|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Страв кај бебињата
9.11.2012 23:42:41   
Mama Srna
Мамички здраво!
Јас сум нова на форумот, ме интересира дали вашите бебиња се плашат многу често? Ведран има пет месеци и е премногу чуствителен на човечки звуци со променлива интонација како на пр. гласно смеење. Многу ми е криво што така реагира кога јас или сопругот гласно ќе се насмееме (тоа е нормално смеење) тој наеднаш заплакува гласно и со солзи. Да напоменам дека нема проблем од гужви, гласна музика, гласно пеење...Тоа се случува исто и кога некое дете пискаво ќе се насмевне или нешто погласно ќе каже. Стравувам да го однесам на детски роденден или да го ставам во средина макар и со едно дете секој пат е исто. Пишете ако некој имал сличен проблем и како се справивте или се справувате или едноставно да чекам само од себе да помине и да се навикне user posted image

_____________________________

<3 Ведран <3
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Страв кај бебињата
10.11.2012 7:25:02   
Ikana
Здраво Мама Срна и добредојде на форумот!
Конкретно за плашењето, мислам дека нема тука ништо загрижувачко, и јас би се штрекнала кога од момент на тишина би слушнала силен звук. И М моја уште има такви моменти што кога на пример ќе одекне некој силен звук на телевизија или кога ќе се насмееме гласно, се штрека и е на раб да залипта. Не се секирај ќе помине, ние сега многу малку имаме такви моменти. Пуштајте му класична музика со умерен тон на бебето, или некои приспивни бебешки песнички, тие ги смируваат бебињата.

(Одговор на членот Mama Srna)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Страв кај бебињата
10.11.2012 10:01:23   
Calypso
Преку ден секогаш нека има било какви звуци, макар и само радио да е пуштено. Не е препорачливо да е потполна тишина во собите во кои престојуваат децата. Нормално дека понекогаш при некој посилен звук детето може да се уплаши и да заплаче, и возрасен понекогаш би се уплашил од нешто неочекувано, па камоли дете. Ако детето се навикне на секојдневна врева, нема толку често да се плаши од неочекувани звуци. Исто, убаво е и со музика да спие (денски) отколку во целосна тишина. Ноќе секако мора да биде тишина, ама дење не мора. Инаку и во спиење ќе се штрекнува.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Страв кај бебињата
4.12.2012 12:07:55   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

Andrej ima tri meseci uste od raganjeto premnogu se plasi samo sto ke zaspie ke mafne so racinjata i celiot se streka mnogu pati ako go gledas takov refleks ima sto duri i ti ke se uplasis mi vikaa deka taka pravele site bebinja dodeka se naviknat na prostorot okolu niv on toa go pravi seuste i posledniov mesec sekoja vecer mi go pravi toa okolu tri saat se slucuva toa tolku silno svristuva duri i kako da zaoga vo son go zimam on spie i lipa lipa edvaj go smiruvam a spie iskusni mamicki pomagajte user posted image user posted image user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

I mojata Jana se streka. Od sam prv den i koga go prasavme pedijatarot ni rece da zboruvame so nevrolog ako e do tolku strekanjeto , a i taa vrisnuvala vo son od sto se plasi i taka isto so racinjata nagore. Ima 2 meseci i sega se izretci toa nekako, ama pak se streka, a posebno na zvuk.
Mislam deka so tek na vreme koga ke se naviknat na nadvoresniot svet, ke prestane toa strekanje. A toa sto vika pedijatarot da ne e nedostatok vo psihickiot razvoj i da se zboruva so nevrolog e cisti gluposti bidejki sekoe bebe se streka.Taka da jas mislam deka nema mesto za panika, nie sme tuka da gi pogalime i baknime za da gi smirime nasite bebusi



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Страв кај бебињата
4.12.2012 14:48:25   
ecko
Naslovot e slicen ama temata e poinakva

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Страв кај бебињата
4.12.2012 17:48:15   
boni25
Mama Srna kerka mi na poni 8 meseci e plaslivka nevidena, znaci koga e doma, nema gajle, najveselo bebe e na cel svet, ali ja odneses kaj drugi lugje e tuka ni e makata, da znaes od kolku gosti i detski rodendeni sme se vratile doma, da reces deka ne e setano dete, setano e , celo leto doma ne se pribiravme i po kafici i po kafani, ali zatvoreni prostori so lica sto ne gi znae a osobeno deca vristi kako da ja kolat i odma rikverc doma, a da ne kazuvam deka posle takov den nokta se budi i po 20 pati so placenje, taka da se pomiriv mislam deka veke, se smeeme so soprugot deka nitu eden rodenden nema da mozeme da i proslavime posto nejke luge, vajda ke smeni , iskreno se nadevam:)

