|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 20:20:04   
stanka
Bozin  ne se izmacuvaj so  bazalna temperatura zemaj odma "self clear" test najnov za bremenost Posle 5 dena  od  transferot pokazuva  sigurno dali si ili ne si bremena Toa e najnov test Jas posle  5 den od kako ke mi napravat embriotransfer ke go pravam ovaj test malku e skap okolu 700den  megutoa ke mi gi skrati makite.Znam duri cekav vo nedelata  za punkcija vo Plodnost  doktorot i kaza na edna pacientka koja pravese transfer da zemi od ovaj test koj bil najnov i posle 5 dena pokazuva dali si bremena ili ne

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 20:22:19   
stanka
zmej cestitam  vaucer i so sreka
verica p  ne ocajuvaj  barem si ostanala bremena Sto da kazeme nie koi nemame  videno user posted image Koj znae kakvo cuvstvo e

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 21:10:01   
Katerina81
Eve i jas da kazam.....bev sabajle vo remedika na merenje folikuli....denes mi e 8 den pa sabajle od krvnata analiza za hormonive E2 mi bilo 512....Petanovski rece deka bilo super to.....na dvata jajnik mi vide po 4-5 jajcekletki so golemina od 13mm......pa rece deka nedela-ponedelnik bi pravela punkcija.....neli e nekako rano?? sto mislite negde 19-ti den bi doslo....inaku primam suprefakt 0,6 i puregon po 3 vo edna inekcija i toa nisto drugo ....Pozz

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 21:37:08   
Bogdancanka
добредојде Катерина81 ти посакувам пријатна дружбаuser posted image user posted image user posted image не е рано за пункција зашто рано докторот ги следи фоликулите и Е2 и според тоа одредува кога е најдобро да се прави пункцијата...позззз мила ти посакувам многу среќаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 22:03:41   
Olivia
Ajde Stanka so lesno neka e da go dozivees custvoto na sreka koga za prv pat ke gi poglednes user posted image , najubavoto custvo podobro duri i od prvata ljubov veruvajuser posted image
Bozin i ti izdrzi uste nekoj den ama ako si tolku netrpeliva mozes uste utre da si napravis test kako sto veli Stanka.
Katerina81 ne se grizi voopsto za celata procedura ti si vo dobri race dr.Petanovski e dusa covek mnogu dobro si ja znae rabotata....
Ajde pobrzo sakame novi RR mamicki ..da se raduvame samo..


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 22:36:50   
cece81
Dobredojde na novite RR prijatna druzba i mnogu srekauser posted image
Stanka blagodaram na podrskata jas odluciv da zapocnam so IVF postapka vednas posle praznicite kaj Dr. Tase .
Ajde mila Stanka uste kolku imas do tvojot transver neka te prati golema sreka user posted image user posted image user posted image  da si vidis user posted image i da se raduvame site zaedno na forumot .
Pozdrav do site RRuser posted image

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 9:52:45   
bozin
za BT i mazot mi e protiv, na net pisuva deka zaradi Utogestanot koj se prima vo slucaj na IVF, BT moze da bide i lazno pokacena, taka da i ne bilo siguren pokazatel na koj sto treba da se oslonime. Utrovo ne merev i ke vidime dali ke izdrzam i utre :-) a za test mi e strav, se sekavam nekade na forumov, ne sum sigurna koja rr imase pisano deka i se pokazal negativen, sto i predizvikalo dopolnitelen stres...e sega se nadevam deka ke izdrzam do petok, uste saaaamoooo 4 dena!!!
Iskreno, od vcera imam nekoe loso pretcustvo, a isto taka od vcera pocna da mi protekuva po malce krv od nos, e sega dali e ova od Aspirinot ili...

