|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
9.10.2011 0:43:54   
anedespo
Prasaj ja i baba ti po kolku deca im umirale od dizenterija. Na baba mi i umrele 2 bliznacinja.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
9.10.2011 8:07:59   
Beatris
Verojatno ne mislis seriozno deka im davame na decata da jadat so necist pribor! Muabetot e steriliziranje, a btw site proizvoditeli na sisinja i cucli imaat sterilizatori vo programata koi nekoj treba da gi kupi, a i da nemaat postoi vrienje vo tendjere. Izbor ima, sekoj pravi kako sto misli deka e najdobro. Nie fala bogu do sega ne sme imale problem ne gledam I zosto bi imale koga se vodi maksimalna higiena za se. Mene mi e poveke strav od necisti race vo usta odkolku od sisinjata i cuclite koi znam deka se besprekorno izmieni.

Sekoj ima pravo na svoe mislenje i pravi kako sto misli deka e najdobro za deteto. Ne sum nitu neinformirana nitu pak mislam deka ne treba da se vlozuva vo zdravjeto na deteto. Postojat pedijatri koi go delat ovoj stav, a postojat I takvi koi ne mislat taka, toa se onie koi za sekoe kivanje davaat antibiotik! I tie i tie imaat pacienti. Izbor ima, sekoj neka pravi kako sto misli!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
9.10.2011 19:06:49   
Annet
alloo bre zenski breeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
koj kako smeta taka neka si pravi,jas sum zadovolna i si steriliziram i si mijam pod cesma,se si pravam,nema zijan;-)))))))))))))))))))
backi za site;-)

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
9.10.2011 19:39:57   
lilicka
Јас имам стерилизатор и секој ден стерилизирам сее...но еве почна со рацете во уста и што понатаму????Неможеме да ги чуваме во стаклени ѕвона..насекаде има бактериии!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
18.12.2011 20:02:45   
viki12
Здраво!


Јас користам универзален стерилизатор Klenz. Го купив пред 1 месец и сум многу задоволна. Благодарение на нано-технологијата, овој производ содржи 100% чисто сребро (бидејќи сребротое природен антибиотик и уништувач на бактерии).
Веќе не берам грижи за чистотата на приборот за јадење дури и играчките. Да не неавлегувам многу во детали овој производ го имате и во Македонија.


Поздрав!user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
2.1.2012 13:07:01   
Ikana
i jas probav da gi vrijam sisnjata i cuclite ama dzabe i limun i ocet pak mi fatija bigor...a i mn vreme mi odzemase i si kupivme sterilizator na Mebby...dosega super ni se pokaza pritiskam kopce i za 5 min gotovo e se....bev protiv najprvin zasto ne gledav potreba od sterilizator, ama nie se hranime na 2 saati i dodeka gi svaram jas cuclite, ona se razbudila i mrci za jadenje pa me ceka, pa ke zaspie, pa budi ja i ete ispustila obrok pa ke ja ostavam da spie, ke zavrsam nekoja rabota i ete za ja pola saat ocite pet banki gladna ko volk....i mi dojde preku glava i toa sto prvite denovi bevme vo bolnica pa taman tamu si stavil tendzerceto da vrie se nasla nekoja pametna i ti go trgnala si go stavila nejzinoto hihihihih
znaci mene ic ne mi bese luksuz tuku potreba i kolku mi olesni ne znaete!

(Одговор на членот viki12)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
2.1.2012 14:11:14   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

i jas probav da gi vrijam sisnjata i cuclite ama dzabe i limun i ocet pak mi fatija bigor...a i mn vreme mi odzemase i si kupivme sterilizator na Mebby...dosega super ni se pokaza pritiskam kopce i za 5 min gotovo e se....bev protiv najprvin zasto ne gledav potreba od sterilizator, ama nie se hranime na 2 saati i dodeka gi svaram jas cuclite, ona se razbudila i mrci za jadenje pa me ceka, pa ke zaspie, pa budi ja i ete ispustila obrok pa ke ja ostavam da spie, ke zavrsam nekoja rabota i ete za ja pola saat ocite pet banki gladna ko volk....i mi dojde preku glava i toa sto prvite denovi bevme vo bolnica pa taman tamu si stavil tendzerceto da vrie se nasla nekoja pametna i ti go trgnala si go stavila nejzinoto hihihihih
znaci mene ic ne mi bese luksuz tuku potreba i kolku mi olesni ne znaete!

ukana duso bigorot mozebi e do vodata jas na sekoe jadenje i go izmijam so ladna vodam bez detergent i potoa go isparam so vrela voda a obicno vo nedela ednska nedeleno i gi vrijam vo tendzere i so cetka i gi strugam specijalna za bebeski sisinja i ne mi fakaat bigor

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
2.1.2012 14:43:59   
Ikana
eeeee i mene sega mi tekna na cetkata posle 3 nedeli nerviranjeuser posted image a da ti kazam pravo i so sterilizator si bara prethodno mienje so ladna/vrela voda pa ete i cetkanje primetuvam deka treba....inaku ostanuvaat fleki od mlekoto!
Pozdravce!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
2.1.2012 15:05:19   
kikicka
Женски имате специјален сјај за шишиња и цуцли на нук мислам дека околу240 ден беше треба да видете некаде го има во аптеки или каде што се продаваат на нук шишиња,инаку јас со таков и ги миев до 5 месеци плус стрилизација си земам стерилизатор сега чат пат стерилизирам и со четка за шишиња .после 5месеци во машина за садеви и ги перев и сеуште и ги перам така шишенцата и после во стерилизаторот и чити се.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
2.3.2012 15:29:12   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kremco

Fala zenska,da te prasam i gi vries li sisencata na Marina uste? i so kakva voda?mene doktorkata mi rece so destilirana voda ama mnogu e macno prvo so destilirana vrijam sise pa isturam pa so gorska i pravam dohrana,mora li so destilirana?moze li so gorskata?



