|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
6.11.2011 22:52:28   
kikicka
Еве да дополнам на ова за постпородилен третман Бонбоните за болки во приватни ги делат нормално секој ден како треба ,секој ден во 8 доаѓаат на посета гинеколог и сестра ти ја гледаат раната што треба кажуваат,после нив доаѓа педијатар ти кажува за бебето што како поминал денес ако му е нешто ,ако земале брис да испитат ако се сомневаат во нешто да кажат резултати ,па после сестрите доаѓаат да ти дадат терапија и така,па чисти спавачи па појадок .инаку после царскиот еден ден се леже не се станува наредниот ден доаѓа сестра и полека со неа станувате она ве носи каде сакате ,може е смешно али пошто неможев уште стабилно да стојам првиот ден ,многу сакав да се истуширам и се туширав со сестрата user posted image user posted image пусти зорт за туширање...до тооолку услуга што дури и се бањате со нив ахаххаххахах немам зборови стварно сестрите се душа тие што беа на интензивна луѓе цела вечен не заспаа на секој пола саат доаѓаа да не видат и така ептен усуга на ниво.КОЈ ИМА МОЖНОСТИ нека не се мисли...јас посакувам да поефтини барем за 500евра и секој да може да си приушти таква услуга.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Во која болница се породивте?
6.11.2011 23:33:53   
vida
Normalno sporedba megju privatnite i drzavnite bolnici ne moza da se pravi,se znae kaj e podobro.Sakam samo da kazam deka jas pred 7 i pol meseci vo GAK ne pominav voopsto loso.Ako se zalam od nekoj toa bi bile cistackite.Se pravat poveke od doktori,samo vikaat,mislam katastrofa nakratko.A za sestrite i za doktorite mozam da kazam deka za tie denovi jas dodeka bev tamu bea site na mesto.2 dena lezev na patoloska a tri otkako bev porodena so carski.Koga i da pobarav inekcija za bolkite dobivav,znaci bez zbor bez nisto.Od zenite sto lezea so mene vo soba edna pominuvase loso so sestrite,koga barase inekcija za bolki ke dojdea posle saat vreme primer i doktorite samo i vikaa.Ama zenava da vi kazam pretera.Samo vikase,sve i smetase na nejze,ceel den me boli pa me boli.Koj kako ke vlezese ona samo im se zalese.Pa site nas ne bolese ama nikoj ne placese po cel den.Decata iako se so roditelite doagjaa sestri i im menuvaa pampers.2 veceri vo tekot na nokta go zimaa sin mi za da odmoram.Sekoe sabajle pominuvaa dokori za ranata i pedijatar za bebeto.E krevetite im se katastrofa.Mnogu visoki za mene so carski mi bese mnogu tesko da stanam i legnam,a carsavite(ako moze taka da se narecat) se na tri dela i samo se smknuvaa od krevetot.Znaci pak ke kazam ne pravam voopsto sporedba samo sakav da go objasnam mojot pomin vo gak.Moze taka mi se pogodi koj znae za vtoro kako ke bide :) mislam za edno 7-8 godini

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 8:49:11   
DoroteaDj
Iskreno vo momentov mozam da si dozvolam poroduvanje vo privatna bolnica ( rabotam kako transport manager - i ke rabotam dodeka mi pukne vodenjakot) no razmisluvav od druga gledna tocka
okolu 2000-2500 evra bi cinelo poroduvanjeto i prestojot vo privatna klinika i smetam deka taa suma bi bila odlicna za prvo vlozuvanje na detska stedna kniska na moeto prvo bebence user posted image

imam i prijatelki so loso iskustvo od remedika ( eden pogresen poteg i mojata prijatelka ostana so samo edno detence za cel zivot- a drugata poradi nepotrebniot cirklaz zavrsi so katastrofalen tezok poragjaj i edvaj preziveaja i taa i bebusot)

vo posledno vreme slUsam pofalbi za CAIR pa sum vo teska dilema ( inaku sum 35 nedela i 6 dena bremena)

