|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Промените што ги носи бракот!
2.8.2011 1:07:03   
mila mama
Promenite sto gi nosi brakot za malku ne me nateraa na edna dvojka sto stapuvase vo Brak da i kazam deka stapuva vo Mrak user posted image user posted image user posted image
Ogromni se. So mm ziveevme i pred brak i bese super, no vo brak ne mozam da objasnam sto se sluci user posted image
Ne deka ne se sakame, ama se sakame na poinakov nacin, ne deka ne se pocituvame, ama ni fali poveke vreme za nas, poveke vreme za ljubov i strast.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот ljubicicaaa)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Промените што ги носи бракот!
2.8.2011 2:32:51   
ikki
Мене пак за тоа чистење, перење, пеглање, ич не ми е болка, си го правам тоа без да ми е тешко. Мене ми е мака што односот со мм ни се промени! И не е вистина дека тоа со заедничкото живеење помага во бракот. Ете јас и мм живеевме скоро година заедно пред да се земеме, ама ете тој се промени на полошо. И не ми се присторува, туку навистина е променет и се уште се менува. Дури да се роди user posted image се’ беше ок, на почеток беше присутен и активен во домот, потоа постепено почна да се повлекува од домот и сега е тотално незаинтересиранuser posted image Не знам до каде ќе оди оваа ситуација, ама ич не е на арно. Го гледам човекот ич ама ич не осеќа потреба да поминува време со нас, дури му смета ако го замолам учтиво да ни обрне малку внимание и предизвикува кавга.
Тоа ти е, никој не ми е крив...


i kaj mene isto, kako za istata li4nost da zborime

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Промените што ги носи бракот!
2.8.2011 17:12:40   
mosa
Гаќи прљави, деца, пелени, свекрви и ручеци, прашина и чистење, уморен маж наместо заљубен дечко
E Viktori bas taka ,super kazano,a mojot profesor od fakultet po semejno pravo (bog da go prosti) vikase:pred brak ke si vetite brda i dolini,a koga ke se zemete nema nisto od toa stoi ste si vetile.
I da vi kazam dragi moi prijatelki ova e bas taka,promenite vo brakot za nas devojkite se pogolemi,a  mazite lesno si se izvlekuvaat.I da promenet e i on mnogu,no poradi negovoto odnesuvanje i jas se promeniv mnogu.Morav taka bidejki i on e takov so mene,pa ova dete ne e samo moe tuku zaednicko e neli,pa mene ne mi padna od nebo detevo ,tuku on mi go napravi.I deneska si se prasuvam,pa dali jas bev tolku zaljubena pred brak,sto ne mozev nisto da vidam,ili se toa sto mislev deka mene nema da mi se sluci mi se vrati kako bumerang.I zatoa nekoj raboti nokako nema da gi prostam,koga sinot no bese mal koga ke go zamolev barem malku da go pridrzi ,mm mi vikase:ej pricekaj sega malku aj posle znaes sega imam mnogu hitna rabota.I si izleghuvase niz vrata,a jas so deteto vo raka.Iako pred da se zemem so mm sveki mi vetuvase deka ke mi pomaga okolu deteto za da govrsam faksot,yste ne se ni porodiv,a tie veke zaminaa vo selo,tamu ke ziveele.I se taka beskarj.Pa zatoa i jas se promeniv.Nikako ne ostanuvam ramnodusna.No ima i dobri raboti,sto tij znae da mi gi pomogne.da ne go kritikuvam samo.


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот ljubicicaaa)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Промените што ги носи бракот!
2.8.2011 17:15:39   
mosa
Гаќи прљави, деца, пелени, свекрви и ручеци, прашина и чистење, уморен маж наместо заљубен дечко

Pred nekoj den ovaa recenica mu ja kazav na mm za da vidam kako ke reagira,a toj mi rece:epa sto ocekuvate vie zenite koga cel den odime na rabota,da dojdeme umorni i da se mazime so vas li?
ete vaka se vodat nasite razgovori,a koga bevme decko i devojka i na potesko  rabtno mesto bese i nisto ne mu precese.


