|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Воспаление на уво
21.10.2012 17:12:01   
Natuska85
Маца јас мислам штом нема други симптоми,дека не се работи за воспаление .Можно е што викаш да се удрила да си ја повредила школката.Види до утре како ќе е...

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Воспаление на уво
23.11.2012 18:45:10   
eli07
Lugje detevo moe veke 3 dena se drpa za usinjata non stop de na ednoto de na drugoto user posted image Mislev da ne go boli useto ama koga go dopiram i koga mu gi cistam usinjata ne reagira, a i cudno mi e dvete da go bolat vo isto vreme.Moze da se zabite.Druga pricina nema neli ?user posted image Sto mislite vie? Sovet....

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Воспаление на уво
23.11.2012 18:56:11   
rina13
Moj sovet e da si odite na pedijatar da vi gi dzirne tapanchinjata dali se vovleceni od lichno iskustvo znam deka so uvo shala nema.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Воспаление на уво
24.11.2012 12:31:58   
Natuska85
Не бе немора да значи дека ако се фаќа за ушињата и мора да го болат не зафркавај.Незнам ели колкави сте ама може во тој период сте кога си ги открива деловите од телото и интересно му е да си ги фаќа,да ги влече.И кај нас беше така еден период. Ако нема други симптоми каков лекар,уживајте си.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Воспаление на уво
24.11.2012 12:45:47   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Не бе немора да значи дека ако се фаќа за ушињата и мора да го болат не зафркавај.Незнам ели колкави сте ама може во тој период сте кога си ги открива деловите од телото и интересно му е да си ги фаќа,да ги влече.И кај нас беше така еден период. Ако нема други симптоми каков лекар,уживајте си.

Pa toa me plasi kenkav e i placliv nekolku dena po red i koga se faka za usinjata kenka,place zatoa me faka panika user posted image Ali mi rekoa deka i radi zapcinjata se drpal taka.Ne znam ke vidam kako ke bide ako prodolzi vaka odam na lekar.Imame 4 meseci

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Воспаление на уво
24.11.2012 13:47:29   
*Elena*
eli07 mozno e radi zapcinjata da e taka. Bolka vo uvo ne pominuva samo so kenkanje i fakjanje uvcinja. Nedaj boze da slusnes takvo placenje, od bolka vo usinja. Koga nas ni se sluci toa, moevo se smiruvase samo koga legnuvase na mene so uvceto, posto taka mu drzese toplo i mu ja smiruvase bolkata. I otkako pomina toa i nie sme postojano na strek, i redovni sme kaj dr.Meri vo Vlae na pregled. a i mojov vadi cetvorki i postojano gi tegne usite, se kube, gi drapa i sl.
I koga bese pomal i koga gi vadevme prvite zabcinja go pravese istoto. I jas imam pisuvano ponazad kako tebe user posted image

Sepak ako ne si sigurna, ubavo e barem maticen da go dzirne, za sekoj slucaj. pozz...

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Не бе немора да значи дека ако се фаќа за ушињата и мора да го болат не зафркавај.Незнам ели колкави сте ама може во тој период сте кога си ги открива деловите од телото и интересно му е да си ги фаќа,да ги влече.И кај нас беше така еден период. Ако нема други симптоми каков лекар,уживајте си.

Pa toa me plasi kenkav e i placliv nekolku dena po red i koga se faka za usinjata kenka,place zatoa me faka panika user posted image Ali mi rekoa deka i radi zapcinjata se drpal taka.Ne znam ke vidam kako ke bide ako prodolzi vaka odam na lekar.Imame 4 meseci


(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Воспаление на уво
24.11.2012 15:23:23   
Felly RR
eli07, ако не реагира кога ти го фаќаш, тогаш не би требало да се ушињата. Може така реагира од што е вознемирено од запчињата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Воспаление на уво
24.11.2012 18:01:58   
eli07
Ok..... fala za sovetite user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Воспаление на уво
24.11.2012 20:49:18   
Snowhite RR
Ако е воспаление на увото навистина ќе знаеш, зашто тоа многу боли и многу пискаат, ние го поминавме тоа на 7-8 месеци, јас не знаев што е, се испаничив од таков врескање и плачење, кога го однесов на матичен утврди дека е увото и ни даде капки дексаметазон неомицин и така поминуваше, ама кога одвреме навреме ќе го здоболеше многу плачеше и со топла крпа на увото му поминуваше.
Сигурно е од забите, ако друг симптом нема

