|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Чај
29.6.2011 8:51:48   
AnnaMolly RR
Женски, а леден чај сте давале ли на бебиња со полна годинка? Јас не сум му купила некој таков, па се мислам дали да купам (и каков) или дома да му сварам па да го оладам. До сега освен како бебе што пиеше Бекутан, сум му давала и органски чај од нане или мајчина душичка. Малку се поскапи, ама барем органски се.




_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Чај
29.6.2011 9:20:21   
Felly RR
Па и овој чај што и го правам дома јас и го давам ладен. Не ептен мраз - од фрижидерuser posted image , ама па не топол. А купечки не сум и дала до сега.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Чај
29.6.2011 9:37:53   
Sandric
Јас не би давала купечки ладен чај зошто мислам дека освен шеќер и ароми и бои тие немаат ништо другои корисно во нив. Многу подобро да му свариш домашен

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Чај
29.6.2011 10:25:02   
dostickage
Smokovska mene mi rece deka od godina dena mozam da davam caj od lipa ili od kamilica samo poblag da bide,ne mnogu koncentriran.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Чај
29.6.2011 10:39:46   
Maca25
Купечкиот ладен чај има црн чај кој не се препорачува за мали деца. Затоа правете дома и ладете во фрижидер. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Чај
19.7.2011 12:03:19   
prettygirl
moeto bebe najverojatno e preladeno, mu krkorat crevcata.Mu davam po nekolku lazicki ( od najmalite) caj od nane.Dali se preporacuva naneto za novorodence? posle ke probam so bekutan cajot, neznam so da pravam help

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Чај
19.7.2011 12:29:00   
dostickage
ne nane za novorodence.javi si se na pedijatarot najdobro.becutanot e za drugo.jas ne bi eksperimentirala so tolku malo bebe.posle nema da znaes od sto mu e.

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Чај
19.7.2011 12:32:19   
AnnaMolly RR
И јас купив чај од нане за Филип кога беше малечок зашто имаше ненормални грчеви, ама ми рекоа дека нането не се препорачува ни во бременост, ни за мали бебиња. Па не му давав, давав само Бекутан чајче.
Дури сега почнав со нане на возраст од 13 месеци.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Чај
19.7.2011 21:53:55   
nelaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: prettygirl

moeto bebe najverojatno e preladeno, mu krkorat crevcata.Mu davam po nekolku lazicki ( od najmalite) caj od nane.Dali se preporacuva naneto za novorodence? posle ke probam so bekutan cajot, neznam so da pravam help


mozis da mu davas caj od nane po nekolku lajcinja i jas mu davam ponekogas ama mu davam i caj bekutan

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Чај
29.7.2011 11:51:14   
Natuska85
Моето user posted image има 3 месеци и од вчера почнавме да пиеме чајче на бекутан од шишенце.Убаво му е да си го пие,он додуша само нешто да има во уста,цице,цуцла,шише што и да user posted image user posted image user posted image .Сакам да ве прашам по колку е препорачлива дневна доза чајче за волкаво бебе,пошто моето ненаситно е,колку и да му даваш он си пие,мака немаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Чај
30.7.2011 0:03:43   
Natuska85
Абе никој нема да ми одговори за чајотuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Чај
30.7.2011 0:47:49   
Felly RR
Натушке, па сега е жешко, и му се пие и него нешто друго освен млекце user posted image Мислам дека некаде околку 100-150мл треба да му се доста, на два-три пати на пример, да ги пие. 

