|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Неплодност и туѓа бременост
7.3.2014 14:00:17   
Kvisko
За жал на светов нема правда (звучам како Калимеро:))). Некогап баш тие што не треба добиваат убави работи, а тие што се мачат бескјрано се мачат. Не знам зошто некој добива дете за да го упропасти, е наекој што силно го посакува и ќе биде супер родител ќе се мачи.
И јас завидувам на луѓе што оп од прва си пстануваат бремени и потоа не знаат да го ценат тоа што го имаат и само кукаат колку им е тешко и мачно.
Не завидувам на жени кои успеале да останат бремени после долга биткла со неплодност. Тие само ми даваат надеж а и знам колку се намачиле. нема зошто ним да им завидувам.
Во последно време баш се трудам да игнорирам се и воопшто да не доажам во ситуации што ќе ми направат да се чувствувам полошо. На пример сега избегнувам да се среќавам со блиски пријатели кои чекаат бебе зашто се стварно напорни, имаат едно дете зачнато експресно кое верувајте го уништија со посесивност и хипохондрија. Не можам ништо да сменам ама можам да одберам да не се трауматизирам себе си и да ги избегнувам одредено време се додека не се чувстувам подготвена за средба со нив.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 14:46:34   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Јас понекогаш се осеќам дека сум потполно сама во ова, биваше ли сите другари на мм да имаат веќе деца или да чекаат, и сите од прва добија дете , и ко за беља живеат блиску до нас user posted image Мислам дека кога ќе ги видам тоа ме дотолчува, јас до душа избегнувам контакт со нив, ама сепак ги сретнувам. Среќа другаркиве мои не се мажени сеуште па со нив некако балансирам, се расположувам, ама се имам чувство дека и они ќе ме претркаат user posted image Само на форумов се осеќам меѓу своите, меѓу особи кои потполно ме разбираат како ми е, и многу ми помага тоа, ама кешки да беше така и во моја околина многу полесно мислам ќе го надминував тоа. Но тоа е, ни останува само со сета сила да се бориме за user posted image и знам дека кога тогаш сите ќе си добиеме user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Scared, како да се читам самата себе си.. другарите на мм се ожениа со веке бремените невести, а јас уште со немажените другарки си се балансирам, ама веке една по една почнуваат да запливуваат во оние предбрачни води и несакам да помислам како ке ми биде кога некоја од нив ке ми каже дека е бремена.


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Исто потполно, едната другарка , која ми е баш најблиска, најверојатно ќе прави летово што иде свадба. Што ако остане одма бремена, како тогаш нејзе да ја избегнувам, не смеам, не можам, срамота е. Толку сме блиски и нема шанси. А, ако не дај боже не забременам пред неа како ќе ми биде тогаш појма немам user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Тешко е, јас сите другарки гледав како забременуваат пред мене, си имаат убави бремености, си се породуваат... Сум била љубоморна, сум се дистанцирала, сум се расправала, што не, пусти хормони и очај. Но, секој со својата среќа. Барем тие што ми се најблиски никогаш не ми правеле муабети од кои ќе ми биде потешко - да се фалат со бременоста или децата, него внимавале и биле повоздржани, што многу ми значи. Е сега, има и од тие другите, што знаат дека имаш мака и лиги ти прават, ама тоа не се ни вистински другарки/познанички, и тоа се откачив. Кога сме соочени со вакви тешки проблеми и ситуации, некако лесно се кристализираат работите - што ти е битно во животот и кои ти се вистинските пријатели. Вие тука сте ми секако едни од нив user posted image


Во последно време и мене м исе случува, иако не сум таков тип, се плашам да не слушнам некој забременил пред нас, а подоцна од нас правел свадба. Знам дека нема логика туѓата бременост да ми прелил на крај краева сите имаме свој живот, кај некого побрзо кај други подоцна, но ете и мене таков ми е периодот, слаба сум, такви вести во моментов ме дотолчуваат иако порано не реагирав нешто страшно....тоа е, мора да помине, а тука сме да споделиме искуства и да сфатиме дека не сме сами...

