|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Голема молитва за новороденче
9.1.2010 18:34:37   
mis.
И за двете деца си правев голема молитва во црква на 40 дена од раѓањето на детето.палешка 100% е на 40 дена


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Голема молитва за новороденче
9.1.2010 21:47:17   
Тања РР
Јас не знам дали мојата Јана ќе биде дома кога ќе наполни 40 дена.
Може ли да одиме по Голема Молитва кога ќе ја донесеме од болница?
Инаку, јас веќе два пати бев во црква да се помолам за неа иако не поминале 40 дена од породувањето. Првин се подразмислив ама си велам дека не е можно да е грев одењето в цркваuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Голема молитва за новороденче
9.1.2010 23:13:13   
nadica
kaков грев одењето во божјата куќа НЕ Е ГРЕВ

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Голема молитва за новороденче
9.1.2010 23:45:58   
Тања РР
И јас мислам така user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Голема молитва за новороденче
10.1.2010 17:51:33   
mami
Ма каков грев, како можеш да си помислиш на тоа..а за голема молитва ке си ја однесеш кога ке си дојде домче, ке си земете благослов за здрав и безгрижен детски живот...Само Јана нека си дојде дома побрзо

Палешке..сигурно се 40 дена..мојава никогаш не грешиuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Голема молитва за новороденче
27.1.2010 11:43:07   
Весна
Јас ништо од овој адет не направив. Ниту во цркава ја носевме, ниту на ручек некаде бевме. Некако не многу многу се придржувам до таквите адети, за кои рака на срце и првпат слушам. Нејасни ми се, па лицемерно би било да ги правам кога не ги почитувам. user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Голема молитва за новороденче
27.1.2010 12:18:18   
amelbebe
kaj nas romite e istotaka ne se izlaga nadvor 40 dena.ama molitvata ja cita majkata vo prviot dopir so bebeto.ako ja znae molitvata ili koga ke si dojdat od bol tatkoto ja cita i mu se dava ime koe se cita na uvo na bebeto,demek da si go znae imeto

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Голема молитва за новороденче
31.1.2010 16:32:56   
mami
Миа денес полни 40 дена, сигурно утрово биле на Голема молитва...Палешке, нека ви е на здравје молитвата  и само здравје и среќа да ја прати во живототuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Голема молитва за новороденче
31.1.2010 16:37:27   
mis.
Колку бргу лета времето дури помале и 40 дена од кога на свет ни дојде Миа.Нека и е на здравје молитвата.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Голема молитва за новороденче
1.2.2010 14:09:54   
Палешка РР
Ви благодарам многу, здравје да имате. Искрено, мене многу ми значеше тој чин, за прв пат цело време го слушав отецот што зборуваше и многу ми се допадна молитвата!
Потоа, нормално, си се изнаседив кај мама user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 1.2.2010 14:10:26 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Голема молитва за новороденче
1.2.2010 14:23:39   
jovanka
neka i nazdravje molitvata

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Голема молитва за новороденче
28.7.2010 14:28:14   
marina82
Mene popot mi kaza deka sum morala da bidam cista , odnosno da ne krvaram za da sum napravela molitva. A jas sakam edna nedela porano bidejki za zensko mozelo i porano da se napravi. Dali vie znae nesto poveke za ova?

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Голема молитва за новороденче
28.7.2010 23:12:07   
Martins mom
А по која цена ви ја наплатија големата молитва???
Мене ми зедоа 300 денари...прво да сум одела да платам, па после тоа може молитвата да ја пеат...уффф...како се изнервирав


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Голема молитва за новороденче
18.11.2010 21:45:16   
mamamoni
Ние правиме 40 дена на 28 ноември, со Софија се изнашетавме на овие денови додека беше топло, јас дури и на свадба бев. секако дека ќе одиме во црква по голема молитва и потоа кај мама на поседок сите тројца мама тато и Софија user posted image со душа чекаме.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Голема молитва за новороденче
18.11.2010 21:58:10   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

А по која цена ви ја наплатија големата молитва???
Мене ми зедоа 300 денари...прво да сум одела да платам, па после тоа може молитвата да ја пеат...уффф...како се изнервирав


што не им побара фискална? Ако не тоа, парагон од Управа за приходи user posted image

