|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Психолошки фактор
4.6.2015 8:44:29   
Kvisko
Kapina мене ми се случувало да плачам заради малтретирањето и трчањето по лекари. Едноставно некогаш ќе пукнеш и тоа е тоа. Не е ништо страшно се додека успеваш да се вратиш во нормала. Тоа е како некој издувен вентил кога ќе ти прекипе да се намали малку притисокот.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Психолошки фактор
4.6.2015 13:46:22   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Dali i na vas nekogas vi se slucuva da ve fati kriza da vi se place zaradi borba so sterilitetot............moram da se spravuvam so trista cuda doktori lekovi bolnici sekoj mesec kontroli ........


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Kapina мене ми се случувало да плачам заради малтретирањето и трчањето по лекари. .............


Да, ми се случувало и тоа ми влијае на психата, но секој кој тргнал по овој пат барем еднаш му дошло да го помисли истото.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Психолошки фактор
11.6.2015 14:05:35   
LoveableMe RR
Постовите се префрлени во Генетско испитување.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Психолошки фактор
16.6.2015 0:35:45   
sinnooka
hejj zenicki, citav prethodni komentari, do nekade vo nekoi se pronaogam.. ni od ovoj mesec se resivme da pravime user posted image .. iako vremenski e nisto, se nadeva deka se ke bidi vo najdobar red .. no sepak pshata me tepa i toa strasno user posted image vo brak sme skoro dve godini (od veridbata) i mnogu mnogu cesto naiduvav na prasanja : "ej nema li nesto" ''ajde sto sekate" "abe uste li siete razdeleni " "naes li deka kolku poveke se cuvas potesko ostanuvas bremena" itn itn , nekoi me pogoduvale strasno ... posleden pat koga edna prijatelka oostana bremena, mm mi ja soopsti vesta a jas bev v kjna nemozev da se sopram od placenje (a ne deka sme probuvale, tuku ednostavno od nekoi da ne recam prosti luge mi napravija teska situcaija vo glavata... seto toa vlijaese kaj mene na psihata i mislam deka tolku stres si imam napraveno na dusata... a kako da go izbegnam stresot koj voopsto ne e dobar, kako da se opusta sega koga pocnav da rabotam na slucajot i koga najmnogu treba da ostanam smirena user posted image ... pozdrav i vi posakuvam uspeh na site user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Психолошки фактор
16.6.2015 11:11:50   
Kvisko
sinnooka игнорирај ги другите луѓе колку што можеш повеќе. Оние што ти даваат такви глупави коментари ич не ги ни есапи за живи. Значи дружи се само со оние што навистина ти мислат добро не со оние што знаат да даваат глупи коментари. Не знам која била причината да си чекате пред да почнете да се обидувате ама очигледно ти си сакала уште порано да си имаш бебе и мислам дека сега те јаде таа мисла дека си требала порано да почнеш со проектот бебе. Она што е мој совет е дека сите коцки треба да се склопат за да се почне со правење бебе. Вие ете едноставно сте решиле да уживате во животот и еден во друг пред да почнете со бебе. Нема тука ништо погрешно (ако мене ме прашаш попогрешно е веднаш правење бебе отколику малку уживање еден во друг).
Ако сте почнале тек месецов со тоа дај си малку шанса да се случи природно. нема зошто од сега да се паничиш. Колку што прочитав на други теми ти дури и не знаеш дали овој месец си останала трудна или не. Симптомите се исти. Затоа полека и смирено чекај си време за тест. Со среќа.