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Промените што ги носи бракот!
2.8.2011 17:40:38   
Џесика
ММ не е ич сменет во брак...ама ич, како што си беше дур беше дечко, така е и сега user posted image никаква обврска си нема, уште е синот на мајка му, наместо да е татко на син му.... промените во бракот ги осеќам само јас, се променив само јас, јас сум родителот на двајцата...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Промените што ги носи бракот!
2.8.2011 19:01:25   
Martins mom
за грев сме ние жените...тук таму и по некој мажuser posted image user posted image
Мм пред брак, т.е. пред да имаме дете глумеше ко за оскар...Сега си ја симна маската. Така да идни невести, бирајте и со ум!!!user posted image
Кога бевме во врска една слушалка да му спуштев, ќе долеташе одма и ѕвезди ќе ми симнуваше, а сега тој ќе ме изнервира и на крај ќе ми рече што сум се замислувала Мерлин Монро да не сум, па ќе ми се клањал...хмммм...user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Промените што ги носи бракот!
3.8.2011 2:34:37   
ikki
Еј таман се пожалив од маж ми и од неговото однесување, и денес оп тотално се смени.
Изгледа баш  добро му годело тоа што не беше  дома. Денес откако дојде дома, абе фин, добар, нежен спрема мене,си изнаправивме муабет за се, дури се зачудив.
И ми вети дека еден ден во неделата ке посветува само на мене. Па ајде да видиме што ќе биде со ветувањето...user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Промените што ги носи бракот!
3.8.2011 8:25:33   
vesna1
Definitivno se menuvaame i dvajcata vo brak.Pred brak dodeka si decko i devojka glavna griza ti e da se doteras i izlezes, ke prosetas i pak doma kaj mama i tato. Isto i on.
NO, vo brak koga ke dojdat decata nastanuva glavniot problem. Ne samo sto zivees zaedno, site obvrski se na vrat,od cistenje, gotvenje, perenje,peglanje i obrskite okolu decata.
Najsikreno za mene zboram, ziveeme sami nemam nikakva pomos, koga ke dojdam doma vo 17 casot sto poprvo, dali rucek za utre, da idam da go prosetam maloto, ili da ucam za pismena so pogolemoto, ili da zacistam i isperam nesto. Veke vo 22 casot nemozam da stojam, koga ke si legnat edvaj cekam i jas da se ispruzam a kamo li nesto da imam so maz mi.
Isto i on po cel den na rabota samo niv ne gi cekaat drugite obvrski, ke dojde ke si sedne pred kompjuter ako nekogas proseta dete dobro e.
Isto taka glaven problem se i parite, kredit za stan, smetki, deca trosoci nemozes da si priustis ednas da sednes vo kafana da jades.
Seto toa vlijae na odnesuvanjeto na dvajcata, od decko i devojka koi samo si setale se pretvaras vo rob i normalno deka sme nervozni, vikame i ne e kako porano.
Isklucok se nekoj koi mislam deka imaat dovolno pari da si platat zeni za decata, zeni za cistenje pa da najdat vreme za sebe.
Jas se custvuvam mnogu izcrpena od ova tempo na zivot.

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Промените што ги носи бракот!
9.8.2011 11:18:26   
mosa
Па ајде да видиме што ќе биде со ветувањето...user posted image user posted image user posted image


Izvini ikki ne bi sakala da komentiram no sala nastrana aj pisis dali ke go ispolni vetuvanjeto,oti vetuvaat svasta,no kolkuispolnuvaat?