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 9:08:07   
Ikana
Znaci mene mi e veke odredeno deka vo GAK ke bide, i vo posleden moment majka mi nesto mi vika aaaa moze i vo Sistina, nekako strav mi e so infekciive na GAK...uhhhhh tesko mene (doktor e zatoa taka se ponasauser posted image )

(Одговор на членот DoroteaDj)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 9:19:42   
Ikana
Jas ne mozam da se pomiram so faktot deka da se poragas drzavno e takva lotarija, znaci kakva ti e srekjata taka ke bide...a i red drugi "covecki " faktori...stvarno nema standard, edna pozitivna rabota se sluci, a toa e otvoranjeto na novata klinika, i neamesto da ja ubrzaat rabotava da gi vidi Gospod,cistota milina, ovie ne mozat da se prefrlat sto meseci...c.c..c..uslovite im se katastrofa, ne zboruvam za personalot i za doktorite, imaat mnogu kvaliteten kadar!!!

(Одговор на членот DoroteaDj)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 9:35:24   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: DoroteaDj

Iskreno vo momentov mozam da si dozvolam poroduvanje vo privatna bolnica ( rabotam kako transport manager - i ke rabotam dodeka mi pukne vodenjakot) no razmisluvav od druga gledna tocka
okolu 2000-2500 evra bi cinelo poroduvanjeto i prestojot vo privatna klinika i smetam deka taa suma bi bila odlicna za prvo vlozuvanje na detska stedna kniska na moeto prvo bebence user posted image

imam i prijatelki so loso iskustvo od remedika ( eden pogresen poteg i mojata prijatelka ostana so samo edno detence za cel zivot- a drugata poradi nepotrebniot cirklaz zavrsi so katastrofalen tezok poragjaj i edvaj preziveaja i taa i bebusot)

vo posledno vreme slUsam pofalbi za CAIR pa sum vo teska dilema ( inaku sum 35 nedela i 6 dena bremena)


Dorotea apsolutno se slozuvam so tvojata idea- parite da si gi vlozis za deteto....Jas nemam moznost taka da gi dadam odednas parite za privatno porodiliste no koga bi morala bi imala odnosno bi se lisela od nekoi raboti i bi si dozvolila ( znaci ne sum zagrozena ) Inaku ideata parite da si gi zalozis za deteto ti e epten na mesto...Poragajot bi te cinel od 1000-2000 evra maksimum za normalen poragaj ( eve neka pisat tie mamicki sto platile ) ....Jas postojano razlisluvam dali da odam vo apartman na GAK - no si razmisluvam deka kako site -taka i jas bi izdrzala nekolku dena a so tie 150 evra ( za tri dena vo apartman ) ke i kupam nesto na kuklickata...Ne vikam deka NE SAKAM da odam privatno vo cistota i divota ( eve jas se plasam kako ke izdrazm bez hrana na klinika - bidejki se grozam od bolnicka hrana - a ne dozvoluvale da se vnesuva) megutoa nekako razmisluvam poinaku...Treba od drugi raboti da se lisam za tri dena zadovolstvo....Jas odluciv namesto da odam na privatno da se poragam - da zacuvam maticni kletki...Taka napraviv i mislam deka pametno postapiv....A koga stanuva zbor za stedenje - jas pocnav da i stedam na kerkami od prviot rodenden..Majkami mi rece da i izvadam stedna kniska za da mzoe taa sekoj rodenden da i stava pari i taka i jas i mm pocnavme sekoe denarce da i go stavame na kniskata...Kade i da se poragame neka ni e gospod na pomos i lesno da pomineme-kako ni e pisano,taka ke bide..Pozdrav

(Одговор на членот DoroteaDj)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 10:22:04   
kikicka
Сето ок Јас например парите од свадба повеќето поклон во плико ни носеа ,оделив сума за пораѓај и матични клетки,друго Леона исто има штедна книшка и тоа со сите пари што и ги носеа на сповојница, што пуштаа да си купи братче и сонче ,за крштевка што и дадоа пари ,еве и сега за роденден сите пари и одат во книшка и плус ние кога имаме и ставаме,збор ми беше немора да се лишеш од нешто што му е потребно на твоето здравје после пораѓај,а тоа е нега секако на секоја родилка и е потребна а не на кој како ќе му се погоди персоналот ,па макар и да плачам цел ден од болка секој е различен и има право да си каже неможе секој болка да истрпи ,а тие се таму за да помогнат а не да игнорират.И со мене имаше една што рикаше и тоа кога не одмиваа јас си помислив кој знае што ќе ни прават што толку вика,али не ја игнорираа по саат време милост и немилост .. последно задоволство што ќе си го дадеш за тебе, после секако се оди за Нашите сонца

