, би сакала уште нешто да ми објасните, доколку се одлучиме да не прими од обичните и да ги чекаме петовалентните во септември дали е во ред и дали е во ред што ке се поместат месеците за вакцинирање ,и на пример ако прими во септември петовалентна за дитепер полио и хиб до тогаш здравје бебето би имало 5 месеци,и ако и овие се примат на растојание од 45 дена тмн до 10 месеци би требало да ги прими сите дози т.е ревакцини и плус на 6 месеци да си прима хепатитис б.Дали навистина овие петто и шестоваленти се ацелуларни прочистени без жива и без реакции.

Дали сега на 23 ке има за дитепер полио ив тора доза на хиб посто ни рекоа две боцканја и капки, и дали ако сега прими обични и втора доза на хип ке остане уште две дози од дитепер и другата а уште една доза на хиб, ако ревакцините продолжат со пето или шетсо валентни во секој сличај кај нас ке испаднат 4 дози на хиб посто веке една имаме примано, ако нешто сум грешка ве молам поправетеме

Пр на 18 06 примано хиб , сега на 23 дидепер, полио, хиб. и после остануваат уште две дози ако породлжиме со петтовалентни во нив има хиб значи испаѓаат 4 дози за хиб.

И сакам да прашам дали при зголемени леукоцити, тромбоцити, намален хемоглобин , и затнато носе може да се примат вакцини.
Се извинувам за долгит пост.
Поздрав

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.7.2015 9:28:12   
Happy mummy
Pocituvana Doktorke,
Mojata kerka napolni edna godina i na 14.07 primi vakcina MRP.MI objasnija deka moze da ima zakasnata reakcija posle 10 dena.No taa sinoka krena temperatura,38.3 i mnogu tesko ja simnavme.Bevme na lekar,napravivme krvna slika i dijagnozata na maticnata e deka e viroza i nema vrska so vakcinata.Moeto prasanje e ,sto mislite VIe,ima li prostor za zagrizenost bidejki taa bese zdarava koga ja vakciniravme,a vsusnost mozebi postoel inkubiran virus i koga ja primala vakcinata sto se manifestira eden den posle toa.Od ovaa vakcina najmnogu se plasev i eve sega dopolnitelno me faka panika.Ve molam za mislenje i sovet.
Pozdrav

(Одговор на членот varsa)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
17.7.2015 15:28:58   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: varsa

Благодарам за брзиот одговор, би сакала уште нешто да ми објасните, доколку се одлучиме да не прими од обичните и да ги чекаме петовалентните во септември дали е во ред и дали е во ред што ке се поместат месеците за вакцинирање ,и на пример ако прими во септември петовалентна за дитепер полио и хиб до тогаш здравје бебето би имало 5 месеци,и ако и овие се примат на растојание од 45 дена тмн до 10 месеци би требало да ги прими сите дози т.е ревакцини и плус на 6 месеци да си прима хепатитис б.Дали навистина овие петто и шестоваленти се ацелуларни прочистени без жива и без реакции.

Дали сега на 23 ке има за дитепер полио ив тора доза на хиб посто ни рекоа две боцканја и капки, и дали ако сега прими обични и втора доза на хип ке остане уште две дози од дитепер и другата а уште една доза на хиб, ако ревакцините продолжат со пето или шетсо валентни во секој сличај кај нас ке испаднат 4 дози на хиб посто веке една имаме примано, ако нешто сум грешка ве молам поправетеме

Пр на 18 06 примано хиб , сега на 23 дидепер, полио, хиб. и после остануваат уште две дози ако породлжиме со петтовалентни во нив има хиб значи испаѓаат 4 дози за хиб.

И сакам да прашам дали при зголемени леукоцити, тромбоцити, намален хемоглобин , и затнато носе може да се примат вакцини.
Се извинувам за долгит пост.
Поздрав

Pochituvana,
Obichno pomestuvanjeto so vakciniranje kaj bebchinjata se sluchuva samo zaradi bolest kaj bebeto :akutna sostojba,febrilnost ( pokachena telesna temperatura),imunodeficiencija --- vo ovoj vash sluchaj samo zatnato nose ne e kontraindikacija za vakcinacija,megjutoa treba da se bara prichinata za zgolemenite leukociti i pokacheni trombociti koi mozhe da ukazhat na vekje svezho pominata akutna sostojba pa kje treba da se pocheka da se namalat Le i t.n reaktivna trombocitoza koga Tr se pokachuvaat zaradi infektot,namaleniot HgB ne e prichina da ne se prima vakcinat
a osven ako se raboti za nekoja izrazena anemija koga HgB se dvizhi kon vrednost od 90 g/l.Toa shto vekje ste primile Hib na 18.06 kje znachi primanje na DiTePer i OPV a ne i Hib (spored dosegashniot kalendar na 2 meseci se prima zaedno prva doza na DiTePer,Hib i polio ; na 3 meseci vtora doza na DiTePer ,Hib , a polio na 3 i pol meseci , a tretata doza na 5 mesechna vozrast ;revakcinacijata za Hib beshe od 18 - 24 meseci znachi toa se vkupno 4 dozi na Hib.Kaj pet i shest valentnite vakcini acelularna komponenta e za pertussis onaa koja gi davashe visokite temperaturi i e so oznaka DTaP a polioto e inaktivna za razlika od dosegashnata zhiva atenuirana i so golema sigurnost deka nema da ima nesakani reakcii od tipot na visoki febrilnosti,nekoltroliran dolgotraen plac itn.Proizvodstvo se na GSK ( glakso smith kline ) od Belgija .Ona shto seushte nemame informacija i odgovor e dali sepak onoj koj pochnal so poedinechni vakcini kje mozhe da prodolzhi so polivalentni,doprva treba da se dobijat a sepak e najdobar sovetot so vashiot vakcinalen punkt,iako ne gledam zashto da ne se prodolzhi so polivalentni,megjutoa zabuna okolu Hib ne treba da ima zashto do sega imavme tri dozi na vakcina so Hib i 4 doza koja beshe revakcina a i so polivalentnite kje bidat povtorno 4 dozi Hib no so ovoj redosled na 2 meseci , 3 1/2 meseci, 5 meseci i 18 meseci ....Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот varsa)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
17.7.2015 15:34:04   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy mummy