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Воспаление на уво
25.11.2012 0:33:44   
mmbucko
Eli07 jas so vtoroto detence gi imam pominato site varijanti na vospaleno uvo i seushte povremeno imame maka. Pogore imam pishuvano. Dokolku stanuva zbor za hronicno vospalenie nemora da ima jaki bolki kaj nas se javuvaa navecer kako nemirno spienje i plackanje. Denje isto kako keknkanje samo koga ke pocnese akutna faza mn placese. Znaci moj sovet ti e odnesi go deteto na ushen lekar za sekoj slucaj. Vo medika plus (mislam od ajrodrom beshe) imash spec ushen dobar. Mozebi ne e nishto strashno no za sekoj slucaj, nema igracka so ushi, barem nas toa dobro go imam iskuseno.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Воспаление на уво
15.2.2013 11:30:42   
vezilka RR
Ние пак закачивме воспаление на увото. Абе ништо не му беше на детево цел ден, супер си беше и одеднаш некаде околу седум вечерта, вика ме боли ушето. Му се јавивме на докторот ни рече да му стаиме капки Отол X, и по три часа од капките и Далерон. Ноќта многу немирно спиеше и еднаш се разбуди плачејќи. Сабајлево бевме да го види докторот и ни рече да продолжиме со терапијата три дена. Инаку тој денес добар е, ми вика не го болело повеќе ушето, хм.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Воспаление на уво
15.2.2013 19:57:32   
mmbucko
Lele Vezilke vospaleno uvo mi e nokna mora. A ja vidam rublikava aktivna odma dzirnuvam. Mnogu imam pisuvano predhodno za vospaleno uvo. Jas mnogu se plasham od site vidovi na vospalenie i hronicno i akutno. Mozam samo da kazam bidete mnogu vnimatelni. Srekno!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Воспаление на уво
25.2.2013 20:53:34   
Maca25
Н. сабајле кога станала му рекла на мм дека ја боли увцето. Кога ја земав од градинка рече дека ја боли само кога ќе се допре. Исто како и пред некој месец. Арно ама сега и мерев температура, има 37,8. Пред два дена се жалеше дека ја боли грло, шмркаше, кашлаше, најверојатно и од настинката и е воспалено и увцето. Ми се вришти веќе...таман ќе речам дека детето ми е супер, ниту настинало, ни ништо, одма нешто ја фаќа. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Воспаление на уво
26.2.2013 22:23:09   
mmbucko
Maca nosi ja na ushen lekar te molam. Sekoe bolenje na uvo MORA da se kontrolira! Ova od sopstveno iskustvo Vi velam. Nie od esenoska navaka imavme samo 2 epizodi so uvce (shto za nas e odlicno zatoa shto sme znaele i po 1 mesec da sme na antibotici so pauzi od po 3-4 dena). Obicno pocnuvavme so amoksiklav pa prodolzuvavme so pancef za da nakraj zavrshime so lendacin infuzija. Vo posledno vreme imame extra rezultat so Lidaprim (sulfometoksazol i trimetoprim). Posle edna doza lidaprim mirni sme po 2-3 meseca.
Se nadevam brgu ke vi pomine. Backi do sonceto malo.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Воспаление на уво
27.2.2013 9:06:12   
vezilka RR
Ние прошлиот пат болката во ушето ја елиминиравме со капките Отол- X после два пати ставање, арно ама температурата не можевме да ја симнеме 3 дена. Инаку освен капките и Далерон за температурата, не примавме други лекови. Една недела пред да му се јави болката во ушето беше болен и пиеше антибиотици.

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Воспаление на уво
27.2.2013 19:01:33   
Maca25
Од два пати Неодексацин престана да ја боли увцето. Треба да и ставам 3 дена. Денеска ја носеа моите на лекар, нема ништо ни на плуќа, грлото и е супер, крајниците исто, малку и тече носот, класична настинка. Ако почне пак да ја боли, имаме упат за на ушно. Еве денес нема ни Т, ниту ја боли увцето.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Воспаление на уво
1.3.2013 14:43:46   
Maca25
Само што сум го пишала постот завчера, Н. качи температура и почна пак да ја боли увото. Така и вчера беше, навечер темп и болка, не сака да јаде, нос затнат. Денес ја однесов пак кај матичната, со тоа што побарав упат за на ушно (затоа што не и дала на мајка ми во средата), и Н. има воспаление и на двете уши, на средно уво, грло. И дадоа да пие СУмамед сируп, цитерал капки во уво и Оперил во нос. И ми река дека да сме дошле порано, немало да дојде до ова воспаление.
Е како да и објаснам на таа на ушно дека матичната не ми дава упат за кај неа? Као не е сериозно? Јас стварно не знам што сваќа докторкава на Н. за сериозно?!? Изреволтирана сум, разочарана, нервозна!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Воспаление на уво
13.10.2013 20:11:08   
vezilka RR
Ете сме пак на темава. Никола е настинат, не пиевме антибиотици, е арно ама во четвртокот почна дљ се жали на ушето. Стававме отол х 3 дена, и таман сабајлево ја ставивме последната доза, сега почна да се жали на другото уво. Ставивме пак отол х во другото. Нема температура сега за сега. Ако го фати пак дури да дојде време за наредна доза ќе.ставам од природните иљачи. Утте ќе одиме кај докторот.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Воспаление на уво
13.10.2013 22:37:01   
Felly RR
Само внимавајте Везилке и да биде на топло, да не биде надвор на ветер, или дома на клима. Може денски бидејќи е потопло да нема ништо, а навечер да се јавува болка кога ќе му достуди.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Воспаление на уво
14.10.2013 10:02:07   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ете сме пак на темава. Никола е настинат, не пиевме антибиотици, е арно ама во четвртокот почна дљ се жали на ушето. Стававме отол х 3 дена, и таман сабајлево ја ставивме последната доза, сега почна да се жали на другото уво. Ставивме пак отол х во другото. Нема температура сега за сега. Ако го фати пак дури да дојде време за наредна доза ќе.ставам од природните иљачи. Утте ќе одиме кај докторот.