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 10:22:34   
DoroteaDj
miana


Ti blagodaram na poddrskata i razbiranjeto
jas na primer voopsto ne sum zadovolna od uslovite sto gi nudat nasite drzavni zdravstveni institucii no se vodam i od faktot deka nasite babi ragjale na niva ili doma pa vidi kakvi zdravi i pravi majki i tatkovci imame user posted image

Iskreno na moi 29 godini ( moja prva bremenost) razmisluvam za idninata na kjerka mi uste od sega
jas znam kako e da studiras i rabotis...i kako e macno da stignes do ubava rabotna pozicija

zatoa so soprugot resivme so Gospod napred da izdrzam poroduvanje vo Cair( najverojatno) za da mozeme da zapocneme so stedenje za nasata mala princeza

cela bremenost mi bese prosledena so milion problemcinja ama ljubovta kon ova bebe me napravi najsilna
i nema majka koja nema da stegne zabi i da izdrzi nekolku dena vo tie uslovi samo da se izbori za podobra idnina na svoeto dete

neka ni e so lesno na site i se nadevam nasite deca kje bidat gordi so svoite hrabri majki

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 10:26:31   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Сето ок Јас например парите од свадба повеќето поклон во плико ни носеа ,оделив сума за пораѓај и матични клетки,друго Леона исто има штедна книшка и тоа со сите пари што и ги носеа на сповојница, што пуштаа да си купи братче и сонче ,за крштевка што и дадоа пари ,еве и сега за роденден сите пари и одат во книшка и плус ние кога имаме и ставаме,збор ми беше немора да се лишеш од нешто што му е потребно на твоето здравје после пораѓај,а тоа е нега секако на секоја родилка и е потребна а не на кој како ќе му се погоди персоналот ,па макар и да плачам цел ден од болка секој е различен и има право да си каже неможе секој болка да истрпи ,а тие се таму за да помогнат а не да игнорират.И со мене имаше една што рикаше и тоа кога не одмиваа јас си помислив кој знае што ќе ни прават што толку вика,али не ја игнорираа по саат време милост и немилост .. последно задоволство што ќе си го дадеш за тебе, после секако се оди за Нашите сонца
Da,no koga treba da izberes dali ke dadaes za sebe ili za sonceto - jas bi dala za sonceto..takada......Da imam i za mene i za sonceto -ic ne razmisluvam,no koga treba da razmislam dali e podobro jas da se osekam tri dena kako kralica ( a ete po nekoi iskustva sto gi citav i vo sisitina ne e bas najsjajno) ili da i zacuvam maticni kletki -paaaa bi se odlucila za vtorovo....Sekoj ima pravo na izbor neli....Toa e moe mislenje

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 10:32:21   
blond
Муабетов ви отиде во неповрат. Темата е каде се породивте, а не што е подобро ова или она. Така да припазете се не одете оф топик.

Јас се породив во струмичката. За второ здравје или во штипската или во некоја од приватните во Ск (зависи од паричната ситуација). Многу лошо поминав во Струмица.user posted image user posted image Не сакам да се потсетувам...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 10:34:49   
DoroteaDj
kikicka i ti si potpolno vo pravo
no ima i milion slucai vo koi i tie bolnici ( mislam privatnite) imale kiksovi i propusti

sepak bi rekla nie samite se grizime za nas

kolku i da e bolno sepak toa e prirodno- sto mislime taka lesno se stanuva majka user posted image

jas mozam da si priustam poragjaj vo remedika ili sistina no sepak okolu 2000 evra max e dobar start za stedenje...sto bi rekol soprugot na 15 godini bi mozela da ima sopstven stan