Pocituvana Doktorke,
Mojata kerka napolni edna godina i na 14.07 primi vakcina MRP.MI objasnija deka moze da ima zakasnata reakcija posle 10 dena.No taa sinoka krena temperatura,38.3 i mnogu tesko ja simnavme.Bevme na lekar,napravivme krvna slika i dijagnozata na maticnata e deka e viroza i nema vrska so vakcinata.Moeto prasanje e ,sto mislite VIe,ima li prostor za zagrizenost bidejki taa bese zdarava koga ja vakciniravme,a vsusnost mozebi postoel inkubiran virus i koga ja primala vakcinata sto se manifestira eden den posle toa.Od ovaa vakcina najmnogu se plasev i eve sega dopolnitelno me faka panika.Ve molam za mislenje i sovet.
Pozdrav

Pochituvana,
Ako ste primile vakcina na 14 -ti Juli , a MRP vakcinata tochno e deka mozhe da dade reakcija od tipot na pokachena temperatura posle 7-ot do 10 -iot den, ovde najverojatno se raboti za viroza kako shto i Vi kazhal Vashiot pedijatar.Verojatno ste doshle vo kontakt so nekoj koj go prenel virusot.Ako krvnata slika ukazhuva na viroza ,kje se stremite so antipiretik i masazha (ladenje) so 70 % alkohol za da se simne, duri i davanje na antipiretik kako paracetamol i na sekoi 4 h vo pochetokot,no sledete za mozhna bakteriska superinfekcija koja mozhe da se nakalemi na virusot.Istoto kje go sledite preku redovni kontrolni krvni sliki.No ve molam bez panika,so ladna glava,sledete ja sostojbata, temperaturata ne e od vakcinata i nema zashto da se plashite ,kje se sredi ,no treba da pominat 7-10 dena kako za sekoja viroza ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
17.7.2015 15:51:09   
varsa
Pochituvana,
Obichno pomestuvanjeto so vakciniranje kaj bebchinjata se sluchuva samo zaradi bolest kaj bebeto :akutna sostojba,febrilnost ( pokachena telesna temperatura),imunodeficiencija --- vo ovoj vash sluchaj samo zatnato nose ne e kontraindikacija za vakcinacija,megjutoa treba da se bara prichinata za zgolemenite leukociti i pokacheni trombociti koi mozhe da ukazhat na vekje svezho pominata akutna sostojba pa kje treba da se pocheka da se namalat Le i t.n reaktivna trombocitoza koga Tr se pokachuvaat zaradi infektot,namaleniot HgB ne e prichina da ne se prima vakcinat
a osven ako se raboti za nekoja izrazena anemija koga HgB se dvizhi kon vrednost od 90 g/l.Toa shto vekje ste primile Hib na 18.06 kje znachi primanje na DiTePer i OPV a ne i Hib (spored dosegashniot kalendar na 2 meseci se prima zaedno prva doza na DiTePer,Hib i polio ; na 3 meseci vtora doza na DiTePer ,Hib , a polio na 3 i pol meseci , a tretata doza na 5 mesechna vozrast ;revakcinacijata za Hib beshe od 18 - 24 meseci znachi toa se vkupno 4 dozi na Hib.Kaj pet i shest valentnite vakcini acelularna komponenta e za pertussis onaa koja gi davashe visokite temperaturi i e so oznaka DTaP a polioto e inaktivna za razlika od dosegashnata zhiva atenuirana i so golema sigurnost deka nema da ima nesakani reakcii od tipot na visoki febrilnosti,nekoltroliran dolgotraen plac itn.Proizvodstvo se na GSK ( glakso smith kline ) od Belgija .Ona shto seushte nemame informacija i odgovor e dali sepak onoj koj pochnal so poedinechni vakcini kje mozhe da prodolzhi so polivalentni,doprva treba da se dobijat a sepak e najdobar sovetot so vashiot vakcinalen punkt,iako ne gledam zashto da ne se prodolzhi so polivalentni,megjutoa zabuna okolu Hib ne treba da ima zashto do sega imavme tri dozi na vakcina so Hib i 4 doza koja beshe revakcina a i so polivalentnite kje bidat povtorno 4 dozi Hib no so ovoj redosled na 2 meseci , 3 1/2 meseci, 5 meseci i 18 meseci ....Pozz i sekoe dobro ...