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Промените што ги носи бракот!
9.8.2011 21:20:03   
mama26
sekako deka ke ima promeni [samo da e so granica i da ne se zatrcuvame na sekoe da se karame tuku da razmislime prvo [ova se odnesuva na nas zeniteuser posted image , ]i toa e normalno vo  zivotot veke smenet za nas poln so obvrski [ nema veke tato i mama ] 

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Промените што ги носи бракот!
11.8.2011 14:16:12   
miana
Што би сакале мажите да знаете
user posted image Машкиот пол смета дека многу кавги и несогласувања во врската би се избегнале доколку жените гледаат на работите од машки агол. Тие понекогаш ја избегнуваат вистината бидејќи се плашат од женската реакција, а еве што многумина од нив би сакале отворено и искрено да ви кажат:
  • Јас не сум жена – не читам мисли!
  • Тоа што почна да ми опаѓа косата не е смешно. Како би реагирала ти ако се шегувам на сметка на твојата тежина?
  • Зошто да ти повторувам дека те сакам кога веќе еднаш ти го кажав тоа?
  • За секс ќе се согласам на сè!
  • Не можам секогаш да знам што ти пречи, само кажи ми и сè ќе решиме.
  • Понекогаш имам чудни еротски мисли кои не ги сфаќам сериозно и не сакам да ги делам со тебе.
  • Никогаш нема да ти простам неверство!
  • Не се сеќавам на секој детал од нашето минато, но тоа не значи дека не те сакам.
  • Ми треба малку самотија кога сум нервозен за да не ти речам нешто што не мислам и потоа да жалам за тоа.
  • Убава ти е новата фризура, но јас повеќе сакам долга коса.
  • Ако зборуваш нежно и полека, секогаш ќе те слушам
  • Понекогаш морам да ти кажам и “не“.
  • Моите очи повеќе забележуваат други жени кога ќе ме изнервираш.
  • Ако не ме поддржуваш кога се чувствувам лошо, тогаш нема да ти се доверам зошто сум вознемирен.
  • Ако мислам дека не можам да ти погодам се чувствувам неспособен.
  • Кога разговараме за спорт, а ти се однесуваш како да умираш од досада, сети се само колку пати сум слушал за твоите другарки и распродажби.
  • Најмногу сакам кога носиш фустани и здолниншта.
  • Мразам кога ми даваш совети иако не сум ги побарал. Се чувствувам како да живеам со мајка ми!
  • Љубовта не ми е доволна, сакам и да ме почитуваш.
  • Сакам сите мажи да ми завидуваат кога излегувам со тебе.
  • Ако зборувам едно, а правам друго, следи ги моите постапки и ќе знаеш што навистина мислам.
  • Не сакам да слушам за твоите поранешни момчиња!
  • Ако не мислиш дека си убава, нема да те убедам во тоа дури и ако ти повторам илјада пати.
   

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Промените што ги носи бракот!
11.8.2011 14:17:57   
mama26
se e tocno user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Промените што ги носи бракот!
19.8.2011 20:03:57   
bobika
Bas interesna tema za razgovor, mene sepak me interesira uste edna rabota. Gledam, deka poveketo od vas vikaat deka posle brak odnosite pomedju partnerite se promenuvaat. Poradi sto se slucuva toa?Pretpostavuvam deka poveketo od vas ziveat vo Makedonija. Dali ziveete so partnerite uste pred da vlezete vo brak, barem po 1 godina i sekako bez idnite svekrvi i sl. ili pak so odlucuvanje na brak pocnuvate zaedno da ziveete? Prasuvam, poradi toa sto ne sum mnogu zapoznaeta so denesnata situacija vo Makedonija, poradi toa sto vo MK ne ziveam veke dolgo vreme. Jas na primer ziveam so mojot partner veke 2 godini, ziveeme sami, sega cekame bebe i odlucivme da pravime svadba dogodina, koga deteto ke potporasne. Nekako ne mi se pravese svadba so stomak do vrat a sepak i rizicna bremenost mi e. Razlogot zasto pocnavme zaedno da ziveeme ne bese poradi toa sto planiravme vo nekoe idno vreme da se zememe, ednostavno taka se sluci i ne se opteretuvavme so toa kako ke bide. Se razbira mene mi bese vo pocetokot dosta strav da pocnam da ziveam so nego, poradi toa sto imav porano edna neuspesna vrska so kogo ziveev necela godina i mnogu mi bese tesko i voopsto ne ni idese i resiv da se otselam i prodolzam sama da ziveam. Ovoj pat vo ziveenjeto so ovoj partner si odgovarame. E sega me uplasivte malku, ako imate slicno iskustvo kako mene, deka posle brak ke se smenat odnosite. Pozdrav