ili ne daj Boze idat teski vreminja pa tie pari ke ni pomognat na site

nikogas ne se znae sto nosi zivotot

sepak sekoj so svoite zelbi i moznosti


pozdrav od mene i imajte ubav den

(Одговор на членот DoroteaDj)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 11:56:32   
kikicka
Не викам јас дека нема пропусти во приватните има али не толку често....И ставрно ова ајде да не забегуваме од темата ова се само мислења на крај краева секој различно размислува. Јас само кажав посакувам на секој да има можности во привата дека условите се подобри,а не дека МОРАТЕ таму.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот DoroteaDj)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 13:05:47   
elenak
Апсолутно се сложувам дека е многу поважно парите да се штедат за детето,ама зарем на детето не му е потребно пред се здрава и среќна мајка? Мајка ми на пример поминала мнооооогу лошо на пораѓај со мене и од таа причина јас денес немам ниту брат ниту сетра, што понекогаш ми фали... Грешки има секаде и ако ти е таква среќата ќе патиш каде и да е. Значи сигурно и без ризик нема никаде, само мислам дека приватниве клиники сносат поголема одговорност, поправете ме ако грешам ама така би  требало да биде.
Јас се мислам меѓу Ремедика и Св.Лазар, што ми советувате вие што веќе имате искуство?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 14:12:41   
kikicka
Од пријателки што се имаат породено во Св.Лазар имам слушанато дека се многу задоволни од ремедика незнам немам слушнато.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 14:32:45   
anedespo
Zenski, poragjanjeto sekogas e rizik, kocka. Dali prirodno ili carski, dali u drzavna ili privatna. Biten e doktorot koj navreme ke reagira ako nedaj boze se pojavi nekoj problem. Za bolki, normalno e da ima, bez razlika kako ke se porodite. Mislam deka ova privatno ili drzavno poveke ima vrska ili so uslovite koi gi nudat ili doktorot za koj ste se odlucile kaj ke se poragjate.
Jas licno sum golema cicija i gledam sekoj denar da e soodvetno raspredelen. Se poragjav i vo Cair i vo GAk. Vo prviot slucaj me porodi Josevski, a vo vtoriot slucaj Nikolovska Eli. Znaci poiskusen nasproti specijalizantka. Vtoriot pat pominav podobro vo odnos na komplikacii i problemi. Megjutoa vo odnos na uluga, Cair imase podobri sestri. Vo GAK sestrite poretko doagjaa, no tuka bea volonterite postojano. Inekcii za bolki dobivav redovno. A hranata e OK, samo i jas ne jadev grav ili zelka koga imase.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 15:12:53   
vanessa30
Јас се мислам меѓу Ремедика и Св.Лазар, што ми советувате вие што веќе имате искуство?