Mnogu vi blagodaram doktoreke za odgovorot megutoa jas seuste nemozam da svatam, dali i pokraj toa sto bebeto ima primano edna doza na hib, sepak moze da primi petovalentini diteper polio i hib ili mora prvo da primi poedinecna diteper i polio kako sto mi pisavte prviot pat.Toa ne mi e jasno sto veke ima primano edna doza na hip, da nemase svakam ke cekame petovaelnti tamu ima diteper polio i hip i ke treba da gi primi 3 pati, a vaka so primana edna doza na hib seuste nemi e jasno i nemozam da svatam dali moze da primi petovalentini, ili posle samo revekvinite ke bidat so petovalentni

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.7.2015 15:12:51   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: varsa

Pochituvana,
Obichno pomestuvanjeto so vakciniranje kaj bebchinjata se sluchuva samo zaradi bolest kaj bebeto :akutna sostojba,febrilnost ( pokachena telesna temperatura),imunodeficiencija --- vo ovoj vash sluchaj samo zatnato nose ne e kontraindikacija za vakcinacija,megjutoa treba da se bara prichinata za zgolemenite leukociti i pokacheni trombociti koi mozhe da ukazhat na vekje svezho pominata akutna sostojba pa kje treba da se pocheka da se namalat Le i t.n reaktivna trombocitoza koga Tr se pokachuvaat zaradi infektot,namaleniot HgB ne e prichina da ne se prima vakcinat
a osven ako se raboti za nekoja izrazena anemija koga HgB se dvizhi kon vrednost od 90 g/l.Toa shto vekje ste primile Hib na 18.06 kje znachi primanje na DiTePer i OPV a ne i Hib (spored dosegashniot kalendar na 2 meseci se prima zaedno prva doza na DiTePer,Hib i polio ; na 3 meseci vtora doza na DiTePer ,Hib , a polio na 3 i pol meseci , a tretata doza na 5 mesechna vozrast ;revakcinacijata za Hib beshe od 18 - 24 meseci znachi toa se vkupno 4 dozi na Hib.Kaj pet i shest valentnite vakcini acelularna komponenta e za pertussis onaa koja gi davashe visokite temperaturi i e so oznaka DTaP a polioto e inaktivna za razlika od dosegashnata zhiva atenuirana i so golema sigurnost deka nema da ima nesakani reakcii od tipot na visoki febrilnosti,nekoltroliran dolgotraen plac itn.Proizvodstvo se na GSK ( glakso smith kline ) od Belgija .Ona shto seushte nemame informacija i odgovor e dali sepak onoj koj pochnal so poedinechni vakcini kje mozhe da prodolzhi so polivalentni,doprva treba da se dobijat a sepak e najdobar sovetot so vashiot vakcinalen punkt,iako ne gledam zashto da ne se prodolzhi so polivalentni,megjutoa zabuna okolu Hib ne treba da ima zashto do sega imavme tri dozi na vakcina so Hib i 4 doza koja beshe revakcina a i so polivalentnite kje bidat povtorno 4 dozi Hib no so ovoj redosled na 2 meseci , 3 1/2 meseci, 5 meseci i 18 meseci ....Pozz i sekoe dobro ...

Mnogu vi blagodaram doktoreke za odgovorot megutoa jas seuste nemozam da svatam, dali i pokraj toa sto bebeto ima primano edna doza na hib, sepak moze da primi petovalentini diteper polio i hib ili mora prvo da primi poedinecna diteper i polio kako sto mi pisavte prviot pat.Toa ne mi e jasno sto veke ima primano edna doza na hip, da nemase svakam ke cekame petovaelnti tamu ima diteper polio i hip i ke treba da gi primi 3 pati, a vaka so primana edna doza na hib seuste nemi e jasno i nemozam da svatam dali moze da primi petovalentini, ili posle samo revekvinite ke bidat so petovalentni

Pochituvana,
Neznam koj bil problemot shto na 18.06 Vie ne ste primile pokraj Hib i DiTePer i polio ,zashto site ovie vakcini se primaat na polni 2 meseci.Ona shto jas vi go kazhuvam e da se primat poedinechi DiTePer i polio sega koga imate zakazhano ,a potoa povtorno vo razgovor so vashiot vakcinalen punkt da se prodolzhi so pettovalentni vakcini , ne shestovalentni zashto Hepatitis B kje si ja primite poedinechno ...Da razjasnam vie trebalo na 18.06 da imate dve bockanja i plus lazhichka,a zashto ste primile samo Hib neznam,osven ako ste sakale samo Hib a ostanative da gi odlozhite za podocna ,inaku site 5 9Hib,Diphteria,tetanus,pertussis i polio ) se primaat zaedno ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот varsa)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.7.2015 16:13:16   
varsa
Neznam ni jas, trebase na 5 ti juni no bidejki bevme vo bolnica ne otidovme i posle koga bebeto bese podobro go odnesovme i samo imase edno bockanje vo nogata i za narednata ni rekoa 2 bockanja i lazice a zosto neznam , nie nisto nesme im vikaleza poedinecno da se bockaat.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
21.7.2015 10:33:55   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: varsa

Neznam ni jas, trebase na 5 ti juni no bidejki bevme vo bolnica ne otidovme i posle koga bebeto bese podobro go odnesovme i samo imase edno bockanje vo nogata i za narednata ni rekoa 2 bockanja i lazice a zosto neznam , nie nisto nesme im vikaleza poedinecno da se bockaat.

