|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
26.10.2011 16:08:14   
Anicka82
I jas se poragjav vo Sistina, i so eden zbor prezadovolna sum.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Во која болница се породивте?
26.10.2011 16:11:43   
miana
Министерството за здравство им изрекува дополнителна парична казна во висина од 15 проценти од личниот доход, во следните два, односно три месеца за директорите на Јавни здравствени установи(ЈЗУ), кај кои биле констатирани недостатоци во работењето и кои претходно се казнети од ФЗОМ. user posted image Директорите на овие ЈЗУ ќе добијат и условна казна во времетраење од два, односно три месеци, период во кој ќе се изврши повторна контрола од службите на МЗ и ФЗОМ за да се увиди дали установите ги отстраниле претходно констатираните недостатоци, се вели во соопштението од Министерството за здравство. Здравствените установи коишто од страна на ФЗОМ се казнети со 75.000 денари, МЗ ги казнува директорите со 15 процентно намалување на плата во следните три месеци, како и со дополнителни два месеца условна казна, додека установите кои се казнети со по 35.000 денари, од МЗ добиваат дополнителна казна од 15 процентно намалување на личниот доход за еден месец, како и два месеца условна казна. За повреда на договорни одредби, односно за наплата на партиципација, спротивно на законските прописи, неводење правилна и уредна евиденција за наплатената партиципација или за неиздавање потврда за наплатено учество, договорна казна од ФЗОМ, во висина од 75 илјади денари е изречена на Здравствена станица „Железара", Клиника за Гастроентерохепатологија, Општа болница Дебар, Клиничка Болница Тетово, Завод за Нефрологија Струга, Клиника за Нефрологија, Општа Болница Куманово, Клиничка Болница Штип, Општа Болница Струмица, Општа Болница Гевгелија и Здравствен Дом Кочани. Договорна казна од ФЗОМ во висина од 35.000 денари им е изречена на Клиника за урологија, Клиника за гинекологија и акушерство, како и на Клиника за уво нос и грло.

(Одговор на членот Anicka82)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Во која болница се породивте?
27.10.2011 12:05:04   
miana
Ima li nekoja zenicka sto se porodila sega najtaze vo GAK da pise dali sega od kako e ovoj minister pustaat da se vnese hrana ili sok vo bolnica????Mene najiskreno mi e mnogu jezivo i grozno da ja jadam bolnickata hrana i neznam ako ne dozvoluvaat kako ke izdrzam tie denovi bez da kasnam nisto....I so prvoto bebe ne jadev nisto ,mm mi nosese jadenje..Togas i od depresija ne jadev a koga ke mi donesea nekoe takvo bolnicko jadenje - uste tolku mi se gadese...Ne sum svilena ama nekako mi e mnogu jezivo..Mu kazuvam na mm sega deka mislam deka ne smee da se vnesuva hrana a toj mi vika : ne se sekiraj ti- ke vneseme..Aj pisete za sigurno

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Во која болница се породивте?
28.10.2011 11:39:04   
miana
Инфекција стави клуч на операционите сали на скопска гинекологија Скандалозно. Клуч на операционите сали на клиниката за гинекологија и акушерство. За итни случаи за породувања и царски рез работат само две сали на долниот кат на клиниката. Оперативниот блок е целосно затворен. Информациите на Канал 5 ги потврдува директорот Саша Јовчевски. Причината е пациентка со сериозна инфекција која вчера била оперирана и извадени се 4 килoграми гној.

Нејзината мајка за Канал 5 раскажува дека ќерка и пред еден месец била испратена од Велес во Скопје поради силни болки. Во Скопје била пратена на Клиниката за нефрологија бидејќи постоеле сомневања дека се работи за камен во бубрег. По десет дена од Клиниката за нефрологија жената со болки била пуштена дома каде издржала три дена, а потоа е примена на гинекологија во Скопје - раскажува мајката на жената која деновиве во седми месец го родила детето кое е згрижено на Клиниката за гинекологија. Семејството на болната жена не знае за каква инфекција се работи. Знаат дека таа е на интензивниот оддел на клиниката.


Дали инфекцијата од пациентката е проширена во целата клиника, денеска центарот за јавно здравје изврши дезинфекција во сите операциони сали. Утре ќе бидат земени брисеви од работни површини, од амбулантите, од операционите сали, од целата клиника..., потврдуваат епидемиолозите од центарот.

