|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кога мајката губи старателство?
29.7.2011 18:37:11   
ringera
Nova sum na forumot pa bi sakala da gi prasam onie sto imale iskustvo od ovaa oblast. Sakam da se razvedam od soprugot a imame 15 mesecno bebe koe seuste go dojam. Soprugot e vraboten a jas ne sum. Ziveeme nekolku meseci razdeleni (zakonski ne sme razvedeni) a toj ne dava ni denar za svoeto dete a mi se zakanuva deka bi mozel da mi go zeme na sud. Pricinata za razdelbata e negovata majka.

< Поракaта ја уредил nadica RR -- 29.7.2011 21:33:33 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кoга мајката губи старателство?
29.7.2011 19:16:38   
Viktori
Под две години скоро и нема никакви шанси да изгубиш старателтво. Дури и да си невработена, детето има право на алиментација. Ако не биде исплатена, постои извршител.

Сепак, најдобро е да се консултираш со адвокат!

< Поракaта ја уредил nadica RR -- 29.7.2011 21:33:49 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот ringera)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кoга мајката губи старателство?
29.7.2011 21:15:08   
Octavia
Имам другарка која неодамна се разведе, па од неа знам дека многу тешко се одзема дете од мајка (тоа се зборовите на нејзиниот адвокат, бидејќи и неа бившиот и се закануваше дека ќе и го земе детето). Доколку мајката е невработена, според сегашниот закон, (значи ова е сепак од втора рака, што ми има мене кажано другарката, а неа адвокатот) има право да бара пари за издршка и за себе после разводот, не само алиментација за детето. Доколку дотичниот не сака да плаќа (како веројатно најмалку 70% бивши мажи, кои не сфаќаат дека може да станеш бивш маж, ама не и бивш татко), му се прави административна забрана на било кој приход на негово име, не мора само на плата. Сега со новиве сметки тоа е многу лесно. Доколку упорно не плаќа, може да се поднесе и кривична пријава против него,а Центарот (мислам оној за социјални работи) може да ги стопира времено средбите на таткото со детето. Инаку, истиот Центар врши проценка преку средби со родителите и со детето, што е најдобро за детето, кај кој родител да живее. Бидејќи на таа возраст не можат многу многу да разговараат со детето, а во интерес на малото, скоро е сигурно дека ќе и биде доделено на мајката. Таа одлука не е засекогаш и може да се менува, зависно од барањата на родителите. Мислам дека има и некоја возраст над која детето самото може да одлучува кај кого сака да живее (или барем му се зема во предвид желбата при донесувањето пресуда).

< Поракaта ја уредил nadica RR -- 29.7.2011 21:34:02 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кoга мајката губи старателство?
31.7.2011 20:55:17   
ringera
Ви благодарам многу.
Искрена да бидам ме фаќа паника од тие разговори по социјални грижи, немам поим како тоа изгледа, али што се мора не е тешко.
Поздрав!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кoга мајката губи старателство?
31.7.2011 22:28:00   
Octavia
Мислам дека таму прво се прави тој обид за смирување (што е според закон), потоа се дискутира за причините за разводот, за детето (децата) и сл. Колку што знам, има разговори на кои во исто време се зборува со двајцата сопружници, но и разговори со секој од нив одделно.

(Одговор на членот ringera)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кoга мајката губи старателство?
3.8.2011 14:14:15   
miana
Во случај да е мајката неспособна да чува дете,би можело да се додели на таткото...За неспособна се мисли на зависничка,бездомничка,алкохоличарка и сл...Инаку до 4 години детето следи кај мајката..

