|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Миење заби на детето
18.1.2010 17:34:52   
HristinAntonio
i nie na nuk ja koristime otprilika na 20 mes pocnav, prvo ne sakase so pasta ama sega saka i me tera i mene da gi mija zabite da me gleda, malku borba vodime da mu gi cetkam jas..ama dobar e sega za sega

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 20.4.2010 22:41:20 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Миење заби на детето
18.1.2010 17:36:59   
mother 29
ete bas sega si dojdovme os stomatolog..mu gi premackuvase zabite so fluor..sega mu svetatuser posted image

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 20.4.2010 22:41:02 >

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Миење заби на детето
20.4.2010 22:39:26   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Jas mu gi mijam skoro sekoja vecer so pasticka, epten tenok sloj.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Каква паста користите? кога бев на забар пред некој ден и каав дека веќе си имаме навика со четкичка да ги миеме само никогаш не сум му ставила паста. Ми рече дека слободно може од оние детските. Му земав денес на Бекутан паста, ја пробал некој? мене и не ми беше баш вкусна

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

И ние ги миеме забите со бекутан.


ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

не сме ја пробале бекутан- сега ќе му кажам на мм да земе, ја потрошивме чикото,а таман и нова четкичка треба да земеме


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

ние имаме од chicco и паста и четка пастата е со вкус на јагода како гел е и надица многу ја сака



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Миење заби на детето
22.4.2010 8:43:29   
profesorica
вчера земавме бекутан паста и + нова четка, и сакаше да ги мие забите.

претходно имавме чико паста и не ја плакневме.но на бекутан пастата не пишува ништоuser posted image user posted image а ако сакаат оние што ја користат нека ме уверат во она што веќе го знам- дека не е опасно ако се проголтаuser posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image анета паничарот!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Миење заби на детето
22.4.2010 9:05:42   
mother 29
до Анета -Миле Паника
user posted image те уверувам дека ништо нема да му биде на детето ,малку ако голтне.....
мијте таму заби и кутиuser posted image
user posted image за Дамјан забимијачотuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Миење заби на детето
22.4.2010 9:13:57   
profesorica
user posted image user posted image user posted image и ќе го сликам како мие забиuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Миење заби на детето
22.4.2010 9:17:34   
mother 29
хихи па може алкалоид ке го земат за ново заштитно  лице,ке го сменат бебето Давид ,а?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Миење заби на детето
22.4.2010 9:19:39   
jovanka
ja imame i becutan i chicco pastata ne samo po cenata se gleda razlika i vo kvalitetot nema nisto vo toa ako goltne samo kaj pomalive decinja stomatologot mi rece ne mora sekoj den so pasta dovolno e i dva pati nedelno so pasta a so cetkickata i so voda sekoj den se dodeka ne nauci da ja pluka pastata.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Миење заби на детето
22.4.2010 9:21:54   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

хихи па може алкалоид ке го земат за ново заштитно  лице,ке го сменат бебето Давид ,а?


еехееее ти ама си амбициознаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Миење заби на детето
22.4.2010 9:25:30   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

ja imame i becutan i chicco pastata ne samo po cenata se gleda razlika i vo kvalitetot nema nisto vo toa ako goltne samo kaj pomalive decinja stomatologot mi rece ne mora sekoj den so pasta dovolno e i dva pati nedelno so pasta a so cetkickata i so voda sekoj den se dodeka ne nauci da ja pluka pastata.


е да и нас така ни кажа стоматологот.2 пати неделно со ептен малце паста и + апченце флуонатрил секој ден

а инаку чико пастата е поголема- незнам колку беше ама ќе се заборавиш кога си ја купил а бекутанов се мали, + како што приметив малку повеќе ги полнеле со воздух- или можеби само ми се причиниuser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 22.4.2010 9:26:49 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Миење заби на детето
22.4.2010 10:01:52   
Maca25
нина во последно време не сака да мие заби, ама ич. може е мала ама сакам да ја научам од сега да ги мие. не сака јас да и ги мијам, сака сама да ја држи четката и само ја пика до грклан и се дави. не дава јас да ја допрам четката за заби. кога ќе и ја земеме пишти вришти/..

