|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
29.4.2010 11:26:36   
matushka
I mateja do godinata stanuvase po samo ednas za cicanje, a od togas spie epten cvrsto i ne mi se razbudil ne pamtam od koga. Sigurno edna godina. Mozebi zatoa sto on voopsto ne saka mleko, go prima samo preku kashicki.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
14.5.2010 14:13:34   
Џесика
Борјан воопшто не сака ни да помириса млеко, како што прекинавме со доење, млеко не пиел, неколку пати му давав пред спиење и ми повраќаше се што јадел... преку ноќ само со сок се дуе, многу ме нервира иако му го растварам, не сакам да пие сок, најмалку 1 шише во текот на ноќта пие, едно време му давав чајчиња, ама сепак морав да ставам и цеден портокал и лимон за да ги осеќа како сок... еве има 16 месеци една ноќ не поминува без вриштење, и само со тоа се смирува... а секогаш пред спиење вечера попара јогурт со лепче, во тоа се дави, го обожава јогуртот... неколку пати пробав и јогурт во шише да му давам, го фрла...што мислите дали да преминам само на вода? И дали тоа ќе го држи сит?

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
17.5.2010 19:59:07   
viki.petar
user posted image
jasmina kako prekina so doejne?



(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
17.5.2010 20:03:58   
Julie1
вики.петар тука можеш да прочиташ повеќе за прекин на доењето КЛИК

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот viki.petar)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.5.2010 0:50:29   
Палешка РР
Фала Богу, помалку пие чај ноќе...инаку без цело шише да го испие не заспиваше

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.5.2010 1:07:18   
Maca25
Јас многу ретко и давам на нина да пие нешто во текот на ноќта, а ако е ептен жедна и давам само вода. не практикувам затоа што ќе станува после цела ноќ и ќе бара нешто да пие, наместо да спие. ни она наспана ни јас. додека цицаше, се будеше да не претерам ама на секој саат и пол за цицање, после кога почнавме на адаптирано не толку често, а сега млеко пие пред спиење и толку, во текот на ноќта ништо, па сабајле отвара очи и бара одма МЕМЕ. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.5.2010 9:15:57   
amelbebe
nie preku nok nisto ne pieme,aaaaako se razbudi mi bara samo voda 2-3 goltki i toa

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
10.10.2010 10:58:15   
Jovana Ristoska
zdravo imam eden golem problem a toa e ishranata vo tekot na nokta, mojata kerka koja e na 4 mesecna vozrast ja doev samo eden mesec i posle toa preminavme na adaptirano mleko (nan a potoa probav i so drugi),se bese dobro vo tekot na 2 i 3 mesec. Vo cetvrtiot mesec pocna da go povraka sega koristam kravjo pasterizirano mleko so 1.5% maslenost(vo konsultacija so pedijatar) koe go prima vo kombinacija so biskviti i griz no navecer ne go prima pa i go davam cisto mleko dali treba da go podgrevam i kolku taa vo tekot na nocta stanuva 2 do 3 pati dali na sekoe stanuvanje treba da se podgreva ili moze da napravam pogolema kolicina koja ke bide dovolna za cela nok?

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
10.10.2010 11:21:21   
Палешка РР
Јована, млекото може да се расипе ако стои топло цела ноќ. Ако го ставиш топло во термос, исто така, многу се 12 часа, од 3 часа повеќе не треба да стои ниту на собна температура.
Мислам дека треба да и топлиш млеко на секое разбудување, таа е сеуште мала за да и даваш чај, или сок на пример. Ноќниот оброк е важен за убаво да спие.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Jovana Ristoska)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
12.10.2010 11:05:53   
ananikol
 

Eve nie za 3 dena vleguvame vo 5-ot mesec i se uste se budime,doduse sega samo ednas vo 01 h pa posle stanuvame vo 6h.
Pedijatarot me iskara sto mu davam noken  obrok,vo 21h trebalo da  e posleden obrok.Ama nie posekako sedime do kasno pa pred spienje mu davam da pie i si legnuvame