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 14:52:13   
Hopeful RR
Уф, тоа со свадбата и детето знае и те како да пецне. Летово, само што почнавме со стимулација, бевме на свадба кај што невестата беше еден месец бремена - во меѓувреме на спремање на свадбата, си останале бремени. И се гледаме со мм, и си викаме ете, они и свадба, и трудни, се од одма, ние 2 и кусур години во брак, плус пробување претходно, и се боцкаме. Ама имало господ, не знам што друго да кажам, па ни се посреќи баш со тоа боцкање. Тешко е, ама нема откажување user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 15:14:53   
lolla RR
Мене ми требаше долго време да почнам да се радувам на туѓите бремености, и тоа мислам почнав оваа година 4-5 месеци пред ивф-то да го правиме. А претходно знаев да дадам зајадливи коментари, и искрено не се радував за другите, цело време си се прашував како тоа на никој му немам наштетено, цел живот гледам да му се најдам на некој и пак вака да испадне. А за свадби и бремености да не правам муабет, јас дека се омажив мала, сите се омажија после мен и си имаат и по 2 дури и 3 деца веќе ама тоа е. И не се ни чувствував лошо затоа што не се радувам, напротив, мислам дека си бев во право, ех хормони. А никој друг пар не е крив што баш ние не сме можеле деца да имаме дотогаш. И уште сум да речам малку љубоморна на сите што си воделе љубов и си останале бремени така од еден секс.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 15:37:53   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla
..... цело време си се прашував како тоа на никој му немам наштетено, цел живот гледам да му се најдам на некој и пак вака да испадне. ............... И уште сум да речам малку љубоморна на сите што си воделе љубов и си останале бремени така од еден секс.


како јас да го напишав ова, лелее исти мисли кружат кај сите парови за туѓа бременост, ееех....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 16:24:45   
Hopeful RR
Истите мисли и јас user posted image си барав кривица, што сум згрешила, љубоморев на плукни-залепи парови...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 16:32:22   
vazna
Devojki da vi kazam eve i jas taka se custvuvam, site poslem nas se zemaa site imaat odma deca koj po 1 koj po dve nekoi i po tri si imaat samo jas i maz mi ostanavme bez deca, a od site sme relativno pomaladi, ama pomladi se zemavme eve 5 ipol god kako se macime. I koga ke slusnam za nekoja od odma ostanuva bremena mene mi e tesko ne deka mi e krivo za nea nea mi e krivo za samata sebe i se prasuvam sto e problemot so nas zdravi pravi i maldiuser posted image Eve zolvami se porodi pred edna nedela jas iskreno mnogu loso se cuvstvuvam duri nemam zelba ni da go vidam bebeto mnogu mi e tesko neznam kako ke otidam, a znam deka koga togas ke moram da otidam.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 16:51:04   
Hopeful RR
И не проаѓа лесно, не. Јас си мислев штом ќе останам трудна дека се ќе се избрише, ама се уште ме фаќа малце криво кога ќе ги видам тие, со од прва останување трудни, ми тлее. За гостите па да не правиме муабет - со месеци не можев да отидам на повојница на најдобрата другарка, на која сум и и старосватица, баш од тие причини... Сва среќа не ми се налути пошто ме разбираше како ми е... Ич не се мачи и оди тек тогаш кога тебе ќе ти биде ок, ако се лути нека се лути. Мора да бидеш себична и да си го гледаш твоето гајле, во најпозитивна смисла на зборот user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 17:58:32   
kapina
Na mene bas sega tolku me dobole pravime matematiki so mm za rodenden na vnukot negov sto da dademe I on mi vika da dademe poveke pari za I oni na naseto da davaat a jas mu vikam koga ke dojde ova naseto I se rasplakav