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 10:09:42   
stanka
Cece 81  denes  mi se javija biolozite od plodnost  od 13 imam oplodeno  10 jajni kletki Mi rekoja deka utre ke mi kazat dali 3 ili 5 den  ke pravat  transfer Mi rekoja deka ke odat  do blastocista Ti posakuvam sreken pocetok jas do sega od Plodnost sum prezadovolna i od personalot  setrite biolozite a da ne zboruvam za doktorotMi e krivo 3 pati sto pravev vo stranstvo
katerina  toj estradiol za denovite na stimulacija e odlicen i da ne se sekiras Kaj mene 8 den bese mnogu povisok 1300 pa mi ja namali dr terapijata zaradi hiperstimulacija i pak ja dobiv zatoa i napraviv 2 punkcii
Draga bozin ne se izmacuvaj napravi test i obicen ke kaze dali si ili ne si bremena Za sigurno i najsiguren ti e  clear self ,Zosto da se izamcuvas do petok "a ga a bu" nema dr care Sum go pominala toa i ne se sekiraj napravi clear self i uste denes ke ja resis dilemata Pozdrav

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 11:36:14   
lilita
cestito zmejuser posted image ,kade i da se odlucis  za ivf  so cela dusa ti pozeluvam vo 2011 da vidisuser posted image i da bides mnogu,mnogu srekna

(Одговор на членот Zmej)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 11:42:57   
lilita
Stanka mene vo Plodnost transferot mi go pravea 5 den (imase 5 ubavi blastocisti)izleze deka bese pravilna odluka na doktorot.Ti pozeluvam i tebe da ti se povtori moeto user posted image iskustvo da proslavime ovde na nasiot forum

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 11:45:19   
lilita
Srekno cece 81 user posted image ima vo tebe optimizam toa e ubav znak ,ke bidam so tebe  i ke te bodram

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 13:02:04   
mareto
zdr rr
denes bev  na doktor i pak razocaruvanje.endometriumot mi bese 6,5 a mi e 10 den od menstruacijata.sega mi rece da odam vo cetvrtok pak mi ja pokace dozata na estrofemot znaci 4 mg na den.pred toa piev 2mg na den.olivia na koj den ti go napraja transferot.sega me zbuni doktorkata mi rece deka mozelo i na 18 den od menstruacijata????user posted image user posted image user posted image user posted image do koj den treba da bidi transfrot.deka minatiot pat mi bese endometriumot 4,5 na 13 den od menstruacijata i mi rece nisto sega trebase da bide transferot ama nema zdebeluvanje.mene od cvekloto i ananasot po priroden pat ne mi se zdebeli.neznam so da pram user posted image user posted image user posted image ako i ovaj mesec ne bidi vkraj ke se razocaram.pozzzzz miliuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lilita)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 13:26:10   
Bogdancanka
Марето мила не се разочарувај ќе биде се во ред јас пред трансферот естрофем пиев два пати по 2мг значи 4мг дневно...и кај тебе кога ќе ти ја покачат дозата ќе се среди ендометриумот....не се разочарувај мила само позитивноuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 17:37:49   
Olivia
mareto kaj koj doktor si ti!!?? mene me cudi zasto do sega ne ti ja pokacija dozata jas piev estrofem po6mg na den i toa so dobar endometrium???!! eve i drugarka moja isto kaj drug lekar so zamrznati emrioni piese po 6 mg duri i po transverot sega e 4m user posted image so bliznacina, steta sto jas imav spontan i kaj mene bea bliznacinja ama toa tie...
jas pravev embrio transver na 15 den ... mozes ti i na 18 ti den da pravis sega koga gi pies estrofemot nemas prirodna ovulacija sto znaci ne e mnogu bitno koj den ke bide transverot samo se ceka na zdebeluvanje na endometriumot, koj treba da bide nad 8mm 10mm e sovreseno...
ne se opteretuvaj veruvaj mu na doktorot..samo jas iskreno mislam deka trebalo porano da se pocne so pogolema doza..od iskustvo...sega ne se grizi se ke bide vo red....


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 17:58:47   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia

endometriumot, koj treba da bide nad 8mm 10mm e sovreseno...