Neznam za Sv.Lazar ama za Remedika imam naj naj naj pofalni zborovi. Imam pisano nekade pogore vo postovite. I ako finansiite vi ovozmozuvaat, najtoplo vi preporacucam. Zadovolstvoto ke ve cini 1000 evra za priroden poragaj i 1500 evra za carski +50-100 evra ako imas dopolnitelni uslugi koi ne se vlezeni vo paketot na uslugi( mozes da vidis na web na Remedika).
I jas dolgo ja imav dilemata dali na privatno dali na drzavno da se poragam. Dali parite da gi dadam za poragaj ili da gi iskoristam za bebusot. No otposle parite nema mnogu da vi vredat ako nesto ne trgne kako treba ili so majkata ili so bebusot.  Sakam da napomenam deka parite za poragaj ne gi davas samo za sebe, za da ti bide  ubavo i cisto, da te gledaat kako princeza, tuku i za tvoeto cedo bidejki poragajot sepak nosi rizik i ako timot ne e efikasen, strucen i vo najmala raka prisuten vo momentot na poragaj (sto od kazuvanje na prijsteli se slucuvalo na Gak da nema nikoj da te pogledne, a tuka se nadovrzuva i prikazanata za rodilkata koja 10 dena sedela na Gak so gnoj nikoj da ne ja pogledne). Drugo bese Gak pred nekolku godini, sega mnogu od strucnite i sposobnite ginek i akuserki im se zaminati po privatnite kliniki.
Jas moeto cedo go cekav 2 godini bukvalno se macevme za da go dobieme, so milion ispituvanja i napravena laparaskopija i histroskpija, 1000 evra vednas gi prezaliv za da ja dobieme soodvetnata nega, griza i profesionalnost. I uste ednas ke kazam deka definitivno se najdobro potrosenite pari, bidejki iako bremenosta mi odese bez problemi imav mnogu tezok poragaj i samo dobriot, strucniot tim koj brzo reagirase ovozmozi moeto cedo da raste so dvajcata roditeli.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Во која болница се породивте?
7.11.2011 18:43:48   
taisa
eve citam iskustva i razmisluvam navistina po privatnite bolnici uslugata e prekrasna ame ete za onie kako mene sto ne mozat da si dozvolat ni ostanuva samo da se nadevame deka se brzo ke zavrsi i ke si dojdeme doma sto poskoro ama i ne bi gi dala poslednite pari za vo privatna bi gi iskoristila za drugo za maticni kletki ili pak nesto za bebeto za mene i ne e bitno no dokolku nekoj ima uslovi zosto da ne pa ne samo usluga i od medicinska gledna tocka a i za bebeto taka da skroz gi podrzuvam site sto se udlucuvaat za privatno.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Во која болница се породивте?
8.11.2011 12:40:35   
bebe82
Муабетов е многу отиден ако ги имам ако ги немам парите. Да бидеме реални ретко кој има кеш 1500 евра.
Сите пишуваат за сонцето, за бебушот, сигурно прво за него ќе ги дадам па после за мене. Не ми е јасен тој муабет. Занчи вие ги давате парите за да го родите тоа сонце. Ги давате за ВАС ДВАЈЦА, а не само за себе.
Пораѓајот како пораѓај болен и тежок и само со Господ напред, АМА постпородилнатата и негата за новороденчето и тоа како ќе ги платам.

Ни јас немав пари, ама ги најдов. Кога бевме сами со мм можевме да се заглавуваме на картици за одмори од 2000 евра, е па за пораѓај и те како ќе ги најдам.

Негата која ја доби моето user posted image во Ремедика бидејќи имавме сериозни компликации, не знам како ќе поминевме во државна.
И за тоа ме нервира кога ќе слушнам муабет за мене не давам 1500 евра за пораѓај ќе ги ставам на книшка.
Па АЛООО не ги давам за мене ги дадов за нас.

А здравје, за на книшка се собраа од парите (како што вика кикичка што му ги оставаа да си купи братче или сестриче). Така да секој како мисли и каде може, само тие стереотипни муабети: за мене не давам нека има за user posted image за на книшка не ми се разбирливи, бидејќи здравјето на моето user posted image ми е 100 пати поважно од колку да му ставам 500 или 1000 евра повеќе или помалку на книшка.
Јас со моите пари кои ми ги собирале моите од првите родендени и крштевката, на 18 год со сите девалвации и слични глупости имав да си купам само една јакна.

< Поракaта ја уредил bebe82 -- 8.11.2011 12:42:53 >

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Во која болница се породивте?
8.11.2011 12:49:15   
miana
Mojot stav e toj i toa e toa..rekov da imam pari ke dadam - no koga treb ada izberam za idninata na moeto bebe i za poragajot koj trae tri dena - jas se odluciv za prvotot ..Ke zacuvam maticni kletki...Pa GAK ne e nekoja supa pa da ne se grizat za mene i bebeto..Jas ne odbiram da se poragam na ulica tuku vo drzavna klinika...Prviot pat koga se poragav bev svedok na dve zeni doneseni od sistina vo drzavna,takada i tamu ne si 100% sigurna..Ne vikam deka ne bi se porodila vo remendika NO da se zaglavam za tri dena da se osekam kako princeza NE FALA..Eve nekolku zeni kazuvaat deka ne se bas zadovolni od sestrite vo sistina pa sto e togas razlikata..Cistotata e na povisoko nivo vo privatnite neli i moze pohuman odnos imaat ..Ama aj spoerdi im gi platite na tie sestri i na ovie...Pa normalno deka ke se smeska za razlika od ovaa... SAKAM I JAS privatno ama nemozam da si pruzam dve zadovolstva ( kletki  iporagaj ) toa mi e veke premnogu i zatoa se poragam vo GAK...A bebeto sigurno ke mi bide gledano i vo GAK- nema da se porodam i da me ostavat tuku taka...GAK ne e ulica tuku klinika....Sekoj ima pravo na mislenje im mislam deka ne treba da se napagaat nitu zenite sto ek se poragaat na GAK nitu tie privatno..A inaku za parite za stedenje - denes se stedi vo EVRA ( od prethodno iskustvo kao tvoeto ) jas na kerkamii stedam vo EVRA