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 19:33:14   
gina
znaci devojki site sme isti i jas celo vreme eve 7 god.samo toa go zboruvav zosto jas zdrava prava zarem e tolku tesko da se fati a kaj ne prirodno barem so ivf ama i toa dosega nesakase so mm prvi se zedovme od site bratucedi drugari drugarki i kumovi kaj sto sme i od braka i sestri site imaat koj po edno koj dve na nekoi veke im pocna i naskolo da odat ne mi bilo krivo ama koga ce razberev tesko mi pagjase za mene oti jas ne zosto kaj mene da e tolku sporo sto sum zgresila i nekoi lugje koga ce mi zboruva za toa gledav da gi izbegnuvam najmnogu me nervirase jatrvata posle edna godina od nasata svadba tie prave i poslei taa edna god si rodi edno pa uste edno ne i ljubomorev sekako i vo ista kuka ziveeme ama samo toa se pravese muabet i nekoja ako se porodi ili ostane trudna se mi kazuvase i ako ne gi poznavam koj se ama ete neznam zosto taka kako dr. da nema sto da se pravi muabet i eve edna godina sum na distanca i sto ubavo a najtesko mi bese koga odev so povojnica ili na prv rodenden kaj najbliskite ne mi se odese odma uste na vrata ce pocnea ajde sto prajte sto cekate kaj vas koga ce ideme i se takvi muabeti

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Неплодност и туѓа бременост
21.11.2014 23:38:11   
SOLE
Boze boze izgleda site ja imame istata maka, I jas se prijavuvam vo ovaa tema istoto sto go citam I meme mi se slucuva, od drugarkite prva se maziv i eve 6 godini nisto, site si imaat veke po 2 decinja nekoi duri i treto i se raduvam za niv ne im ljubomoram i se molam i jas da ja nacekam taa sreka to pobrzo, inaku koga me pokanat na rodenden na nekoe detence idam so vojla oti po priroda sum si detisnarka i decata mn me sakaat ama koga ke vlezam i koga ke vidam site mamicki si otisle so decinja a jas sama ko utmis i toa epten tesko mi doaga, i doma skrsena se vratam, no da se nadevame deka nema se taka da bide ke dojdat i nasite 5 minuti pa ke nadoknadime za se sto sme posakuvale i ke zaboravime na ovie surovi maki. So Gospod napred user posted image

< Поракaта ја уредил SOLE -- 21.11.2014 23:41:16 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Неплодност и туѓа бременост
22.11.2014 18:44:49   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

.........inaku koga me pokanat na rodenden na nekoe detence idam so vojla oti po priroda sum si detisnarka i decata mn me sakaat ama koga ke vlezam i koga ke vidam site mamicki si otisle so decinja a jas sama ko utmis i toa epten tesko mi doaga...


И во твојот пост се најдов СОЛЕ, лелее сите со истиот товар. Џина, капина, Хопефул и сите останати лола, исто се чувствуваме и низ исти маки поминуваме, бобрата е таа, мора да се продолжи...

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Неплодност и туѓа бременост
22.11.2014 19:05:37   
SOLE
Da site ista maka isti tovar no dobro e sto barem odve site na nekoj nacin koj kako znae i umee si davame podrska, nadez, i razbiranje, i site zaedno se ke nadmineme i ke uspeeme. Inaku jas na primer koga gi pravev drugite invitra ne bev registrirana na forumov i voopsto nisto so nikogo ne spodeluvav a toa e mnogu tesko, sega sto i da sakam da prasam znam deka sekogas dobivam brz i tocen odgovor a i ne samo za toa pak ke spomnam ogromnata podrska i druzbata ovde e super user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Неплодност и туѓа бременост
22.11.2014 19:42:28   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

.... Inaku jas na primer koga gi pravev drugite invitra ne bev registrirana na forumov i voopsto nisto so nikogo ne spodeluvav a toa e mnogu tesko, sega sto i da sakam da prasam znam deka sekogas dobivam brz i tocen odgovor a i ne samo za toa pak ke spomnam ogromnata podrska i druzbata ovde e super user posted image


