|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мешање на повеќе продукти во еден оброк
15.11.2010 19:57:15   
Палешка РР
Дали практикувате да мешате повеќе продукти во еден оброк?
Дали правите комбинации од повеќе врсти храна?
Како и колку комбинирате?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
15.11.2010 20:02:55   
Палешка РР
Јас не мешам повеќе од три продукти во еден оброк. На пример мешам зеленчук, житарици и павлака или јогурт, месо и најмногу два вида зеленчук, млеко, житарици и овошје, јогурт со житарици, или овошје со житарици.

Еве некои комбинации кои најчесто ги практикувам:

- млеко, житарици, банана/јаболко
- млеко, пудинг, бисквита
- млеко, гриз, овошје

- месо (пилешко, телешко), компир, морков
- грашок/боранија, ориз, АБЦ намаз
- грашок/боранија, ориз, павлака/јогурт
- палента, жолчка, АБЦ намаз/јогурт

Имам прочитано дека не е добро да се мешаат повеќе од 3 продукти, затоа што имаат различно време на варење и можат да предизвикаат лошо расположение кај децата.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
15.11.2010 20:15:13   
oliva
и јас исто не меШам многу продукти,најЧесто ги правам коминациите што веке ти ги спомна палеШка

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
15.11.2010 22:11:20   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

slicni sme i nie samo sto imam plus supa i salata vo rucekot

pogotovo zimno vreme sekoj den supa praktikuvam user posted image  





Мама26, овде разговараме за бебешка исхрана во еден оброк. На пример кога се става компир, морков, брокула, јогурт, АБЦ, во само една кашичка, а не за исхрана на возрасни и големи деца.
Би сакала да размениме мислења кои комбинации ги прифаќаат бебињата, а што не сакаат да јадат.
Овде би сакала да наведеме и забранети комбинации, како риба и јогурт, на пример.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
15.11.2010 22:51:51   
mama26
jas pak negledam nisto loso vo toa sto napisav.neznam zasto mora da e samo za bebinja?

inaku i nie jademe kompir ,morkov , brokuloa jogurt samo ne blendiram? neznam sto te voznemiri tolku mnogu za da me citiras i da mi kazes da ne treba da pisuvam,nemam pravo li?


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
15.11.2010 22:57:24   
mama26
ili ajde vaka ako e podobro ili menuva nesto....

koga moeto bese bebe slicna ni bese ishranata samo sto ni bese zabraneto zolcka,mleko med,..




_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
15.11.2010 23:17:27   
Тања РР
Не обрнувам внимание на бројот на продукти во кашичките ама обично не се повеќе од 3-4.
Бидејќи Јана има периоди кога не сака уста да отвори за јадење јас правам многу чудни комбинации. На пример, последен омилен продукт на ќерка ми е павлаката па сега ја ставам во сите каши, овошни или зеленчукови, домашни или готови без разикаuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
16.11.2010 10:03:47   
Martins mom
Уф за ова не знаев...
Сум правела и комбинации од повеќе од 3 врсти овошје или зеленчук...Ааааа не правам повеќе такаuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
16.11.2010 11:00:31   
emma1
gore dole slicni kombinacii pravam i jas, samo sto nekogas vo zelencukovite kasicki znam da stavam mn. poveke vrsti zelencuk na pr. kompir, morkov, tikvicka, brokula i paskanat. ova mu doaga bas kako zelencukova supa.
mislite preteruvam user posted image  

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
20.11.2010 18:10:26   
Snowhite RR
И јас кога правам зеленчукови кашички понекогаш знам да ставам повеќе од 3 продукти, но најчесто се 2-3 и најчесто оние кои ги спомна Палешка

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
20.11.2010 20:03:27   
amelbebe
znaete li deka majkata na bliznacite sto gi cuvam mesa mnogu poveke  vrsti na zelencuci i plus dodava jogurt ili pavlaka na primer:kompir,morkov,grasok,tikvicka,organski pileski giger,brokula,pcenka i boranija,ako e so spanak,kompir,morkov dve zolcki od jajce,grasok  ,telesko meso i pavlaka

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
25.11.2010 1:02:59   
ananikol
 
Js mesam max 4 produkti vo eden obrok i toa vo zelencukovata kasicka
na primer,kompir,morkov,karfiol i meso.