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Промените што ги носи бракот!
19.8.2011 20:15:48   
bobika
Uste da dopolnam, nie uste na pocetokot se dogovorivme okolu nekoi raboti, sto se odnesuva do plakanje na stan, smetki, hrana i slicno, se plakame po pola, imame zaednicka kasa i izracunato po kolku pari da davame. Toa ne ni pravi problem i nema nikakvo lutenje medju nas koj sto plaka i slicno. Isto taka i za domasnite raboti gi podelivme uste na pocetokot, toj isfrla djubre, odi vo prodavnica i kupuva hrana, ponekad sadovi mie i slicno. Jas go pravam ostanatoto, jadenjata glavno jas gi pravam i cistam po kuka. Ponekogas cistime i zaedno. Taka da okolu tie glavni raboti nemame problem, fala bogu se slucuva ponekogas da se skarame okolu toa i toj znae da mi kaze deka ne ucel fakultet za toa, ama i jas mu odgovaram deka ni jas ne sum ucela fakultet za gotvacka, cistacka, baby sitterka, i slicno. user posted image Taka da stalno ke zakuti i raboti.user posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Промените што ги носи бракот!
19.8.2011 23:35:29   
mila mama
Bobika jas zabelezav, od moe licno iskustvo zboruvam deka i na Mars da zivees so partnerot i bez svekrvi po doma i drugi bre milenicinja rabotite se menuvaat koga ke potpises bre brate! i jas ne veruvav, ziveev so mm pred brak recisi dve godini i bese idila. Ne ni pretpostavuvav deka rabotite ke se smenat samo so eden potpis.
Mislam deka problemot na nasite balkanski da gi recam brakovi, bez ogled kaj ziveat partnerite e toa sto pocitta megu partnerite i nivnite semejstva ja snemuva za nula vreme otkako ke se potpise brakot.Toa znaci deka tvoite roditeli i roditelite od mazot mislat deka so vasiot potpis i oni imaat prava nad drugiot. Koga covek ne e vo brak roditelite smetaat deka nema potreba od nametnuvanje na avtoritet i karakter nad nesudeniot zet, soodvetno nesudenata snaa, zasto ne se sigurni deka toj, t.e taa ke im "vleze u familija". E, vidis so potpisot, oni se sigurni deka covekot "od karsija" stanuva potencijalen neprijatel i pocnuvaat da se koristat so oruzja od sekakov tip-skrieni i javni da se dokazat i pokazat koj e podobar. Ja mislam toa e problemot...

