|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Миење заби на детето
14.3.2011 19:49:12   
kate_rina
Ve molam za odgovor dali znae nekoj da mi kazi kade mozam da najdam cetkicka za zabi od NUK vo Prilep ?user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Миење заби на детето
14.3.2011 21:28:13   
ananikol
 


  Na 5 meseci gi dobivme prvite zabcinja a po preporaka na pedijatarot pocnavme so mienje na 6 meseci i ja koristime elmex pastata za zabi od 0-5g.a cetkickata ni e Oral B za od 0..>dovolno e meka,ima i gumen del za ceskanje,sarenka-interesna...go privlekuva vnimanieto na user posted image  i saka sam mazeto da si gi cetka zabcinjata user posted image
Od iskustvotot so prviot sin mene licno mi bese cudno zosto tolku rano i mi bese strav od pastata bidejki neizbezno e deka ke je golta na negova vozrast toj neznae da pluka,no pedijatarot ni rece deka voopsto nee nisto strasno ako goltne malku duri bilo i pozelno za novite zabcinja.
Taka da od 6 meseci se igrame mienje zabi i toa samo navecer.

(Одговор на членот kate_rina)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Миење заби на детето
15.3.2011 8:05:31   
Felly RR
Ние уште не сме почнале со миење заби. Матеа има 10 запчиња, ама четворките долу сега и излегуваат, а и горните кај да е ќе се појават. Може кога ќе бидат убаво излезени сите четворки ќе почнеме со миење забиuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Миење заби на детето
25.5.2011 15:16:28   
baby mama
Da vekje pocnavme da gi mieme zapcinjata na kerka  mi. Od koga pocnav da i primetuvam na zapcinjata od vnatresnata strana naslagi od hrana,odma otidov vo apteka i i kupiv cetkicka.Sega za sega ne koristime pasta.

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Миење заби на детето
27.5.2011 10:34:37   
Maca25
ЧУВАЈТЕ ГИ ЗАБИТЕ НА ВАШИТЕ ДЕЦА, ЌЕ ВИ БИДАТ БЛАГОДАРНИ
КАРИЕСОТ претставува заболување кое се манифестира со локализирана деструкција на забното ткиво.Во сите развиени земји на светот процентот на кариес е толку намален да скоро и го нема. Иако кај нас тоа не е случај, со правилна грижа можеме своите деца да ги заштитиме од кариесот.

За да го спречиме кариесот мораме:

Правилно да ги миеме забите:
Сосема е доволно забите да се мијат два пати дневно (наутро и навечер пред спиење), под услов тоа  да е правилно. Четката за заби треба да биде изработена од пластични влакна , а пастата  мора да садржи флуор. Многу е битно да не ја намокриме четката пред миењето на забите. Пастата секогаш се нанесува на сува четка, бидејќи со нејзиното мокрење  ја губиме цврстината на влакната, а тоа влијае на квалитетот на миењето на забите. Со четката исчеткуваме од непцата кон врвовите на забите. Горните заби ги миеме од горе према доле, а долните обратно. При секое миење овие движења мораме најмалку шест пати да ги повториме, или целото миење на забите да трае помеѓу 2 до 5 минути. Бидејќи површините помеѓу забите тешко се мијат мораме да користиме забен конец. Бидејќи децата потешко се снаоѓаат сами, родителите се тие кои треба да им помагаат и да ги научат правилно да си ги мијат забите. Се смета дека секое дете е спремно самостојно да си ги мие забите без надзор од родител околу 12 година.

user posted image

user posted image

  • Да имаме правилна исхрана
Треба да се намали внесот на шеќери во организмот, однодно најважно е да се одбегнуваат грицките, бидејќи на тој начин на бактериите кои се во устата им правиме постојан дотур на храна. Тие се размножуваат и можат да предизвикаат кариес. Повеќето од родителите на своите деца пред спиење им даваат млеко или сок од шишенце со цуцла. На тој начин допринесуваат  да се зголеми ризикот од појава на кариес кој се вика циркуларен кариес. Затоа штом пред спиење ќе се измијат забите, веќе не смееме ништо да ставаме во уста.

  • Да им даваме флуор на децата
    Флуорот на повеќе начини го спречува кариесот

    1) Кариесот претставува деминерализација на забното ткиво (губење на минералите од глеѓта ). Флуор не само што ја  спречува деминерализацијата, туку ја  активира реминерализацијата однодно депонирањето на  нови минерали во  забите. Тоа значи дека кариесот во најраната фаза може да се спречи и лекува со апликација на флуор.

    2) Флуорот  се вградува во ткивото на забот и на тој начин  станува поцвст и поотпорен на дејството на бактерии.

    3) Бактериите го оштетуваат забот на тој начин што ги разградуваат шеќерите и создаваат кисела средина која доведува до деминерализација на забното ткиво. Флуорот го инактивира ензимот енолаза кој на бактериите им е неопходен за раградување на шеќерите.



