|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Контрацепција
2.7.2009 11:43:07   
niki
Iva, site kontraceptivni sredstva imaat pozitivni i negativni efekti, zatoa e najdobro da se konsultiras so tvojot ginekolog i da odlucis sto e najdobro za tebe. Ovde site propagiraat za kondomi i navistina se na nekoj nacin najbezbedni po zdravjeto no ete od nekoe moe licno iskustvo ke kazam deka i tie  ne se za sekogo, ima luge koi se alergicni i na niv, ili ednostavno nemozat da uzivaat koristejki gi, perkinot dodeka da se stavi kondomot moze da dovede do gubenje na seksualnata zelba.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Контрацепција
2.7.2009 11:51:10   
milijana
Jas se obiduvav mnogu godini za plodnost..i da se dojde do dete(normalno so kondom) Otkako vo posledno vreme se pojavija nekoi bakterii kaj mene i soprugot, se odlucivme za zastiten seks.Se pregledavme, se iscistivme(normalno so lekovi) i sega skoro sekoj odnos ni e so kondom, makar da se e vo red.Neznam , nekako e pofino.Pravilno e da se upoterebuva kondom.Sepak sekoe telo e razlicno, sekoj si nosi svoi bakterii, zosto da rizikuvame???Sum za kondomite(i zal mi e za tie sto od alergiski pricine nemozat da gi koristat)mene mi pomagaat i sega veke ne mislam na bakterii, tuku uzivam vo seksot.Treba da se koristat,a ne samo za zastita od bremenost.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Контрацепција
8.8.2009 1:09:36   
Еца
Со оглед на тоа дека има поделени мислења околу таблетите како контрацепција, мислам дека е добро да го прочитате ова:

Со редовно консултирање со гинеколог таблетките се безбедни

Девојките и жените одбегнуваат користење на хормонска контрацепција заради различни заблуди. Ви донесуваме 10 заблуди и 10 вистини за таблетките за контрацепција

*Таблетката е посигурна отколку кондомот
Вистина: Таблетката енајмалку 30 пати посигурна од кондомот. Кај апсолутно правилната употреба на таблетките, во една година бремени можат да останат 0,1 - 0,2% жени, ако се сметаат и грешките направени за време на употребата бремени остануваат 0,5% жени.
*При употреба на таблетки се зголемува тежината
Вистина: Таблетките не влијаат на зголемување на телесната тежина. Просечно зголемување на тежината е исто како кај жените кои не пијат траблетки, како и кај оние кои ги користат.
*Таблетките можат да се користат долгорочно
Вистина: таблетките можат да се користат долгорочно. Во современите упатства за препишување на комбинирани орални контрацепции, според ставовите на Светската здравствена организација времето на траење на оралната контрацепција не е ограничено.
*Вештачките хормони од таблетките се штетни
Вистина: хормоните на таблетките одговараат на природните хормони кои се создаваат во јајниците. Нивниот однос е дури поповолен во „природниот циклус“ - заради тоа таблетките во одредена мерка штитат од рак на матката и јајниците, или од настанување на цисти на јајниците и миом на матката. Доколку жената престане со користење на таблетки овие хормони веднаш почнуваат да ги произведуваат јајниците и тоа во поголеми количества.
*Во текот на еднонеделна пауза при употреба на таблетките жената не е заштитена
Вистина: таблетките штитат за време на еднонеделната пауза исто толку сигурно како и мимо тоа па нема потреба за други контрацепциски средства.
*Со употреба на таблетките треба да се престане неколку месеци пред бременост
Вистина: жената може да остане бремена веднаш откако ќе престане со користење на таблетките. Бременоста се одвива нормално.
*Таблетките гто зголемуваат ризикот од стерилитет
Вистина: таблетката заштитно делува на плодноста бидејќи зашштитува од непроодност на јајните акнали, го намалува воспалувањето на каналите, операции на јајниците, вонматерична бременост и т.н. ендометроза.
*При користење на таблетките мораат да се прават тестови на црниот дроб
Вистина: извршувањето на тестови на црниот дроб не е потребно. Само кај жените кои неодамна прележале некое заболување на црниот дроб и кај жените кои за време на бременост имале „трудничка жолтица“ добро е да се направат овие тестови и да се повторуваат на секои три месеци.
*Таблетката го зголемува ризикот од рак на дојките
Вистина: таблетката не го зголемува ризикот од рак на дојките, напротив штити од рак на матката, јајниците и дебелото црево и анусот.
*Жените кои пушат не смеат да користат таблетки за контрацепција
Вистина: само жените по 35 години кои пушат се во групата со зголемен ризик за одредени компликации.
*Со користење на таблетки за контрацепција девојките добиваат акни
Вистина: не е точно. Токму одредени контрацепциски таблетки се припишуваат за лекување на дури и потешки облици на акни. Некои таблетки покрај контрацепциското делување помогнуваат и кај лесните облици на акни и мрсна кожа на лицето и мрсна коса.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Контрацепција
8.8.2009 18:40:22   
nadica
jas razmisluvam za nekakva nova spirala(hormonska) sto mislite vie???????????dali nekoj imal iskustvo so istiteuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Контрацепција
30.9.2009 7:48:13   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: kateiace

