|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење
25.2.2012 11:11:32   
ivoni4ka
BRAVO IKANA ZA TEBE user posted image
user posted image [sm=bravo.kaj mene se namali mlekoto popladne oti mojava ne saka da cica togas i sem na ad mleko probav da go zgolemam so odmolzuvanje za stimulacija mi dojde ama pak ne saka da cica bataliv toa i zabelezav deka vo desnata grada imam pomalku mlekce edvaj 50-60 ml a vo drugata 70-80 pa i 90 ml ama nema sto da i pravam se obiduvam skoro 2 meseci da cica od taa koga saka cica koga saka ne a sega se i naucila da spie na gradata ili kako cucla da i stoe pa vristi ako i doaga mleko pa i ja stavam lazovnata i taka spie podolgo tuku imam drug problem znam deka ne e mestoto za ovoj forum ama 2 dena mi imase proliv ednas na den kakkase i toa proliv cekam uste denes da vidam i trk na lekar


_____________________________



(Одговор на членот tedicka)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Доење
25.2.2012 11:33:32   
Ikana
Mislam deka ne e toa proliv ivonicka, mislam deka od mlekceto i e taka tecna. Na M i e tecna isto, ne e parcinja onaka, tuku bas kako zlatna kasha.
Za dietava, iskreno, mene mnogu mi pomogna so mlekoto, bidejki koga ne ja drzev, jas ovosje skoro i da prestanav da jadam. Sega jadam obavezno po 2 parcinja na den, a bas vcera mi bese ovosen den i zemav jadev banani, jabolki i piev mnogu voda, ama vecerta kasnav edna shaka smoki priznavam hahahahuser posted image
Inaku oslabnav 4 kila do sega. Pocnav da ja drzam pred 5 denauser posted image
Mlekoto duri i mi se zgolemi, imam za sekoj podoj, i gledam deka M namali od ad mlekoto, pomalku pie posle podojot. Gushki za site!!!!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Доење
25.2.2012 12:05:53   
ivoni4ka
prethodno i bese kako kasa ama ne epten tecna sega e i e tecna neznam da ne i e od mlekoto hipp combiotic davam plus mnogu gasovi ispusta veke 1 mesec


_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Доење
25.2.2012 23:33:16   
ov4i4ke
ZDRAVO NA SITE
PRED SKORO 2 MESECI SI IMAME BEBENCE ZASEGA CICA NO JAS SUM VO STRASNA DILEMA DALI CICA DOVOLNO ILI NE.PA ZATOA VE MOLAM DA MI KAZETE KOI SE PRVITE SIMPTOMI DEKA NE MU E DOVOLNI
MOCKA NORMALNO A KAKA NA 3-4 DENA

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Доење
25.2.2012 23:36:19   
Ikana
E pa dobro e toa be srcka! Stom si prdka togas nema gajle. Mozebi i e od mlekceto, nesto sto jades....razmisli ubavo! Isto od vodata sto i go mesas AD mlekoto....nie stavame Ladna...gushki~!
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

prethodno i bese kako kasa ama ne epten tecna sega e i e tecna neznam da ne i e od mlekoto hipp combiotic davam plus mnogu gasovi ispusta veke 1 mesec



(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Доење
26.2.2012 12:50:23   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ov4i4ke

ZDRAVO NA SITE
PRED SKORO 2 MESECI SI IMAME BEBENCE ZASEGA CICA NO JAS SUM VO STRASNA DILEMA DALI CICA DOVOLNO ILI NE.PA ZATOA VE MOLAM DA MI KAZETE KOI SE PRVITE SIMPTOMI DEKA NE MU E DOVOLNI
MOCKA NORMALNO A KAKA NA 3-4 DENA


Velis ima dva meseci..pretpostavuvam ste bile na kontroli, vakcini,pregledi...tamu gi merat bas zaradi toa da vidam dali i kolku napreduva bebe

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ov4i4ke)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Доење
26.2.2012 22:39:41   
kikamika
Ako kacuva na gramaza togas e ok dovolno i e mlekoto

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Доење
27.2.2012 11:04:58   
kremco
Kjerka mi bese mnogu nervozna vcera,i davav da cica pred sekoe hranenje pa mleko da pie,a ona ne sakase pa placese,sega pravam kako sto saka.
Ej zenski i jas pocnav so dieta,potocno broenje kalorii,simnav na iphonot i zaveduvam se...Jadam ednas dnevno normalno sto sakam,za vecera i dorucek nesto dietalno i zdravo i pijam samo voda i mleko..Vezbam na orbitrekot,pravam stomacni na klupa i vezbam gradi i noze na sprava i taka otprilika 500 kalorii goramuser posted image da kazam celiot kaloricen obrok mi odi vo toa i mnogu obvrski imam po doma i dve deca taka da recisi sekoj den "ostanuvam na minus kalorii" seto toa i phonot go meri duri i sex od saat vreme gori 400 kaloriiuser posted image

mlekoto mi se pojaca ama kjerka mi ne saka da cica samo navecer i nautro...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Доење
27.2.2012 12:24:01   
omorfo89
Јас ја доев керка ми до 10,5 месеци еве пред скоро 1 месец веке не ја дојам ( поради тоа што морав да пијам јаки антибиотици)
Оддеднаш стана нерасположена , по цели денови плачеше ама што да правев. Срека брзо помина тоа.
Почнав да и давам вештачко млеко - не го пиеше и се откажжав , срека што обожава кисело млеко па не се секирам толку..
Инаку имам уште млеко ама одлучив повеке да не и давам и така веке сме 11 месеци и се ис јадеме! user posted image