    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот baby mama)
  • Непосредна врска до пораките: 80
       RE: Миење заби на детето
    31.5.2011 23:22:04   
    Felly RR
    Ние почнавме да ги миеме забите ама без паста, сега за сегаuser posted image

    _____________________________

    Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 81
       RE: Миење заби на детето
    13.7.2011 22:31:44   
    mila mama
    Вчера прв пат измивме заби со паста за бебиња и прст. Немавме проблем, зашто често е во раце на татко и кога тој си мие заби и замалува од смеење, така што одма сфати дека сега и дојде и нејзин ред да си го освежи здивот user posted image user posted image user posted image

    _____________________________

    Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
    No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

    (Одговор на членот Felly RR)
    Непосредна врска до пораките: 82
       RE: Миење заби на детето
    13.7.2011 22:48:32   
    Maca25
    Ние и ги миеме забите на Нина секоја вечер пред спиење. Но, забележав дека долните 1 и 2-ки некаде кај непцето и се малку како потемнети, како некоја пигментација. Може некој да ми каже што да правам? Да ја носам на стоматолог? 

    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот mila mama)
    Непосредна врска до пораките: 83
       RE: Миење заби на детето
    13.7.2011 22:56:35   
    mila mama
    Маца, нормално е не се секирај. Пигменацијата се добива од составот на плунката, некои ја имаат, некои не. нема што да правиш против неа. Трајните заби обично се чистат со ултразвук, ама млечните не. Се сеќавам и двете млечни единици горе на мене ми беа црни, па сега фала Богу бели како бисери ми се user posted image

    _____________________________

    Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
    No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 84
       RE: Миење заби на детето
    13.7.2011 23:04:19   
    Џесика
    Да се пофалиме, ова не спаси... додуша бебешка е, ама е многу полесно за чистење, а после успешно извршената мисија следи награда- си ја става четката на неговото прсте и повторува user posted image
    Пред да ја купам оваа четка, успевав само со влажна газа на прстот да му ги чистам, и така имаше ефект...
    Маца, фала за советот, Господ здравје да ти даде user posted image

    user posted image

    _____________________________

    Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

    (Одговор на членот mila mama)
    Непосредна врска до пораките: 85
       RE: Миење заби на детето
    13.7.2011 23:39:14   
    Тања РР
    Џесика каде го најдовте ова???
    Ние купивме четка за заби од чико но некако не ни оди миењетоuser posted image

    _____________________________

    There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

    (Одговор на членот Џесика)
    Непосредна врска до пораките: 86
       RE: Миење заби на детето
    14.7.2011 0:00:24   
    Џесика
    Во Бебе Супермаркет ја земав јас, за на друго место не сум прашала. Многу е практична, силиконска, ама со тоа и недостатокот на четката е мекоста нејзина, па мора повеќе да се трие за да се постигне ефект на класична четка... ако имате проблем ко нас, земи си одма user posted image

    _____________________________

    Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

    (Одговор на членот Тања РР)
    Непосредна врска до пораките: 87
       RE: Миење заби на детето
    14.7.2011 0:40:11   
    Maca25
    ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

    Маца, нормално е не се секирај. Пигменацијата се добива од составот на плунката, некои ја имаат, некои не. нема што да правиш против неа. Трајните заби обично се чистат со ултразвук, ама млечните не. Се сеќавам и двете млечни единици горе на мене ми беа црни, па сега фала Богу бели како бисери ми се user posted image


    Не и се црни, но долниот дел од забот и е две нијанси потемен од горниот. Сега кога и ги миев не проверив убаво, но пак се мислам дали да ја носам на еден преглед. Некој ми има спомнато дека наместо Флуорнатрил имало некоја крема за премачкување на млечните заби?!?! Чул некој за вакво нешто?!?!


    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот mila mama)
    Непосредна врска до пораките: 88
       RE: Миење заби на детето
    14.7.2011 8:28:40   
    anedespo
    Maca, toa e predkariesna sostojba.Vednas prevzemi nesto. Fluonatrilot i redovnoto mienje na zapcinja ke go soprat procesot.

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 89
       RE: Миење заби на детето
    14.7.2011 8:43:48   
    Felly RR
    ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

    Џесика каде го најдовте ова???



    И ние имаме исто такво четче за на прст. Го купивме од Зегин.


    _____________________________

    Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

    (Одговор на членот Тања РР)
    Непосредна врска до пораките: 90
       RE: Миење заби на детето
    14.7.2011 11:23:21   
    topce
    ние користиме чектика за заби, прво беше на нук сега и земам која и се бендисува нејзе, дури и за возрасни нема проблем. ги миеме со вода запчињата од нејзина 1 годинка бидејќи многу рано и излегоа запчиња и ни беа кафеави горните и долните единици. и со миењето долните станаа бели исто и една горна единица ама таа другата многу потешко се оправува. ја погледна стоматолог и ни рече дека тоа е промена на пигментација и не е почеток на кариес и со ултразвук ќе го снема. е сега сме во процедура на адаптација на стоматолог па ќе видиме како ќе биде. ако е предкариесна состојба тогаш ултразвукот нема да помогне ќе си остане запчето кафеаво. чим поминува со ултразвук тогаш е ок. и не е старшен ултразвукот + прска водичка user posted image . многу е битно и како ги миете запчињата на децата. 