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Во која болница се породивте?
8.11.2011 12:51:20   
miana
By the way deca sto imaat komplikacii na GAK gi isprakaat na detska klinika i mislam deka i na detska klinka ima strucen kadar..A i na GAK i jas imav komplikacii so user posted image ( goltna plodova voda) pa izlegovme fala bodu zdravi pravi ....Tie luge sto rabotat ovde ne se nikoj i nisto .... Imaat propusti NO ne za do tolku da pravime kako da e toa neznam sto a ne zdravstvena ustanova i toa drzavna

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Во која болница се породивте?
8.11.2011 12:59:58   
DoroteaDj

time out curki

da ne go pretvorime forumov vo ring pa da pocneme i da se tepame

sekoj si ima pravo da bira kade kje se poragja, sto ke stedi kolku ke stedi i za kogo ke stedi

i nema potreba od navredi ili nepotrebni prepukuvanja na temava

znaci jas velam se zavisi od zenata, od bremenosta i srekjata
nekoj pominal dobro nekoj loso vo Gak ili vo privatna
se e individualno

sekoja zena go saka najdobroto za sebe i svoite ceda

jas mislam kolku i da e tezok poragjajot se moze da se istrpi i nasata griza i vlozuvanje vo naseyo zdravje i deteto zavisisi posle tie 3-5 dena vo bilo koja bolnica
od bolnica nadvor zapocnuva nasata griza i naseto vlozuvanje vo nasata zaednicka idnina!( moja i na deteto)

zatoa sekoj so svojot izbor i so lesno na site!


P.S. ''na muku se poznaju junaci"

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Во која болница се породивте?
8.11.2011 13:11:26   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

NO da se zaglavam za tri dena da se osekam kako princeza NE FALA.



Значи пак не ми е сфатена поентата на муабетот. Значи не се заглавив за јас да се осеќам како принцеза туку моето user posted image . На државна колешката моја (чија што мајка работи на клиника, значи со дебели врски беше таму, да не речам кабли нели) ја отпуштија со дете кое има жолтица со високи билирубини. Тука завршува за мене тој муабет околу негата.

Втора работа околу штедењето. И тогаш динарот бил сигурен па ете што се случило. Сега како што гледам околу пребивањата во евро зоната, ни еврото не ми е баш сигурно.

И трета работа. Матичните клетки. Пред да се дадат 2000 евра за тоа, малку повеќе да си истражите и проучите бидејќи не е се така црно бело. Најпрво кај нас не е регулиран законот за трансплатација, а потоа да зборуваме за се друго. Имам родинина во Грција живее која што ми кажа дека таму ретко кој ги чува матичните клетки во ПРИВАТНА банка, скоро сите ги донираат во државни банки.
Може да просурфате и по други форуми, каде баш една мајка која што има сочувано матични клеки пишува како сега не и вршат работа.

Извините многу отидов во офф, ама морав да се објаснам.


