|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Најголема грешка
2.9.2009 14:45:24   
profesorica
Која е вашата најголема грешка во врска со бебето на која кога би се сетиле денес, би рекле дека би постапиле поинаку?

Мојата најголема грешка е што го успивав во раце Дамјан до година дена.Сега заспива сам и дење и навечер.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Најголема грешка
4.9.2009 8:45:18   
natasha
pregolemata razgalenost kaj Luka i dozvoluvanje da si igra so se i sesto,koja denes navistina se odrazuva mn negativno

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Најголема грешка
6.9.2009 14:52:28   
koalicka
Profesorice kazi kako go odvikna i mojata samo vo race i na gradi zaspiva treba da pocnam so rabota i ne znam kako ke se odvikneme. Ako ima i nekoj drugi mamicki so vakvo iskustvo pisete nesto za odviknuvanje. Probav da ja ostavam sama da lezi ama tolku zalno place sto srce mi se kornese pa pak pocnav da ja zemam vo race.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Најголема грешка
7.9.2009 7:30:15   
profesorica
Направи годинка и почна да заспива со татко му, ќе се превртува низ цела спална и на крај ќе заспие во ниедна позиција.За одвикнувањето од раце морам да го пофалам свекорот тој го научи преку ден да заспива сам во креветче и после на мене и мм ни беше полесно да ја продожиме таа тактика.Не се секирај и јас мислев дека вечно ќе трае успивањето во раце ама ете видиш се се мења.колку има твоето?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Најголема грешка
9.9.2009 14:47:04   
koalicka
Sega na 19 ti ke polnime 7 meseci ama od oktomvri pocnuvam so rabota pa moram da ja odviknuvam i od doenje a i od zaspivanje na race, ama ne znam kako ke bide sega e vo nekoja faza kade samo saka da se gska da se gali i od race ne se pusta pa duri i navecer se budi da ja zemam.????

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Најголема грешка
9.9.2009 16:24:26   
nadica
и мојата грешка е со успивањето ама ќерка ми се успива на града цицајќи user posted image а непие од шише и несака цуцлаuser posted image user posted image user posted image и за преку ден истото

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Најголема грешка
20.9.2009 9:34:27   
mami
што не го научив од прв ден да седи во седиште за автомобил...па сега го бркам низ цело задно седиштеuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Најголема грешка
20.9.2009 10:30:16   
niki
Site pogore navedeni greski gi imam napraveno, ama veke gi nadminavme sega smetam deka najgolema greska mi e sto od bebe ne pocnav da i citam slikovnici na grcki za da go nauci jazikot i lesno da komunicira so deca, edvaj cekam da odam kaj majka mi i da ja cujam kako zboruva  so drugi decinja.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Најголема грешка
24.9.2009 0:42:39   
mis.
Најголема грешка ми е што за првото дете многу касно започнав со сокчиња,кашички така што кога потпорасна техниката за ранење одеше многу тешко.Многу касно почна да џвака и да јаде друга храна освен млеко.Поучена од сопствената грешка за второво уште со неполни 4 месеци веќе почнав со овошје.Моја грешка требаше како помал големиот син да го учам да јаде се, дури и непасирано.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Најголема грешка
12.1.2010 11:18:18   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Сакам да ги прашам сите мамички па и татковците каде мислат дека погрешиле во воспитувањето на своите деца а каде чувствуваат сигурност дека постапиле како што треба. Затоа што сите сме луѓе и правиме грешки.
Односно што направивте а што не требаше да го направите низ годините поминати со вашите најмили дечиња и бебиња.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Матеа, прекрасна тема. Неисцрпна!
Погрешни постапки имало и ќе има. Во еден момент мислиме дека е тоа најдобро за детето, а после, кога ќе се сетиме што сме направиле, ни е жал или се чудиме како можело нешто такво да ни падне на памет.
Еве на пример:
јас моите два сина кога беа помали, неможев никако да ги убедам да не се тепаат. Ништо, ама ништо не ми успеваше. Ќе земев едно лопатче за вртење палачинки и ќе ги изнатепав. Во меѓувреме, лопатчето се скрши, а тие пораснаа.
Пред некое време им велам дека никогаш нема да си опростам што ги тепав. А тие знаете што ми рекоа?
„леле, мама, добро што не тепаше! Какви бевме, којзнае што ќе се случеше ако не не подбираше од време на време"
Имам уште многу да ви раскажувам.... ако сакате...


ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Toa sto znam da bidam mnogu golem inaet,a sin mi go gledam kako raste me kopira totalka...I nema mrdanje...A bre koga ke go fati inaetot moze vreka sol da izede...Isto kako mene...Eve na primer pred da gi raspustat,ucitelkata rece da se procita lektirata Zoki Poki i da se raskazat tri raskazi,koi najmnogu ke im se dopadnat...Ama jas resiv deka ke gi raskaze site raskazi,nekade okolu 25...A toj inatot sekoj den mi vika:Ti ne si ucitelka da mi kazuvas...Taa rece tri i kraj...I sto da vi kazuvam...Sekoj den prava borba...


ИЗВОРНА ПОРАКА: moni

А мене  ми  е криво со дозволив другите дасе месаат во воспитувањето на Симона јас кога ќеја скарав за несто другите одма скокаја немој даја карас мислис јас ја карав за лошо е сега господицната размазана се е нејзино нисто на сестраи неи дава и кога имсе криви на другите мене мисе обраќаат даи казам дека тоа не е убаво епа сега тоа е тоа. кај мене тоа е греската а има и други ќе ви пишам повторно


ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Фала Анушка Јас вчера бев така интроспективно настроена и со мм разговаравме каде погрешивме со исхранава на детево. Едноставно заклучивме дека можеби не почнавме на време а и не бевме доволно упорни. Почнав да и давам со лажичка на 6 месеци можеби требаше да се почни порано што вели Мис да се навикни детето на лажицата, ама кој ти знаел дека ќе биди вака. За второто ќе си знам!


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

најпогрешна постапка која си ја сметам е што не го научив да спие во темница, па сега сеуште спиеме со некое слабо светло и плус се плаши кога е во темница. Здравје за другото ке си знам


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Додека доев спиеше со мене, што иако на некои три месеци почна да ја преспива  ноќта од страв дека слабо ми напредува и малку ако заплачеше и нудев града па му се вративме на ноќниот подој. Гледа малку повеќе цртани од што би требало. Татко и во нејзиниот раст, развој и воспитување слабо го вклучив па сега ни кога има воља тој да помогне таа не сака ништо од него да прифати. И сигурна сум дека има уште еден куп грешки, ама ако продолжам ќе се депримирам и ќе си ја срушам идејата дека сум добар родител.




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Најголема грешка
12.1.2010 11:23:45   
bibabt
mojata zaspiva v race uste a ima dve godini i mnogu e razgalena oti e prvo


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Најголема грешка
12.1.2010 11:34:19   
mother 29
грешка ми беше што првите 6 мм седевме кај свеки доле ,не си се качивме кај нас на спратот..демек да ми помагаатuser posted image да имам уште 3 деца никогаш нема ова да го повторам