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Миење заби на детето
26.4.2010 12:15:55   
lila_mk
a koga pocnavte da mu gi mijate zapcinjata na vasite decinja?nie imame 1 godinka imame 6 zapcinja imami cetka i pasta ama tesko ni uspevauser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Миење заби на детето
26.4.2010 12:21:05   
nadica
само низ игра мили мои јас на почеток и давав таа да ги мие моите или на мм

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот lila_mk)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Миење заби на детето
26.4.2010 13:33:43   
mami
Во друштво најубаво оди...Лука мие заби заедно со мене или мм и супер му е...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Миење заби на детето
26.4.2010 21:48:44   
mother 29
на Марко почнаа кецовите оддозгора да му се расипуваат,,ккао смега боја да факаат...сигурно почетна фаза на кариес!
ех, тие соковиuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Миење заби на детето
27.4.2010 9:21:56   
mami
Ај на здравје...на сестра ми и беа такви...додека не и паднаа си се шеташе ко баба некоја, само бела линија на сред забот а од страните црно...убаво викаш..резултат од соковите е тоа

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Миење заби на детето
27.4.2010 9:26:24   
mother 29
биг мама,прочитав во друга тема дека и твоето така........
што сторивте?

го погледна кумата(стоматолог) и рече ништо страшно само со едно стругнување ке го тргне!ама ајде оди седни го на столот?а и башка кога ке слишне зуење на машинката од памет ке излезе..и затоа баталив за некои други времињаuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Миење заби на детето
27.4.2010 9:37:31   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

биг мама,прочитав во друга тема дека и твоето така........
што сторивте?

го погледна кумата(стоматолог) и рече ништо страшно само со едно стругнување ке го тргне!ама ајде оди седни го на столот?а и башка кога ке слишне зуење на машинката од памет ке излезе..и затоа баталив за некои други времиња


ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

moze li nekoj nesto poveke da mi kaze za fluonatril tabletite za deca na maliot prednite zapcinja gore edinicite od cuclata od siseto pocnale da mu se rasipuvat pa nekoj ako gi koristel tabletive ako moze da mi objasni podobro fala


биг мама ај поглед овде........
видов сте имале ваков проблем ,ко мојот со забите .....што сторивте?
user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Миење заби на детето
27.4.2010 10:13:19   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

на Марко почнаа кецовите оддозгора да му се расипуваат,,ккао смега боја да факаат...сигурно почетна фаза на кариес!
ех, тие соковиuser posted image


Баш пред некој ден  кај внука ми од брат забележаа како предните кецови сменија боја потемнаа требаа да ја однесат на стоматолог не знам што направија,баш ме интересира и мене ако има искуство да каже што значи тоа,дали ќе и се ронат или....?Таа има 4 год и 2 месеци.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Миење заби на детето
27.4.2010 10:20:06   
mother 29
на мене ми кажа, дека  нема да дозволи мат.стоматолог никакво ронење....тоа само фатиле наслага од нередовно миење и соковите...сега ке пиеме редовно ц-витамин и флуор-натрил и само со следење,да се прати состојбата..ако почне да потемнува бојата,ке треба да се стругнат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Миење заби на детето
27.4.2010 10:25:20   
Mila na mama
Не ве разбирам што е финтата со соковите? Ај пиела сок ај јадела чоколадо или што и да е друго дури мислам дека сокот прави помалку штета зашто директно се голта не се џвака.
Инаку јас до 3 години воопшто не сум миела заби па скраја да е цел живот никаков проблем немам со забите освен што ми се преголеми па не ми ги собира сите на вилицатаuser posted image


< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 27.4.2010 10:26:07 >


_____________________________

love u all

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Миење заби на детето
9.1.2011 22:46:42   
Twins
Mamicki ajde dajte mi nekoj sovet kakva pasta za zabi da im kupam na srckite moi.Sakaat da si gi cetkaat zabite . Citam pogore koristat ili bekutan ili chicco.Ima li nekoi drugi podobri i kolku se bezbedni ako se progoltaat , zatoa sto sigurna sum deka ke ja progoltaat.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Миење заби на детето
9.1.2011 22:55:59   
Maca25
Јас имам една на Colgate и една на Chicco, наизменично еден ден од едната па од другата, по нејзин избор и ставам паста. И ставам една трошка паста само затоа што ја голта. Може да се случи да плукне, но се поретко и поретко.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Миење заби на детето
9.1.2011 22:56:22   
jovanka
Ima mnogu pasti detski na pazarot od medicinskite pred brzo vreme koristevme na Lacalut ima i cetkicka i pasta.Nema nikakva opasnost dokolku se progolta pastata.zatoa se stava kolicina kolku zrno grasok.Dobri se i na Colgate detskite ima od 0do 6god i od 7+,ima na Plidenta,Zirodent ....sekoj proizvoditel osven asortiman pasti za vozrasni ima i detski.Vazno e da ja stvorat navikata za mienje oralna higiena na ustata.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Миење заби на детето
9.1.2011 23:07:32   
Twins
Maca25, Jovanka vi blagodaram na sovetite.Utre kupuvame pasta user posted image .Mnogu sakaat da si gi cetkaat zabite duri ne mozam da im ja zemam nazat cetkata .
Znaci super si pisuva ubavo na pastata od koja do koja vozdrast e . fala uste ednas user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?