Vezilke,jas bi ti go preporachala kantarionot,ako imate problem so uvcinjanja,krajnicite,prosledeno so temperaturauser posted image ..za vakvi raboti kantarionot e prva liga...so pamukche namokreno malku od kantarionot i stavi mu go vo uvceto..do utre ko nov ke bideuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Воспаление на уво
14.10.2013 10:25:13   
masa
Нас до сега,не било често,но сепак и кога ја боли едно уво терапијата што ни ја даваат ја ставаме во двете увца.Исто и за очите,кога имаше јачмече на едното око капки стававне во двете.На главата се е поврзано и иако боли само едната старана голема е веројатноста да е и другата инфицирана.Плус тука совет од мене греење со црвена ламба или ако немате топлење со крпче,некои топла и керамидка или ќесичка со ориз или трици,битно да се стопли увцето.Исто без разлика што едно боли двете топлете ги.Нека ви мине побрзо!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Воспаление на уво
14.10.2013 11:05:46   
vezilka RR
Абе нему веднаш му помина од капките. После еден час од прилика, стана и и се врати на играта. Температура овој пат воопшто не качи. Ама настинат е, нос му тече, и кашла. Не пиевме антибиотици, не било страшно, така ни рече докторот. Ова му се случува трет пат. Не знае да дува нос, и не го исфрла шлајмот кога е настинат и мислам дека е од тоа. Порано, кога му давав од тоа иљачот со кромид, јаболко и оревче, ќе го повратеше целиот шлајм и немаше ништо. Сега одбива да го пие тоа, и еве, од тогаш му се случува проблем со увото.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Воспаление на уво
14.10.2013 11:18:21   
vezilka RR
Еве што помагало..

Грлник - против болки во уво и желудник

Грлник или чувар на куќата е едно од многубројните лековити растенија кои се дар на природата. Се користи за болки во уво и желудник.
Листот во себе содржи лековита течност, која треба да се исцеди во увото. Се препорачува истото да се прави еднаш дневно, неколку дена по ред. Доколку пак, имате проблеми со желудник, не можете да конзумирате одреден тип на храна, чувствувате болки, се препорачува конзумирање по едно ливче од грлникот. Најдобро е истото да се конзумира наутро пред доручек, неколку дена по ред.

Потекло
Потекнува од родот Semprevivum, во кој има повеќе од 40 различни видови и дури над 3000 хибриди во различни форми, бои и големини. Членовите на овој род се попознати по нивното народно име, односно, како “чувар на куќата“. Карактеристично за овој вид растение е неговата издржливост на ниски температури, за разлика од другите растенија. Името Semprevivum (од латинско потекло) значи – засекогаш жив.

Каде може да се најде?
Најмногу го има по планините, како самоник. Грлникот е растение кое може да се засади во саксија и да го одгледувате во вашиот двор.


user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Воспаление на уво
17.10.2013 19:39:31   
vezilka RR
Денес пак се пожали на увото. Го носевме пак кај докторот и вика нема ништо, само настинка е и од мрсулите му е. Нема потреба од антибиотик. Јас не знам веќе што да правам. Исто вика нема потре а на ушно да го носам. Парацетамол да му дадам за болка, и ако плаче, пак од капките. Јас му верувам на докторов, ама јанѕа ме јаде. Ако знаете некој приватен ушен, дајте кажете. Да го носам да го видат. Него стварно брзо му се смирува болката. Еве пред пола саат му ставивме од капките, и помина, сега е добар, не се жали. Не знам, немам памет што дљ правам.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Воспаление на уво
17.10.2013 23:13:56   
Tanjat7880
Vezilka,te citam cello vreme na ovaa tema I sakam da ti kazam deka jas bi go odnela pod hitno na specijalist,tamu ke go vidat I tretiot krajnik I ubavo ke otkriiijat na shto se dolzi bolkata,mora da ima nekoe zarishte,jas G go nosev kaj Dr.Meri privatna e I navistina strashen dojagnosticar.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?