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Чај
31.7.2011 21:59:33   
Slagjana
Натушка, баш на таа возраст кога ми беше малата прашав колку чај да и давам и педијатарот ми рече 200мл дневно. Ама некако многу и беше и пиеше околу 150мл дневно поделено во 2 дози.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Чај
31.7.2011 22:07:12   
Natuska85
Па да толку и испива овие неколку дена,100-150 мл цел ден на неколку пати го пие.Еј ама супер е чајчето многу го смирува и грчевите малку што ги имаше скроз му ги смири.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Чај
15.8.2011 21:19:21   
lilicka
Моето бебе има 1месец сакав да прашам некој дали може да ми помогне.....
Колку да му давам чајче по колку пати на ден и колку исто и вода???
Денес многу плачеше и дадов испи 50мл бекутан чајче е сега незнам колку треба дневно ми е страв да не претерамuser posted image
Се надевам дека некоја мамичка ќе ми помогне!
Поздрав!!user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Чај
15.8.2011 22:59:56   
AnnaMolly RR
лиличка, јас на таа возраст му давав два пати по 50 милилитри, па може и по 70. После 2-3 месеци ми рекоа дека може и три пати по 100 мл да пие. Јас му давав толку зашто имаше страшни грчеви и го комбинирав чајот со милион други лекови против грчеви.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Чај
16.8.2011 0:00:21   
Natuska85
Лиличка јас почнав да му давам чај од 3 месеци и пие по негде 200-300 мл дневно(бекутан чајче) и убаво му е на мешенцето од кога ќе го испие,си испушта гасчиња и си кака убаво.Инаку ненаситно е,колку му даваш,толку ќе пиеuser posted image

Можеби требаше и порано да почнам да му давам,ама до 2 месеци немаше ни г од грчеви,ама ете не не одминаа ни насuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Чај
16.8.2011 10:40:53   
lilicka
Фала девојки за советите моево бебе многу сака чајче вчера и дадов за проба си испи 50мл преку ден и сакаше уште ама ми беше страв повеќе да и дадам затоа сакав некого да прашам кој има искуствоuser posted image
Денес ќе и дадам 2пати по 50мл.....и приметив вчера дека од чајчето си има гасови и се искака без проблем!!!
Поздрав!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Чај
16.8.2011 10:52:44   
miana
Jas becutan cajce i davav na kerkami uste posle tretata nedela od raganje...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Чај
4.9.2011 15:31:26   
Annet
jas na bebeto moe mu davav po nekolku goltki cajce megu obroci,vo 2 i 3 nedela,no vidov deka bekutanot ima mnogu seker,duri ako postoi siseto taka malku ,lepi ne se faka,kako serbet,sega pocnav da i davam prevriena vodicka,neznam dali pravam dobro,eden vika davaj caj drug vika ne,a taa saka da se napie i voda i caj,na ovie zestini koj ne saka..
vie im davate li voda ili da baram nekoj posoodveten caj po aptekive ili da varam doma???

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Чај
4.9.2011 16:05:46   
arh_diz
Annet mozes da davas i voda i caj dokolku saka da pie.Caj mozes da kupis od hipp toj e dobar za stomaceto i e bez seker .Mislam deka nanazad vo temava penelopa ima postaveno slika kako izgleda

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Чај
4.9.2011 17:38:48   
Annet
ok fala ti mnogu ke zemam takov,ovoj ne go biva,malo bebe e da vnesuva tolku seker a baska i AD mleko...fala ti

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Чај
7.9.2011 15:03:59   
Natuska85
И јас приметив дека во чајот од Бекутан има доста шеќер,што вика Анет како да ми остануваше во шишенцето на крајот,па сега купив на Хипп од коморача,камилица и анасон ,ваков

user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Чај
7.9.2011 15:22:30   
penelopa
Еве уште еднаш ќе поставам слика од чајот што го користевме ние: user posted image
Био без шеќер!


< Поракaта ја уредил penelopa -- 7.9.2011 15:23:21 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Чај
7.9.2011 15:53:03   
Annet
eve i ja kupiv pa da vidam;-)))))
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

И јас приметив дека во чајот од Бекутан има доста шеќер,што вика Анет како да ми остануваше во шишенцето на крајот,па сега купив на Хипп од коморача,камилица и анасон ,ваков

user posted image



(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?