Салите ќе бидат под клуч се додека не пристигнат резултатите од брисевите, најрано в понеделник. Болната со инфекција сега е во добра здравствена состојба, хоспитализирана на клиниката.

Стравот кај останатите пациентки е очигледен. Јовчевски уверува дека нема да дозволи инфекцијата да биде проширена.

Во видеото погледнете го разговорот на Мирјана Поповска со мајката на болната жена која вчера била оперирана.
27.10.2011, 15:02

ИЗВОР - КАНАЛ 5 ТВ


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Во која болница се породивте?
28.10.2011 12:23:54   
bebe82
За итни случаи за породувања и царски рез работат само две сали на долниот кат на клиниката. Оперативниот блок е целосно затворен. Информациите на Канал 5 ги потврдува директорот Саша Јовчевски. Причината е пациентка со сериозна инфекција која вчера била оперирана


До каде ќе оди ова наше здравство. Мајки, жени, луѓе или пак животни се пораѓаат на гинекологија. Тотална катастрофа.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Во која болница се породивте?
28.10.2011 12:28:13   
JovanaJ
Mislam deka komentari za GAK veke ne se potrebni. Klinikata se zatvora mnogu cesto poradi infekcii. Pa sega objektot e nov....(ako ne se lazam)...
Nekako nemam doverba vo drzavnite kliniki. Strucnosta na lekarite ne ja osporuvam ama uslugata sto je dobivame tamu e katastrofalna, strasna....odnosot prema pacientite nekako e mnogu labav.
Od ovie pricini i se odluciv za privatna a ne za drzavna bolnica.
Nivoto na site bolnicki ustanovi treba da bide isto..ne da slusame sekojdnevno infekcii, zamena na bebinja i sl.....sekogas samo vo drzavnite kliniki. user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Во која болница се породивте?
28.10.2011 12:30:10   
miana
Jas po tekstov mozam da zaklucam deka pacinetkata ne ja dobila infekcijata od nasava klinika tuku klinikata e zatvorena za infekcijata na pacientkata da ne se prosiri na drugite zeni,bidejki seuste ne znaat za kakva infekcija se raboti...Podobro napravile sto zatvorile odkolku da rizikuvaat i na drugi zeni da prenesuvaat infekcii...

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Во која болница се породивте?
28.10.2011 12:39:29   
kuklica
Apsolutno!!! Miana se slozuvam so tebe!!!!
Jas mislam deka toa veke ne e infekcija tuku nesto drugo 4kg KNOJ?!?!?!!?!?!!?
brrrr strasnouser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Во која болница се породивте?
28.10.2011 12:50:05   
Fiao
Ne bi rekla deka e vo red takvo generaliziranje. Osobeno okolu ovaa tema nema potreba od negativni komentari osobeno vo odnos na toa sto klinikata e zatvorena - taka i treba da bide se dodeka ne se sterilizira neli? Ili podobro ke bese da gi pustaat pacientkite vo inficirani prostorii?
A i toa deka infekcii se slucuvaat samo vo drzavnite kliniki - samo jas licno poznavam 5-6 slucai so lugje koi se zdobile so teski infekcii vo privatni kliniki (da ne imenuvam, ne samo trudnici tuku i lugje koi podlegnale na operativen zafat) i toa najcesto od banalno nevnimanie. Znaci kade i da odis privatno ili drzavno infekciite ne begaat, zatoa koga odis vo bolnica samo srekja treba da imas...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Во која болница се породивте?
29.10.2011 13:16:49   
mamita83
Mislam deka koga odredena institucija ima pravilo da ne se vnesuva hrana toa treba i da se pocituva, bidejki posle nema nikoj drug da ni bide kriv ako vo GAK te polazi bubasvaba. Zatoa sekiraj se ako ti vnesat hrana i da se naucime veke ednas da pocituvame pravila, mislam deka ke izdrzis tri dena na bolnicka hrana.