Така е СОЛЕ, психички се растеретуваме тука на форумов, малку да си олесниме и тој психички фактор да го намалиме некако ако можемеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Неплодност и туѓа бременост
22.11.2014 23:39:01   
gina
da devojki taka e jas se sto nauciv e od forumov i se sto me interesirase a od doktorite nisto mnogu ne zboruvaat ama nie sme tuka za se user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Неплодност и туѓа бременост
24.11.2014 22:13:15   
Kvisko
Форумов е баш закон. Особено за некој како мене што не сака да споделува што ми се случува со многу луѓе зашто никој баш шо знам не се помачил за добивање бебе. Сите експресно и без мака ги добиваат. Пред два дена баш дознав за нова бременост и баш тештко ми падна. Два пати растураа веридба па поместуваа свадба па само што стапија во брак мажот си продолжи со пијанчења и нормално швалерка. И ете неколку месеци по свадба таа трудна. Стварно ме натажи што тоа дете никогаш нема да има „нормален“ живот со таков татко, а ние мака мачиме да дојдеме до дете.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Неплодност и туѓа бременост
24.11.2014 23:44:43   
kapina
jas fala bogu imam so koj da gi spodeluvam ovie maki so koleskite sto gi minat tie patista sto znaat kolku se teski tie maki ne gi razbira ni mojata sestra koja sto dobi dve deca kako od sala odma bez problem ke bidam realna okolu toa duri ni brat ni sestra nema da te razberat kako ti e ako gi nemat pominato ovie patista sveki pred nekojden me rasa dali sum jazala na koleskite sto mi se sluci i vikam me vide edna koga doktorite trcaa po mene koga pocnav da krvaram toa ne se krie 10 god sum vo brak ne sum od vcera

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Неплодност и туѓа бременост
25.11.2014 10:41:42   
Hopeful RR
Kvisko, ама ептен се слагам со се што имаш напишано. Дури и сега, после се, ме фаќа криво кога ќе видам такви случаи на експресно забременување, посебно па кај луѓе со сомнителен карактер, знаете на што мислам. И не едно, него две, три деца... па после им се дерат, ги тепаат, се прават паметни и мудруваат со муабети "ќе видиш" и слично... Затоа форумов е стварно закон. Како затворена личност која не сака да разговара за вакви работи со кого било, добро е што овде, во секое време, што и да ми се случува, имам со кого да споделам, да ме разбере, да помогне, а и јас да го пружам истото за други во ситуација во која сум била.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Неплодност и туѓа бременост
26.11.2014 13:48:25   
Melanija RR
Детето нема врска со бракот,таквите чудни бракови со швалерки и викање на детето не нужно значат дека тоа дете ќе има лоши родители.Нетреба да се генерализира.Зарем во нормални бракови има само проблем со забременување?
А муабетот ,, ќе видиш,, го верувам и додека се мачев и тоагаш викав така и сега викам така.Тешко е баз дете но и со дете.Да бидеме искрени.Штом се основа семејство нема ништо лесно.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Неплодност и туѓа бременост
26.11.2014 20:37:26   
Kvisko
Меланија се слагам дека секој период си носи свои тешкотии иверувам дека и со дете е тешко, ама тешкотиите доаѓаат од други причини. Истражувањата појкажуваат дека жени (помалку мажите) може да развијат и депресија која се споредува дури и со онаа кај терминално болни лица (од рак и слично). После со дете нормално се менува животот не го негирам тоа, ама луѓето што имале некои проблеми со неплодност многу пореални ги гледаат работите со тоа дете и не го пикаат под нос на сите (знам само два тави примери кои ги чекале децата) и оденсувањето им е поинакво од оние што брзо ги добиле.

Ова со добрие родители и швалери/швалерки е веројатно друга тема, ама психолошки гледано детето ќе пати кога родителите му се рапсраваат, кога еден од нив не е дома и слично. Може двајцата супер да го третираат детето ама со самото тоа што меѓу нив нема хармоничен однос детето ќе биде погодено. Од психолошки аспект е подобро добар развод отколку лош брак за сите, ама било какви проблеми ги погаѓаат децата.