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Доење
4.3.2012 1:17:25   
miana
Mamicki znaete li kolku vreme treba da pomine za hranata koja ke ja izedete da se stvori vo mleko.??? Sakam da znam za da mozam da ocenam sto i pravi grcevi na kerkami a sto ne...I isto taka eve citam deka vezbate..Prasavte li doktor dali e normalno da se vezba i koga posle poragaj e najdobro da se pocne so vezbi... I mene me ceka orbitrekotuser posted image

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Доење
4.3.2012 10:37:21   
Ikana
Mianke moja! user posted image
Obicno vreme na resorbcija na sostojki vo mlekoto e 2 ili 3 saati. Dokolku ne stanuva zbor za nekoja anestezija ili teshki lekarstva, nema potreba ad se molzis i da go frlash mlekoto. Istovo nema potreba da go pravis i ak osi se napila caska alkohol, bidejki ne se skladira vo majcinoto mleko, samo moze da se resorbira dokolku ne ostavis da pominat 2 do 3 saati. Posle toa slobodno mozes da dois.
Gushki za tebe, Mia i Darija!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Доење
4.3.2012 11:26:10   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mamicki znaete li kolku vreme treba da pomine za hranata koja ke ja izedete da se stvori vo mleko.??? Sakam da znam za da mozam da ocenam sto i pravi grcevi na kerkami a sto ne...I isto taka eve citam deka vezbate..Prasavte li doktor dali e normalno da se vezba i koga posle poragaj e najdobro da se pocne so vezbi... I mene me ceka orbitrekotuser posted image

miana jas mislev deka od moeto jadenje ima grcevi no ne bilo taka bas pocnav cekoj den raznovidna hrana da jadam i pak vo odreden period od 3-5 imase grcevi pa zatoa pocnav pred sekoe cicanje da i davam cajce od kim domasno napraveno veruvaj imase efekt uste 1 den odprilika 10 ml davav i taa super go prifati i eve veke 10-15 dena nema grcevi
tuku ikana sfativ od sto i e prolivot i zelenata kaka na momata od ad mlekoto nel bevme na hipp 1 combotic a sega zemav na svoja raka hipp 1 bio i posle prvoto davanje vednas se podbri zolta kaka i pogusta i 2-3 patti dnevno kaka a prethodno 1 i toa so maka taka do mlekoto bilo

_____________________________



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Доење
4.3.2012 23:42:10   
miana
Fala vi srcki za odgovorite...Ve guskam vas i vasite decinja user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Доење
5.3.2012 12:28:25   
ivoni4ka
luge daj pomagajte moevo bebuce se odbi od sise da pie abe samo od cice saka abe bidejki skros mi se bese namalilo mlekoto sega poleka poleka go povrakam i ne i stiga a za od sise se tepame bukvalno za da pie pa se mrsti pluka probav i so moe mleko od sise ne so ad pak isto koga ke vidi cice guka se smee i zbore user posted image
user posted image user posted image jas do sega ne bev slusnala deka ke se odbie od sise kade e polesno za cicanje a ke saka da cica
user posted image na momata i tekna i sfati posle 2 meseci sto e podobro i kako e poednostavno
i sega care kako instantno da go zgolemam mlekoto pijam caevi supi boza i slicno daj pomagajte mlekoto sto go imam sega ja drzi 1 ipol a novo ima vo taa kolicina za 3?????????????????

_____________________________



(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Доење
5.3.2012 12:38:03   
Natasa981
Vcera mi pravea operacija na nogata ,mala intervencija ama morase i anestezija da primam lokalno..Za zal sega imam mnogu jaki bolki, pa da prasam dali smeam da pijam analgetici ,konkretno analgin ?Prasuvam zasto bebevo e seuste samo na doenje.. Koe e vaseto mislenje ili iskustvo..?

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Доење
5.3.2012 12:43:05   
Мајка
Истото го направи и моето бебе. Еден период (на почетокот)додека ужасно ме болеа градите од едната се измолзував и му давав со шишенце а од другата си цицаше нормално. После некое време почна да вреска кога му давав со шише ич не го сакаше. Болките престанаа и продолжив со доење. Еве сега пробувам со сокчиња во шиченце нема шанси да повлече, само со лажиче.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Доење
5.3.2012 12:52:14   
*Elena*
Natasa981 znam so sigurnost deka paraceptamol mozes da pies, mislam deka nema da ima nikakov problem i dokolku se napies analgin. Od licno iskustvo, ja poradi glavobolki piev analgin i doev pred nekoe vreme, nemavme nikakvi problemi so user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Доење
5.3.2012 12:52:15   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Vcera mi pravea operacija na nogata ,mala intervencija ama morase i anestezija da primam lokalno..Za zal sega imam mnogu jaki bolki, pa da prasam dali smeam da pijam analgetici ,konkretno analgin ?Prasuvam zasto bebevo e seuste samo na doenje.. Koe e vaseto mislenje ili iskustvo..?

