|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Чај
15.5.2010 0:08:59   
Snowhite RR
Јас му давам бекутан чај, ама не го сака, ептен ретко ако е гладен многу па да се напие, сакав да прашам за другарка ми, нејзиното девојче е 11 месеци и пие чај од бекутан, ама пие многу, како што кажува таа 4 шишина во денот. Дали е нормално толку многу чај да пие? И дали може сега веќе да премине на некој друг на пример нане или планински, зошто се изнададе пари кутрата за чајuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Чај
15.5.2010 0:13:55   
jovanka
moze slobodno na caj od tipot na nane,kamilica,planinski ubavo e ako ne se vo filter vrekicki znaci domasno no ima i eden detski caj na Alkaloid no ne poveke od edna casa cajot kolku e korisen tolku i moze da bide steten vo sebe sodrzi tanini-(toa e slicna sostojka kako kaj kafeto sto sodrzi kofein).

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Чај
15.1.2011 20:36:36   
Felly RR
Ние од ХИпп досега пиеме, и пробавме да и даваме некој друг, прво нане, после па еден детски чај, мешавина од повеќе чаеви, ама некако не го сака. А инаку овој е од кесичка, и за 11 месеци може да се дава било каков ама да биде поразреден. Овој ако е една кесичка за 150 мл вода, јас го правам со 300-400 мл вода. Нас уште кога се роди Матеа патронажната сестра ни кажа дека може да пие секаков чај, но кесичката само да се брцне во водата и одма да се извади, значи да не е многу концентриран чајот.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Чај
15.1.2011 23:29:35   
Nadezna
Damjan piese Bekutan, bez problemi, a sega  mu zemav HIPP koromoraca, i odlicno go prifati,
samo ne znam kolkuda mu davam?
Ima 2 meseca

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Чај
16.1.2011 11:05:10   
mama26
od caj loso nema nadezna pa mozes da mu davas bez problemi kolku si saka..nautro i navecer mu davav na moeto a pie tecnosti mnogu i den denes e takov ako ne ispie dva litra sok voda caj nemoze...najmalce zboram user posted image znaci mozes po 100 grama pocni pa ako ne mu se pie celo ne mu davaj sosila a vecer pak za stomaceto pomirno da spie nane.pozz

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Чај
26.1.2011 17:33:51   
antonie
nie imame dva meseci, pieme po 100ml caj bekutan ama nekako kako da mu e malku uste bara... dali znaete dali poveke da mu davam

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Чај
26.1.2011 17:40:21   
kikicka
mojata na 2meseca pieshe poveke od 100ml dnevno od bekutanot i nisto ne ibeshe samo pobrzo ispustashe gasovi i nemashe grcevi

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Чај
26.1.2011 17:42:33   
arh_diz
Antonie mislam deka cajot bekutan site decinja go sakaat , izgleda zatoa sto sodrzi sekeruser posted image Jas na moeto mu davav ponekogas 150 -200 ml posle nekoe vreme mu namaliv i sega mu davam mnogu retko.Einstvena steta kako sto go razbrav pedijatarot od sekerot se popravaleuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Чај
26.1.2011 20:19:31   
petra27
Jas na Stefan mu davam Plantex po 100 ml na den i odlicen e...mnogu go saka i koga go pie odma kaka...super e za reguliranje na stolicata,za redovno kaknje i sto e najbitno gi smiruva grcevite......

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Чај
27.1.2011 20:13:46   
baby_bump
Mojata ne go saka nitu Becutanot niti toj na Hipp od komoraca, edvaj na 2-3 dena po nekolku lazicki moze da ispie, a so sise nikako, duri koga go jade so lazice, go dzvaka, nikako ne saka tecnosti
Ne znam sto ke se pravi, ne saka nisto od sise nitu caj nitu Ad mleko, a moeto mleko e veke pri kraj.user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Чај
27.1.2011 21:31:19   
Nadezna
baby_bump, probaj da ja msenis cuclata, zemi druga forma....
Akoti e ko bradavica, zemi klasicna i obratno

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Чај
28.1.2011 8:18:30   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

Mojata ne go saka nitu Becutanot niti toj na Hipp od komoraca, edvaj na 2-3 dena po nekolku lazicki moze da ispie, a so sise nikako, duri koga go jade so lazice, go dzvaka, nikako ne saka tecnosti
Ne znam sto ke se pravi, ne saka nisto od sise nitu caj nitu Ad mleko, a moeto mleko e veke pri kraj.user posted image

Spored mojot pedijatar e super stom deteto saka da jade so lazicka , golem napredok . Taka da ne se sekiraj i user posted image pie voda so lazice uste od eden
mesec .Koga se porodiv vo bolnica im davaa lazice za mlekoto na tie zeni sto nemaa mleko a ne cucla.


