|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Книги за деца
19.8.2009 15:11:41   
zami
dali na svoeite deca im citate?
Jas na moeto da i toa mnogu
doma imame mini biblioteka i iako ponekogas mi e maka ne legnuvame bez kniga
Mitko ima pet god.

Pokraj prikaznite za deca sakam da vi gi preporacam

,Fantasticniot gospodin lisec, roman za deca od avtorot na Carli i fabrikata za cokolado
,Sekernata prikazna, ja procitavme koga imase tri godini i toa vo eden navrat celata za edna vecer
,Kukata na bozilakot, od Slavka Maneva (15den vo Kultura na plostad) sin mi ja obozava i so nea gi nauci boite i den denes ja citame
,Gotvarski skazni, od Slavka Maneva
,Zvezdeni pernicinja, od Slavka Maneva fantasticni prikazni za deca koja od koja poubava, knigata e nagradena
i site knigi od ,Avanturite na Lina Tomi i Vufi, od Toper odlici lektorski izdrzani knigi so ogromen fond na novi zborovi i prekrasna sodrzina

dajte vasi predloziuser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 11.9.2009 14:38:35 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: knigi za deca
19.8.2009 15:12:24   
zami
neznam dali go pogodiv mestovo ako ne premestete ja temava

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: knigi za deca
19.8.2009 15:23:10   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image супер...Ние сме уште мали за толку да ни држи вниманието, ама ги разгледува и успеваме да прочитаме по некој ред. Инаку му купувам од оние сликовницине малечки кои се со форма на животно или автомобил- тоа го инетересира па им се радува на сликичките. Досега ги имаме- Жабата крекла, Кучето Туфи, Мачето Маца или нешто така, Мечето и неговата цистерна и две три на англиски за камиони и автобуси.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: knigi za deca
19.8.2009 15:30:27   
zami
Nikogas ne se mali za citanje

Za masko ima vo Toper vo forma na kamioni i sl. tri knigi se so malku tekst Mitko najprvin gi jadese, a potoa probuvase da gi vozi.
Isti takvi vo ramstor ima so pravi trkala em kniga em kola, ama se poskapi


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: knigi za deca
19.8.2009 15:37:29   
mami
да да ги знам, па такви му купувам,ама од матица најчесто, таму сме им редовни, прво за нас книги , сега и за него, ги занимава продавачките кога сме таму, сите го знаатuser posted image user posted image user posted image user posted image а пробувам, му читам обавезно, мора да научи да ги ска книгите, тоа е најголемото богатство


(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: knigi za deca
19.8.2009 15:43:55   
Bile
sekako deka mu citam kngi gi kupuvam onie na Toper ama kupuvam sekakvi slikovnici najvazno od se sto ne gi cepi i gi cuva. sega da gi poglednete isto kako da se momentalno kupeni a nekoi se strai i po 3 godini. epten e pedantna

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: knigi za deca
19.8.2009 16:28:37   
nadica
леле мами и ние ги имаме тие и надица ги сака многу сега има нова финта ги цунува и ги гали за читање поретко оти немаме трпениеимаме и песнички, снежана, црвенкапа, ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: knigi za deca
1.9.2009 23:08:39   
kiki_riki
ne uspeav da najdam posoodvetna tema za ona sto me interesira pa prasanjeto ke go postavam ovde - user posted image user posted image imate li nekoj link za audio ili video za basni, crtani filmovi so sinhronizacija na makedonski?  uspeav da najdam na srpski no go zbunuvaat deteto

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: knigi za deca
1.9.2009 23:56:38   
mami
http://www.youtube.com/watch?v=gmPNRM_o_Gs

еве ти линк од една епизода од Мразулко..им ја најдов финтата..ги пишував со кирилица и ти дава кои цртани ги има со македонски превод...имаш и Калимеро и Микроби и Мечето ушко..само треба да си упорнаuser posted image

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 9
   Книги за деца
11.9.2009 14:35:58   
profesorica
Ние сега поинтензивно почнавме да се заинтересуваме за читање сликовници, порано само ќе земевме книгите и ќе ги џитневме некаде далеку или ќе пробавме да ги лапнеме и толку а сега поинтересно ни е па тато ни чита и по малку ги забиберува приказните а ние гледаме со ококорени очи и ја напрчуваме муцката.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 11.9.2009 14:39:07 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 10
   Книги за деца
11.9.2009 14:38:38   
mother 29
user posted image  user posted image  user posted image  
aaaaaaa  nie citame veke podolgo vreme..duri i gi raskazuvame slikovnicite.omilena ni e zabata krekla

< Поракaта ја уредил Elena -- 11.9.2009 14:39:22 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   Книги за деца
11.9.2009 14:39:39   
mother 29
prof isti mucki so tato a?:)

< Поракaта ја уредил Elena -- 11.9.2009 14:41:21 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Книги за деца
11.9.2009 14:41:10   
mami
леле каде бе со тие имиња- жабата крекла, мачето маца, кучето туфи и кое беше уште едно мислам имаше...неможам да престанам да сис е смеам...Од кај го најдоа Туфи? или да разбијат монотонија од Шарко и сл?а лука само ги гледа и им се чуди- омилени му се мачето маца и Трите прасиња