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Страв кај бебињата
28.12.2012 0:44:48   
sandra_984
zdr,jas sum nova vo forumov imam bebe 2mes.mnogu se plasi skoro sekogas e vo istoto vreme navecer pred banjanje koga go soblekuvam si e veselo si mrda guga.i koga je treba poslednoto bodito da go sobleceme odma go menuva pogledot kako isplaseno pocnuva da mafta i da vristi i kako da se brani od nesto i mora da go zemam da se smiri pa da se banja a.vo vodata si e miren saka da se banja i nekogas pocnuva i vo spienje da place naednas pa ako mozete da mi kazete kako da mu pomognam a za vreme na bremenosta mene me kasna-stipna zegavica i mng me isplasi navecer bese pa ima lu vrska toa efna babicka bajavka rece deka eood toa i deka zatoa se plasi bebeuser posted image to

(Одговор на членот Mama Srna)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Страв кај бебињата
28.12.2012 18:59:19   
sandra_984
ke moze li nekoj dauser posted image user posted image user posted image mi odgovori?pomogne mnogu mi e zal za bebencevo neznam kako da mu pomognam

(Одговор на членот sandra_984)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Страв кај бебињата
1.1.2013 11:42:48   
ecko
Dobro dojde Sandra user posted image nie uste 5 dena ke pravime 4 meseci i seuste toa go pravi vo spienje nekogas ednas vo tekot na nokta nekogas poveke pati ednas go gledav i go cekav da vidam sto pravi dali mu e od meseto posto imavme nie mnogu problem so toa il nesto sonuva sonuvaat sirotki tie prvo ja prevituva dolnata usna nadole kako da go kara nekoj i pocnuva uuuuuuu user posted image ke go fatam za race ke go pogalam po glavceto ke mu kazam da ne se plasi deka ne e sam deka site sme tuka i go sakame mnogu user posted image i on ke si produzi da spie mnogu mi e zal zosto taka pravi ama nemozam da mu pomognam samo guskanje smirenost zboruvanje peenje pesnicki mislam deka pomaga

(Одговор на членот sandra_984)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Страв кај бебињата
1.2.2013 19:37:07   
JanaMarija
Ajde i jas da sepridruzam kon temava... I cucka moja ke polni drugiden 4 meseci i se uste se streka vo son...edno vreme prekina ama sega od sredinata na januar pak i toa pocesto.Koga mu kazavme na pedijatarot rece da nidade uput za na nevrologija user posted image user posted image user posted image i mene SOK ME UDRI i rekov nema sansi...rece predostroznost da ne bilo nedorazvien nerven s-m ...pa neli im se razviva do 1 godinka...I rece da sledime vo rok od 5 dena kolku ke se streka i taa se streka redovno, a jas ne mu kazav za da ne me gnjavi po bolnici.

Barav mnogu drugi mislenja isite mi rekoa deka e vo red.

Vie sto mislite???

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Страв кај бебињата
2.2.2013 11:59:07   
Фиданче
Sandra, moeto bebence ima cel mesec poln :) sega terame vtor, i ona mavta so rachinjata i mi se budi . Jas ovie 2-3 veceri gledam da i gi soberam rachinjata pokraj teloto i taka da spie i mnogu e pomirna, duri pred da stanuva za cicanje pocnhuva da probuva da gi vadi a ako pochne mnogu da mrda gi stavam moite race na stomacheto ili na rachinjata i poleka se smiruva. Probaj i ti taka user posted image Pozdrav

(Одговор на членот sandra_984)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Страв кај бебињата
3.2.2013 10:20:34   
ecko
jana marija nie nemavme sreka so prvata vakcina koja se prima posle eden mesec od raganje go odnesov a toj tolku slatko si nankase jas go soblakam on si gi stava racinjata pod glavce se vrti na strana i nana a kokoskata go bocna zaspan se izvzdi od pamet i zajde si go zemav kartonot od tamu i odam vo druga ustanova morav da kazam zosto doagam tuka i oni me pratija na detska klinika na nevrologija nisto ne e strasno odnesei go da ne te kopka ponatamu samo refleksi im gledaat i tolku