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Најголема грешка
12.1.2010 12:02:05   
Матеа
Мамички сакам да напоменам и да ве потсетам дека можи да се пишува на оваа тема и за некои работи со кои се гордеете дека сте ги направиле и ви успеале, да не пишуваме само за грешкитеuser posted image
Затоа што забележав дека има многу добри постапки и многу се гордееам што сум член на РР и што има вакви храбри членови.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Најголема грешка
16.3.2010 12:39:28   
majka 79
mnogu se nerviram koga ke se setam kolku maka vidov so ranenjeto na prvoto dete.
bidejki ne bese izeslivo , samo nikogas ne izrazuvase zelba da jadi bilo sto , ni cokolado ni solenki ama nisto bas nisto.
koga ke dojdese vremeto za obrokot ama srce mi lupalo od nervoza, dali ke jadi ili ne. pa smisluvaj razni tehniki, sekogas nova i interesna. toa se slucuvase do dve god.
a posle toa samo si se razjade. sega si jadi se itoa so apetit.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Најголема грешка
16.3.2010 12:48:16   
matushka
Mojata najgolema greska e sto mnogu go naviknav na izblendirana hrana, sto posle malku da ima nekoe grutce odma se zakasluva...Imavme problem sto prvoto zapce mu nikna na 13 mes i do 18 meseci nimase samo 4 zapcinja,..ama sega veke gi ima site zapcinja i si jade isto kako nas...

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Најголема грешка
16.3.2010 22:50:16   
ananikol
Lele pa vie ste bezgresni site......user posted image user posted image user posted image

Jas 3 godini go zaspivav denski vrace so igranje i muzika i toa samo jas,ko ke mu se spiese kaj nikoj drug ne odese.
Ama posle mm za vreme na odmor go odvikna pa i vreme bese...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Најголема грешка
7.4.2010 0:29:32   
sinolicka
site pravime greski nekoi pomali nekoi pogolemi ,idealno,sovrseno ne samo sto nemoze tuku i ne treba da bide.najgolema greska mi e sto ne go naucivmatej sam da si zaspiva do pred 1mes.zaspivase vo race  asega lezime zaedno ripa na krevet me bori, akoga ke se izmori silno me guska so negovite mali racinja i me baknuva(e za ova poslednovo se zaboravaatsite maki).sega e podobro no koga ke zaspiva sam i kako neznam.ako nekoj znae recepta za sam da go naucam ve molam neka kaze

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Најголема грешка
12.4.2010 17:10:03   
Leonida
Тоа што ми е нон стоп во раце. И коа се  и е стокмено нема шанси да ја оставам, за 2 мин. почнува со ќенкање, па следи плачење. Искрено да ви кажам веќе пукнав од болки во грбот и рацете. И тоа најчесто морам да ја шетам низ куќа за да си разгледува, а да седам нема шанси, не и се седи на женскатаuser posted image Ај ќе кажете може дека уште е малечка, но ова темпо ме излудува и мислам дека си е распекмезена до даскаuser posted image Кажувајте што да правамuser posted image Ни на релаксатор не сака да седи. Се сум пробала, разни техники и ништо не палиuser posted image

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Најголема грешка
12.4.2010 17:20:21   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Тоа што ми е нон стоп во раце. И коа се  и е стокмено нема шанси да ја оставам, за 2 мин. почнува со ќенкање, па следи плачење. Искрено да ви кажам веќе пукнав од болки во грбот и рацете. И тоа најчесто морам да ја шетам низ куќа за да си разгледува, а да седам нема шанси, не и се седи на женскатаuser posted image Ај ќе кажете може дека уште е малечка, но ова темпо ме излудува и мислам дека си е распекмезена до даскаuser posted image Кажувајте што да правамuser posted image Ни на релаксатор не сака да седи. Се сум пробала, разни техники и ништо не палиuser posted image



Како јас да сум го пишувала ова. Кај мене почна дома да иди професионална масерка user posted image и никако да ме опраиuser posted image По цел ден ми е в раце, нема шанса ниту да сработам нешто, ниту до ВЦ да појдам, ако сум сама user posted image