natuska mozes paracetamol da pies bez problem vo princip sto mozes vo bremenost toa i posle so doenjeto mozebi paracetamolot ke ti bide poslab ama konbiniraj go vit B complex jas taka pravam bidejki strada od niziok pritisok i uzasni glavobolki

_____________________________



(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Доење
11.3.2012 13:04:26   
miana
mamicki moram da prasam nesto moze ke znaete da mi kazete... Bebeto mi pie antibiotik veke od cetvrtokot ,mnogu kasla,se davi od kaslanje..... E sega od vcera pocna i mene da me boli grloto uzasno i da kaslam...Sega neznam dali i pokraj toa sto bebeto pie antibiotik ,smeam li i jas da pijam antibiotik bidejki ja dojam ??? Ona pie ampicilin a jas bi piela cefaleksin..Inaku lizam i septolete...Sto mislite vie??/ Daj pomagajte nemozam da izdrzam veke user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Доење
11.3.2012 14:04:21   
Ikana
Pa mianke i taka vekje pie bebeto antibiotik, smeesh i ti da se napiesh...jas na pocetok piev pancef pa ja doev, samo ne vo prvite 3 saati otkoga kje se napijam od pancefot, ama posle da....
Ama aj pak prasaj si ja doktorkata, za sekoj slucaj! Ozdravete pobrzo, pa da set_ate koga ke razubavi vremevo!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 11.3.2012 14:05:31 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Доење
11.3.2012 14:13:08   
bombica
Миана смееш да пиеш цефалексин јас незнам колку имам испиено додека го доев user posted image што ради мастит што ради грло...ама сепак прашај си ја др.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Доење
11.3.2012 14:30:19   
bombica
Заборавив ин ова...прави гаргара со бетадине и чај од жалфија.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Доење
11.3.2012 14:34:19   
Octavia

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

mamicki moram da prasam nesto moze ke znaete da mi kazete... Bebeto mi pie antibiotik veke od cetvrtokot ,mnogu kasla,se davi od kaslanje..... E sega od vcera pocna i mene da me boli grloto uzasno i da kaslam...Sega neznam dali i pokraj toa sto bebeto pie antibiotik ,smeam li i jas da pijam antibiotik bidejki ja dojam ??? Ona pie ampicilin a jas bi piela cefaleksin..Inaku lizam i septolete...Sto mislite vie??/ Daj pomagajte nemozam da izdrzam veke user posted image user posted image user posted image user posted image


Ако те боли грлото, смееш Оспен да пиеш. Пишува во упатството дека смее да се употребува додека мајката дои (што е ретко кај антибиотиците). Јас пиев Оспен 1500 за ужасно болна гнојна ангина, а дојам. Мислам дека смееш и Ампицилин. И земи си Проанги спреј, многу помага. Мене во комбинација со Оспенот за два дена многу ми се намалија болките. Претходно ми идеа солзи кога требаше да голтнам, дури и плунка.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Доење
11.3.2012 14:37:59   
Elce
С за една недела ке полни 9 месеци,ја дојам сеуште но со маки!Толку многу се радував на запчиња и сега еве ме искаса на брадавиците имам болки и не ми зараснуваат.Кога беше болна со Т само на доење беше и рани ми направи.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Доење
11.3.2012 15:50:54   
jana81

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Mislam deka ne e toa proliv ivonicka, mislam deka od mlekceto i e taka tecna. Na M i e tecna isto, ne e parcinja onaka, tuku bas kako zlatna kasha.
Za dietava, iskreno, mene mnogu mi pomogna so mlekoto, bidejki koga ne ja drzev, jas ovosje skoro i da prestanav da jadam. Sega jadam obavezno po 2 parcinja na den, a bas vcera mi bese ovosen den i zemav jadev banani, jabolki i piev mnogu voda, ama vecerta kasnav edna shaka smoki priznavam hahahahuser posted image
Inaku oslabnav 4 kila do sega. Pocnav da ja drzam pred 5 denauser posted image
Mlekoto duri i mi se zgolemi, imam za sekoj podoj, i gledam deka M namali od ad mlekoto, pomalku pie posle podojot. Gushki za site!!!!


user posted image user posted image Ikana e sega stvarno se raspoloziv. I jas sakam da ja drzam ama se mislev dali moze posto dojam. Vo sekoj slucaj kako sto vikas ke se hranam barem pozdravo, sega nekako mi se cini se edno isto jadam bez ovosje i mnogu malku salata. A veke kako pocnav da se nerviram od izgledot od nervoza se nesto sakam da kasnam kako za inat. So doenjeto do sega 6ipol meseci nemam nikakov problem mleko ni povise ni pomalku, bas kolku sto mu treba na B. a dietava se nadevam nema nisto da smeni vo toj pogled
user posted image user posted image uste ednas

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?