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Страв кај бебињата
5.6.2015 2:39:17   
sonc90
znam deka temava e odamna neaktivna ama makata me natera da pisam...ke pocnam od pocetok-pred nekolku dena brkavme bubacka,koga fati da bega bubackata so sveki spiskavme i malata se isplasi pocna da place,ja smiriv nekako AMA navecer koga ke ja zaspijam ne proagjaat 10 min i pocnuva da place,doagjam ja guskam,i zboram,ja niskam i lezam do nea i ona spie,samo sto ke se trgnam pak pocnuva so placenje,i toa samo kaj mene se smiruva,kaj mm ne saka,baska i vo krevetce ne saka da spie,samo sto ke ja stavam pocnuva da place,a prethodno nemase gajle,ke ja premestev vo krevetce i si prodolzuvase da spie,sega ne,spie so nas na spalna cela nokj bez ni ednas da zaplace i taman si se budi sabajle vo 6 a ako me nema odma place,ni do wc ne mozam da otidam...sto da pravam?bajacka?doktor?kaj da ja nosam?na bajacki ne veruvam ama mm ko samo toa da cekase za pak da pocne da mi zbori da ja nosime...ili da pocekam da pocne da se cuvstvuva sigurno pak dodeka da i pomine stravot(ako pomine)?

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Страв кај бебињата
5.6.2015 9:01:37   
Gari68

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

znam deka temava e odamna neaktivna ama makata me natera da pisam...ke pocnam od pocetok-pred nekolku dena brkavme bubacka,koga fati da bega bubackata so sveki spiskavme i malata se isplasi pocna da place,ja smiriv nekako AMA navecer koga ke ja zaspijam ne proagjaat 10 min i pocnuva da place,doagjam ja guskam,i zboram,ja niskam i lezam do nea i ona spie,samo sto ke se trgnam pak pocnuva so placenje,i toa samo kaj mene se smiruva,kaj mm ne saka,baska i vo krevetce ne saka da spie,samo sto ke ja stavam pocnuva da place,a prethodno nemase gajle,ke ja premestev vo krevetce i si prodolzuvase da spie,sega ne,spie so nas na spalna cela nokj bez ni ednas da zaplace i taman si se budi sabajle vo 6 a ako me nema odma place,ni do wc ne mozam da otidam...sto da pravam?bajacka?doktor?kaj da ja nosam?na bajacki ne veruvam ama mm ko samo toa da cekase za pak da pocne da mi zbori da ja nosime...ili da pocekam da pocne da se cuvstvuva sigurno pak dodeka da i pomine stravot(ako pomine)?



Ти и понатаму не верувај ама однеси си го детето на бајачка ќе си се смири.Ништо нема да изгубиш само може детето да си добие мирен сон.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Страв кај бебињата
5.6.2015 13:06:01   
lukajana RR
Sonc90 и јас не верувам на бајачки а го имам истиот проблем и не знам што да правам.
Моево се исплаши од крштевката и еве 10 дена по цели ноќи плаче,а за бањање да не правиме муабет,корне пишти само кога ке види вода.И дење само со мене седи ,ни со мм не сака ако ме гледа мене.
Доктор сигурно не може да помогне и незнам дали да барам бајачка или да чекам да заборавиuser posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 5.6.2015 13:08:08 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Страв кај бебињата
5.6.2015 14:20:36   
vezilka RR
На лукајана бебчето е на возраст како Јосиф, годинка, а мислам и сонц90 и вие сте тука некаде. И Јосиф во периодов има слични манифетстации а не се исплашил од ништо посебно. Кога заспива плаче и се превртува и кенка. Во сонот плаче и не можеме ниту да го смириме, ниту да го разбудиме. Јас мислам дека сега се во фаза кога прживуваат се што им се случило преку ден. Некои деца се поемотивни и тоа го преживуваат подраматично. Мој совет е да си ги гушкате бубушките, бидете до нив и никакви бајачки не ви требаат.
Може имаат мака и со запчињата па се поплачливи.
И Јосиф сега почна само мене да ме бара, кога сум му во видик, не сака кај никој друг. Јас па тоа го припишав на тоа дека минатиот викенд 4 дена бев отсутна од дома службено, и дека сега заради тоа вака се понаша. Баш ми се совпадна перодот, а можеби и тоа е некоја фаза.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Страв кај бебињата
5.6.2015 14:28:13   
Melanija RR
И фаза на приврзаност кон тој што му е најпотребен.Факт е дека бебе си знае и си бара мајка user posted image ех да тешко е. Плашењето ќе мине треба барем 2 недели повеќе гушкање,зборење и зборење. Пробајте ,а ко е зор заман ваше право за бајачка.Ни јас не верувам но се за нашие малечки. ЕДноставно некогаш се им се собира, помина атмосфера, без многу карање (иако поради тоа после ќе збесне) ,без бањање доволно е 1 неделно lukajana RR, sonc90 пробај успи во креветче и дри за раче да чуствува сигурност и зборење нема буба и слично.

Пишете кога ќе помине а ќе помине user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Mia
MARIKA

Dali Vi se dopaga imeto Mia?

Da (70%)

Ne (23%)

Mnogu (0%)

Ic ne mi se dopaga (7%)


Број на сите гласови: 43

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!