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Книги за деца
11.9.2009 14:43:30   
profesorica
Цел е ист на тато, ама тие што го виделе во живо можат да кажат нешто повеќе јас мислам дека има и мои црти иако сите викаат дека е цел на татко му.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Книги за деца
11.9.2009 14:59:04   
mami
слабо е на тебе..повеќе е на татоuser posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Книги за деца
7.10.2009 14:45:58   
big_mama817
и ние имаме така повеќе сликовници како на пр. златни бајки,златка и трите мечиња (која ни е омилена),црвенкапа(исто омилена),малото срниче, мачорот во чизми, аладин и волшебната ламба, снежана и 7 џуџиња, грдото пајче и уште некоја user posted image  кој одвреме на време ги читаме

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Книги за деца
7.10.2009 15:14:13   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

леле каде бе со тие имиња- жабата крекла, мачето маца, кучето туфи и кое беше уште едно мислам имаше......
пајчето квак

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Книги за деца
23.10.2009 1:25:17   
nadica
user posted image

ова ни е кумашинче со надица се караа на кој да читам па пробавме со двајцата за едно чудо супер беа

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Книги за деца
9.11.2009 10:51:00   
profesorica
Завчера од рамстор му земавме на Дамјан сликовница во вид на камионче од Топер, и онаква пиши бриши разгледница.Не знаеше кај попрво да гледа од радост, сите ги фаќаше и сите ги сакаше и на крај кога му ја купивме таа во вид на камион, клекнуваше доле и сакаше да ја вози низ рамстор.дека има тркалаuser posted image user posted image user posted image user posted image

п.с Мотхер 29 : хаха ајде 95 денари се овие што се како багери и камиони-има 3 врсти од нив а ние му земавме и од оние пиши бриши тие се 100 денари мислам дека!!!

< Поракaта ја уредил profesorica -- 9.11.2009 11:00:05 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Книги за деца
10.12.2009 19:19:05   
Јасминка
Дали постојат приказни за деца на македонски јазик снимени на CD?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Книги за деца
10.12.2009 20:28:23   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Дали на своите деца им читате сликовници?

Јас на Мартина од многу мала и читав сликовници и таа ги засака на еден чуден начин....Мислам и денес знае да си одбере сликовница да седне и да си ги раскажува на некој свој начин.


ИЗВОРНА ПОРАКА: biljanaM

И ние чат пат читаме, ама  цело време Волкот и Црвенкапа, друга не го интересира......


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

a od koga moze da se pocne so citanje? jas mu citav nekoi ruski bajki dodeka bese mal, iskoristuvav deka nema druga opcija osven da lezi i da me slusa  ama sega nekako potesko, uspevam tri recenici da mu kazam i kraj, vnimanieto mu e na druga strana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Па јас многу рано почнав да и читам некаде околу 10 месеци и тоа ни стана како ритуал пред спиење или кога ке си игравме овезно дел од играта ни беа и сликовниците.Имаме многу сликовници,но сепак најмногу ги сака првите што и ги купивме мали сликовници од Топер,12 се на број една е 35 ден,мислам прифатлива цена за секој.


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Jas postojano i kupuvam slikovnici na kerka mi ama nikako citanjeto da ni stane navika. Si gi lista taa sama koga saka ili ponekogas me tera da i citam ili da i pokazuvam sto ima na slikite ili ona pokazuva, ama se toa e retko, najcesto nema mir da sedi i da slusa.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

му купив веќе неколку сликовници, гледав од оние со тврди страници за да не ги скине лесно и омилена му е трите прасиња, само неа ја наога во купиштата играчки, ама ме остава д му прочитам една страничка само и после сам ја разлистува..ај со тек на време ке го научам да ги сака книгите_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Јасминка)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Книги за деца
10.12.2009 20:55:55   
Боцко
ние сме во фаза читање росици. морам да признаам - топ списание. кориците ни се излижани од читање. сега веќе чита и сам, особено гатанките на последната страница. па си играме погодување, божем јас не знам што е, и се смееме до бесвест.
понатаму, ги имаме сите фокси книгички а сега и една пиши-бриши.
често читаме од една книга со бајки. омилена му е златка и трите мечки.
најтазе купена ни е покахонтас. ах, да ќе заборавев - живот на селската фарма, поради farmville на фб

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Книги за деца
10.12.2009 23:31:18   
S*B*
кај си бе Боцко те немат нешто ама ме остај овде со жениве

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Книги за деца
11.12.2009 0:26:01   
Боцко
саки бе си сменил ник. и ти ко мене. супер!
извини што те оставив сам, ама се маткав со царини и чуда. сега полека земам залет. туку, јас долго време бев сам ага-сам паша па види и ти малк од медот, како е

user posted image user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот S*B*)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Книги за деца
11.12.2009 0:27:36   
S*B*
ај дојди фо кафе бар овде ќе не искараат одма

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

zensko ime
lady_mkd

poubavo zensko ime

violeta (37%)

marijana (63%)


Број на сите гласови: 111

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!