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ima li nekoja zenicka sto se porodila sega najtaze vo GAK da pise dali sega od kako e ovoj minister pustaat da se vnese hrana ili sok vo bolnica????Mene najiskreno mi e mnogu jezivo i grozno da ja jadam bolnickata hrana i neznam ako ne dozvoluvaat kako ke izdrzam tie denovi bez da kasnam nisto....I so prvoto bebe ne jadev nisto ,mm mi nosese jadenje..Togas i od depresija ne jadev a koga ke mi donesea nekoe takvo bolnicko jadenje - uste tolku mi se gadese...Ne sum svilena ama nekako mi e mnogu jezivo..Mu kazuvam na mm sega deka mislam deka ne smee da se vnesuva hrana a toj mi vika : ne se sekiraj ti- ke vneseme..Aj pisete za sigurno


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Во која болница се породивте?
29.10.2011 13:33:38   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamita83

Mislam deka koga odredena institucija ima pravilo da ne se vnesuva hrana toa treba i da se pocituva, bidejki posle nema nikoj drug da ni bide kriv ako vo GAK te polazi bubasvaba. Zatoa sekiraj se ako ti vnesat hrana i da se naucime veke ednas da pocituvame pravila, mislam deka ke izdrzis tri dena na bolnicka hrana.

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ima li nekoja zenicka sto se porodila sega najtaze vo GAK da pise dali sega od kako e ovoj minister pustaat da se vnese hrana ili sok vo bolnica????Mene najiskreno mi e mnogu jezivo i grozno da ja jadam bolnickata hrana i neznam ako ne dozvoluvaat kako ke izdrzam tie denovi bez da kasnam nisto....I so prvoto bebe ne jadev nisto ,mm mi nosese jadenje..Togas i od depresija ne jadev a koga ke mi donesea nekoe takvo bolnicko jadenje - uste tolku mi se gadese...Ne sum svilena ama nekako mi e mnogu jezivo..Mu kazuvam na mm sega deka mislam deka ne smee da se vnesuva hrana a toj mi vika : ne se sekiraj ti- ke vneseme..Aj pisete za sigurno



a bolnickata hrana e katastrofa svinjite ne ja jadat ne pa nie i plus grav trudnica ne smee da jade a jas se porodiv pred nepolni 2 meseci i se sluci dva dena edno po drugo sto ima za ruck grav drugiot den sto ima za rucek grav a ne ne ni treba im kazavme i taa sto ja nosi hranata ni vika eeeeeeee vie pa do sega niednska ne zemavte jadenje sto jadete epa nemoze toj grav dva dena na rucek da se nosi i ni ednska ne sme zemale sto bevme vo sobata za da jademe od taa hrana a sekako deka od doma ne mozat da tio nosat zgotveno nesto gotovo i spakovano jades vo hodnikot i vednas go frles ne ni vnesuvas vo soba a lebarkite se od ne redovna higena i jas doma da ne go poglednam podot cel mesec i kaj mene ke ima lebarki

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Во која болница се породивте?
29.10.2011 13:43:11   
mamicka77
privatnite bolnici so drzavnite moze da se sporedat i toa mnoguuuuuuuuuuu,na privatno uste koga ke ja slusnes sumata i ke znaes deka se e ok a vo drzavnite samo ako imas covek ke pomines so lesno i brzo jas za vreme na bremenosta odev i na privatno vo remedika i na drzavno kaj maticnata  na privatno koga odev nikogas ne odev pred vreme da zafatam mesto si odam tocno na vreme i te vika sestra tocno vo toa vreme koga imas zakazano i si vleguvas a na drzavno koga odev trebase 2saata pred vreme da otidam da zafatam red i pak ne vlezam na redot koga mi e se nekoj pameten se najde i vleze ili so bel mantil deka e sestra ili so sestrata zaedno vleze ili si vleze ne te ni prasa kao bozem pokaraj grobista da mine i nemam poveke komentari gi minav site bolnici za ovie tri godini iznam kako e i samo lek od remedika najdov blagodarenie na mojata doktorka i doktorot sto mi vrsese laporaskopija i histeroskopija


