|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 10:07:03   
Malecka23
moeto bebe e 2meseci od pocetokot sme na adaptirano mleko strog rezim od 3h:).veke edna nedela kako legnuva vo 21 a stanuva vo 3-sama po sebe a poslednive 2,3 dena pokasno.Nokeska se budese vo 4 ama ne placese nego ke se razbudi ke prokenka i ke zaspie ne i dadov mleko ja cekav duri vo 6 da i dadam.Mislite deka e ok da ja naviknam na stanuvanje vo 6 bez pritoa da idadam mleko vo tekot na nokta.Mnogu se dvoumev nokeska sto da pravam ama si vikam ako nesto ne i bese po kef ke ecese cela kuka a vaka si bese mirnicka malku kenkanje i toa e toa.Inaku ad pie preku den po 90 ml a pred spienje 120 od denes 150 i nasabajle isto kolku i vecerta.Mislite deka sum postapila pravilno da go teram ova ili??cela sum vo zbunka ne sakam da ja ostavam gladna pa nekako da i nastetam

(Одговор на членот pucilda)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 10:13:24   
AnnaMolly RR
Да, дефинитивно не и давај млеко доколку не е гладна. И мојот беше на адаптирано од раѓање. Навечер околу 21:30 пиеше млеко, стануваше во 3-4 ама не да плаче дека е гладен, така си се будеше и си лежеше. И јас му давав млеко за да си продолжи да спие. Ама многу качуваше на килажа, а и плус си викам да е гладен ќе плаче, ќе му се јаде. Па една ноќ не му дадов, го презаспав. Си спиеше до сабајле. И како престанав таа ноќ, од тогаш нема пиено навечер млеко.
Не се секирај, ако е гладна ќе си плаче. Според мене, правилно си постапила.
Во природата на луѓето е да не се јаде навечер. Без разлика што е мала, верувај дека ако е гладна ќе знаеш user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 18.10.2012 10:14:02 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 10:18:43   
Malecka23
thx malku mi olesna,se nadevam na ubavo prospieni noki na M a i na tato i mama(iako ona si bese mn mirnicka)user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 10:42:18   
Barbicki2
Malecka dobro si postapila,od iskustvo ti kazuvam da ne ja naviknuvas taka,ene pogolemata uste pie navecer mleko po 200 gr,a do skoro toa bese sok,a pomalata uste koga se rodi vo 10 ke cicase,pa vo 4 pa vo 10,posle kaj 7 se pomesti vremeto,i eve sega nisto ne bara,spie cela nok,a golemata se budi go bara siseto. Dobro sto sega smeni mleko mesto sok,inaku po 1 kilo na den piese,a sega e mleko ne e sok,i zabite i se isporasipaja od sokot.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 12:11:36   
Malecka23
super milo mi e sto ne sum zgresila.navistna samo strav mi bese deka e malecka.inaku sepak vo edna kniga po koja jas i brat mi sme rasteni od 87-ma pisuvase deka vo 2mesec da se ukine nokniot podoj

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 12:28:52   
Barbicki2
ee ako ne e i istata kniga po koja jas sum rastena :) i jas takva imam kniga

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 14:33:02   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

super milo mi e sto ne sum zgresila.navistna samo strav mi bese deka e malecka.inaku sepak vo edna kniga po koja jas i brat mi sme rasteni od 87-ma pisuvase deka vo 2mesec da se ukine nokniot podoj


Mojot sin ne pie nisto od dva meseci i mozam slobodno da kazam deka odlicno napreduvase tocno po kniga.
Nitu debel a nitu slab. Dodusa do godina i 3 meseci nekjese da jade te se inaetese preku den ama toa e druga tema.