ke saka li nekoj da mi kaze dali koristele jasmin kontraceptivni tabletki i ako koristele dali se zdebelile i kako se koristat voopsto i dokolku sakam semejsvo kolku vreme pred toa da prestanam da gi pijam. PROBLEMOT MOJ E STO NEAM REDOVNA MENSTRUACIJA I PIEV diane 35, no se popraviv epten a i negledam deka nesto mi reguliraa sea noviot ginikolog mi prepisa JASMIN i mnogu sakam da se inskonsutiram so nekoj sto ima pieno  fala vi...


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Контрацепција
30.9.2009 13:09:53   
penelopa
Jas sum protiv kontracepcija vo vid na tableti, nikogaš ne sum zemala...od iskustvo na drugi luge slušam deka epten negativen efekt imalo (barem kaj niv)...jas i soprugot ednistveno sto sme koristele e kondom.
Epten me iznenadi denes procitav vo dnevnite vesnici kolku mladite vo MK ne se informirani za kontracepcijata...toa e navistina strašno...sakame zdrava mladina a seksualnoto zdravje site go premolčuvaat user posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Контрацепција
31.10.2009 14:12:32   
mother 29



Ургентна контрацепција




Ургентната контрацепција, попозната како „пилула за следното утро“ не е идеален метод за заштита од несакана бременост, но секако е подобар избор од абортусот.

Оваа пилула не е штетна, нема контра индикации и не го пореметува менструланиот циклус, па доколку постои опасност од несакана бременост подобро е во консултација со гинеколог да се земе ова средство отколку да и се препуштиме на судбината или подоцна да примениме абортус.


„Пилулата за следното утро“ не треба да се користи како редовна контрацепција, но може да се примени и повеќе од еднаш во текот на еден менструален циклус.

Наједноставно е да се земе пилулата постинор најдоцна 72 часа после критичниот однос. Може двете таблети да се земам одеднаш или една по една во растојание од 12 часа.

Многу ретко како нус појави се јавуваат гадење или рано крварење, следната менструација се јавува навреме, а во ретки случаи доцни неколку дена.

Сепак никогаш не ја земајте оваа пилула на своја рака, неопходно е претходно да се посоветувате со гинеколог.

Ургентната контрацепција ја спречува несаканата бременост во околу 75 проценти од случаите, но имајте во предвид дека оваа пилула не штити од сексуално преносливи болести.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Контрацепција
30.11.2009 13:08:17   
mother 29
Основна каректеристика на хормоналната контрацепција е нејзината висока ефикасност, сигурност, лесното користење и со самиот прекин на таблетите, можноста веднаш да се забремени.
Хормоналните таблети се разликуват по нивниот состав, доза и начинот на примање. Има голем избор на хормонална контрацепција што овозможува на гинекологот да го избере наjдоброто за својата пациентка. Хормоналните таблети имаат значително намалени несакани ефекти. Зголемувањето на тежината и зголемената влакнетост се веќе минато.

Хормоналните таблети имаат многу предости:

  1. Профилакca од карцином на јајниците. Докажано е дека ризикот од карцином на јајниците се намалува yште во првите 3 – 6 мсеци од почетокот на примaњето на хормоналните таблетки.
  2. Профилакca на функционални цисти на јајниците.
  3. Профилакca на карцином на маточната лигавица – ендометриjален карцином.
  4. Намален ризик од вонматочна бременост.
  5. Намален ризик од бенигни заболувања на доjките.
  6. Позитивно делување каj дисменорејата – болна менструација.
  7. Намален ризик од појава на анемија, бидејќи со користењето на хормоналните таблети менструацијата станува по слаба.
  8. Намалување на воспалителните заболувања.
  9. Намалување на процентот за ендометриоза, како и намалување на тежината на протекување на оваа болест со зголемувањето на времето на лекување со хормонални таблети.
  10. Голем број од хормоналните лекови имаат благопријатен козметски ефект на кожата.