Pochituvana,
Da zakluchime,najverojatno zaradi samiot infekt Vi bila odlozhena DiTePer i OPV ( preku lazhichka) i ste bile bocnati samo prva doza na Hib.E sega na 23.07 slobodno kje mozhe i vtora doza na Hib,prva doza na DiTePer i OPV,a tretata doza na Hib i vtora doza na DiTePer i polio kje si primite na 5 i pol meseci ,a treta doza na DiTePer nekade po navrsheni 2 meseci posle vtorata doza ,a revakcinata kje treba na 18 mesechna vozrast i na toj nachin imame revakcina za Hib kako i za DiTePer i polio.Se nadevam deka kje mozhe da se primi togash pettovalentna vakcina.Zashto sekako kje sledat obuki za zdravstvenite rabotnici okolu toa dali kje mozhe onie koi pochnale so poedinechni vakcini da prodolzhat so polivalentni .Mislam sega konechno sme jasni,no ako seushte imate dilema povtorno ochekuvam da pishite.Imajte ubav den i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот varsa)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.7.2015 10:53:50   
kokicekokice
Pocituvana doktorke,Moeto 4 mesecno bebe e samo na doenje.Eve veke 5ti den ne e iskakano.Prdka postojano i mirisa prdeskata.Meseto ne mu e tvrdo i si e veselo.Pelena so mocki si polni.Sto da pravime dokolku uste ne se iskaka?Dali e malo za chepche?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.7.2015 21:22:23   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Pocituvana doktorke,Moeto 4 mesecno bebe e samo na doenje.Eve veke 5ti den ne e iskakano.Prdka postojano i mirisa prdeskata.Meseto ne mu e tvrdo i si e veselo.Pelena so mocki si polni.Sto da pravime dokolku uste ne se iskaka?Dali e malo za chepche?

Pochituvana,
Bidejkji Vasheto bebe e samo na doenje,mozhat da se sluchat vakvi pauzi,i bidejkji deteto e raspolozheno i stomakot ne e tvrd,nemora mnogu da se voznemiruvate.Mozhe da mu se pomogne so podobruvanje na crevnata flora so davanje na probiotik izvesen period od 2 nedeli i povekje shto bi trebalo da ja regulira stolicata.Megjutoa,ako se sluchi pauzata da potrae povekje ( ushte 2-3 dena) a deteto stane voznemireno ,stomakot se stvrdne,vo toj sluchaj mozhe da mu se pomogne so mikroklizma ili chepche .Vo toj sluchaj kje se isparaznat crevata,i bi trebalo posle toa so probiotikot da se vospostavi podobra peristaltika i da se prodolzhi so redovno praznenje ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.7.2015 14:11:17   
Karmen3
Почотувана докторке
Ќе Ве молам за совет и Ваше мислење околу мојот проблем.Кога се роди моето бебенце,уште на болница му беше дијагностицирана pareza facialis на долната усна-лево.Ми кажаа дека тоа значи недоразвиен нерв,дека можеби незгодно лежело во мене или при пораѓај незгодно е фатено од страна на гинекологот кој ме пораѓаше.Дека тоа е причина за појава на ваков нерв и дека за месец дена ќе пушти,затоа што не е големо оштетувањето,само дискретно,на долната уста.(ми кажаа и дека во други случаи можело да биде зафатено и окото).
Почекавме еден месец,му правевме масажи со четче за заби и со рака,меѓутоа подобрување немаше.На 3 месеци го однесовме во една приватна установа да го прегледаат.Таму ни беше речено нешто слично како на болница...discretna congenitalna pareza na dolnata granka na facialis levo...и да продолжиме со масажите,затоа што уште е мало за да го носиме на физикална за терапија со струја.Таму му беше направено и ехо на мозоче и се беше во ред.
После 6 и пол месеци пак отидовме на болница и инсистиравме да ни дадат упат за физикална.Го добивме упатот и ни дадоа зрачење со ламба и масажа 10 дена( струја не сакаа да ни дадат,ни рекоа дека се уште е мало,а и се работи за лиценце,осетливо место).Подобрување можеби има за нијанса,ама парезата се уште постои особено при плачење или смеење.
Сега следно,сакаме да одиме во државна болница во Скопје и да направиме некои подетални испитувања на мозочето и да ни се дадат понатамошни инструкции во врска со парезата.
Инаку бебето си се развива најнормално(мене ми е второ дете)дури ако правам споредба со мето прво дете и понапредно е ова второво,ама се плашиме за устата да не не направиме се што е во наша моќ на време и да не останат последици.Ви благодарам