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Во која болница се породивте?
8.11.2011 13:44:39   
vodickata
luge zaso vakvi muabeti pa jas pravev dve laparaskopii vo sistina i da cistota i nasmevki nasekade nisto posebno sedev po edna nedela i in vitro vo sistina ama za poragaj ke odam vo cair sto se vodi neli kako drzavna klinika... i da mazmi moze da zeme kredit i da odam pak vo sistina no mislam deka ne vredi da se zaglavis za porogaj pa dobro be ko ne ragale nas imale li privatni kliniki ili da ne spomnuvam babite nasi na niva ragale pa zdravi pravi deca izrasnale .... ne napagam nikogo ama i nikoj nema pravo da tvrdi deka drzavnite kliniki se tolku za nikade togas zosto teskite slucaevi i od sistina i od remedika se prakaat pak vo drzavna ???? daj boze na site da ni e so lesno i da nema nikakvi problemi i potreba od posebna nega ni za nas ni za nasite bebusi nedaj boze da dojde do takvo nesto i tamu i tamu isto ke ve boli i niedna nasmevka nema da vi ja namali taa bolka.... koga bi imala visok na pari mozda i jas bi odela na poragaj so nasmevki no nikako ne sum za toa da se zaglavam ili da mu skratam na bebus od negovi zdovolstva za jas da se poragam na privatno i rado bi da zacuvam maticni kletki ili kako sto kazavte pogore da si go pocastam na kniska za eden den ko ke znae sto znaci luksuz da se izluksuzira....

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Во која болница се породивте?
8.11.2011 13:48:35   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Апсолутно се сложувам дека е многу поважно парите да се штедат за детето,ама зарем на детето не му е потребно пред се здрава и среќна мајка? Мајка ми на пример поминала мнооооогу лошо на пораѓај со мене и од таа причина јас денес немам ниту брат ниту сетра, што понекогаш ми фали... Грешки има секаде и ако ти е таква среќата ќе патиш каде и да е. Значи сигурно и без ризик нема никаде, само мислам дека приватниве клиники сносат поголема одговорност, поправете ме ако грешам ама така би  требало да биде.
Јас се мислам меѓу Ремедика и Св.Лазар, што ми советувате вие што веќе имате искуство?

jas ti ja preporacuvam remedika i doktorkata elena petrova

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Во која болница се породивте?
8.11.2011 13:57:03   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Муабетов е многу отиден ако ги имам ако ги немам парите. Да бидеме реални ретко кој има кеш 1500 евра.
Сите пишуваат за сонцето, за бебушот, сигурно прво за него ќе ги дадам па после за мене. Не ми е јасен тој муабет. Занчи вие ги давате парите за да го родите тоа сонце. Ги давате за ВАС ДВАЈЦА, а не само за себе.
Пораѓајот како пораѓај болен и тежок и само со Господ напред, АМА постпородилнатата и негата за новороденчето и тоа како ќе ги платам.

Ни јас немав пари, ама ги најдов. Кога бевме сами со мм можевме да се заглавуваме на картици за одмори од 2000 евра, е па за пораѓај и те како ќе ги најдам.

Негата која ја доби моето user posted image во Ремедика бидејќи имавме сериозни компликации, не знам како ќе поминевме во државна.
И за тоа ме нервира кога ќе слушнам муабет за мене не давам 1500 евра за пораѓај ќе ги ставам на книшка.
Па АЛООО не ги давам за мене ги дадов за нас.

А здравје, за на книшка се собраа од парите (како што вика кикичка што му ги оставаа да си купи братче или сестриче). Така да секој како мисли и каде може, само тие стереотипни муабети: за мене не давам нека има за user posted image за на книшка не ми се разбирливи, бидејќи здравјето на моето user posted image ми е 100 пати поважно од колку да му ставам 500 или 1000 евра повеќе или помалку на книшка.
Јас со моите пари кои ми ги собирале моите од првите родендени и крштевката, на 18 год со сите девалвации и слични глупости имав да си купам само една јакна.

bebe28 potpolno se slozuvam so tebe i jas poslednite pari si gi dadov za laporaskopija i histeroskopija vo remedika i ne gi ni zalam bidejki gi dadov za dobro i fala mu na gospod i na doktorot se ispadna kako so treba i sega si se guskame so mojata kerkica a ako gi cuvav parite za da renoviram doma i da odam na drzavno samo so kartonce koj znae dali sega ke si se guskav so mojot bebus a za renoviranje pak se najde kraj em si renoviravme em se pravev vo remedika em sega si se guskame so mojata princeza za se se najde karj ako se saka pa sega postojat krediti i red drugi verzii pa ne ste ni sami sekako ke vi pomogne familijata i na mazot i na zenata nikoj nema da dozvoli svoite deca da patat

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?