|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Најголема грешка
22.1.2012 19:21:44   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Тоа што ми е нон стоп во раце. И коа се  и е стокмено нема шанси да ја оставам, за 2 мин. почнува со ќенкање, па следи плачење. Искрено да ви кажам веќе пукнав од болки во грбот и рацете. И тоа најчесто морам да ја шетам низ куќа за да си разгледува, а да седам нема шанси, не и се седи на женскатаuser posted image Ај ќе кажете може дека уште е малечка, но ова темпо ме излудува и мислам дека си е распекмезена до даскаuser posted image Кажувајте што да правамuser posted image Ни на релаксатор не сака да седи. Се сум пробала, разни техники и ништо не палиuser posted image



Како јас да сум го пишувала ова. Кај мене почна дома да иди професионална масерка user posted image и никако да ме опраиuser posted image По цел ден ми е в раце, нема шанса ниту да сработам нешто, ниту до ВЦ да појдам, ако сум сама user posted image






Ова ми беше една од најголемите грешки до 7-8 месеци, а како најнајголема ја сметам што не и дадов цуцла од прв ден да се навикне и таа да спие подолго време, да не се буди за џабе а и јас да одморам, затоа што буквално ми спиеше на града и цицаше по цел ден!


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Најголема грешка
22.1.2012 19:36:51   
kikicka
грешка што ја оставав со свеки да спие демек јас да се наспијам али исто беше незнаеше да ја смири ни со млеко ни со ништо.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Најголема грешка
22.1.2012 21:04:04   
humana
Тоа што ми е нон стоп во раце. И коа се  и е стокмено нема шанси да ја оставам, за 2 мин. почнува со ќенкање, па следи плачење. Искрено да ви кажам веќе пукнав од болки во грбот и рацете. И тоа најчесто морам да ја шетам низ куќа за да си разгледува, а да седам нема шанси, не и се седи на женската Ај ќе кажете може дека уште е малечка, но ова темпо ме излудува и мислам дека си е распекмезена до даска Кажувајте што да правам Ни на релаксатор не сака да седи. Се сум пробала, разни техники и ништо не пали -- istiot problem go imam i jas.Denje noke isto e,sve u race e.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Најголема грешка
1.2.2012 10:03:25   
Emanuelapp
Најголема грешка ми е што не и го оставав син ми на свеки да го чува јас да се одморам малку. Можеби требаше да бидам поупорна  и да барам помош затоа што свеки ретко многу ретко ми помагаше со бебето , па  некаде до 6 7 недели  не личев на човек додека не потпркна бебушот.  

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Најголема грешка
1.2.2012 10:07:36   
arh_diz
Nagolema greska mi e so ne go odviknav od nokno doenje koga mi vikase pedijatarot.Se si ikav mal e ke se odvikne sam user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Најголема грешка
1.2.2012 10:16:48   
Calypso
I mene mi e toa golema greska, sto ne go odviknav maliot od nokno doenje koga mi velese pedijatar... a mi rece uste vo tekot na prviot mesec, najkasno do trimesecna vozrast. E zatoa sega nokje nonstop mi se budi, ne kolku za cicanje, tuku da bide do mene, da ja drzi gradata vo usta. Isto, greska mi e sto go naviknav da zaspiva vo race kaj mene, i samo jas mozam da go zaspijam, a ponekogas, mnogu, mnogu retko, moze i tatko mu da go zaspie. Eh, ke si znam za vtoroto zdravje Boze.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Најголема грешка
15.2.2012 11:51:33   
dostickage
najgolema greska mi e sto dadov vo gradinka od devet meseci predvreme rodeno dete so sepsa.
i uste pogolema glupaca sum sto cekav gopspozata sto sedi doma i glea serri da se ponudi da go cuva V.
ete toa ne mozam da si go prostam nikogas.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Најголема грешка
15.2.2012 20:40:50   
Snowhite RR
Јас пак се каам што не го запишав во градинка на 9 месеци, односно кога тргнував на работа, туку го оставив да го вардат бабите. Зошто тие посекако не идеа кај мене, туку јас го носев кај нив, што значи секој ден го изнесував од дома и тоа во зима и ем се разгалуваше со нив, ем после тоа на секоја расправија ми го спомнуваа тоа дека ете цела година го варделе, како да требаше благодарница да им дадам, нормално дека ќе го вардат кога е нивно внуче, да не треба комшиите да го вардат.
И плус заради тоа што го носев кај нив на вардење, јас мораше да одам само втора смена на работа, а тоа ми влијаше и на продуктивноста и на мојот допринос во работата и на платата се разбира, зашто главните работи се случуваа на прва смена, а на втора смена немаше многу што да се работи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Најголема грешка
15.2.2012 21:05:45   
Felly RR
Jaс мислам најголема грешка ми е што ја научивме нон стоп в раце да биде, ама првите месеци бевме сите тројца дома поголем дел од денот, и а закемка Матеа ние ајде в раце, едниот, другиот, третиот - и сега еве наполни две години, ама кога ќе рече - Мамо, сакам в раце, и мора да ја кренам. Некогаш успеваме да се залажиме само да ми седи в скут.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 0:09:58   
ana mari
KONECNOOOOOOO... epa redno bese da stavam kraj na ova13 meseci se vo race da ja uspivam da ja setam natamu navamu abe puknav user posted image ... rekov vaka vise nemoze stavam tocka ova e preterano tolku e razmazena od deneska pocnuvam strogo (si rekov).. ja staviv vo krevet legnav do nea i i objasnuvam sega treba da naname ne i dozvoluvav da mrdne ona me gleda me gleda abe za 15 min zaspa, ne mi se veruva mislev deka maka ke macam so ova ama fala bogu lesno bilo.. edna nedela se uspivavme taka ja da legnam do nea da ja uspijam znaci ni peenje ni nisto ja se prepravav deka spijam ona sirota nema so da pravi dosadno i bise i si zaspiva mn mi bilo zal ama golema e mora da se nauci na red. i eve sega posle edna nedela ona si lezi na krevet i si zaspiva sama samo mora da ima nekoj do nea ne mora da lezam do nea ona ne saka da e sama vo soba si lezi i za 15 min user posted image user posted image zaspiva..