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.7.2015 21:35:28   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Karmen3

Почотувана докторке
Ќе Ве молам за совет и Ваше мислење околу мојот проблем.Кога се роди моето бебенце,уште на болница му беше дијагностицирана pareza facialis на долната усна-лево.Ми кажаа дека тоа значи недоразвиен нерв,дека можеби незгодно лежело во мене или при пораѓај незгодно е фатено од страна на гинекологот кој ме пораѓаше.Дека тоа е причина за појава на ваков нерв и дека за месец дена ќе пушти,затоа што не е големо оштетувањето,само дискретно,на долната уста.(ми кажаа и дека во други случаи можело да биде зафатено и окото).
Почекавме еден месец,му правевме масажи со четче за заби и со рака,меѓутоа подобрување немаше.На 3 месеци го однесовме во една приватна установа да го прегледаат.Таму ни беше речено нешто слично како на болница...discretna congenitalna pareza na dolnata granka na facialis levo...и да продолжиме со масажите,затоа што уште е мало за да го носиме на физикална за терапија со струја.Таму му беше направено и ехо на мозоче и се беше во ред.
После 6 и пол месеци пак отидовме на болница и инсистиравме да ни дадат упат за физикална.Го добивме упатот и ни дадоа зрачење со ламба и масажа 10 дена( струја не сакаа да ни дадат,ни рекоа дека се уште е мало,а и се работи за лиценце,осетливо место).Подобрување можеби има за нијанса,ама парезата се уште постои особено при плачење или смеење.
Сега следно,сакаме да одиме во државна болница во Скопје и да направиме некои подетални испитувања на мозочето и да ни се дадат понатамошни инструкции во врска со парезата.
Инаку бебето си се развива најнормално(мене ми е второ дете)дури ако правам споредба со мето прво дете и понапредно е ова второво,ама се плашиме за устата да не не направиме се што е во наша моќ на време и да не останат последици.Ви благодарам

Pochituvana,
Prvo i edinstveno kompetentno mesto za tochna dijagnoza na problemot na Vasheto dete e Klinika za detski bolesti kade shto mozhe tochno da bide vospostavena dijagnoza,najdena prichina za bolesta i soodvetno na toa terapija.Ako sega prvapat odite tamu prilichno ste zadocnile.Parezata na granka na n.facialis mozhe da bide porodilna trauma i najchesto e toa,no mozhe da ima i centralno poteklo.Ako e vo prashanje porodilna trauma formulata za uspeh e rano otpochnuvanje so fizikalna terapija.Toa pak otkako kje se dijagnosticira na Detska klinika ,najdobro se realizira vo Zavod za fizikalna medicina i rehabilitacija Kozle so istovremena primena na vitamini od grupata na B-coplex (ako se raboti za periferna pareza) predizvikana od porodilna trauma.Ako se raboti za centalno poremetuvanje povtorno tochno dijagnosticirano i soodvetno na toa lekuvano.Vo sekoj sluchaj propushten Vi e period od 6 meseci i Vi preporachuvam najbrzo mozhno da vospostavite kontakt so oddel nevrologija na Klinika za detski bolesti ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Karmen3)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
31.7.2015 22:40:47   
*Iki*
Почитувани Докторки,
Јас имам 3 месечна ќерка, се доиме, но имам еден проблем последниве 10тина дена. Неколку минути после подој мн ме боли внатрешно градата како да ги чувствувам каналите. Поточно како струја да ми поминува- пецкање со прекини кои се намалува за саат време до два. Ова само на едната, поголемата, т.е. пополна града со млеко. Со другата немам мака. Бев кај докторката и сестрите што ме породија , сакаа да видат дали правилно се доиме и дали има некој др проблем, но немаше( во ред беше физички градата, и добро сме цицале), ми ја спомнаа само т.н. "Криза во доењето"која се јавувала во периодов, да пробам да цица само во мирна атмосфера и ништо да не му привлекува внимание за време на подој за да не прави нагли движења и да пијам Парацетамол. Направив така и ништо. Пецкањето продолжи. Некогаш е посилно и подолготрајно некогаш послабо. Побарав и второ мислење( но ова беше телефонски, од педијатар во друг град пријател на татко ми), и ми беше кажано дека можно е да имам тесни канали, бебето влече посилно и побрзо ја празни градата и трга и на празно на крај и дека е период кој ќе поминел. Фаза. Е сега ... поминаа и неколку дена и после ова... јас уште го имам проблемот. Цуцлата лажалка ја редуциравме на минимум(бебчето постојано сака да цица ако не е цуцла прсти цуца). Значи супер напредува таа, се е во ред, и положбата и се но не знам зошто уште трае фазава? Нелагодно е мн и облека ми смета. Брадавиците и градата се во ред инаку. А малку и топло ми помага-веројатно ги шири каналите. Како и да е сакам целосно да престани- дали има начин? Зашто боли, и ми влиае на расположение и на спиењето. Сакам да уживам пак во доењето како претходните 2 ипол месеци а не да се плашам дека после следното празнење на десната града ќе трпам болки(Парацетамолот слаб се покажа)... Ве молам за совет ...user posted image Инаку не ми направија ехо, немало потреба. А во живот не сум имала проблем со града, можеби дека ми беа пролично мали...:)
Ви благодарам однапред,
Поздрав.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
2.8.2015 14:30:43   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Iki*