Кај мене нема ништо од тоа. Протестантска работа user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Голема молитва за новороденче
19.11.2010 8:51:47   
arh_diz
Jas ne sum zemala mala molitva i ne sum go nosela na golema molitva,nemase kade tuka ne se praktikuva takvo nesto.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Голема молитва за новороденче
21.11.2010 20:25:53   
stojanoskad
GOLEMATA MOLITVA ili zavrsetokot na 40 dena znaci mnogu.Steta sto mnogu malku znaeme za hristijanskata vera (se izvinuvam ako vo prasanje e druga religija),a tolku mnogu e ubava.Nekako kako polesno na site da ni odi primanjeto na praznoverieto ostanato od starite bez da se podrudime da doznaeme koja e vistinata i nekako so seto toa da se tolkuvame sebe si kako religiozni.
Hristijanskata vera ne veli deka 40 dena,znaci denovite do golemata molitva da se sedat doma ili najmalku posle niv da se odi vo 3 ili 1 kuka.40 dena i se davat na majkata i novorodenceto kako moznost da bidat poveke zaedno a majkata tie denovi bi trebalo da bide oslobodena od sekojdnevnite obvrski kako bi se odmorila od samiot cin na poragaj a istovremeno i bi go vospostavila prviot emocijalen kontakt so novorodenceto.
Samiot cin na golemata molitva e mnogu vazen.So nego ja upatuvame golemata molitva do semokniot novorodenceto da ja primi hristijanskata vera, se do krstevanjeto koga maloto vo celost ja prima normalno neli so ime.
Se nadevam nema nikoj da me razbere pogresno i uste ednas se izvinuvam ako se raboti za druga religija.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Голема молитва за новороденче
24.12.2010 17:16:25   
Nadezna
Odlicno kazano.
Babini devetini, ne se izleguvalo...
I da sakas, tesko ke izlezes, zas bebe spie, jade ili place, toa e
Golema molitva zemame na 29 dekemvri, verojatno vo Sveti Gorgija, Cair, pa sakam da znam, dali treba da najavam deka ke odam ili ne?
Gosti- ke odime akoe  ubavo vreme, ako ne, ke si sedime doma.
Nisto ne e pogresno ako go pravis so dobra misla.


(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Голема молитва за новороденче
24.12.2010 23:41:38   
baby mama
Ne treba da se najavis za vo crkva, samo pojdi najdobro odsabajle, nakaj 10-11 casot. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Голема молитва за новороденче
25.12.2010 20:46:31   
*miki mami*
Јас не сум ни знаела за тој обичај ми рекоа да одиме во црква за голема молитва си мислев до врата и ке запалм свека user posted image ама оно попот треба да пее да го држиш бебето и свеки тие мм ги држеше да се поклонуваш и незнам штоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Голема молитва за новороденче
1.6.2011 17:05:05   
Natuska85
Ние утре правиме 40 дена и рано сабајле кај 8.30-9 ќе одиме во црква за големата молитва,па од поручек тато кога ќе се врати од работа ќе одиме на гости само кај кумовците,пошто нашите живеат во Гевгелија,кај нив за некоја неделаuser posted image . Инаку тарифата тука во црквата го Ѓорче била 400 денари,најпрво тоа ми го кажааuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Голема молитва за новороденче
2.6.2011 11:02:45   
dostickage
i nas ni ja naplatija 400 denari vo soborna:))))a vo sveti jovan vo kapistec trebalo i zejtin da nosis i ne znam uste sto.vekje ni crkvite ne se toa sto treba da bidat.mislam na kilometar se razlika a sve razlicno ti vikaat.
jas iskreno bev na molitva za 40 dena cisto od verski pobudi bidejki taka pocuvstvuvav.inace odenje vamu  tamu ili nekoi drugi gluposti se samo cisti izmisljoini.spored mene verata se nosi vo srceto a crkvata e institucija.za obicaite nemam komentar,za mene se cista glupost i prostopilak sekoj si znae kako mu e najdobro i taka si pravi.ako nekoj cuvstvva deka ne treba da izleguva 40 dena ok ako ne cuvstvuva pak ok.ne se sekiram okolu toa:))

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Голема молитва за новороденче
2.6.2011 11:03:49   
dostickage
Natiska zivo i zdravo bebusko , golemo da raste

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Голема молитва за новороденче
2.6.2011 13:59:12   
Natuska85
Фала ти.Завршивме и таа работа,многу бевме среќни со мм пошто и двајцата сме големи верници и ни се погоди баш истиот поп кој ни го осветуваше станот и кој кога се породив мајка ми беше да земе мала молитва.И кога не виде со user posted image ептен се израдува дека се е во ред,пошто малку ни беше критична состјбата и мајка ми му кажувала тогаш.Човекот дури и вртел на бројот кој го оставивме кога требаше да дојде за станотза да праша како е user posted image ,ама не сме му се јавиле,сигурно додека бев уште во болница било тоа.Во холот на црквата го внесовме user posted image ,он си нанаше цело време.Па се договоривме кога веќе така не затера се со него и он да ни го крсти здравје во септември.Сега сме дома па го чекаме мм да се врати од работа и Кристијан ќе оди првпат на гости кај кумовците неговиuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Голема молитва за новороденче
2.6.2011 15:08:37   
dostickage
super super,da go bacnes sonceto :)

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?