|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Воспаление на уво
27.2.2014 12:22:52   
Mihaela 2010
M base bolna ja fati virusot ama imavme T 5-6 dena. piese antibiotik i eve posle 4 dena oporavuvanje dete se zali na bolki vo ednoto uvo. otidovme denes na ORL krvna slika e super virosno e so pokaceni malku lumfociti. Dr rece vo ponedelnik da ideme na ispiranje.OK, mm se rasprasal kaj kolegi mu rekle nikako stetno bilo mala bila i tn. se javiv kaj komsikava med. lice e istoto mi go kaza nikako. of se mislam sto da pravam kazuvajte

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Воспаление на уво
27.2.2014 13:06:04   
Tanjat7880
I nie sme so vakva maka,i G go fati virusot,mala temperature no bolki vo uvoto,na antibiotic bevme cela nedela.
Kakvo e toa ispiranje na uvoto,se misli na cistenje na istoto ili e neshto drugo?Ako e samo cistenje so voda toa ne e nishto strashno no kako ke pomogne istoto ako ima nekoja infekcija ili bakterija(jas kaj nas se somnevam vo bakterija)user posted image
Sepak,odnesi ja na provereno mesto,bolkata vo uvo e golem problem I bara temelno lecenje I tretiranje,nedozvoluvaj neprovereni da pravat nishto!Ima dva-trojca navistina spremni lekari I jas bi ti preporacala nivno mislenje

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Воспаление на уво
27.2.2014 13:51:33   
sandriana RR
Другарка ми малата ја носи од бебе на испирање уши - и тоа и се случива и нејзе секогаш после вирус или бактерија - има значително зголемено количество на церумен во ушите. Мислам дека во Воена болница ги чистат - сега во вторник ќе ја носи пак.
Јас не би оставила на случај, би се посоветувала со уште некој лекар (Цекич на пр.)

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Воспаление на уво
27.2.2014 14:00:52   
Mihaela 2010
Krvnata sliki pokaza virusno deka e i zatoa ne prepisa antibiotik tuku kapki i paracetamol. imam fora do ponedelnik ke ja sledam vikendov iako ne izlacuva bas nisto. moevo dete znae i da podglumuva malku, ako malku ja zaboli drama da napravi ama sepak neznam kolku ja boli. ako denovive e OK mislam deka ispiranje ke batalam ama uste edna konsultacija ne e losa

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Воспаление на уво
27.2.2014 14:07:16   
Tanjat7880
Mihaela,eve moeti dete pa nekazuva koga neshto go boli,ednostavno trpiuser posted image I bolka vo uvo,spored mene e mnogu golema I nemoze da se izglumi,isto I kaj nas beshe virus I on dva dena se zaleshe na slaba bolka vo uvoto,nie vo ponedelnik sme na kontrola za uvoto.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Воспаление на уво
27.2.2014 14:38:56   
Mihaela 2010
Da da jas veruvam deka ja boli, no koga ke me vidi so tanjirot vo raka deka ide hrana bolkata stanuva epten strasna[sm=smiley13.gif
I vikam dobro ne ti davam i vednas drugo dete. zatoa mislam deka i malku manipulira. vo sekoj slucaj nee za zanemaruvanje bi otisla i na vtoro mislenje

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Воспаление на уво
27.2.2014 15:24:18   
blue_blue
Mihaela2010, ќерка ми се пожали на болка во уво во понеделникот. Не ја однесов на матичен педијатар бидејќи таму е гунгула во понеделник, а бидејќи беше втора смена си реков ако треба да идеме на ушен лекар ќе нема време (ако одевме на матичен ќе одевме тек кај 19:15 за да избегнеме гужва). Е пошто јас само од воспаление на уво имам малку страв земав и одма ја однесов кај Цекиќ (Др Мери не беше на работа). Тој рече дека и е вироза, малку затнат нос, ама ете веќе има некој воспалителен процес на увото и да и давам антибиотик. Јас не давам антибиотици за ништо освен за пнеумониа, гнојна нагина и за воспаление во уво. И ја барав матичната да се консултирам со неа, не ми се јави и земав и дадов антибиотик. Следнниот ден ми се јави и ми рече дека имало вириоза кај децава која предизвикува рефлексна болка во уво. Ми рече „јас ретко праќам деца на ушен лекар, гледам со мојов инструмент какво е увото - стварно има едно такво за гледање во уво- и оваа недела од 50 деца на ден што прегледувам 40 се жалат на болка во уво и не треба антибиотик оти нема ништо во увото“. Јас жива ќе се изедев, ама ај кога веќе почнав со давање....Од мое искуство специјалистиве секогаш ќе те испратат со антибиотик а добар педијатар ќе види ќе процени што како...Затоа консултирај се со педијатарот и батали тоа специјалистите.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Воспаление на уво
27.2.2014 15:56:43   
Mihaela 2010
Blue blue jas ja nosam vo Neuromedika, tamo ni e pedijatarot. taa rece deka najverojatno e od toa sto bese bolna gaden nekoj virus bese. ja pregleda, nema nisto nos ne tece, nitu zatnata i odma ne prati na ORL is to kaj niv imaat. pa pobaraa krvna slika dobra bese ama ja pregleda rece ispiranje- cistenje vo ponedelnik. dokolku ima bolki jaki utre da ja odnesam da dade antibiotik vo sprotivno da terame so Otol h kapkite i paracetamol. mene me zbuni toa ispiranjeto dali e potrebno toa ili ne. preska se pozali i staviv od kapkite i eve ja zivna i ubavo se najade.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Воспаление на уво
28.2.2014 16:07:52   
Mihaela 2010
Ni pomina od edno stavanje na dve kapki Otol h.vcera se zalese popladneto i fala mu na boga nokeska ne she pozali a bogami ni denes.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Воспаление на уво
28.2.2014 16:36:16   
vezilka RR
И ние повторно завршивме со воспалено уво после вирозата. Секогаш исто, после настинка, увото. Овој пат богамо многу плачеше и не му се смиеи од еднаш ставање на Отол х, туку после два саари уште еднаш му ставивме за да се подсмири. Другиот ден ни препиша педијатерот и антибиотик, овој пат требало рече, оти не секогаш ни препишува со капките и антибиотик. И секогаш препораката ни е кога ќе почнеме со Отол х, после три дена да ставаме по три пати на ден.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Воспаление на уво
1.10.2014 9:34:50   
Dilina
На точно два месеца бевме на преглед кај матичната и ја прашав дали може да има некое воспаление од што и мириса увцето? Не мирисаше многу, но веќе два дена мириса ептен се осеќа.... а мн е мала и ми е страв... инаку секрет нема сега, некогаш знае да и падне по малце ама и за тоа ни рече дека е нормално.....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Воспаление на уво
11.6.2015 17:59:47   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

me interesira dalin mozi da boli uvo pri vadenje na zabite sestki? pozzz



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 137
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?