Почитувани Докторки,
Јас имам 3 месечна ќерка, се доиме, но имам еден проблем последниве 10тина дена. Неколку минути после подој мн ме боли внатрешно градата како да ги чувствувам каналите. Поточно како струја да ми поминува- пецкање со прекини кои се намалува за саат време до два. Ова само на едната, поголемата, т.е. пополна града со млеко. Со другата немам мака. Бев кај докторката и сестрите што ме породија , сакаа да видат дали правилно се доиме и дали има некој др проблем, но немаше( во ред беше физички градата, и добро сме цицале), ми ја спомнаа само т.н. "Криза во доењето"која се јавувала во периодов, да пробам да цица само во мирна атмосфера и ништо да не му привлекува внимание за време на подој за да не прави нагли движења и да пијам Парацетамол. Направив така и ништо. Пецкањето продолжи. Некогаш е посилно и подолготрајно некогаш послабо. Побарав и второ мислење( но ова беше телефонски, од педијатар во друг град пријател на татко ми), и ми беше кажано дека можно е да имам тесни канали, бебето влече посилно и побрзо ја празни градата и трга и на празно на крај и дека е период кој ќе поминел. Фаза. Е сега ... поминаа и неколку дена и после ова... јас уште го имам проблемот. Цуцлата лажалка ја редуциравме на минимум(бебчето постојано сака да цица ако не е цуцла прсти цуца). Значи супер напредува таа, се е во ред, и положбата и се но не знам зошто уште трае фазава? Нелагодно е мн и облека ми смета. Брадавиците и градата се во ред инаку. А малку и топло ми помага-веројатно ги шири каналите. Како и да е сакам целосно да престани- дали има начин? Зашто боли, и ми влиае на расположение и на спиењето. Сакам да уживам пак во доењето како претходните 2 ипол месеци а не да се плашам дека после следното празнење на десната града ќе трпам болки(Парацетамолот слаб се покажа)... Ве молам за совет ...user posted image Инаку не ми направија ехо, немало потреба. А во живот не сум имала проблем со града, можеби дека ми беа пролично мали...:)
Ви благодарам однапред,
Поздрав.

Pochituvana,
Ako ne pomognale site ovie nachini koi gi spomenuvate,ostanuva samo edno kako mozhna prichina,chie razreshuvanje bi mozhelo da pomogne.Bidejkji spomenuvate deka taa grada e pogolema ima i povekje mleko,mozhno e da taa grada ne e potpolno isprazneta posle zavrshuvanje na podojot,pa novoto mleko shto nadoagja,idi vo delumno nedoisprazneti mlechni kanali.Ona shto mozhe da se obidete e da posle zavrshuvanje na podojot,so molzenje gi doispraznite dvete gradi,osobeno taa so kojashto imate problem.Daki e taa prazna mozhe da vidite edinstveno so obid za molzenje po zavrshuvanje na podojot.Subjektivnoto chuvstvo na prazni dojki posle podoj ne e edinstven pokazatel za vistinsko ispraznuvanje.Znachi obidetese so rachno ili molzenje so pumpa vednash posle sekoj podoj do momentot koga prestane da teche i poslednata kapka od dojkata.Za da dadam vakov predlog me navede vashata napomena deka pomaga toplo,toa navistina gi shiri mlechnite kanali i go pomaga istekuvanjeto na mlekoto no ako nego seushte go ima na kraj na podojot mora da se pomogne so izmolzuvanje za da isteche zaostanatata kolichina.Ako i toa ne pomogne ne bi bilo losho da se napravi ultrasonografski pregled na dojki.Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот *Iki*)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.8.2015 19:11:55   
raklav
Zdravo sakam da prasam za kolku vreme bi bile gotovi rezultati od stolica(izmet)
znam za bris od nos i grlo se za dva dena .Blagodaram

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.8.2015 20:50:48   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: raklav

Zdravo sakam da prasam za kolku vreme bi bile gotovi rezultati od stolica(izmet)
znam za bris od nos i grlo se za dva dena .Blagodaram