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Kremco jas vo sterilizator i gi stavam shishinjata, prethodno so voda vrela od cesma i gi pominuvam so cetka i direkt vo sterilizator. Sigurno doktorkava mislela vo previrena voda da i gi stavish pa da gi ostavish da vrijat. Jas liceto i go mijam so pamukce i vodata od koja i go pravam mlekoto, a gazeto so gorska i go brisam sega, inaku so obicna ili so vlazni maramici. A mlekoto igo pravam so ladna prevriena pak vo elektricno bokalce. gushki!



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
22.4.2012 23:41:12   
Mrs.Tinka
Jas znam deka mlekoto znae da razvie opasni bakterii i ne bi si igrala so toa....Sterilizator nemam. Posle sekoj obrok gi poparuvam sisencata so vrala voda. Potocno posle sekoj obrok siseto go mijam i go stavam vo tendzere. Koga ke mi se soberat 3-4 sisenca, prevrivam voda vo onie elektricni bokali za voda i gi poparuvam sisinjata. I bokalot i sisencata se zakrecuvat od hlorot ama za toa ednas dnevno gi im stvam alkoholen ocet, posle ubavo plakanam i se kako novi. Alkoholen ocet vo vrela voda vadi bigor 100%.Nemojte da gi miete sisencata so detergenti za sadovi, osven ako ne se specijalni za bebe.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 10:19:13   
Cipi Ripi
Го читам календаров за развој на РР и вели по шестиот месец стерилизацијата на шишињата повеќе не е потребна!
До кога стерилизиравте вие мајки?

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 10:29:49   
Beatris
Јас никогаш не сум стерилизирала (ниту пак сум вриела во тенџере). Миев само со Нук сјајот за шишиња и плакнев со вруќа вода па со ладна. Така од прв ден. Од 6 месеци негде со нормален сјај.

Резултат здрави прави, ништо не ни фали, убаво си другаруваме со бактериите, не ни се мешаат во штипки, појаки сме user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 10:35:37   
Malecka23
od pocetokot sme na AD prvite nekolku nedeli sterilizirav posle sekoj obrok?!lol zatoa frliv 4sisinja tommee tippee posto mi fatija bigor.posle pak kupiv isti sisinja sterilizirav ednas na den celo sise pak mi fati bigor e sea imam stakleni na chico gi mija so topla voda i sjas -obicen odvreme na vreme ako mi tekne cuclite i gi steriliziram i tolku detovo zdravo pravo nisto ne mu e i budala sum bila sto tolku sum se treskala da steriliziram u sterilizator sega sto d ai pravam racete non stop u usta igracki u usta sve sto ke najde ic ne se zamaram taka se gradi imunitet

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 10:36:29   
Cipi Ripi
Фала ти на одговорот Беатрис. Изгледа доста му беше стерилизирање, голем батко е сега user posted image

Нук сјај за шишиња, колку пари е и каде да го најдам?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 10:42:58   
belabela
Nuk sjaj ima vo prodavnicite na Nuk ima vo Aerodrom, Kapistec i Leptokarija.

Jas steriliziram ednas nedelno stavam alkoholen ocetza da ne fakaat bigor imame sise za sok i voda na Nuk so klunce.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 10:53:34   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: belabela

Nuk sjaj ima vo prodavnicite na Nuk ima vo Aerodrom, Kapistec i Leptokarija.

Jas steriliziram ednas nedelno stavam alkoholen ocetza da ne fakaat bigor imame sise za sok i voda na Nuk so klunce.

Фала user posted image

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 11:07:09   
dostickage
Nuk imas i vo City Mall a sjajot na JUK go imas i vo Vero Centar.
Cini okolu 270-280 denari.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 11:08:09   
Beatris
Имаш и во Нук бебе центар во Соравија и во City Mall

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 11:21:16   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Нук сјај за шишиња, колку пари е и каде да го најдам?

user posted image за ова збориш Ципи Рипи- презадоволна сум- уште го користам за миење на шишето за млеко.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 11:36:04   
Cipi Ripi
Да да, фала ви на сите.user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 13:01:33   
JanaMarija
Zenski a alkoholen ocet kade da najdam i kako se primenuva- i jas se boram so bigor

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
26.11.2012 13:14:38   
Calypso
Секаде, во секој маркет имаш алкохолен оцет... убав е против бигор, заедно со сода бикарбона... јас таа комбинација ја користам за се, дури и за перење, ама да не одам офтопикuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
27.11.2012 8:41:36   
Ikana
Ние веќе ретко стерилизираме во стерилизаторот, не користам ни посебен сјај за миење, само со обичен и со потопла вода ги мијам шишињата, чинивчето, лажичките и цуцлите. Мислам дека накај 8 месеци престанав да стерилизирам и да варам, а тогаш престанав и превриена вода да и давам. Можев и порано да престанам, ама ајде лето горештини беа, па терав така.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Стерилизација на приборот за бебе
19.2.2013 17:25:22   
JanaMarija
Eve sum pak jas so moite prasanja :)

Imam stakleni sisenca za malata, edno e za cajce a drugoto za mlekce...e sega gi prevrivam so zeska voda-ne koristam sjaj ama gledam fatile mirizba...posebno toa za cajce- pa sakav da ve prasam dali da gi mijam so sjaj i nisto ne im e ili da kupam novi.

A pogore sum prasuvala za bigor....sega kupuvam od kam market germanski paketcinja mali plavi za bigor i vo 500ml voda se stavaat da vrijat so vodata i ops staklo e priborot :)))

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?