Сите овие наброени факти докажуват дека секоја современа жена заедно со својот гинеколог може да го избере наjдобриот хормонален лек за неа со многу висока сигурност и квалитет на нејзиниот сексуален живот.


наредно што ке направам ,ке се консултирам со гинекологот за ваква контрацепција!user posted image доста беше ..скокај ламбе!user posted image   user posted image   user posted image   user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Контрацепција
30.11.2009 13:23:00   
mami
Во контекст на ова..најдов нешто што и мене ме става на два ума за пилулите за контрацепција

Контрацепција против рак

Пилулите за контрацепција не само што не ги зголемуваат шансите за заболување од рак кај жените, како што до сега се тврдеше, туку напротив, можат да помогнат да се намали ризикот од оваа смртоносна болест за 12 проценти.
Научниците од британскиот универзитет Абердин, кои ги проучиле здравствените картони на 46.000 жени во периодот од 36 години, откриле дека земањето контрацепциски пилули најмногу 8 години не доведува до зголемување на ризикот од канцерогени заболувања.

При анализата на истражувачите, половината од податоците биле за жени кои почнале да земаат пилули во 1968-ма година, додека останатата половина се однесувала на оние кои никогаш не го користеле овој вид средство за контрацепција.

Резултатите откриле дека заштитниот ефект на пилулите траел цели 15 години по последната употреба на контрацепциските пилули. Но, истражувањето покажало и зголемен ризик од рак кај оние жени, кои ги користеле пилулите подолго од 8 години.

Неколку претходни студии докажаа дека пилулите против бременост ја зголемуваат опасноста кај жените да заболат од рак на дојка, црн дроб и матка, но најновото испитување довело до сосема спротивни резултати кои укажуваат дека по прекинувањето на оралната контрацепција, шансите за рак на дојка и матка значително опаѓаат а по период од 10 години, го достигнуваат истиот степен на опасност забележан кај оние жени кои не пијат пилули.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Контрацепција
30.11.2009 13:24:21   
mami
ние си остануваме на кондом, сепак..неможам со таблети...шубе ми е некако, да го мислам дали ке реагира или не, а како што сум баксуз ке се фати бебушка па ке си ја чукам главата од ѕидuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Контрацепција
30.11.2009 13:30:19   
mother 29
Треба многу дисциплина со пиењето ,инаку би се нафатила.вака сигурна сум дека ке заборавам некој ден да ја испијам!user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Контрацепција
30.11.2009 13:33:24   
profesorica
ние ништо не користиме user posted image user posted image user posted image , никогаш не сум помислила на пилули.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Контрацепција
30.11.2009 13:38:25   
mother 29



Наскоро и фластер за контрацепција







user posted image
САД, (АП) - Ова е првиот фластер за контрацепција во производство на фармацевтската фирма Орто-Мекнил Фармасеутикалс Инк., подружница на фирмата "Џонсон и Џонсон". Фластерот за контрацепција е безбеден и ефективен начин да се спречи несаканата бременост со лесна примена како контрацептивните пилули, со таа предност што нема опасност да заборавите да го употребите. Се очекува до крајот на годината да се даде одобрение за негово производство.
 
 
извор.дневник
 
е ова веке би било друга приказна!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Контрацепција
30.11.2009 13:52:39   
profesorica
Жените во Македонија не користат средства за контрацепција

Според резултатите од истражувањето, 61 отсто од сите испитанички никогаш не користеле ниту едно средство за контрацепција, додека 39 отсто користеле некој метод или средство. Во моментот средство за контрацепција користат 24 отсто, а 76 отсто не користат. Седумнаесет отсто од сите испитанички изјавиле дека нивниот партнер користи презерватив, а 1,6 отсто користат орални средства за контрацепција. Шест испитанички (1,2 отсто од сите) користат двојна метода за контрацепција при што кај пет од нив презервативите за мажи се најчест избор. Истражувањето е спроведено од 13 до 21 јуни на примерок од 500 женски испитаници на возраст од 15 до 49 години во седум региони на територија на Македонија.
Резултатите од истражувањето покажуваат дека на 24 отсто од испитаничките (130.000) им бил извршен абортус. Околу 12 отсто еднаш аборирале, а на еден отсто им се извршени девет абортуси. Според резултатите од истражувањето, најпознати марки на анти-беби пилули се Јасмин, Дијане35 и Микрогуњон, а за ниту една од нив не слушнале 36 отсто од испитаничките.  