< Поракaта ја уредил arh_diz -- 28.1.2011 8:21:03 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Чај
5.2.2011 10:36:32   
Nadezna
Дамјан ретко сака чај, ама јас му го ставам во АД млекото, колку да му олесни варење...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Чај
6.3.2011 17:28:10   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: none

Znae li nekoj sto so bekutanot caj jas denes prvpat mu dadov a imame samop 1 mesec sto da pravam deteto se maci so tie grcevi vcera cela nok ne spievme so mm dusicka i on se macese pa znae li nekoj kolku da mu davame kesickata e 5 grama dali za edno mesecno bebe taa doza moze da ja ispie znaci 5 grama kesa vo 100 grama voda e dobro za cel den,ve cekam majki za odgovor


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Чај
6.3.2011 18:36:26   
Pepelaska *
Ноне и јас му давав бекутан уште пред месец заради тие грчеви , јас му ставав 50 мл вода и пола кесичка , тогаш толку пиеше и мислам му беше доволно, сега може и повеќе да испие ама многу ретко цело. Мислам дека нема ништо лошо да му биде од чајот од мое искуство ние немавме мака воопшто со мешето откако почнав да му го давам и дури некако посмирен беше после чајчето , давај му слободно

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Чај
6.3.2011 21:04:15   
stojanoskad
sin mi piese bekutan,edno mnogu go sakase, a potoa i mnogu ni pomogna so grcevite.Piese otprilika po pola kesiska dnevno.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Чај
7.3.2011 12:41:15   
denicka
jas na Nina i davam bekutan cajce uste od raganje, pa edno vreme  ne go sakase pa pocnav so nane. pa pak se prefrlivme na bekuutan isklucivo so lazice -uste od raganje- i sega si pie po pola kesicka na den. em tecnosti em ja smiruva.

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Чај
5.4.2011 21:22:10   
mamamoni
чај не сака да проба, досега два или три пати има испиено по 50 мл и толку

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Чај
7.4.2011 16:02:49   
mila mama
Nikogas ne sum probala da i dadam caj. Eve veke 6 meseci i nesto sme, a nekako nemam ni zelba da i dadam. Na doenje sme, pocnavme i so dohrana zelencuci i ovosje, ama cajov nekko ne mi vleguva vo glava zosto bi i go dala...user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Чај
11.6.2011 15:58:12   
Felly RR
НИе почнавме да пиеме еден детски чај (мешавина од липа, камилица, анасон, шипка и ......) само наместо со 150мл вода јас една кесичка ја потопувам со 500мл, и ставам една лажичка кафеав шеќер.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Чај
11.6.2011 17:04:31   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Nikogas ne sum probala da i dadam caj. Eve veke 6 meseci i nesto sme, a nekako nemam ni zelba da i dadam. Na doenje sme, pocnavme i so dohrana zelencuci i ovosje, ama cajov nekko ne mi vleguva vo glava zosto bi i go dala...user posted image



Eve veke 2 meseca samo caj pieme, sto bi rekla Paleska, lokame user posted image user posted image user posted image
Sega pa ne pieme voda, si znae bebuska od mala da ne mesa pijaloci user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Чај
15.6.2011 23:49:00   
elenaj
Smee li da se dava caj od kopriva na 4 mesecno bebe, normalno razreden, ako znae nekoj da mi kaze?

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas da ti go pravat tebe.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Чај
16.6.2011 8:21:25   
Nadezna
Otkako pie sokcinja, mene ne mi ni teknalo da mu dadam caj....
A ima li potreba, sto mislite?

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Чај
16.6.2011 12:41:23   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaj

Smee li da se dava caj od kopriva na 4 mesecno bebe, normalno razreden, ako znae nekoj da mi kaze?


Откако се породив, првиот пат кога дојде, патронажната сестра ми рече дека бебето може да пие секаков чај, ама кесичката само да ја брцнеш во водата и одма да ја извадиш.
Ама ајде нека каже и некој друг, не знам баш за копривава. Во секој случај ако правиш не ја чувај многу долго кесичката во вода, и стави три/четири пати повеќе вода.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Чај
17.6.2011 18:00:15   
elenaj

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaj

Smee li da se dava caj od kopriva na 4 mesecno bebe, normalno razreden, ako znae nekoj da mi kaze?


Откако се породив, првиот пат кога дојде, патронажната сестра ми рече дека бебето може да пие секаков чај, ама кесичката само да ја брцнеш во водата и одма да ја извадиш.
Ама ајде нека каже и некој друг, не знам баш за копривава. Во секој случај ако правиш не ја чувај многу долго кесичката во вода, и стави три/четири пати повеќе вода.


Ok Fe;;y fala ti na odgovorot user posted image


_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas da ti go pravat tebe.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?