(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Во која болница се породивте?
29.10.2011 14:01:41   
mamicka77
isto i drugo ke kazam mozebi sum dosadna no ziva vistina e koga se poragase edna moja prijatelka vo drzavno i fatile vrski koga pocnala da se poraga vo isto vreme se poragala i druga zenicka za toa vika da trcaa kaj ednata pa kaj drugata eden doktor a dve so napon za raganje mora taka da bide i se porodila prva drugata zenicka najverojatno e nemala vrski i koga se porodila i mojata rodnina i vika po pravilo trebase prvo nea da ja pravat epizotomija bidejki se porodi prva a tie vika pokraj mene pocnaa da se vrtat prvo me  pocnaa da me sijat pa potoa taa ja ozaliv za ziv gre zenata ke ostine i ke crkne od bolki i taka bese prvo me mene pocnaa a taa ostina i na kraj koa ja siee sigurno ja e bolelo pa vikase a jas vika glas ne pustiv bidejki odma topla me sija sto znaci da imas vrski i ke mi kaze nekoj deka e isto ne e istoi vo privatnite ne e eden doktor za poragaj gi ima mnogu na smen,isto i mnogu si trazat na drzavno ti zarem i samata ne si svesna deka koga si se veke porodila sekako deka ke gi pocas_tes nema taka da gi ostavis a taa rodninata mi kazuvase vika koga se porodiv abe taaa sto me porodi babicata 100 pati mi rece kazi i na tvojte deka jas sum do 20casot na smena potoa si zaminuvam dobro ke i kazam i rekla taa potoa pak vika ide ajde sto bidnaa tvoite uste gi nema ke dojdat im rekla po 15 min pak ide abre ajde sto se storija tvoite ke dojdat na pat se   i tolku si glupav pa ne moze da ti tekne zosto go toa vika sigurno deka ne gi ceka za da im cestita samo nego da si go primi kesenceto i da fate magla

< Поракaта ја уредил mamicka77 -- 29.10.2011 14:04:55 >

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Во која болница се породивте?
1.11.2011 10:37:24   
vanessa30
A edna prijatelka na drzvno pred 2 godini mi kazuvase za nejziniot poragaj, deka ona kacena na boks a so nea nikoj nit akuserka nit doktor, pa i svikala na cistackata i ona ja porodila.user posted image za cistackata

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Во која болница се породивте?
1.11.2011 10:45:21   
baby27
Sistina ja preporacuvam dokolku imate moznosti..jas sum zadovolno vo nieden moment ne se osekjas kako vo bolnica..odlicno e i pomos imas sekoja minutka ako sakas

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Во која болница се породивте?
1.11.2011 12:17:12   
miana
Салите на гинекологија се отворени - комисијата доби 10 дена рок да бара има ли лекарска грешка во тешкиот случај на родилката За 10 дена треба да се обелодени дали има лекарски пропуст во лекувањето на родилката. На вчерашната владина седница Тодоров реферирал за случајот,убеден дека ниту еден од лекарите нема да биде заштитен најавува најстроги санкции од раководството до сите инволвирани на скопска гинекологија . Скопска гинекологија ги отвори салите.Последните испитувања за присуство на бактерија биле негативни. Случајот со инфицираната родилка,поради која беа затворени дел од гинеколошките сали, ќе го испитува комисија. За ова, се расправало и на вчерашната владина седница на која било договорено најдоцна во рок од десет дена да се испита дали лекарска грешка стои зад тешката состојба на пациентката која со тешка инфекција беше предвреме породена.


За 10 дена треба да се обелодени дали има лекарски пропуст во лекувањето на родилката. На вчерашната владина седница Тодоров реферирал за случајот,убеден дека ниту еден од лекарите нема да биде заштитен најавува најстроги санкции од раководството до сите инволвирани на скопска гинекологија .

Случајот се отплеткува – Канал 5 дознава дека жената 10 дена била хоспитализирана на гинекологија а 11от ден докторите се сетиле да и направат компјутерска томографија. Во седми месец од бременоста ,озрачена и мајката и бебето. После 10 дена гинеколозите ја оперираат шокирани што се случувало во стомакот на родилката - беа извадени 4 килограми гној.

Директорот Јовчевски ги затвори салите уплашен дека се работи за сериозна инфекција која може да се прошири низ цела гинекологија. Се дезинфицираше клиниката, брисевите денеска се готови ,оперциониот блок ќе биде отворен зашто инфекцијата не е проширена. Што покажале брисевите од родилката не се открива. Зошто 21 ден на младата мајка и нејзиното бебе им се ризикуваше здравјето - Јовчевски денеска со истиот одговор како пред два дена, ќе утврди комисијата.

Тодоров не го загрижува затворањето на оперативниот блок,вели правилно е постапено, туку долгиот период на шетањето на мајката и загрозеното здравје на бебето. Никој нема да побегне од одговорност - дециден е министерот. Историјата на лекувањето на 26 годишната родилка е во рацете на комисијата ,нејзиниот макотрпен пат почнува од велешката болница па на скопска гинекологија ,па нефрологија па повторно 21 ден гинекологија.

Јовчевски тврди дека родилката сега е во добра здравствена состојба но дознаваме дека за време на операцијата од жената е само изваден гнојот - таа не е оперирана. Семејството стравува дека здравјето на жената повторно ќе биде на конец поради лекарска негрижа.