Znaci nie bevme so AD mleko od pocetok.Gi primase sie obroci po broj kolku to treba taka raspredeleni za da ne pie preku nokj.Sekako toa bese postepeno vo konsultacija so nasiot pedijatar.
Vekje od kaj 2,5 meseci sin mi prespivase cela nokj te od 12 na polnokj do 6 nautro.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 14:43:50   
Malecka23
odlicno,bas ke vidam denovive kako ke bide pa obavezno ke vi pisam rezultat..bas se raduvam ako uspeeme da ne stanuvame noke bez placki:))

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 15:37:56   
kikicka
Луѓе мојата цика, незнам што да и правам не престанува додека не и дадам. А пред 2 дена спиеше ем убаво т. е по цела вечер без млеко , сега незнам што и стана дали ке и се забите пак , дека уште последните и фалат!??
Дефинитивно мораме од мнг работи да се одвикнеме, цицла, млеко и пелени, ама некако не ни оди, многу е променлива де се одвикне пак почнува иста песна.user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.10.2012 17:12:35   
Sandric
Nie sme 2god i 3 mes. i uste stanuva barem ednas za mleko , jas porano se nervirav i mojot placese ako nemu dadam pa krenav race, si stanuvam i si kutamuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
30.10.2012 15:11:53   
vezilka RR
Леле не знам веќе што да правам по ова прашање. Многу се буди ноќе. Прво му давав млеко и ме искара педијатерот оти многу млеко му се фаќаше. Па почнав чај да му давам. И се навлече дете..сега чајот ни е хит,и ноќе и дење. Ама пред некое време сватив дека кога бара чај, тој всушност го бара шишето, а не чајот. Сега во шишето му ставам вода, ат ој се уште го вика чај. И пак се буди најмалку три пати во текот на ноќта да пие чај, а уствари вода пие. Мене ми се гледа многу течности (600мл) за прку ноќ,а и живи ненаспани сме.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
30.10.2012 15:23:43   
AnnaMolly RR
Леле, Везилка, исто! И Филип некогаш по 600 мл течност пие навечер (сок или чај). Барем можеш со вода да го залажеш, мојов не пие вода. Сум пробала со се, и сум го оставала да плаче и сум го карала, сум го плашела со се и сешто. Не бре, брате, кога ќе отвои пештерата да вреска и му давам да пие за да спиеме.
Не знам што ќе се прави, мора некако да се одвикнеме. Ако најдете некое чаре, кажувајте.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
30.10.2012 15:34:56   
vezilka RR
Па планирам вечер да пробам ништо да не му давамда видам дали ќе презаспие. Инаку вчера кај 4:30-5:00 сабајлето го допи шишето со вода и бараше друго, а јас не му дадов, му викамнема веќе, кенкаше некое време, се превртуваше едно сто пати и заспа. Па да видам дали ќе можам пострепено да му го укинувам и дали ќе поднамали со будењето, или џабе ќе ми биде. Иначе се си мислам дека стана зависен од шишето и може треба да почнам да размислувам скроз да му го тргнам user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
30.10.2012 15:44:00   
AnnaMolly RR
Мене едно време еве што ми запали.
Сфатив дека станува и бара да пие од навика. И да му ставев 200 мл сок, цело шише мораше да го допие. И да му ставев 50 мл, не бараше повеќе. Па почнав да му ставам по 50-60 мл, пие и заспива. Ама сакам скрос да го одвикнам, воопшто да не пие навечер течности.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
30.10.2012 16:33:23   
Barbicki2
i nie pieme po 1 casa mleko nokeska od 200 ml,ama samo ednata,drugata ne.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
30.10.2012 21:05:26   
Џесика
Zenski, nie uste ja imame taa maka, daj sok, daj sok, isto mu stavam minimum kolku da cucne I da prezaspie, nekad pali, nekad vika sakam uste. Koga go karam se luti, a ako mu recam deka go ispil I nema povekje, vika sakam voda. Samo e zavisen od siseto, I najaden I napien, koga se budi taka prezaspiva. I jas sum vo potraga po lek za ovoj problem...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
31.10.2012 0:19:56   
Andriance
Пу пу да не се урочам ама ја овој пробелм го реѓов пред 3 недели...а имаме 13,5 месеци.
беше болен, ем нос затнат ем шлаем и за прв пат сам одспа цела ноќ без да бара цице или било што друго...така продолжи уште два дена
и сватив дека се било навика..
4 ден побара ме фати инат не дадов...ај што негодуваше он, туку и мм ми висеше на глава, - види како плаче, дај му да цицне....ааааа ми ја заеба работата така за спиење во креветче ама за ова ме фати инат..