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кoга мајката губи старателство?
4.8.2011 17:54:44   
ringera
МИАНА...ова до 4 години дека детето следува кај мајката е по закон или некое непишано правило? Ако прочиташ те молам пиши.
Поздрав.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кoга мајката губи старателство?
5.8.2011 9:34:07   
zapce
So presudata so koja se razveduva brakot sudot ke odluci za cuvanjeto, vospitanieto i izdrzuvanjeto na zaednickite deca.
Ako roditelite ne se spogodile za ova ili ako nivnata spogodba ne odgovara na interesite na decata, sudot, otkako ke pribavi mislenje od centarot za socijalna rabota i ke gi ispita site okolnosti, ke odluci dali decata ke ostanat na cuvanje i vospitanie kaj eden roditel ili nekoi ke ostanat kaj majkata, a nekoi kaj tatkoto ili site ke bidat dovereni na nekoe treto lice ili ustanova.
Roditelot na kogo ne mu se dovereni decata ima pravo da odrzuva licni odnosi so niv, ako sudot ne opredeli poinaku so ogled na interesite na decata.


< Поракaта ја уредил Maca RR -- 6.8.2011 1:37:16 >


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот ringera)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кoга мајката губи старателство?
5.8.2011 9:37:18   
zapce
Bracniot drugar koj nema dovolno sredstva za izdrzuvanje i e nesposoben za rabota ili e bez rabota bez svoja vina, ima pravo na izdrzuvanje od svojot bracen drugar srazmerno so negovite moznosti.
Sudot moze, zemajki gi predvid site okolnosti na slucajot, da go odbie baranjeto za izdrzuvanje ako izdrzuvanje bara bracniot drugar koj zlonamerno ili bez opravdani pricini go napustil svojot bracen drugar.

clen 186
Pod uslovite od clen 186 na ovoj zakon neobezbedeniot bracen drugar ima pravo da bara, so presudata so koja brakot se razveduva, da mu se dosudi izvesen iznos na ime na izdrzuvanje na tovar na drugiot bracen drugar srazmerno so negovite moznosti.

Po isklucok od odredbata od stav 1 na ovoj clen bracniot drugar moze so posebna tuzba, vo rok od edna godina po prestanokot na brakot, da bara izdrzuvanje samo ako uslovite za izdrzuvanje utvrdeni vo clen 185 od ovoj zakon postoele vo momentot na zaklucuvanjeto na glavnata rasprava na postapkata za razvodot na brakot i neprekinato traele do zaklucuvanje na glavnata rasprava vo postapkata za izdrzuvanje.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 6.8.2011 1:42:02 >


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кoга мајката губи старателство?
5.8.2011 9:40:04   
zapce
                                      ^len 228   
Vo bra~nite sporovi pokraj sudot od op{ta mesna nadle`nost, mesno nadle`en e i sudot na ~ija teritorija bra~nite drugari imale posledno zaedni~ko `iveali{te.
                                                 ^len 229
Procesnata postapka vo bra~nite sporovi se poveduva so tu`ba. Ako bra~nite drugari baraat brakot da se razvede po zaemna soglasnost, procesnata postapka se poveduva so tu`ba so spogodben predlog za razvod na brakot.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кoга мајката губи старателство?
5.8.2011 9:41:38   
zapce
                                                                           ^len 237
Po priemot na tu`bata za razvod na brak ili na predlogot za spogodben razvod na brakot, pred dostavuvaweto na tu`bata na tu`eniot, se sproveduva postapka za mirewe na bra~nite drugari.
Postapkata za mirewe na bra~nite drugari nema da se sprovede ako:
  1. eden od bra~nite drugari e nesposoben za rasuduvawe;
  2. eden ili obata bra~ni drugari `iveat vo stranstvo;
  3. edniot bra~en drugar e so nepoznato mesto na `iveewe podolgo od {est meseci i
  4. po protivtu`ba za razvod na brak, bez ogled koga e taa podnesena, a obidot za mirewe na bra~nite drugari po tu`bata zavr{il bezuspe{no.
Ako bra~nite drugari imaat zaedni~ki maloletni deca ili deca nad koi e prodol`eno roditelskoto pravo, postapkata za mirewe ja sproveduva centarot za socijalna rabota.
Vo slu~aite od stav 3 na ovoj ~len, sudot vo rok od osum dena dostavuva pismeno izvestuvawe do centarot za socijalna rabota, so podatoci koga postapkata za razvod na brak e povedena, osnovnite pri~ini poradi koi se bara razvod na brakot i podatoci za decata.
Centarot za socijalna rabota e dol`en vo rok od tri meseci od priemot na izvestuvaweto, da ja zavr{i postapkata za mirewe na bra~nite drugari.
Ako bra~nite drugari nemaat zaedni~ki maloletni deca ili deca nad koi e prodol`eno roditelskoto pravo, postapkata za mirewe na bra~nite drugari ja sproveduva sudot, ako istiot ne oceni deka e celishodno mireweto da se otstapi na centarot za socijalna rabota.
Postapkata za mirewe na bra~nite drugari pred centarot za socijalna rabota se ureduva so zakon.