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот bobika)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 8:06:07   
Octavia
Нормално е дека носи промени, а промените во односот меѓу партнерите мислам дека најубаво ми ги опиша еден постар колега одамна. Да го цитирам user posted image : „Кога ќе се омажиш мажот се менува затоа што си веќе негова. Мажите сакаат предизвик, а ти веќе нема да бидеш. Колку и да те сака, колку и да си паметна, згодна и убава, секогаш ќе имаш една маана- те има дома секој ден. Знаеш како викаме ние мажите: Леле, жено, колку си убава, колку си згодна, уште да си туѓа...“ user posted image .
Не велам дека кај сите е така, ама има вистина и во ова.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 9:25:08   
beki RR
Ах тој брак user posted image изгледа на сите ни е истоuser posted image Јас мислам дека обврските главната причина за промените кои настануваат во бракот. Кога се живее заедно пред брак, се е супер. Нормално дека ќе биде. Што велат старите ни ти јачи ни ти плачи. Целото време е за партнерот. Може да се има секс до бесвесвет, страст во неограничени количини, дури и да јадиш леб со масло и нане и пипер, и тоа ти е слатко, и не се замараш многу дека треба да штедиш за да им обезбедиш на децата нешто или дека сепак треба да се мисли и за утре. Кога не си во брак, можеш да уживаш во моментот, без да мислиш за утре. Е после доаѓа бракот т. е. мракотuser posted image Имаш бебе, доење на секој 3 саати, па го болело стомак, па цела ноќ не си спана, од секс ни с не останува во главата, а камоли во креветот. Па нема веќе журкање до зори, спиење до пладне....Мора да мислиш на семејсатвото, мора дса се планира и за утре, да се мисли на сметки, па треба да се има покрив над главата, треба кола, треба децата да се однесат на одмор, родендени, градинки, па работата ти виси на конец,и што ли уште не....Па да не спомнувам за обврските по дома, чистење, пеглање, перење.....да ти се заврти во главата кога се ќе се наброи .И после  мажите се менувале . Ако мене ме прашате искрено ќе кажам дека во бракот јас сум таа што повеќе се промени. Едноставно немам време за мм како што имав порано. Не сум истата личност, како да сум друг човек. Кога се сеќавам на минатото, ми се чини дека на друг тоа му се случувало. Еднсотавно 24 саати се премалку за д амоажам се да постигнам и да имам доволно време за мм. Но тоа го направи животот.Последнитеб 4 години, мислам дека бев како карапа изложена на бранови. Ккао што удираа така ме обликуваа. И така јас целосно се променив. Се разбира тоа влиаје на нашите односи, има кавги и недоразбирања, но важно е дека  јас го сакам мм. А по се изгледа и тој менеuser posted image Некогаш ми доаѓа да го треснам со нештоuser posted image , и добро е што не е можно телепатски да се убива. Инаку досега ќе немаше трага ни од мене ни од негоuser posted image   Некогаш посакувам барем на еден ден, повторно да бидам тоа што бев пред 10 години. За жал нема временска машина.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 9:26:07   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama RR

Bobika jas zabelezav, od moe licno iskustvo zboruvam deka i na Mars da zivees so partnerot i bez svekrvi po doma i drugi bre milenicinja rabotite se menuvaat koga ke potpises bre brate! i jas ne veruvav, ziveev so mm pred brak recisi dve godini i bese idila. Ne ni pretpostavuvav deka rabotite ke se smenat samo so eden potpis.
Mislam deka problemot na nasite balkanski da gi recam brakovi, bez ogled kaj ziveat partnerite e toa sto pocitta megu partnerite i nivnite semejstva ja snemuva za nula vreme otkako ke se potpise brakot.Toa znaci deka tvoite roditeli i roditelite od mazot mislat deka so vasiot potpis i oni imaat prava nad drugiot. Koga covek ne e vo brak roditelite smetaat deka nema potreba od nametnuvanje na avtoritet i karakter nad nesudeniot zet, soodvetno nesudenata snaa, zasto ne se sigurni deka toj, t.e taa ke im "vleze u familija". E, vidis so potpisot, oni se sigurni deka covekot "od karsija" stanuva potencijalen neprijatel i pocnuvaat da se koristat so oruzja od sekakov tip-skrieni i javni da se dokazat i pokazat koj e podobar. Ja mislam toa e problemot...


ПОТПИСuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 9:29:10   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: beki RR

Некогаш ми доаѓа да го треснам со нештоuser posted image , и добро е што не е можно телепатски да се убива. Инаку досега ќе немаше трага ни од мене ни од негоuser posted image  



Колку убаво кажано user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 13:22:35   
bobika
E sega ubavo me uplasivte user posted image Jas neznam od koi pricini, ama cel zivot sum bila protiv brak, iako sum izrasnala vo funkcionalno semejstvo, nekako mi izgleda toa kako dokazuvanje za drugite, mene toa parce hartija za moja sreka ne mi e potrebno. Veke dvapati sum bila privremeno verena i posle izvesno vreme sum se predomislila. Partnerite pocnuvaa prema mene premnogu posesivno da se ponasaat, da me zvrckaat po telefon nonstop, da me prasuvaat so kogo sum bila i zosto i slicno., taka da jas posle izvesno vreme pocnuvav da se gusam i samo agresija prema niv mi se sobiralo. Mene roditelite ne me kontrolirale tolku kako oni, sepak mu veruvale na mojot pamet. Od svadbi kosa mi se krevase. Tek sega se osekam nekako pospremna i duri pocnav i da se raduvam na svadbata kako ke ja smislam i ne me faka panika i pokraj toa sto dobiv verenicki prsten.
A najmnogu sto me faka strav i sto gledam deka i kaj drugi se slucuva e toa, koga mazot veke ja racuna zenata skoro za parce namestaj i koga pocnuvaat roditelite na dvete strani da se mesaat i da solat pamet.
Sepak, zivotot e rizik, dobro e covek stalno da si ima svoja odskocna daska, za ne daj boze da ima izlez. A poarno e da go prifati toj rizik, nego cel zivot da se plasi od nesto, veruvam deka brakot i donesuva nekoi pozitivni promeni, ne samo negativni. Gledam i od finansiska tocka: poeftino e koga dvajca zaedno ziveat, polesno se diga kredit, odgovornosta za deteto ne e samo na edniot roditel, stalno imas so kogo na odmor da ides ili pivo da se napiesuser posted image
pozdrav do site