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 10:25:02   
niki
user posted image taka deca najlesno se ucat koga nie cvrsto ke odlucime deka nesto treba i mora da naucatuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 13:51:08   
miana
Мене најголема грешка со првото дете ми е тоа што ја слушав свеки и и давав мед на цуцла уште во првата недела.Со второво немам некоја голема грешка - мислам дека многу дорбо сум ја научила лекцијата со првото user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 14:02:32   
elenak
Најголема грешка ми е што му дозволив на татко ми да ја шета секој ден во раце надвор. Сега не можеме да ја ставиме во количкаuser posted image Кога ја шетам сама или со мм уствари секако дека ја ставаме во количка ама мора да сме позади и да не не гледа инаку плаче да ја земеме. А застанување никако не доаѓа во предвид. Е за тоа се каам најмногу ама пусто желба за малце одмор и раат кафе user posted image А татко ми нема мака, ќе ја носи во раце и по 2 саати, само да не бутка количкаuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 14:34:37   
Andriance
Мене најголемата грешка ми е што бебе нана со нас...ама и тоа единствено му го препишувам на мм, оти викаше..остај го..види го како спие, не го преместувај бла бла...не дека мене ми сметаше тогаш...барем бев мирна дека е покриен..ама сега..и двајцата имаме неквалитетен сон..
ја и сега можам да го префрлам во кревет кога ќе заспие, ама при првото будење ( кое некогаш може да е и 5 сабајле а може и после 1 час) морам да го земам назад...епа нати го дај ми го ич не ми се игра у сред ноќ user posted image

за второ...нема шанса да го земам од креветче user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 23.1.2013 14:35:35 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 14:49:25   
sandriana RR
Еве и јас да си кажам- згрешив што на време не ја научив да заспива сама, туку на цице - и уште е така, и што не прекинав ноќен подој на време, и што после 1 година попуштив да не спие во креветче туку со мене, и сега си го папам "стапот". Тоа ми се грешките кои мора најскоро да ги поправам...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 15:13:01   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

.епа нати го дај ми го ич не ми се игра у сред ноќ user posted image




И јас ја пријавувам истата грешка од истата причина. И тоа не дека спие со нас од бебе, ја на 8 месеци го научив со нас, кога тргна на работа, а тој во тој период ми се будеше едно стопати во ноќта, беројатно ради промената..и јас да не праам на ти го дај ми го user posted image си напраив само дај ми го и крај.

И ште една грешка напраив, катастрофална..летово, значи Никола имаше веќе година ипол, јас цела грижна оти не ми пие течности никакви, ќе ми дехидрирало детево, го научив да пие од шише со цицла. До тогаш он веќе си пиеше на велико и од цевка и од чаша со клунче, ама пиеше ептен малку..и јас измерив оти ќе ми дехидрира и го научив на шише..на година ипол, кога други веќе почнуваа да се одвикнуваат од тоа. И сега Цацко ми е крив, нали овај..

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 19:56:16   
zzaa
moja najgolema greska e sto ne ja nauciv sama da se uspiva,ja nauciv vo race i sega 3 na den po pola saat ja niskam ja setam za da zaspije,druga greska mi e sto ne ja odviknav od noknoto pienje na mleko,mi se budi na 3-4 saat i sum ziva nenaspanauser posted image aj belki ke uspejam da ja naviknam.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Најголема грешка
23.1.2013 20:50:26   
princessa
i moja najgolema greska e sto ja nauciv da spie so nas zasto nemozev po cela nok da stanuvam za doenje i taka sega si spie so nas a denje vo krevetce. I najgolema greska e sto neznae porucek sama da se uspiva tuku mi se vrati vo race ovie nekolku nedeli, uf do koga vaka a jas user posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Најголема грешка
28.1.2013 21:07:09   
pepuska
Моја најголема грешка што послушав педијатар и дадов АД а не братучетка ми која ми советуваше кравјо како она што направи да и дадам иако немав и сеуште не би имала храброст тоа да го направам

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Најголема грешка
6.1.2016 16:06:02   
marchi
mnogu interesna tema, odkako pocnav da mu davam gusta hrana rabotev po lista koja sama ja pravev za sekoj den da jade nova i raznovidna hrana.greska mi e sto posle godina i nekoj mesec prestanav da pravam takva lista i postepeno samiot prestanuvase da saka da jade odredena hrana.

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 45
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?