< Поракaта ја уредил zapce -- 5.8.2011 9:42:34 >

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кoга мајката губи старателство?
5.8.2011 10:13:29   
Yummy Mammy
Jas sum dete na razvedeni roditeli, ne gi znam mnogu zakonite, no znam kako vo praksa toa odi. Jest da moite se razvedoa pred mnogu godini, ne veruvam deka nesto se promenilo.

Prvo, toa sto tebe te zagrizuva - nevrabotenosta ne e preduslov za deteto da ti bide odzemeno. Socijalniot rabotnik po sluzbena dolznost ke dojde kaj vas doma da razgovara i so tebe i so drugite clenovi vo domakinstvoto, i gi procenuva uslovite za normalen razvoj na deteto. Tuka pred se se podrazbira prisebnosta na majkata, nejzinata psihofizicka sostojba, potoa babata, dedoto ili drugite clenovi, atmosferata vo koja ke zivee deteto, cistotata, kvalitetot na zivot voopsto...

Vtoro, postoi pravilo koe veli deka majkata po avtomatizam dobiva celosno staratelstvo vrz deteto do 2 godini (osven vo slucai koga samata ne e sposobna da se grizi za nego od psihicki ili fizicki pricini). Potoa, za decata do 12 godini socijalnoto odlucuva kaj koj roditel na decata ke im bide najdobro (ova go pravi so postojani poseti i razgovori so roditelite i decata), a veke nad 12 godini socijalnoto otvoreno gi prasuva decata so koj roditel tie bi sakale da ziveat.  Sevo ova znaci deka staratelstvoto e promenliva rabota, i ako samite ne se dogovorite kako ke go izdrzuvate deteto, cel zivot ke se pletkate po sudovi i centri.

Treto, za socijalniot rabotnik advokat ne ti e potreben, najbitno e vo prijatelski i otvoren razgovor da dokazes deka si samosvesna, deka si prisebna, da ne kazam normalna licnost, deka ke najdes rabota i ke se boris za svoeto dete, deka vo nikoj slucaj nema da go sprecuvas tatkoto ili bilo koj od negovata familija da ima redovni kontakti so deteto (sepak vasite problemi se samo vasi, no deteto e "sopstvenost" na dvete familii), no sepak kako majka smetas deka najdobro za deteto e da ostane so tebe. Tuka sigurno ke igra golema uloga toa sto deteto veke zivee samo so tebe i na nekoj nacin e oddaleceno od tatkoto, pa niti toj niti negovata familija mu e bliska na deteto, toa ne e voopsto naviknato na niv i nivnite zivotni naviki. A toa sto do sega voopsto finansiski ne pridonesuval igra uste pogolema uloga, samo treba toa da go dokazes zasto toj moze da go tvrdi sprotivnoto.
Vo sekoj slucaj, moras da si najdes dobar advokat, zatoa sto znam slucaj kade mazot i vikase na zenata "jas imam poveke pari od tebe, ako ne mi gi dades decata, ke gi potplatam site psihijatri vo zemjava da te napravat luda i nesposobna, i na sud ke ti gi zemam".

Da ne te plasam ama ne gi poznavame lugeto se dodeka ne gi vidime vo najlosoto svetlo.  