(Одговор на членот sinnooka)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Психолошки фактор
16.6.2015 12:00:19   
scared RR
синнока и јас бев иста како тебе, на необидено плачев на трудници, ама тоа беше затоа што ние одамна сакавме бебе а не можевме да почнеме со обиди заради здравствени проблеми и тоа ме тиштеше, си увртев во глава дека нема да биде, дека ќе се мкнам по лекари и ете се оствари тоа, понекогаш се обвинувам дека искобив јас со тоа што цело време си мислев нема шанси да биде со проблемиве user posted image затоа немој да мислиш така кој што сака нека збори не обрнувај внимание, сигурно сте имале добра причина да почекате, и се соглсасувам потполно со Квиско некои луѓе се земаат само за правање деца, го сметаат бракот дека само деца треба да прават, токму и тие таквите коментираат.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Психолошки фактор
16.6.2015 17:34:53   
lilika9
Скеард јас па бев уебедена дека од прва ќе фати кај нас и дека нема шанси да одам по лекари и слично...Додека ги слушав другите како кажуваат за неплодност, за мене тоа беше како нешто ептен туѓо и несфатливо, и ете на глава ми дојде и сега многу убаво сваќам... Така да верувај мила не си кобеше самата, едноставно тоа така требало да биде, без разлика што си мислиме.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Психолошки фактор
17.6.2015 13:19:52   
sinnooka
mnogu e ubavo koga covek naiduva na razbiranje , fala vi na poddrskata kvisko i scared RR... bas toa bese mojot odgovor na edna doticna osoba koja sekojdnevno me okupirase so nedolicni prasanja ,i odgovoriv so jasen ton deka SEKOJ SI IMA SVOJ PLAN. nie bevme vo takva situacija kade sto bese neophodno da pocekame... zaradi preselba moravme da pocnime od novo, od nula sto se veli ..i da, merev bazalna temperaura , denes i vcera mi bese poniska sto e znak deka nema user posted image .
ve guskam user posted image

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Психолошки фактор
17.7.2015 15:09:36   
kapina
Ovde ke si ja iskazam veke makata trpev trpev nemozam poveke stresovi da trpam ovie denovi otkako endokrinologot mi rece da ispitam amh mnogu sum isplasena psihicki nemozam da se smiram nikako samo placam i so strav odam na sekoe ispituvanje nemozam poveke da izdrzam da odam po bolnici nemozam se plasam kako ke izleze amh syo ako ne e vo red iako nisto ne ukazuva oti ke bide taka mm e po celden na rab jas sama od se sum veke isplasena i polna so negativna energija i sega pak placam dodeka pisuvam

(Одговор на членот sinnooka)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Психолошки фактор
17.7.2015 17:29:57   
Hopeful RR
sinnooka, ако си читала наназад, ги знаеш и моите мислења и искуства на темата, и апсолутно би се согласила со Kvisko и со scared RR - еден голем дебел игнор на сите што си земаат слобода да се мешаат во твојата интима! Ако ти е полесно, почни и да бидеш дрска со нив и да им одговараш безобразно, од типот - ау, не знаев дека моето дете е твоја работа, и слично. Дури и кога доаѓаат од најблиски - родители, другарки, вакви прашања се секогаш неумесни и или прекрати ги, или дистанцирај се од нив. Без оглед на тоа колку долго се обидувате, и колку долго сте во брак, тајмингот за бебе е најбитна работа. И јас се слагам дека подобро да помине време, затоа што имањето дете е нешто до кое се доаѓа, а не светнува преку ноќ.

капина, знам колку ти е тешко, после толку време и толку маки, пак да одиш по болници и на триста испитувања... плус па кога е човек сам со своите мисли, уште полошо... дали имаш можност да разговараш со некој психолог, чисто да ти олесни, или да ти посочи начин како да се опуштиш и орасположиш? Или барем некоја другарка или роднина која е баш на твоја страна, да те сослуша и да биде покрај тебе, да не поминуваш низ ова сама? Побарај медитација на интернет, чисто да се смириш... Ако не, најди некое хоби, некаква занимација додека си сама дома, чисто да не мислиш толку и да не се опседнуваш... плачењето секогаш помага, и слободно исплачи се, ќе те прочисти и ќе ти олесни. А во крајна линија, пишувај ни на нас тука на РР, ние сме секогаш тука за тебе user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Психолошки фактор
17.7.2015 20:00:38   
kapina
imam mila imam drugarka i ona zalnata pravese tri ivf i imase dve biohemiski bremenosti znam oti ste tuka za mene dosega odev na aerobik no do septemvri ke nema aerobik oti se odmori sega na nea lazarevski na drugarkata i pravese ivf so visok fsh nad 13 i dojde do biohemiska bremenost