Мирјана Поповска- KANAL 5

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Во која болница се породивте?
5.11.2011 15:11:53   
elenak
Женски да ве прашам вас што сте се породиле во приватниве клиники како одбравте во која болница да се пораѓате, има ли разлика во цените многу или ви се пресудни условите или пак не знам докторите...Сакам во приватна клиника ама не знам во која?!? Најверојатно ќе се пораѓам со царски, не сум од Скопје, имам најнормална бременост ама user posted image  е карлично поставено. Значи ме интерсира само за породување колку чини,колку време претходно треба да бидам во Скопје, си одбирам ли јас доктор? РЕМЕДИКА имаат на нивната страна ценовник и за царски пишува 90.000 ден. Толку ли е или кога ќе отидеш отпосле излегуваат некои скриени трошоциuser posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Во која болница се породивте?
5.11.2011 15:41:12   
rina13
tolku e so taa razlika ako sakas sama da si vo soba se doplakja 3500den od den...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Во која болница се породивте?
5.11.2011 17:20:10   
peperutka84
Zdravo mamickiuser posted image Jas se porodiv vo Gak pred dva meseci inaku imav doktor dogovoreno od predhodno sto ke me poraga . Da ne bese taka neznam sto ke pravavev bidejki imav tezok poragaj ne se otvarav pa se poragav 16 saati so neizdrzlivi bolki. dodeka mi traea bolkite bev vo rodilna sala sto ti ne se iznagledav kakvi ti ne slicaevi i vi preporacuvam ako ste vo moznost da se poragate vo privatnive kliniki ako ne za vo Gak obavezno doktor ne ostavajte nisto na slucajnost pozz od mene i moeto bebeceuser posted image user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Во која болница се породивте?
5.11.2011 18:10:52   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Женски да ве прашам вас што сте се породиле во приватниве клиники како одбравте во која болница да се пораѓате, има ли разлика во цените многу или ви се пресудни условите или пак не знам докторите...Сакам во приватна клиника ама не знам во која?!? Најверојатно ќе се пораѓам со царски, не сум од Скопје, имам најнормална бременост ама user posted image  е карлично поставено. Значи ме интерсира само за породување колку чини,колку време претходно треба да бидам во Скопје, си одбирам ли јас доктор? РЕМЕДИКА имаат на нивната страна ценовник и за царски пишува 90.000 ден. Толку ли е или кога ќе отидеш отпосле излегуваат некои скриени трошоциuser posted image

elenak si pisuva na cenovnikot tie 1500evra se za poragaj so 5 dena da lezes a ako ne daj boze treba da se opstane se doplaka 3200den od den plus sto se pravat analizi na bebceto e sega sto se proveruva krv na bebeto ne znam dali e vo taa cena

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Во која болница се породивте?
5.11.2011 18:55:41   
kikicka
Јас бев одлучна за систина не се мислев само за доктори се распрашував кој како ...и на крај КОстадинов ме породи супер доктор...цената 2000 е 5 дена царски.супер чисто и што не ти штима си се жалиш нормално зошто плаќаш ...ете така имаш време види си во сите болници како што