(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
25.11.2010 7:06:58   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

znaete li deka majkata na bliznacite sto gi cuvam mesa mnogu poveke  vrsti na zelencuci i plus dodava jogurt ili pavlaka na primer:kompir,morkov,grasok,tikvicka,organski pileski giger,brokula,pcenka i boranija,ako e so spanak,kompir,morkov dve zolcki od jajce,grasok  ,telesko meso i pavlaka


Таа да ја јаде оваа комбинација. Незнам што сакаат да постигнат, па и утре има ден, утре ќе јаде нешто друго, што е ова бучкуруш user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
25.11.2010 8:19:21   
jovanka
Kako sto decata ,vozrasnite jademe hrana koja e izbalansirana toa znaci odreden broj na produkti da se najdat vo obrokot (dali e toa dorucek,rucek,vecera)taka i bebinjata isto treba da im se dava samo toa e blendirana ili izgmecena so viluska .Treba da se zapomni da se postavi ramnoteza vo ishranata ne odi kompir  ili oriz so leb ova go naveduvam kako primer zatoa tuka od golema pomos ni se nutricionistite koi tocno znaat koj so koj produkt e izdrzan za soodvetniot obrok.Jas licno mnogu vnimavam i okolu izborot na produkti i okolu nivnata podgotovka koja smetam deka e eden od klucnite momenti za da se odrzi vitaminsko-mineralniot kompleks vo ishranata.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
25.11.2010 12:01:22   
***Lide***
ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

znaete li deka majkata na bliznacite sto gi cuvam mesa mnogu poveke  vrsti na zelencuci i plus dodava jogurt ili pavlaka na primer:kompir,morkov,grasok,tikvicka,organski pileski giger,brokula,pcenka i boranija,ako e so spanak,kompir,morkov dve zolcki od jajce,grasok  ,telesko meso i pavlaka


Таа да ја јаде оваа комбинација. Незнам што сакаат да постигнат, па и утре има ден, утре ќе јаде нешто друго, што е ова бучкуруш

se soglasuvam soova vo celost ako nas nesto ne ni e vkusno togas sigurno i na bebeto ne mu e dobro ima isklucoci no sepak treba da se vodi smetka na vkusot
primer vcera mu napraviv kasa od grasok kompir i telesko ja probav jas ama ic ne bese vkusna pa i toj ne ja jadese
da ne begam od temava i jas praktikuvam da ne mesam poveke od 3 -4 sostojki

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
25.11.2010 15:06:00   
Џесика
Обично не му ги мешам протеинска храна со скроб, кога му подготвувам месо, не му мешам со компир или ориз, со месото комбинирам морков, брокула, домат и сл.  исто и обратно, ако спремам компир, ориз, ги мешам исто со зеленчук... исто ко за возрасни што се препорачува, комбинација со зеленчук, салата...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
3.12.2010 13:46:46   
slavicav

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Јас не мешам повеќе од три продукти во еден оброк. На пример мешам зеленчук, житарици и павлака или јогурт, месо и најмногу два вида зеленчук, млеко, житарици и овошје, јогурт со житарици, или овошје со житарици.

Еве некои комбинации кои најчесто ги практикувам:

- млеко, житарици, банана/јаболко
- млеко, пудинг, бисквита
- млеко, гриз, овошје

- месо (пилешко, телешко), компир, морков
- грашок/боранија, ориз, АБЦ намаз
- грашок/боранија, ориз, павлака/јогурт
- палента, жолчка, АБЦ намаз/јогурт

Имам прочитано дека не е добро да се мешаат повеќе од 3 продукти, затоа што имаат различно време на варење и можат да предизвикаат лошо расположение кај децата.




Paleshka da te prasham kombinaciite so zelenchuk se toa zaedno i go blendirash?????Te prashuvam zoshto primetiv deka zelenchukot koga e vo kombinacija so jogurt mi go jade ako ne e ne jade a mene nekako ne mi odi jogurt i mesouser posted image
Sakav da te prasham ushte neshto koj oriz go koristish i pishi ushte nekoja zelenchukova kombinacijauser posted image Fala ti odnapred

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
16.12.2010 22:16:29   
MamaOhrid
Мамички да ве прашам нешто, кога им мешате на пр.лино кашичка со некое овошје, дали лино кашичката ја спремате со млеко па го додавате овошјето или во овошјето ја додавате чисто само кашичката во прав?
Му купив кашичка од Милупа 7 житарки, ама не ми ја јаде, се спрема со млеко, и на неа прочитав дека може да се спрема со некое овошје како житно-овошна каша. Значи кашичката спремена со млеко, па во неа да се додаде некое овошје. Но, мене некако не ми оди така, на пр. кашичката со крушаuser posted image Да не го фати пролив дека и овошје и млеко заедно?
Што мислите вие? Help...