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кoга мајката губи старателство?
5.8.2011 10:21:51   
miana
I jas sum dete na razvedeni roditeli...Tatkoni ne ostavi koga jas imav 4 god a sestrami 6 ...Prestana da ni plaka alimentacija i se izubi celosno od nasiot zivot...Tuka nemase zakoni...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кoга мајката губи старателство?
5.8.2011 10:27:26   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

I jas sum dete na razvedeni roditeli...Tatkoni ne ostavi koga jas imav 4 god a sestrami 6 ...Prestana da ni plaka alimentacija i se izubi celosno od nasiot zivot...Tuka nemase zakoni...


Mozebi e polesno taka koga eden od roditelite svoevolno ke se otkaze i ke si zamine... tazno, no neli nema srekni razvodi...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кoга мајката губи старателство?
5.8.2011 10:30:30   
miana
Za decata e tazno ama pa nekogas i za decata e poubavo ako se razvedat..Podobro so eden mirno da se zivee otkolku postojano da se gledaat kavgi i sl. Vo sekoj slucaj decinjata si patat najmnogu-zatoa od greskite na nasite roditeli  ucime. 

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кoга мајката губи старателство?
7.9.2011 22:17:05   
petra27
Brat mi se razveduva....snaa mi(bivsata) si ja nema videno 3 godisnata kerka edna godina......i kazete mi kako ona ke go dobie deteto.....majka mi i e majka,zivee so moite i brat mi...a taa ludata ke se mazi za drug,go ceka razvodot da zavrsi....uzasnata sum bidejki znam deka sudot ke i ja dodeli nea vnuka mi...kazete mi kako da dokazeme na sud deka ona ne ja ima videno edna godina i ja nema pobarano nitu na tel.....a od drugi doznavme deka "ke se borela za deteto"...kako da dokazeme na sud deka e nesposobna majka?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кoга мајката губи старателство?
7.9.2016 11:56:56   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: petra27

Brat mi se razveduva....snaa mi(bivsata) si ja nema videno 3 godisnata kerka edna godina......i kazete mi kako ona ke go dobie deteto.....majka mi i e majka,zivee so moite i brat mi...a taa ludata ke se mazi za drug,go ceka razvodot da zavrsi....uzasnata sum bidejki znam deka sudot ke i ja dodeli nea vnuka mi...kazete mi kako da dokazeme na sud deka ona ne ja ima videno edna godina i ja nema pobarano nitu na tel.....a od drugi doznavme deka "ke se borela za deteto"...kako da dokazeme na sud deka e nesposobna majka?

jas neoficijalno (mozebi i ne e tocno) imam slusnato deka dokolku zenata go napusti domot poradi drug maz staratelstvoto ke i bide odzemeno.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кoга мајката губи старателство?
7.9.2016 15:13:43   
blue_blue
Petra, нека најде асален адвокат кој работи на разводи и старателство за да го советува соодветно. Има начини да се докаже. Социјален работник ќе разговара со детето, ако оди во градинка тие може да дадат изјава, мајка ти, брат ти. Ќе треба таа да образложи на суд зошто го оставила детето.. Апсолутно не е невозможно таткото да добие старателство. Важно е да има адвокат што ја знае проблематиката и со неа нека разговара само преку адвокат ако веќе не може разумно сами да се договорат.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кoга мајката губи старателство?
2.10.2018 9:19:51   
Selma Adem
Zdravo i mene me int mojata sestra ke se razvede Ama tatkoto na deteto uste od 1god ja naputi i ne gledal skoro 1god ipol ama sega toj e vo stranstvo i ima tuzba koga ke doga vo mk da se zatvori 6 mes dali moze toj da ima viduvajne i ne raboten e ? Vi blagodaram od napred !

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

altn4e
altn4e

sakam da znam nekoi imina za moeto bebuse sto nikoj go nema,i sakam da e stransko:D

a (55%)

l (10%)

t (8%)

n (9%)

4 (6%)

e (12%)


Број на сите гласови: 160

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!