Pochituvana,
Rezultati od zemen primerok od stolica za koprokultura se dobivaat za 2-3 dena ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.8.2015 15:30:30   
pepuska
Пчитувана докторка би сакала да се консултирам нешто со вас околу доењето!
Имам второ бебе ( со првото поради недоносеност престој во инкубатор воопшто не надојде млеко и не цицаше така да воопшто немам искуство) со кое од болница не испуштија со комбинирано доење + дохрана од 20 мл по подој . со тоа што усно ме советуваа дека не мора да се дохранува по секој подој . Сега имаме 13 дена сеуште цицаме но има периоди во денот наутро меѓу 9 и 12 часот и попладне о д кај 16 до 21 часот когадетето е ненаситно цица и плус добива дохрана од вкупно 100 -120 мл водвата временски интервали заедно значи некаде 3-4 пати по 30 мл , а се дои преку 6-7 пати во истите временски интервали а вкупно во 24 часа има околу 12 -16 подои цица интензивно нои често бара . Меѓу овие 2 интервали спие најдолго 4 часа а потоа се буди на секој саат до саати пол и се дои . На секој подој ги цица идвете гради ( една е недоволна) а потоа од нив не се молзат повеќе од 5 капки млеко. ,а ни пред подој ако измолзам една града не се добива многу млеко ( мас 10 тина мл ) веројатно зашто молзам со рака пумпица немам . Измерено е на домашна вага на 8 дена старост и имаше 3620 гр ( родено 3640 испишано 3540 гр ). Она што ми е дилема е дали е соодветна дохраната бидејќи пелените се убаво мочкани но не кака редовно последниве 2 дена воопшто не е искакан а откако не испишаа од болница какаше по 2 пати дневно не многу обилно . Ви благодарам однепред

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.8.2015 21:16:29   
gina
pocituvana doktorke
na moeto bebe mu se pojavi crvenilo prvo bea kako dve mozolcinja kako da im se lipese koziceto ko posle vecerta se spoija kako pogolemo krukce mackav so cink oksid od bekutan drugata den kaka povece se pojavi na madencata aj probav so kremata od neven na becutan o kako povece dase pravese i stolicata e tecna kako prolivce da e pedijatarot go vide ni dade dve kremi da pomesam AFLODERM so HLORAMFENIKOL vcera go mackav 3-4 pati so toa i koga utrovo se prosiri nakaj gazeto i gi prekinav sega samo mackam cink oksid i mijam samo so mlaka voda i kamilica koristev pampers care pa sega pampers new baby-dry si rekov da ne e od neg pa pak go zedov premuim care a gledam isti se po sostav ne mi se veruva deka e od nego
ve molam za sovet sto mozam da koristam a da e efikasno i da sprecam da se prosiri i bebceto mi e ponervozno
vi blagodaram

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.8.2015 0:13:47   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepuska

Пчитувана докторка би сакала да се консултирам нешто со вас околу доењето!
Имам второ бебе ( со првото поради недоносеност престој во инкубатор воопшто не надојде млеко и не цицаше така да воопшто немам искуство) со кое од болница не испуштија со комбинирано доење + дохрана од 20 мл по подој . со тоа што усно ме советуваа дека не мора да се дохранува по секој подој . Сега имаме 13 дена сеуште цицаме но има периоди во денот наутро меѓу 9 и 12 часот и попладне о д кај 16 до 21 часот когадетето е ненаситно цица и плус добива дохрана од вкупно 100 -120 мл водвата временски интервали заедно значи некаде 3-4 пати по 30 мл , а се дои преку 6-7 пати во истите временски интервали а вкупно во 24 часа има околу 12 -16 подои цица интензивно нои често бара . Меѓу овие 2 интервали спие најдолго 4 часа а потоа се буди на секој саат до саати пол и се дои . На секој подој ги цица идвете гради ( една е недоволна) а потоа од нив не се молзат повеќе од 5 капки млеко. ,а ни пред подој ако измолзам една града не се добива многу млеко ( мас 10 тина мл ) веројатно зашто молзам со рака пумпица немам . Измерено е на домашна вага на 8 дена старост и имаше 3620 гр ( родено 3640 испишано 3540 гр ). Она што ми е дилема е дали е соодветна дохраната бидејќи пелените се убаво мочкани но не кака редовно последниве 2 дена воопшто не е искакан а откако не испишаа од болница какаше по 2 пати дневно не многу обилно . Ви благодарам однепред