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Психолошки фактор
18.7.2015 8:28:15   
LoveableMe RR
Кaпинa, пoсебнa темa е aверзијa oд дoктoри, бoцкaњa, кoнтрoли бoлници и aкo ти е тешкo, избегнувaј дa oдиш дури не се средиш психички, сите штo oдиме пo oвoј пaт гo знaеме тoa, нo прoбaј дa прaвиш нештo штo те прaви дррќнa, пешaчи вo пaркoт грaдски, aкo се сеќaвaм дoбрo убaв пaрк е, зoштo излегувaњетo и дружењетo сo луѓе пoмaгa дa не мислиш нa oнa штo те oптеретувa. А ние сме секoгaш тукa зa муaбет.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Психолошки фактор
17.8.2015 23:54:11   
kapina
Jas nekako ovie denovi se osekam mnogu psihicki opteretena so tie bolnici duri ne mi se zboruva imam 30 god ni se osekam kako da imam 35 sega vo noemvri ke polnam31 god se plasam nekako oti vremeto mi odminuva i oti ke si ostanam taka bekoja negativna energija vo mene pocnav da osekam i nisto nemoze da me smiri da mi se vrate pozitivnata energija

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Психолошки фактор
18.8.2015 15:05:32   
Hopeful RR
kapina, мила, нормално е така да се чувствуваш затоа што има поминато многу време откога се обидувате за дете, инаку не да не си стара, него ич!

Ние почнавме да правиме бебе тек на 32, и имавме среќа да не трае тоа којзнае колку. Притоа, јас спаѓам во помладите со ивф, а не па ти! Еве сега слушнав за успешно ивф на едни познаници кои имаат по 36-37 години.
Муабетот ми е, ти си каде каде помлада, и јес дека требаше време да се открие што е проблемот кај вас, ама важно се откри, нели, и допрва имаш уште многу време за нови обиди. Немој да губиш надеж за годините, затоа што 30 не е ништо, верувај ми. Пробај, секој пат кога ќе ти дојде лоша мисла, да ја ишкаш и да се преокупираш со нешто трето, или сврти ја на добро.


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Психолошки фактор
18.8.2015 15:12:28   
Bea
Капина, на сите во даден момент ни се смачувало од лекари, ама благодарение на нив чарето се наоѓа.
Се слагам со Хоупфул, ич ама ич да не се секираш за годините. 30 ништо не е, јас во ноември ќе полнам 33.
Последниот пат кога бевме на контрола во Ремедика докторот и мм дискутираа нешто за стапка на успешност. И д-р вика: Eх... лесно е да се расфрлаш со високи проценти кај МЛАДИ до 34-35 години! Така да драга, во млади спаѓаме user posted image
Давај си сама храброст, ќе дојде и твојот ден!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Психолошки фактор
18.8.2015 15:27:30   
Hopeful RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

лесно е да се расфрлаш со високи проценти кај МЛАДИ до 34-35 години! Така да драга, во млади спаѓаме user posted image



Ааа браво за муабетов, многу мотивирачки!!! Мене сестрата еднаш после породувањето ми рече - ајде една млада мајка на контрола, јас онаква, јессс! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Психолошки фактор
18.8.2015 16:44:11   
SOLE
Bea, јас и ти сме ептен врснички, јас крајот на октомври полнам 33 ама да ви кажам искрено јас воопшто не се чувствувам стара user posted image само ми е мака што долго време се мачиме со проблемов инаку си се омажив таман на 25....ама ајдеее кој чека ке начека user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Психолошки фактор
18.8.2015 23:16:59   
kapina
vi blagodaram mnogu za podrskata ajde sega uste imunoloski da naapravam mi ostanuvaat i ako se e vo red so prl ke pocnam so sobiranje na dokumenti za tret vaucer

