|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бисквити
18.7.2012 18:29:16   
anaana
nie imame 4 meseci i 2 dena. kazete mi dali mozam malku melena plazma ili nesto slicno da i stavam vo mlekoto pred spienje? za da ja drzi podolgo noke?
jas kupiv od tie na hipp good night pap, i uste edna kasicka na hipp za preku den - tie sto se vo prav vo kutija od 4 meseci. ama ne gi saka ic.
i kupiv isto na humana takvo vo prav toa epten go saka. ama mislam deka ne i drzi nesto mnogu.
kazete mi nekoj predlog?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Бисквити
18.7.2012 20:10:24   
Darky
anaana takvite na HIPP i sin mi ne gi sakase, pa mu gi mesav so ovosje i sea gi jade. Mozes so vareno jabolko da probas ako ne ste probale drugo ovosje, deka rano uste vi e!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Бисквити
18.7.2012 21:04:44   
ivoni4ka
ne se sekiraj i mojava ne gi saka ama jas i gi maskiram user posted image so ovosje izblendirano i stavam po lazicka -dve kolku da ja drzi oti za pola cas ako e samo ovosje

kolku za informacija o probav receptot so dinja i biskviti na fiao abe ne go pomirisa a dinja vaka da smuka nema gajle

_____________________________



(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Бисквити
18.7.2012 23:19:32   
Darky
Plazma ne se dava poradi medot sto moze da predizvika botulizam, spora vo medot, no ako e preraboten mislam deka moze, ama plazma ne bi davala na tolkavo malo bebe deka se mnogu teski, jas znam da jadam ponekogas so mleko i posle macno mie a epten gi sakam, mnogu se teski!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Бисквити
18.7.2012 23:25:00   
anaana
jas denes prv pat i staviv epten malku banana izblendirana ubavo. i go jadese toa good night pap. ama stvarno se blutkavi tie na hipp.
od sega samo od humana ke i kupuvam. tie se vkusni. a i gi saka poveke

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Бисквити
19.7.2012 0:18:13   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

nie imame 4 meseci i 2 dena. kazete mi dali mozam malku melena plazma ili nesto slicno da i stavam vo mlekoto pred spienje? za da ja drzi podolgo noke?
jas kupiv od tie na hipp good night pap, i uste edna kasicka na hipp za preku den - tie sto se vo prav vo kutija od 4 meseci. ama ne gi saka ic.
i kupiv isto na humana takvo vo prav toa epten go saka. ama mislam deka ne i drzi nesto mnogu.
kazete mi nekoj predlog?


малите сте за плазма...имаат глутен..почекај барем до 6м..а тие на хумана?? имаа глутен??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Бисквити
19.7.2012 0:22:56   
anaana
ne bar na kutijata taka pisuva. i se za 4+ meseci

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Бисквити
19.7.2012 0:25:03   
anaana
MILK CEREALS SEMOLINA WITH BOURBON VANILLA

after the 4th month
tasty and balanced
with calcium, iron and vitamin D
without preservatives and colourings (according to legal definition)
simply add water
gluten-free
contents 250 g – 250 g yield about 5 meals



< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 19.7.2012 9:25:20 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Бисквити
19.7.2012 9:23:29   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ne bar na kutijata taka pisuva. i se za 4+ meseci


Ако збориш за плазмата, било на Лино било на Бамби...таа е со глутен...

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Бисквити
19.7.2012 9:27:19   
AnnaMolly RR
Штом пишува 4+, СЛОБОДНО давај. И во плазмата има минимален процент на мед и слично, што е и незабележително.
Јас од 4 месеци џиџи бебе му давав, а тие и плус цело јајце содржат, повторно незабележителен, минимален процент.

Ако пишува дека е за 4 месеци (и без разлика на возраста), му давав од 4 месеци. Се како што си пишуваше на кутиите, така му давав. И никогаш со ништо сум немала проблем, ама апсолутно со ништо.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Бисквити
19.7.2012 10:54:52   
anaana
ne za plazmata za toa na humana kasickata vo prav

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Бисквити
19.7.2012 12:36:27   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ne za plazmata za toa na humana kasickata vo prav


Јас тие ги давам без проблем..сите..и на Хумана и на ХИП и на Нестле..мераци...ги праам или со јогурт или со вода..пошто уште не пиеме кравјо млеко....
супер се за вечера..а насабајле гледам да биде овошје ( на таа возраст)

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Бисквити
20.7.2012 12:26:49   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Darky