Pochituvana,
Vo kazhanite podatoci nedostasuva podatokot za toa kolku dena trael bolnichkiot prestoj pri ragjanje za da se proceni dali e dovolna tezhinata na 8-ot den.Ako bolnichkiot prestoj trael 3 dena,pa postignatata tezhina od 3620 gr e za slednite 5 dena,razlikata vo tezhina od 80 gr ne e dovolna.Ako prestojot e 5 dena,pa taa tezhina e postignata za 3 dena,tezhinata e dovolna.ovoj podatok bi pomognal megjutoa od podatokot deka pred podoj se izmolzuva mnogu mala kolichina na mleko,a posle podoj deteto chesto bara da cica,se dobiva vpechatok deka vo gradite nema dovolno mleko i deka laktacijata ne e dobro vospostavena.Vo vreme na visoki temperaturi nedovolnata kolichina na ispieno mleko mozhe da dovede do dehidracija kaj deteto i reperkusii kako posledica na toa.toa znachi deka vo momentov veshtachkata hrana treba da se praktikuva ne kako definitivno reshenie bidejkji laktacijata doprva mozhe da se vospostavi,tuku kako preodno reshenie do momentot koga majkata kje ima dovolno mleko za da se vospostavi laktacijata,treba pokraj primanje na 2,5- 3 l technost,dnevno majkata da e odmorena,naspana i najadena.Nervoza,nespienje,glad kaj majkata mozhe da go uspori vospostavuvanjeto na laktacijata.Bidejkji veshtachkata hrana e poteshko svarliva od majchinoto mleko treba da se vospostavi rezhim na ishrana vo ko jdeteto kje cica na sekoi 2,5-3 h ,na sekoja dojka po 10-15 mina,a vednash posle toa da se dodade ad mleko onolku kolku deteto saka da ispie.Vo 2-3 posledovatelni podoi vo koi shto kje bide ponudeno povekje mleko( na pr 90 ml) deteto kje pokazhe kolkavi mu se potrebite,pa na slednite podoi kje se prodolzhi so kolichinata koja shto pokazhalo deka mu e potrebna vo prethodnite 2-3 podoi.Na takov nachin deteto kje bide najadeno i dovolno hidrirano i kje spie podolgo vreme megju 2 podoi(kje mozhe da se postigne podolga pauza megju 2 podoi)vo toa vreme ima mozhnost kaj majkata da se napolnat gradite so mleko podobro otkolku so prethodnite kratki pauzi.podTOKOT DEKa poslednite 2 dena nema stolica ,odi vo prilog deka deteto ne prima dovolno mleko.doenjeto treba da e ponatamoshna tendencija zashto e toa nadobra hrana,no ne po sekoja cena i so izglednuvanje na deteto.Seushte ima vreme da se vospostavi laktacija so prethodno opishaniot nachin na doenje i prihrana i ovozmozhuvanje odmor i dobar rezhim na ishrana i hidracija kaj majkata.Pozz i sekoe dobro ..user posted image

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.8.2015 0:19:58   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

pocituvana doktorke
na moeto bebe mu se pojavi crvenilo prvo bea kako dve mozolcinja kako da im se lipese koziceto ko posle vecerta se spoija kako pogolemo krukce mackav so cink oksid od bekutan drugata den kaka povece se pojavi na madencata aj probav so kremata od neven na becutan o kako povece dase pravese i stolicata e tecna kako prolivce da e pedijatarot go vide ni dade dve kremi da pomesam AFLODERM so HLORAMFENIKOL vcera go mackav 3-4 pati so toa i koga utrovo se prosiri nakaj gazeto i gi prekinav sega samo mackam cink oksid i mijam samo so mlaka voda i kamilica koristev pampers care pa sega pampers new baby-dry si rekov da ne e od neg pa pak go zedov premuim care a gledam isti se po sostav ne mi se veruva deka e od nego
ve molam za sovet sto mozam da koristam a da e efikasno i da sprecam da se prosiri i bebceto mi e ponervozno
vi blagodaram

Pochituvana,
Najchesto crvenilo pod pampers kaj decata od sovremenite majki se pojavuva od upotreba na vlazhni maramchinja,namesto VODA I SAPUN.Vlazhnite maramchinja se polni so hemikalii i alkohol,za da se upotrebat pri pojava na stolica obichno se trie nezhnata bebeshka kozha,se namirisuva,nedochistuva izmetot,a so toa ostanuva se do slednta stolica.Za da ischezne crveniloto potrebno e odmivanje na gazeto posle sekoja stolica so istechna voda (mnogu voda i malku bebshki nezhen sapun,nema potreba od kamilica).Posle mienjeto treba kozhata da se izbrishe so nezhno tapkanje bez trienje i sledno da se namachka so tenok sloj na pavlovicheva mast.Ako crveniloto e uporno i po 2-3 dena so vakviot tretman ,togash pochnete 2-3 pati na den,vo tek na 7 dena da se upotrebuva Crem Clotrimazole,a pri ostanatite prepovivanja samo pavlovikjeva mast.Na vakov nachin crveniloto kje pomine i nikogash nema da se pojavuva...Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.8.2015 16:32:35   
gina
vi blagodaram doktorke
eve samo se mieme so cista voda i mackam cink oksid se posmiri uste malku ima pa ce pocnam so pavloviceva

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.8.2015 14:44:11   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

vi blagodaram doktorke
eve samo se mieme so cista voda i mackam cink oksid se posmiri uste malku ima pa ce pocnam so pavloviceva

Pochituvana,
Higienata na bebeshkata kozhichka ne bara nekoi posebni kozmetichki preparati za nega i odrzhuvanje,osven kaj dechinja koi imaat problem so t.n atopichen dermatit kaj shto treba da se deluva i drugi kozhni zaboluvanja.DA NE DOZVOLIME SAMI NIE DA SI PRAVIME PROBLEMI...Povtoruvam za site majki : Najbitno e odmivanje na bebchinjata posle sekoja stolica i NEkoristenje na vlazhni maramchinja ... Samo na takov nachin kje se spasime od nepotrebni crvenila koi se javuvaat i kompliciraat ...Ostavete vlzhni maramchinja samo vo iskluchok koga patuvate nekade pa nemate istechna voda so koja treba da gi trgnete nechistotiite ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 31 [32] 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 [32] 33   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

kako da se vika moeto bebce
pravnicka_

pomognete

Andrej (35%)

Damjan (25%)

Dimitar (18%)

Jovan (22%)


Број на сите гласови: 248

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!