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Психолошки фактор
21.8.2015 12:03:55   
Kvisko
Kapina ич не се замарај со години и слично. Еве јас на 34 останав трудна па што. Се зедовме на 29 ама (начи колку тшто ти сега имаш) па спонтан па потоа огромна пауза од неколку години за да се посветиме на кариера зашто едноставно така мораше да биде па лапароскопии, инсеминации, испитувања и што ти не па на крај ивф.
Она што би ти препорачала е малку да се олабавиш од доктори. Знам дека пиша ќе олабавам ама од она што го гледам не си олабавила. Секоја недела пишуваш за некој нов доктор, испитување и слично. Знам дека се е битно ама кога ќе завршиш со испитувањата направи малку пауза. Барем две-три недели одмори од болници и лекари. Ако можете одете барем на некој продолжен викенд со маж ти чисто за опуштање па потоа почнете со ново ивф. Така ем ќе си знаеш што и како е проблемот ем ќе ти биде малку паметот на друга страна.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Психолошки фактор
21.8.2015 16:01:22   
kapina
A sega veke koga somm resivme naprabivme plan ako so ivf ne uspeeme da si podneseme dokumenti za posvojuvanje podrugo se osekam oti nemozam veke da se macam po doktori po razlicni cuda tamu i jas treba da si go odziveam zivotot sega me stavija na polesna rabota da ne se nerviram ic i povisoka plata ke zemam plus

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Психолошки фактор
22.8.2015 11:18:31   
Hopeful RR
Ете, тоа е правилен став за животот, браво Капина! Секогаш треба да се биде оптимист и да се надеваме на најдоброто. Ти бебе ќе си имаш, вака или онака, и ќе си бидеш мајка user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Психолошки фактор
22.8.2015 12:00:37   
MademoiselleNina
Kapina, браво за одлуката, да ти кажам и ние некако натаму го тераме муабетот... јас имам 37 и ако за максумум година не бидне ништо, и ние исто ќе направиме. Животот тече... треба и да поуживаме во него

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Психолошки фактор
30.8.2015 0:01:18   
kapina
na mene sega endokrinologot mi dade mnogu nadez mi vika sega ke pies veke metformin vo bremenosta i ke ja iznoses kako sto treba ne se plasi veke znaes na sto si narednata bremenost ke bide kako sto treba i sega zdravje boze ke treba da go sredam prolaktinot da dojde pod 15 i ako se vo red imunoloskite ispituvanja i tie nekoi seroloaki kazaa ke mi pravele zaradi drugi problemi ke odime na treto ivf

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Психолошки фактор
9.9.2015 0:28:38   
kapina
da pred nekojden so mm se raspravavme bas za posvojuvanje da podneseme dokumenti i da si trckame i za ivf no odlucivme ako uste ovoj pat ne uspeeme so ivf ke podneseme baranje za posvojuvanje jas planiram koga ke sum vo moznost da odam da se rasprasam sto treba od dokumenti za posvojuvanje da imame cisto da znam

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Психолошки фактор
9.9.2015 0:35:00   
kapina
placev placev dosta besee sega ako odobrat i na nas sto se borime za prvo dete uste po nekoj obidke bide super toa emoznost plus i nie da drzeme dete vo racete sto nemame ic neka dadat sto vika mm od tie tri obidi za treto i cetvrto barem uste eden na nas a dvata neka gi ostavat na niv zasto ima nekoj sto imat uslovi da gledat i tri deca a nemozat da oddimat po priroden pat

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 9 [10] 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?