Точно е ама и со помал ендометриум може да биде успешно, кој моја приателка беше исти проблемот, не се задебелил еднометриум( ама имала е олема доза естофем), сепак остала бремена. Јас сам имала секогаш супер ендометриум ама без успеха.
марето само храбро и позитивно, ти посакувам побрзо да видиш user posted image  илиuser posted image

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 18:14:02   
mareto
zdr
jas sum kaj damcevski.i mene toa me cudi olivia i si go tupam mozikot zosto ne mi ja pokacva dozata poveke so estrofemot.mene ne mi se veruva za dva dena da se zdebeli poveke.jas se nadevav na prirodno so cveklo i ananas ama ne pokaza rezultati kaj mene.neznam so ke bideuser posted image user posted image user posted image user posted image sega da ti kazam duri i strav me vaka vo cetvrtok da odam na pregled da ne se razocaram.pozzzzz

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 18:26:54   
Olivia
Razocaruvanje nema sme se fatile na oroto i ke igrame kako sto sviri muzikata...ne e kraj na svetot , se ke bide vo red , sega opusti se , guskajte se so soprugot i mislete na user posted image , naskoro ke ne raduvas samo so pozitivni misli draga Mareto...

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 21:37:58   
taci14
zdravo i od mene za novite rr.bozin mila izdrzi i pobrzo da si gi vidisuser posted image .stanka da ti se zadrzat oplodenite i da se raduvame site zaedno.zmaj so sreka pozitiven odgovor od fondot i dali resi kade ke pravis?mareto samo pozitivni misli se ke se sredi samo bez nervozi toa najvise vlijae .katerina 81 i tebe so sreka i site sto ne ve spomnav!

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 21:42:30   
stanka
mareto jas primam 6mg estradiol  t.e proginova posle punkcijta znaci kaj tebe treba da ti ja nagolemat dozata i koga ke porasne 8mm ke moze da ti pravat embriotransfer  mislam deka tvojot doktor nema dovolno iskustvo za ovaa rabota javi se kaj nekoj od  drugite kliniki ke ti kaze Bidi strpliva na internet ina za donor jajni kletki priprema  nekade gi vrakaat i do 18 den

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 21:43:23   
stanka
raci 14 fala na podrskata

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 21:44:38   
Olivia
stanka




mareto jas primam 6mg estradiol t.e proginova posle punkcijta znaci kaj tebe treba da ti ja nagolemat dozata i koga ke porasne 8mm ke moze da ti pravat embriotransfer mislam deka tvojot doktor nema dovolno iskustvo za ovaa rabota javi se kaj nekoj od drugite kliniki ke ti kaze Bidi strpliva na internet ina za donor jajni kletki priprema nekade gi vrakaat i do 18 den


user posted image


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.12.2010 22:04:42   
sesilija
kolkavi treba da bidat folikulite za sa prsnat znae li nekoj

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.12.2010 0:08:17   
diti
eve me i mene so losi vesti user posted image   user posted image   user posted image namesto user posted image dobiv user posted image . Neuspesno ivf i mnogu mnogu solzi. Ovie 2 dena ne mi se stanuva od krevet, ova bese tezok udar za mene zosto  mnogu se nadevav, denovite na iscekuvanje gi pominav raspolozena , polna so pozitivna energija i nadez i na kraj neuspeh.
Se nadevam deka ova ke e posledniot post so losa sodrzina i site vie ke uspeete da si gi vidite user posted image i odsega na rr ke ima samo postovi so ubavi vesti. Leka nok

(Одговор на членот sesilija)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.12.2010 0:31:18   
Olivia
Diti mila nema zborovi....samo ne dozvoluvaj solzite da te nadvladeat..site nie cekorime po istiot pat...trgnavme i ke stigneme... jas sekogas velam ovoj maraton mora da se istrca... site nie ke imame bebe no za zal na poteskiot nacin...ostani so nasmevkata...te guskam

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот diti)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.12.2010 7:19:59   
veckasr
na mene pak mi se vlosi sostojbata prolactinot pak mi bese visok i tiroksinot za prolactinot mi dadoa bromergon pak da pijam i mi rekoa naredniot za edno mesec dena da odam na kontrola i da napravat detalna analiza zasto mi se poremetuvat hormonite  za tiroksinot mi rekoa da si ja prodolzam terapijata 

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Забременување!
Natasa981

Дали Вашата бременост беше планирана или се случи спонтано?

Да,планирав и калкулирав плодни денови со останати помагала за зачнување (40%)

Незнам, не се оптеретував со калкулации,но секако сакав бебе (38%)

Не, се случи сосем спонтано и неплански! (23%)


Број на сите гласови: 96

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!