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
12.10.2010 18:29:26   
***Lide***
moeto since ima 6 meseci i do sega ne pametam da imame prespieno cela nok duri sum srekna ako se razbudi 1-2 pati i mi e cudno user posted image zosto se razbuduva skoro na saat ili dva koga mu se cica koga se uplasil nesto pa samo da go zanisam prezaspiva ili pak e zaglaven nekade (zosto mnogu preta koga spija)user posted image i samo se prasuvam kako da se naucime da spieme po cela nok pred spienje pija 140 mleko so biskviti potoa odma cica i pak stanuva za 2 saati da cica ne znam sto da pravam a za 2 meseci pocnuvam da odam na rabota ne znam kako ke izdrzuvam deka nespiena user posted image probav da mu davam kako sto procitav caj voda za da ne cica nisto zivo ne saka placi pistiuser posted image ne znam sto da pravime user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
22.10.2010 10:35:48   
Pozitiva
Ние никако да се одвикнеме од пиење сок ноќеuser posted image Многу се нервирам заради тоаuser posted image   се трудам да редуцирам барем..Чај не сака да чуе,вели дај од црвениот сокuser posted image

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
29.11.2010 0:27:24   
Felly RR
Едно време спие без будење во ноќта, или се смирува само со цуцла, не бара чајче. АМа една вечер е така а другата на пола саат се буди и само со чајче се смирува. Еве синоќа од 22:30 си легна со испиено млекце, и до 5:30 испи 200 мл чај. И тоа си пивнува по малце.... така..... цеееела вечер user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pozitiva)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
29.11.2010 10:39:40   
biljana16
Nie do 9 ipol meseci spievme po cela nok. Eve sega edno 10 dena se razbuduva noke i bara mleko inaku ne moze da se smiri. Inaku porano piese znaci 180 ml pred da si legne i tolku. Sega gi pie tie 180 ml adaptirano mleko i noke okolu 3,5 pak se razbuduva za mleko i pie uste 180 ml i nasabajle okolu 7 saat pak pie 120ml. Znaci ovie 10 dena pocna i navecer da bara mleko.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
20.12.2010 10:39:22   
mama26
mojot sin e 4 god.odsekogas piel tecnosti,dali voda caj mleko a najveke sokovi....

kako da go odviknam? 3 litra sok na den samo sok e mnoogu..i sakam da skratime.plus e mleko caj...neznam kako.probav ama neuspesno.on si gi bara najmalku 2 l sok na den..neli e toa mnoogu?user posted image

vo vrska so jadenje si jade normalno.ni mnogu ni malku.dorucek ,rucek vecera.po nekoja gricka izmeguuser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
26.3.2011 12:38:37   
kikicka
A JASSTO DA PRAVAM MAMICKI MOJAVA UBAVO SI PIESHE CAJ DO KAJ 3 MESEC SEGA NE SAKA MNG RETKO SAKA OD SISE I DAVAM SO LAZICKA CAJ I VODA ,A ZAMLEKO ZNAE DA PIE SAMO DODEKA SPIE A SEGA NEZZ STO I E NE SAKA MLEKO EVE VEKE 2 DENA NEMA ISPIENO MLEKO SALAMKOLI STO PIESHE PO 120,150ML NE PLACE ZA JADENJE NA VREME I DAVAM ALI KOGA DOAGA RED ZAMLEKO KE SE NAPIE DVE TRI GOLTKI I SE RAZBUDUVA JA VTRI GLAVATA, NEMOZEME SAMONA KASHI MORA IMLEKO MALA E ZA DA PRESTANE SO MLEKO.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
27.3.2011 11:11:30   
skorpijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

mojot sin e 4 god.odsekogas piel tecnosti,dali voda caj mleko a najveke sokovi....