_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Најголема грешка
12.4.2010 17:22:07   
Leonida
Лелеееее, истоuser posted image Не можам ни да прuser posted image нам од неаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Најголема грешка
12.4.2010 17:36:43   
mamasane
Леонида, иста ситуација и кај мене. Никола цело време во раце го држев, дури и кога спиеше ако го оставев во креветче одма се будеше и плачеше, штом го земам во раце ќе си заспие. Ама почнав да го оставам по малку да покенка во креветче зашто не можам цела ноќ будна да го држам во раце додека спие, и кога виде дека одма штом заплаче не го земам од креветче почна да си заспива. Е сега веќе оди па ме шета нон стоп низ цела куќа, не можам ни минута да седнам, само трчам по него. А кога е со свекрва ми не и прави така. Она од почеток го научи дека не скока одма штом ќе заплаче и кога е со неа бубалче е, а штом ме види мене доаѓаат неговите пет минути. Значи, како ќе го научиш од почеток така ќе ти прави.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Најголема грешка
20.4.2010 1:29:46   
Snowhite RR
Еве читам и се трудам да научам нешто од вашите грешки и да не ги повторувам и јас, за сега единствено се плашам дека креветчето ќе испадне дека сме го купиле за украс, затоа што се уште спија со нас, ама морам така затоа што ноќе се буди за цицање на секои 2 часа, па сега се обидувам да го навикнувам по малку, така што до првиот подој спие во креветчето. Инаку не ми е навикнат за в раце, не го кревам се додека убаво не се расплаче, а ако плаче без причина по кратко се смирува сам или заспива. Исто така не го учам само со мене, иако по цел ден сме сами, кога татко му ќе си дојде од работа или за викенди го оставам повеќе време со него за да се навикнува да седи и со него, а исто често го оставам да седи и со бабите. Ова се неколку работи со кои се гордеам за сега, ако остани вака се разбира user posted image Епа сега ќе видиме, уште сме мали имаме само 2 месеци и три недели, можеби ќе се смени ова понатаму

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Најголема грешка
20.4.2010 9:07:55   
topce
кај нас грешка е што ја научив да шетам многу надвор.ако може грешка да се каже ама еве ми се враќа по моја глава.значи дете стои на врата и не сака дома да си влезе ме фаќа за рака и ајде мама тата оди папапа.
јас си ја научив откако е родена во количка и надвор и тоа по два пати ја шетав. е сега нејќе дете дома и точка.и многу сака некој да и зборува нешто да и раскажува слики да и покажува па јас и така и така сум си муабетчика ама сега уста не затворам.
не сме имале проблеми ни со спиење во креветче бидејќи од сам почеток си спие во креветче, тетка и и баба и ја држеа во раце, така и се радувале па кога наполни Анастасија 5 месеци и 9 килограми уф не можам веќе, а јас и мм бидејќи по потреба ја држевме си знаеше дете кај кого што има како привилегија.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Најголема грешка
20.9.2010 14:55:07   
mosa
mene tino nikogas ne mi spil so mene nekogas retko se slucuva ako e voznemiren ili nesto taka no pretezno spie vo krevetce go kupivme eden mesec pred da se rodi i se gordeam sto ne mora da go oducuvam odnosno duri sega da go ucam da spie sam,no se kaam sto ne go odbiv porano od cicanje zosto eve sega koga ima skoro godinka i 4meseci jas samo se mislam kajko da go odbijam veke e golem a I VISTINSDKI PEROBLERM

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Најголема грешка
22.1.2012 16:28:07   
AnnaMolly RR
Најголема грешка ми е што го научив да заспива во раце со едночасовно нишкање. Тоа траеше додека не почна да оди во градинка, таму се одвикна од тоа. На 11,5 месеци почна да заспива сам, ама јас мора до него да лежам. Еве до ден денес заспива така сам.

Уште е мал, има само 19 месеци. Додека порасне сигурно уште милион други грешки ќе направам user posted image

Еве на пример, почнува да збеснува и да плаче ако нешто не му се дозволи, па мислам дека и тоа е моја грешка. Дневно се гледаме по 4 часа (од 17 до 21, до 17 сме на работа/во градинка), па кога ќе дојдеме дома се му дозволувам од жал што по цели денови е во градинка. Знам дека не треба така, ама ете...


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?