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 16:16:20   
humana
не можам да се навикнам на самата концепција брак, дека треба вака, мора онака, не знам, правам се што треба да се прави во бракот, дома, за сопругот, детето, ама искрено не ме исполнува. Мислам среќна сум во бракот, го сакам мм и детето, ама сепак не го замислував животот вака. Нема да ме разберете, затоа што ни јас не можам да се разберам самата што и како сакам да биде. И што е потрагично не можам да прифатам и да се помирам дека тоа е брак и тоа е животот. На моменти паѓам многу во депресија и разочарување ====Potpis nemozam da se pomiram deka e vakov brakot,mozebi me faka depresija od bremenosta,ama sakam da izbegam nekade

(Одговор на членот bobika)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 16:17:09   
humana
Нормално е дека носи промени, а промените во односот меѓу партнерите мислам дека најубаво ми ги опиша еден постар колега одамна. Да го цитирам : „Кога ќе се омажиш мажот се менува затоа што си веќе негова. Мажите сакаат предизвик, а ти веќе нема да бидеш. Колку и да те сака, колку и да си паметна, згодна и убава, секогаш ќе имаш една маана- те има дома секој ден. Знаеш како викаме ние мажите: Леле, жено, колку си убава, колку си згодна, уште да си туѓа...“ .
Не велам дека кај сите е така, ама има вистина и во ова.
A ova vazi za mas mi user posted image user posted image

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 16:27:29   
Maca25
Чудно некако јас немав некои посебни замисли за тоа каков сакам да ми биде бракот. Јас и мм живеевме заедно пред да се земеме, а дури и ние двајцата не се познававме доволно добро пред да почнеме да живееме заедно ( имавме врска од 2 месеци пред заедничкиот живот). Бракот ни дојде ептен спонтано, и навистина не знаев што ме чека после тоа. Некако се учевме како да функционираме заедно, да ги делиме обврските, ама тоа кратко траеше...јас мајка и невработена бев дома и правев се, додека мм беше по цел ден на работа. Е сега јас работам, тој е дома, дојде и моето време кое долго го чекав...сега мора да се делат обврските!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 18:27:16   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: humana

Нормално е дека носи промени, а промените во односот меѓу партнерите мислам дека најубаво ми ги опиша еден постар колега одамна. Да го цитирам : „Кога ќе се омажиш мажот се менува затоа што си веќе негова. Мажите сакаат предизвик, а ти веќе нема да бидеш.
ova e tocno humana ,ama mora da priznaeme deka i nie zenite se menuvame ,nekoi poveke se povrzuvaat po deteto,nekoi togas pocnuvaat da setaat nekoi da rabotat [ a ne rabotele ]user posted image i taka nataka


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Промените што ги носи бракот!
20.8.2011 20:01:58   
mila mama
E sega ubavo me uplasivte Jas neznam od koi pricini, ama cel zivot sum bila protiv brak, iako sum izrasnala vo funkcionalno semejstvo, nekako mi izgleda toa kako dokazuvanje za drugite, mene toa parce hartija za moja sreka ne mi e potrebno.


I jas bev za dete bez brak, ama me nateraa da se mazam, ne biduvalo bez brak da rodam dete user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?