kako da go odviknam? 3 litra sok na den samo sok e mnoogu..i sakam da skratime.plus e mleko caj...neznam kako.probav ama neuspesno.on si gi bara najmalku 2 l sok na den..neli e toa mnoogu?user posted image

vo vrska so jadenje si jade normalno.ni mnogu ni malku.dorucek ,rucek vecera.po nekoja gricka izmeguuser posted image



mama26 i jas go imav istiot problem samo sto mojot ne sakase da jade oslabe celi 5 kila sto za nego e mnogu nitu mleko ne pie ali popoleka ne mu davav sok go namaluvav potepeno sega veke 6-7 meseci ne pie tolku pie po 1 casa jade poveke i redovno pa sega ke odeme na kontrola da videme kolku e naprednal bese 14 kila na 4 i pol godini

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
27.3.2011 14:36:10   
oliva
kikicka i moeto od tri meseci ne pie budno,eve sega e 14 meseci i uste pie koga spie i toa pa malku

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
28.3.2011 9:32:55   
kikicka
leleee a jas pak vikam dali ima nekoj kako moeto dete ili samo jas sum so bebe sto neznae normalnomleko da pie kako site bebinja :Duser posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
28.3.2011 22:26:01   
AnnaMolly RR
И мене Филип ми пиеше млеко навечер, некогаш и по два пати по 200 мл. Со чај не се залажуваше, а вода и ден денес не сака да помириса. И кога наполни 6 месеци решив да пробам една вечер да не му давам млеко. Се разбуди и почна да кенка, го понишкав во раце и заспа. И така неколку пати се будеше, ама не со плачење, туку ќе го занишкам и продолжува да спие. И така неколку дена се будеше често, ама без плачење. И од тогаш не пие ништо навечер, а сега има 9 и пол месеци. Околу 19 часот вечера, па во 21 млеко и спиење. Следен оброк му е во 8 или 8 ипол сабајле. Среќа што се одвикна помал, зашто со поголеми деца е попроблематично. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
28.3.2011 22:31:40   
Pepelaska *
Браво за Филип а и за мама, user posted image опасен е тој , ние уште пиеме ноќе по два пати ретко некогаш еднаш, незнам кога е вистинско време да го одучам за една недела полни 7 месеци

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
9.4.2011 23:38:43   
Nadezna
Дамјан има 4.5 месеци и во текот на нокта се буди еднас за млекце и толкуuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
10.4.2011 16:16:21   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

mojot sin e 4 god.odsekogas piel tecnosti,dali voda caj mleko a najveke sokovi....

kako da go odviknam? 3 litra sok na den samo sok e mnoogu..i sakam da skratime.plus e mleko caj...neznam kako.probav ama neuspesno.on si gi bara najmalku 2 l sok na den..neli e toa mnoogu?user posted image

vo vrska so jadenje si jade normalno.ni mnogu ni malku.dorucek ,rucek vecera.po nekoja gricka izmeguuser posted image



mama26 i jas go imav istiot problem samo sto mojot ne sakase da jade oslabe celi 5 kila sto za nego e mnogu nitu mleko ne pie ali popoleka ne mu davav sok go namaluvav potepeno sega veke 6-7 meseci ne pie tolku pie po 1 casa jade poveke i redovno pa sega ke odeme na kontrola da videme kolku e naprednal bese 14 kila na 4 i pol godini
duri sega vidov skorpijana sorry user posted image moevo ne gubi vo tezina on jade ama i seuste si pie tecnosti,edno sisence sto mu go kupiv e 425 ml.go polnam 4 pati na den so sok...neznam kaj go stava..mm vika da se raduvam i deka za bubrezite bilo super toa.user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
10.4.2011 16:18:50   
mama26
skorpijana nasive se vrsnici i moeto e 4ipol godiniuser posted image 5 vo avgust

p.c ajde sega od kontrola da se vratite podebelki za 5 ,6 kguser posted image


< Поракaта ја уредил mama26 -- 10.4.2011 16:20:10 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 9:28:47   
kikicka
Anna MOlly ajd i jas ke probam kako tebe daja odviknam veke godinka ke pravi uste sme na AD sega preminuvam na 3 ,sakam kravjo da i davam ama nezz za vo termos kolku ke stoi mlako da bide ,me strav da ne se rasipe. nekogas znae ednas da se napie mleko ,nekogas 3 pati koga kako.kolku dena traeshe odviknuvanjeto?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?