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Во која болница се породивте?
5.11.2011 19:53:47   
Natasa981
I jas se porodiv vo Sistina, a me porodi dr Kostadinov i prezadovolna sum. Ustvari, jas zaradi doktorot se poragav tamu, ne zaradi Sistina kako bolnica. Doktorot ne go menuvam za nisto na svet! Super e covekot, stvarno. E sega Sistina.. mene mi se pricini kako mnogu da ja duvaat celata rabota, ubavi uslovi ima da, ama ne e bas nesto da te gledaat ko carica zasto sam ako ne si pomognes nema koj da ti pomogne. Ova pred se go mislam za sestrite, od koi ne sum nesto zadovolna.. Za vtoroto dete zdravje bi idela pak tamu, ama pak ke recam poradi doktorot. Samo sakam sledniot pat da se porodam prirodno a ne so carski.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Во која болница се породивте?
5.11.2011 23:32:53   
kuklicka26
Zdravo jas nasproti site kritiki koi se upateni na drzavnite kliniki mora da ja pofalam opstata bolnica vo Gevgelija jas se poragav tamu bez vrski besplatno i pominav poveke od odlicno i plus sestrite me gledaa poveke otkolku vo privatna mozebi.Prvo blagodarnost i cestitki za negovata strucnost na D-r Ivan Karkalasev koj me porodi za nepolni 15 min.i vednas me siese(imav malku konci)koi mi padnaa uste na tretiot den i bev kako da nikogas ne sum rodila.Bevme samo dve vo soba se pogodivme so drugarka mi vo soba drugi nemase rodilki vo toa vreme i isto kako vo apartman bevme.Sestrite isto bea odlicni celo vreme ne znma dali deka samo dve bevme bea okolu nas sto trebe kako trebe vodea griza za pravilno doenje koe i ne e taka ednostavno gi kapea sekoj den bebinjata so bekutan(mala zamerka so samo dva pati na den gi presoblekuvaa)navecer ne gi soblekuvaa ama drugata rabota si ja vrsea besprekorno barem mozebi imav i sreka deka bea odmorite i na smena mi se pogodija dobri sestri.Ima tv vo sobata i klima i cistacki dve znaci dnevno dva pati ni ja cistea sobata samo si nosevme postelnina od doma zasto ne sakav da lezam na taa postelnina.Znaci od mene eden golem plus za opstata bolnica vo Gevgelija zatoa sto pominav poveke od ubavo.(i plus za D-r Ivan Karkalasev i akuserkata Ljupka Jovanova).

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Во која болница се породивте?
6.11.2011 17:13:27   
DoroteaDj
koga bi trebale da birame pomegju Drzavna bolnica i Cair
koja e spored vas podobra i ako moze da preporacate lekar od drzavnite bolnici?

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Во која болница се породивте?
6.11.2011 21:16:27   
Ljubovce
Eve ke vi go prenesam moeto iskustvo so poroduvanjeto,jas planirav da se porodam vo GAK,imav dogovoreno i so doktorka zaradi toa sto bebceto mi bese karlicno i morav da odam na carski,megutoa sto mi se sluci na 36 nedela i 5 dena nokta na kaj 4 saat vo son mi pukna vodenjakot dogovorenata dr ne mi bese tuka i voopsto ne ja ni pobarav pa resiv da vrtam kaj dr vo Cair blizok prijatel da prasam kako moze da mi pomogne,me prati vednas vo Cair da odam,i taka neplanirano zavrsiv tamu....

e sega,za dr.Dimitar Gjorgjiev mozam da kazam samo najnajnajubavi zborovi,toa e dr sto me operirase carski,toplo go preporacuva na sekoj sto planira da se poraga tamu,aako vi se veruva edinstveno toj doagase sekoj den kaj mene da mi ja gleda ranata,pa kako se cuvtsvuvam i mililon soveti da mi dava,go preporacuvam na sekogo....ali za drugo ako me prasuvate mozam samo da kazam deka nikogas ne bi otisla povtorno tamu da se poragam...odnosot na sestrite NIKAKOV!!! nikoj ne te prasuva kako si??nikoj ne ti pomaga,a koga ke kazis deka ranata te boli,sestrite kako izdresirani epa treba da boli,a da ti stavat ANLGIN toa e luksus,e za hranata da vi kazam deka sekoj den jadev,i pokraj toa sto sum mnogu pribirliva,tamu jadev se,osven grav vo petok :) i bese ok..

edinstveno imase za pofalba nekolku od sestrite sto se grizat za bebinjata,2-3,bea fini,i normalno mozis se da gi prasas i da da dobies soodveten odgovor,te tretiraat kako covek,a se ostanato e za nikade!!!!!!!
Dur bev tamu svativ ustvari kolku mnoguu e bitno da imas ubav postporodilen tretman,dovolno e da dobivas inekcii za bolka sekogas koga ti e potrebna a ne odgovor deka ne se davale kako bomboni a ako cel ne si primila nisto za bolki...

Sekoj sto moze da si dozvoli poroduvanje vo privatna bolnica voopsto da ne se misli,negata na majkata posle poroduvanje e od ogromno znacenje i za majkata i za bebceto...verivajte mi...
malku sum dolga so tekstov ama uste dodeka bev vo bolnica od tolku golem revolt si vetiv deka eve mora da spodelam i na rr sto se slucuva vo cair...

pozdrav i ubava vecer na site...
denovive ke napisam i edna ubava porodilna prikazna,za najubaviot moment od zivotot na sekoja majka...
backi do site :*

(Одговор на членот DoroteaDj)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?