    (Одговор на членот Felly RR)
    Непосредна врска до пораките: 91
       RE: Миење заби на детето
    14.7.2011 11:27:40   
    Maca25
    сабајле убаво ги исчеткавме забите и талогот го снема user posted image темално миење 2 пати не ден му било мајката!

    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот topce)
    Непосредна врска до пораките: 92
       RE: Миење заби на детето
    14.7.2011 11:42:33   
    AnnaMolly RR
    И јас сакам да почнам да му ги мијам запчињата на Филип. Има само четири, две горе и две долу, ама сега двојките му растат и никако не ми дава да го фаќам во уста. Сега за сега само со газа потопена во камилица му ги поминувам и тоа не секој ден. Ама планирам и четка да му купам, па ќе се учиме да миеме заби.

    Ама само со вода, нели? Мал е, не знае да плука паста.


    _____________________________

    Live and let live

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 93
       RE: Миење заби на детето
    8.8.2011 13:33:31   
    Mihaela 2010
    Пред неколку дена и купивме четкичка,и паста .Има 4 заби,и искачаат три двојки па викам ај да пробаме.Првиот ден сама ја зеде четката и почна да ја гризе,изгледа убаво и дојде,ја чешкаше,овие денови некако со сила,ама добра е ке се навикне

    (Одговор на членот AnnaMolly RR)
    Непосредна врска до пораките: 94
       RE: Миење заби на детето
    9.8.2011 22:51:32   
    Felly RR
    Ние вчера купивме четкичка (претходно имавме како оваа што ја има поставено Џесика, за на прст) и колку се израдува Матеа сабајле дека со „четка како за големи“ ќе се мие заби, врискаше од среќаuser posted image Само не знам дали да почнам со паста. До сега само со вода се миевме.
    Какви пасти користите вие и од кога почнавте?


    _____________________________

    Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

    (Одговор на членот Mihaela 2010)
    Непосредна врска до пораките: 95
       RE: Миење заби на детето
    25.8.2011 15:22:52   
    mila mama
    Nie pred eden mesec kupivme cetkicka za deca od 0 do 2 godini, epten e ubava, ke ja slikam, pa ke prikazam slika, od ednata strana e cetkicka, a od drugata prsten za grizenje. E. uziva da mie zabi. I stavame pasta i taa sama so raceto ja drzi i si gi mie zapcinjata, celata nasmeana user posted image user posted image user posted image Da ti e merak da ja gledas, prosto i tebe da ti se primijat zabi user posted image

    _____________________________

    Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
    No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

    (Одговор на членот Felly RR)
    Непосредна врска до пораките: 96
       RE: Миење заби на детето
    11.2.2012 11:14:37   
    Luci
    М.има 4 запчиња а јас досега ни еднаш не сум му ги измила. Изгледа време е да купам јас четка за на прст за почеток и само со водичка да му ги мијамuser posted image

    _____________________________

    Рани куче да те лае!!!

    (Одговор на членот mila mama)
    Непосредна врска до пораките: 97
       RE: Миење заби на детето
    11.2.2012 12:34:29   
    penelopa
    Луци вие сте веќе големи можеш слободно четкичка да му купуш барем тука има од 1 годинка за деца а и со паста детска исто можеш да почнеш помалку да ставаш. Среќно четкањеuser posted image

    _____________________________

    "When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

    (Одговор на членот Luci)
    Непосредна врска до пораките: 98
       RE: Миење заби на детето
    11.2.2012 12:40:52   
    Felly RR
    За миење на почеток само со водичка подобро, додека не се научи да плука детето. Или пак ако се мијат забчињата со паста, треба да е без флуор.

    _____________________________

    Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

    (Одговор на членот penelopa)
    Непосредна врска до пораките: 99
       RE: Миење заби на детето
    11.2.2012 12:49:56   
    penelopa

    ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

    За миење на почеток само со водичка подобро, додека не се научи да плука детето. Или пак ако се мијат забчињата со паста, треба да е без флуор.
    Мене па ми кажа докторката сосема обратно малку детска паста да се четкаат забите и потоа да се голтне бидејќи е мала количина нема штета. И мене не ми беше јасно како толку мало дете не знае да плакне уста - јас така правам досега не сме имале проблемuser posted image

    _____________________________

    "When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

    (Одговор на членот Felly RR)
    Непосредна врска до пораките: 100
    Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
    Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Цуцла.
    пеперутка16

    До кога вашето дете имало цуцла?