плачеше, кенкаше 3 дена и толку...сега еве веќе 3 недеи не пие баш ништо навечер...ама уште знае да закенка околу 4 кога че му олабави сон, ама за 2 мин продолжува.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
31.10.2012 8:42:10   
Mihaela 2010
I jas mislam deka im e navika...eve go mojot primer....koga konecno se odvikna od nokjno pienje na bilo sto,nekolku dena otidovme kaj moite na spienje,i baba ko baba znaete kakvi se, se razbudi u sred nokj M,izgleda se isplasi od sobata,deka ne e nejzinata spalnauser posted image ,i pocna da kenka da kvici,i ete ja majka mi od tamo,baba sakas mlekce lele ke se otruev i ovaa koga pocna da rika sakam mleko,sakam mleko,i dva tri dena dur bevme tamo se budese i barase mleko,abe zivcite si gi iskinacv a taman se odviknavme doma....Si dojdovme doma i pak po staro,ako zakenkase jas samo ke ja gusnev i ke si prodolzese so spienje bez da bara....taka da se e navika,i sum primetila koga se budese se u isto vreme se budese,ko naviena da bese...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
12.11.2012 14:26:28   
Annet
да чукнам во дрвоuser posted image ние малку оретчивме со ова локањево ноќе,пие ама не толку,а за млеко околу 6-7 пие,па продолжува.дај боже вака да тераме

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
14.12.2012 11:42:53   
Luci
Како ли јас да го одвикнам детево од ноќно пиење сок? И тоа сака само сок, не вода, не чај! Рика плаче на цел глас ако не му го дадам шишето, откако ќе го испие плаче и за уштеuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
14.12.2012 12:01:32   
Annet
luci nie mnogu teska borba vodevme i uste ja vodime .sega pie caj bez seker,poradi zabite,ima da izdrzam,neka vrsiti,sto znae neka pravi,ovoj pat ne i popustam...poleka,poleka,pocnav sok da ne i davam nikako,ke iscedam portokal ili mandarina so voda i taka,,,poleka pocnav caj bez seker,,,pie ama ne mnogu.....e sega kompot od suvi slivi i urmu,urmite se blagi,i bez seker,pie celo vre,e.i noke ,po 2-3 pati bara,malku ke se napie i prodolzuva.da kazam deka sme pordobri,od pred 1 mesec....po celi noki vikase placese za da pie,ke se navikne poleka,jas sok kupecki ne sum i dala 2-3 meseci............tesko e noke,da stanuvas,a sega ladno e............

< Поракaта ја уредил Annet -- 14.12.2012 12:02:04 >

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
14.12.2012 12:02:39   
Annet
da se pofalam mleko vise noke ne pie user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
14.12.2012 14:13:47   
princessa
otkako prekinavme so cicanjeto N ne pie nisto noke, iako znae da stane srede nok i da bara nane taka veli za mlekotouser posted image user posted image user posted image ama nikogas ne i davam i sekako prodolzuva so spienje.Toa e navika zatoa treba da se ignorira i da se istrpat plackite i ke zaboravat.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
14.12.2012 17:08:26   
SkCura77
Преку ноќ пие само АД млеко околу 200 мл во случај да се разбуди па да не сака да презаспие со галење, мазење и слични трикови. И се обидувам да го одбијам од дојка, па ММ најлесно му е така да го презаспие, шишето во уста и клап, заспал малиот... А јас можам раат да си спијам user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
14.12.2012 22:46:19   
elenak
Кај нас вака стојат работите. Вечераме кон 19.00-19.30, околу 21 одиме на спиење. Пошто е најадена не може да испие повеќе од 120-130 мл млекоuser posted image И јас морам да седам до 00.00 да чекам да топлам млеко пак, уште толку мах 150мл испива вториот пат во сон. Е после еднаш обавезно се буди и кенка,плаче, ми ја плука цуцлата и не сака да заспие ако не и дадам сок ( сок го викаме иначе повеќе е на вода). Ама и давам околу 40-50 мл не повеќе и не се буни, ќе се сврти на другата страна и одма заспива. До 8-9 нема будење. Само не знам како да го исфрлиме ова пиење млеко во 00.00? Како да ја натерам да испие повеќе млеко пред спиење и после да не треба пак да и давам? 

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?