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Неплодност и туѓа бременост
27.11.2014 3:56:51   
Anne^
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Од сите братучеди, братучетки, комшии и школски другарки ЈАС прва се омажив а сум единствена што сеуште нема бебуш..
Леле лелее срце ќе ми пукне луѓее!
user posted image user posted image user posted image
Кога се омажив сите ми викаа '' еии ние ќе шетаме а ти деца ќе чуваш'' (бидејки се омажив на 19 ипол години) а јас им викав '' додека вие шетате јас ќе си ги израснам децата и после ќе шетам а вие ќе чувате деца'' ама сега... Сите ''думкаат'' а моите раце се сеуште празни.
Леле а пак кога ќе ни речат *Ајде бе што чекате* срце ми се кине ама тоа е што е, Господ е голем и се надевам дека ќе ни ги ислуша овие наши молитви и ќе ни ги наполни срцата со радост..

_____________________________

Биди тоа што си и живеј си го животот како ти што сакаш, а не како што им одговара на другите!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Неплодност и туѓа бременост
27.11.2014 7:12:54   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anne^

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Од сите братучеди, братучетки, комшии и школски другарки ЈАС прва се омажив а сум единствена што сеуште нема бебуш..
Леле лелее срце ќе ми пукне луѓее!
user posted image user posted image user posted image
Кога се омажив сите ми викаа '' еии ние ќе шетаме а ти деца ќе чуваш'' (бидејки се омажив на 19 ипол години) а јас им викав '' додека вие шетате јас ќе си ги израснам децата и после ќе шетам а вие ќе чувате деца'' ама сега... Сите ''думкаат'' а моите раце се сеуште празни.
Леле а пак кога ќе ни речат *Ајде бе што чекате* срце ми се кине ама тоа е што е, Господ е голем и се надевам дека ќе ни ги ислуша овие наши молитви и ќе ни ги наполни срцата со радост..


Anne nikogas ne gubi nadez!veruvaj deka ke dojde Toj den,koga ke se guskas so svoeto bebule.

(Одговор на членот Anne^)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Неплодност и туѓа бременост
27.11.2014 15:57:42   
Anne^

ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anne^

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Од сите братучеди, братучетки, комшии и школски другарки ЈАС прва се омажив а сум единствена што сеуште нема бебуш..
Леле лелее срце ќе ми пукне луѓее!
user posted image user posted image user posted image
Кога се омажив сите ми викаа '' еии ние ќе шетаме а ти деца ќе чуваш'' (бидејки се омажив на 19 ипол години) а јас им викав '' додека вие шетате јас ќе си ги израснам децата и после ќе шетам а вие ќе чувате деца'' ама сега... Сите ''думкаат'' а моите раце се сеуште празни.
Леле а пак кога ќе ни речат *Ајде бе што чекате* срце ми се кине ама тоа е што е, Господ е голем и се надевам дека ќе ни ги ислуша овие наши молитви и ќе ни ги наполни срцата со радост..


Anne nikogas ne gubi nadez!veruvaj deka ke dojde Toj den,koga ke se guskas so svoeto bebule.


4 години го чекам тој ден... Ама не се откажувам ќе се борам до крај :)

_____________________________

Биди тоа што си и живеј си го животот како ти што сакаш, а не како што им одговара на другите!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Неплодност и туѓа бременост
12.12.2014 23:35:12   
kapina
uf bolna tema boli mnogu uzasno mi e posebno koga ke treba da trgnam o bolnici placev po celi denovi sega ama toa e za zal

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Неплодност и туѓа бременост
29.12.2014 11:48:18   
LoveableMe RR
Не знам дали ќе бидам во рамкиве на темава, ама некни се сретнавме со едни пријатели кои се обидуваа како нас, но пократко време и таа од пред скоро, некој месец да речам, е бремена.

Супер вест, природно што да кажам се израдував навитина..е сега не е тоа проблемот, туку кога се сретнавме некни, многу студено се поздравија со нас и не одминаа на улица...а да не кажам дека во еден момент ептен им помогнавме пред неколку месеци....тоа е луѓето забораваат, а демек сега се во друг филм и нема што да се дружат со нас? Стварно ептен се изненадив, не ми се веруваше....сешто има по светов, но и моменти да сфатиш кои ти се вистински пријатели...

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?