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Контрацепција
30.11.2009 14:00:28   
profesorica
КОНТРАЦЕПЦИЈА И ЗАШТИТА ОД ИНФЕКЦИЈА

  Често е недоразбирањето дека контрацепцијата истовремено преставува и заштитата од инфекции. 

Избегнувањето на инфекциите и заштита од несакана бременост т.е размислувањето за контрацепција се две различни работи во заедничкото живеење.  

Сигурноста на двата партнери дека употребуваат ефективен метод, било на контрацепција или заштита од инфекција, ослободува од чувство на загриженост и овозможува релаксирање и поголемо уживање во сексот. 

Различни начини на контрацепција се однесуваа на луѓе од различна возраст а информациите за секој од нив најдобро е да се добијат од матичниот доктор.

Важно е дека донесеното решение за контрацепција значи и нејзина правилна употреба.

Потребно е да се следат инструкциите добиени од докторот или пак оние на пакувањето. 

Споделете ја одговорноста за здравото сексуално живеење со својот партнер.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 30.11.2009 14:04:03 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Контрацепција
7.12.2009 11:29:26   
vaciiiii
Piev tableti,no toa e ziva laga, devojka mi ostana bremena...podobro e da si koristete prezervativ ;)user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Контрацепција
7.12.2009 11:34:45   
Палешка РР
Нешто овде не ми е јасно user posted image
Какви таблети пиеше vaciiiii ?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vaciiiii)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Контрацепција
7.12.2009 11:35:18   
mami
Вацииии како ти си пиел таблети а девојкати останала бремена? Па тие таблети се за девојкати да ги пиеuser posted image user posted image

(Одговор на членот vaciiiii)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Контрацепција
7.12.2009 23:17:35   
gorjansk
lele  user posted image user posted image user posted image user posted image  mnogu mi e smesen muabetov so tabletive user posted image user posted image user posted image  Jas pijam za zena mi da ne ostane trudna user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Контрацепција
26.1.2010 21:25:56   
simona_popovska
koristete kondomi:)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Контрацепција
25.3.2010 21:27:40   
biljana*
vaka najprvo neznaev vo koja tema da pisam...imam edno prasanje...i ve molam za mislenje
mi kasni menstrucijata 3 nedeli, a imav redovna menstrucaija godina dena.... no... da kazam deka imav seksualen odnos zastiten so kondom, pri koj kondomot nz kako se lizna vo mene, no deckoto uste nemase svrseno. Toa bese pred 2 meseci. Znaci od togas mi dojde ednas....ama ovaj mesec ne...dali ima sansi da imam ostanato bremena

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Контрацепција
25.3.2010 22:13:50   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana*

vaka najprvo neznaev vo koja tema da pisam...imam edno prasanje...i ve molam za mislenje
mi kasni menstrucijata 3 nedeli, a imav redovna menstrucaija godina dena.... no... da kazam deka imav seksualen odnos zastiten so kondom, pri koj kondomot nz kako se lizna vo mene, no deckoto uste nemase svrseno. Toa bese pred 2 meseci. Znaci od togas mi dojde ednas....ama ovaj mesec ne...dali ima sansi da imam ostanato bremena


искрено мислам дека нема место за паника, ако веќе си добила еднаш. Евентуално ако последната менструација не ти била како другите, на пр. помалки/повеќе си крварела, ти траела подолго, пократко и сл. најдобро е да одиш на гинеколог или пак да направиш тест.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот biljana*)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Контрацепција
25.3.2010 22:15:14   
Maca25
јас коритев апчиња пред неколку години, но само за да ми се регулира циклусот. Малце ми беше лошо од нив, но битно добивав на 28 дена. После тоа многу се поравив.
Сега користиме кондом, кога какоuser posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Контрацепција
25.3.2010 22:35:11   
***Lide***
Dosega osven kondom nemam koristeno nikakvo drugo sredstvo nekako mi e strav da zemam piluli ili da stavam spirala ili slicno.

ke prodolzime so kondiom nekako mi e najprakticnouser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Контрацепција
30.4.2010 13:31:58   
Палешка РР
Доењето е сигурна контрацепција? user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?