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
16.12.2010 22:55:30   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav


Paleshka da te prasham kombinaciite so zelenchuk se toa zaedno i go blendirash?????Te prashuvam zoshto primetiv deka zelenchukot koga e vo kombinacija so jogurt mi go jade ako ne e ne jade a mene nekako ne mi odi jogurt i mesouser posted image
Sakav da te prasham ushte neshto koj oriz go koristish i pishi ushte nekoja zelenchukova kombinacijauser posted image Fala ti odnapred


Ставам на пример грашок/боранија со ориз и морков, додавам и путер. Сето тоа го варам, му оставам малку вода и го блендирам. Потоа додавам АБЦ намаз и јогурт. Ако не ставам јогурт не јаде user posted image
Користам обичен ориз за зеленчуковите кашички, а за млечните користам мелен ориз бидејќи побрзо се вари.

Се извинувам, дури сега го видов постот user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
17.12.2010 15:18:45   
baby mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

Мамички да ве прашам нешто, кога им мешате на пр.лино кашичка со некое овошје, дали лино кашичката ја спремате со млеко па го додавате овошјето или во овошјето ја додавате чисто само кашичката во прав?
Му купив кашичка од Милупа 7 житарки, ама не ми ја јаде, се спрема со млеко, и на неа прочитав дека може да се спрема со некое овошје како житно-овошна каша. Значи кашичката спремена со млеко, па во неа да се додаде некое овошје. Но, мене некако не ми оди така, на пр. кашичката со крушаuser posted image Да не го фати пролив дека и овошје и млеко заедно?
Што мислите вие? Help...







Jas na mIlupa gi koristam zitaricite i vaka gi podgotvuvam:
ke izblendiram banana so mleko ili pak jabolko i potoa gi dodavam zitaricite.Samo malce poveke da ima mleko ili voda zavisi so sto gi pravis, za da ne bide mnogu suvo otkako ke gi stavis zitaricite.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
17.12.2010 15:22:38   
baby mama
A kako go pravite pudingot so biskviti? Otkako ke bide gotov pudingot stavate biskviti ili user posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
17.12.2010 15:26:12   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

Мамички да ве прашам нешто, кога им мешате на пр.лино кашичка со некое овошје, дали лино кашичката ја спремате со млеко па го додавате овошјето или во овошјето ја додавате чисто само кашичката во прав?
Му купив кашичка од Милупа 7 житарки, ама не ми ја јаде, се спрема со млеко, и на неа прочитав дека може да се спрема со некое овошје како житно-овошна каша. Значи кашичката спремена со млеко, па во неа да се додаде некое овошје. Но, мене некако не ми оди така, на пр. кашичката со крушаuser posted image Да не го фати пролив дека и овошје и млеко заедно?
Што мислите вие? Help...


Јас посебно ја мешам ЛИНО со млеко, а во тоа додавам или згмечена банана или рендана јаболка, круша...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
17.12.2010 15:58:57   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby mama

A kako go pravite pudingot so biskviti? Otkako ke bide gotov pudingot stavate biskviti ili user posted image

za puding vo prasok mislis baby mama?ke go svaris pudingot pa potoa biskvitite...ama neznam kolkavo e tvoeto posto puding se dava pokasno..user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
17.12.2010 16:02:43   
baby mama
Edna godina ima kerka mi, pretpostavuvav deka e taka ama edna drugarka mi kazuvase kako dodavala povekje voda od predvidenoto zatoa prasuvav.Posto i biskvitite ke nababrat pa da ne izleze kako torta user posted image

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мешање на повеќе продукти во еден оброк
17.12.2010 16:04:51   
mama26
ke mu stavas edna po edna biskvita za da ne stavas naednas pa da nababri da.taka baby mama i nemas galje...gledaj i da ne stavas koga e zezok pusingot ke bide bljantavo nema da i se sviga

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?