Plazma ne se dava poradi medot sto moze da predizvika botulizam, spora vo medot, no ako e preraboten mislam deka moze, ama plazma ne bi davala na tolkavo malo bebe deka se mnogu teski, jas znam da jadam ponekogas so mleko i posle macno mie a epten gi sakam, mnogu se teski!

darky medot NE predizvikuva botulizam ovaa bolst ja predizvukuva bakterija clostridium botulini koja se naoga vo rasipani konzervi od riba, tuna mesen narezak t.e. koga konzervite se podueni a medot ne se dava zaradi Alergija na polen sto ne e vozmozno da go sprecis da ne dojde vo kntakt so bebeto vo prolet osven ako ne go d rzis vo stakleno zvono a i plus alergija na polen e obicen rinitis t.e. kivavica taka da nema stetnost

_____________________________



(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Бисквити
21.7.2012 14:23:46   
Bububebe
Мамички,нема гајле ако бисквитите ги давам со ад млеко user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Бисквити
21.7.2012 15:08:50   
AnnaMolly RR
Нема гајле, зошто би било проблем? Нека крка бебуш user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Бисквити
21.7.2012 15:09:26   
Natuska85
Не бубубебе, слободно давај ги

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Бисквити
11.8.2012 1:06:38   
Darky
ivoni4ka ova sto go kazav za medot sum go procitala po mnogu steanici na net, duri i tuks na ringeraja ne zboram na pamet, ne bi napisala jas pogresna informacija ako ne sum sigurna, pogotovo tuka vo forumov, ne sakam da zbunam niedna majka. pozz

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Бисквити
11.8.2012 11:01:26   
Calypso
Darky, јас само да ти кажам дека тоа со ботулизмот се однесува на чист мед, непреработен, непастеризиран, па може да содржи спори на Clostridium Botulinum. Спорите на бактеријата се активираат во одредени услови - пред се анаеробна средина (средина без воздух - каква што е најчесто во конзервите и останатите вакумирани производи) при што ако се активни бактериите - тие испуштаат во самиот производ силен отров кој е смртоносен и со јадење на тој производ се добива ботулизам.
Оној мед што е фабрички произведен е прочистен, па треба да се внимава ако се купува од луѓе кои сами произведуваат мед, макар што не мислам дека спорите (и да ги има) би се активирале. Оној мед што е во плазмата е толку преработен што не верувам ни дека може да предизвика алергија, а камоли ботулизам.

Само ќе речам, кога нешто читате, читајте до крајuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Бисквити
11.8.2012 12:51:34   
Darky
Da calypso i tosa go znam, ako e preraboten it is OK ;-) ama ete jas panicar pa se plasam i od med od plazma :D

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Бисквити
17.1.2013 22:28:12   
Ikana
Јас и давам Плазма на М и Петит Бер регулар бисквитите, ги обожава.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Бисквити
17.1.2013 22:35:18   
elenak
Ние задолжително грицкаме по една плазма на ден, и ги обожаваме user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Бисквити
3.5.2014 13:04:48   
Melanija RR
Ништо не ми е јасно user posted image некои содржат процент мед,некои јајце ???
Дали тоа го пишува баш така или има скриено име?Знам дека веројатно е минимално количество но важно ми е да знам,зошто еднаш имав мала реакција и страв ми е ,но и од имунолог ни рече се во што има мед до годинка да избегнуваме исто и јајце до 10 месеци (има 8и пол месеци)

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Бисквити
3.5.2014 18:41:19   
Felly RR
Оние што си содржат го пишува тоа. А обично пишува и само трагови ако содржи од некоја алергена состојка. Плазмата содржи мед, а џиџи бебе јајце, ама мислам дека беше многу мал процент, и во двете. Сепак штом ви дале таква препорака, побарај други некои и обавезно читај го составот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Бисквити
3.5.2014 19:22:11   
deluxe
Меланија ние ги користевме Плазма од Бамби(оригинал Плазма)Нив ги избрав како најстари на пазарот,со нив ние пораснавме и нив им верувам.Додека Џиџи бебе ми се некако многу меки,се распаѓаа во кашичката,како вода се правеа.Затоа до денес сме со Плазма,имаат подобар вкус,не се многу благи за разлика од другиве.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Бисквити
3.5.2014 23:02:48   
Ilina87
Меланија, и јас сум во дилема за изборот на бисквити. Не можев да се одлучам кои да ги земам, зедов од Hipp пред некој ден, но уште му немам дадено.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?