|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Миење заби на детето
10.1.2011 0:01:06   
nadica
ние сега имаме најнова од oriflame па таа најчесто ја користиме инаку имаме и на chicco и bekutan
за миење кога како е расположена некогаш ги миеме убаво со тоа што дозволува да и помогнам а некогаш само пастата ја голтаме ама секоја вечер обавезно наутро промашуваме по моја вина user posted image
а за плукање само имитираме user posted image  ништо не плукаме по консултација и со педијатар и со стоматолог нема ништо страшно

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Миење заби на детето
10.1.2011 0:04:29   
Maca25
Ние само навечер миеме заби, сабајле некако одма се фаќа за играчки и не можам да и го одвлечам со ништо вниманието.
За плукањето - нина имитира плукање, прави само пу пу пу ( како оноа пу пу да те сер*т кокошките) и многу е смешна. Најчесто сака сама да ги мие и не моќам после да и ја земам четката.
Сакав да прашам, на колку време ја менувате четката за заби?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Миење заби на детето
10.1.2011 0:10:51   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

на колку време ја менувате четката за заби?



по правила и прописи би требало на 3 месеци user posted image  ако не се лажам, ама јас на надица одприлика кога ќе видам дека е оштетена купувам нова инаку за четка до сега имам купувано само на chicco и предпоследниот пат на oriflame ама од тие на chicco сум позадоволна

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Миење заби на детето
10.1.2011 0:11:45   
Isabella
Citam deka poveketo im davate na decinjata tabletki so fluor i ja prasavme nasata doktorka za tabletki, ni rece deka pastata za zabi e dovolen vnes na fluorid. Po ednas na den i gi cetkame zapcinjata (kolku sto dozvoluva taa) i pastata si ja golta cela i mnogu i e vkusnauser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Миење заби на детето
10.1.2011 0:23:44   
Viktori
и јас не им давам таблетки со флуор. И на толку галама дигање за млекото со флуор, апчиња не ми паѓаат на крај памет... А и повеќето детски пасти содржат + флуор па мислам дека е доволно...

Инаку јас почнав да ги терам да мијат заби кога им се појавија првите катници. И само навечер. Ако сакаат да си играат миење заби преку ден и после секој оброк може, да, ама без паста.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Миење заби на детето
20.2.2011 16:11:02   
Тања РР
Се мислаm да и купам на Јана Лакалут четка и паста од оние 0-4 год. што се ама она уште ништо не разбира, ne znam дали ќе ја прифатиuser posted image  Вие на која возраст им ја купивте првата четкичка за заби на вашите дечиња?

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Миење заби на детето
20.2.2011 18:23:42   
mama26
nie pred da napravime dve godini kuivme cetkicka,no ne za mienje tuku za igranje [ pocetokot taka za da ne se uplasi i jas ke zastanev do nego i gi miev moite zabi ] toj me gledase i pocna i toj prvo so vodicka samo, i pokasno pocnavme i so pasta.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Миење заби на детето
20.2.2011 18:44:56   
Viktori
Тања, а бе не и е рано на Јана? Мислам ти купи и нека си игра, ама мислам дека пред годинка и пол што ќе и е? user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Миење заби на детето
20.2.2011 19:03:36   
Тања РР
Па изгледа рано и е Викториuser posted image user posted image  ама имаме 7 запчиња веќе, осмото е на пат и гледам дека и се лепи храна на нив. Ќе почекам уште малку.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Миење заби на детето
20.2.2011 21:06:22   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Се мислаm да и купам на Јана Лакалут четка и паста од оние 0-4 год. што се ама она уште ништо не разбира, ne znam дали ќе ја прифатиuser posted image  Вие на која возраст им ја купивте првата четкичка за заби на вашите дечиња?


И мене ме интересираше ова, баш пред недела - две ги прегледував овие теми во врска со забите, ама изгледа ќе почекаме уште малку

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Миење заби на детето
20.2.2011 23:25:49   
nadica
надица околу 1 год беше кога почнавме со миење на заби, викаат дека со излегување на првиот заб треба и да се почне со миење ама јас мислам дека околу годинка е добар период за почеток

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Миење заби на детето
21.2.2011 0:02:56   
Maca25
Ние исто околу 1 роденден почнавме со миење, затоа што веќе имаше 6 запчиња. Миењето беше без паста и личеше повеќе на игра него на миење на заби. Не можевме да и ја земеме четката од рака. Последниве неколку месеци миеме секоја вечер и тоа со паста. Прво јас и ги четкам убаво, а потоа и давам на Нина да се учи сама.
Имам пријателка со детенце колку Нина и тоа воопшто не давало да му се мијат забите, па еве го сега се жали дека го болат предните запчиња и го носат на премачкување на стоматолог. Мислам дека децата од мали ( после 1 годинка) треба да им се воведува таа навика за миење на забите.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Миење заби на детето
21.2.2011 0:28:01   
Џесика
Ние уште сме во фаза на играње со четката, ама секое сабајле и вечер одиме во тоалет и заедно „миеме“ заби, он поише ја гризе четката, ама после во текот на денот пробувам јас да му ги исчистам убаво, за долните е полесно, ама предните горни заби најтешко ни оди...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Миење заби на детето
21.2.2011 0:49:54   
Maca25
Џесика отвори му ја устата и четкај го предните горни заби од горе надоле неколку пати, како да метеш user posted image . Сега не мора 2 мин. да му ги миеш, него колку да се исчисти храната од нив. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Миење заби на детето
21.2.2011 11:14:34   
Snowhite RR
Леле јас нема шанси да му ја отворам устата, па тој не ме остава да проверам дали има нов заб извадено, има 6 сега, ама кога сакам да му чепнам во устата се лути и плачи, не знам како ќе го изведеме тоа, а не треба почетокот со крпче или така нешто да се чистат?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Миење заби на детето
21.2.2011 17:04:53   
suzeto
kupimu nekoja cetkicka so nekoj omilen lik od crtanite filmovi....jas slucajno najdov so slikicka od spajdermen,imavme i so forma na dinosaurus i mu bese poveke merak na pocetokot, no vazno se mieme sekoja vecer....

< Поракaта ја уредил suzeto -- 21.2.2011 17:05:43 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Миење заби на детето
22.2.2011 16:09:35   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Џесика отвори му ја устата и четкај го предните горни заби од горе надоле неколку пати, како да метеш user posted image . Сега не мора 2 мин. да му ги миеш, него колку да се исчисти храната од нив. 


Добро е што ја прифати четката како прво, затоа и прво во игра му ја нудев, и веќе кога идеме да миеме заби одма бара „тека“ user posted image   ми дозволува само долните катници да му ги четкам, а денес пробав и предните горни заби, пискаше, ме буткаше, ама со 2-3 потези успеав да тргнам тоа наслагата... осетливи му се непцата изгледа, ко да му е страв да му ги допрам со нешто, тој да знае да џвака ќе дозволи и четкање...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Миење заби на детето
22.2.2011 16:26:48   
Maca25
Не знам дали сте ги виделе тие четкичките за на прст. Погодни се ептен за мали деца. Дајте му на детето една четка во рака, нека ја врти, нека се занимава а вие со прстето четкате му ги забите.
Кај нас па друг проблем е, а и дадам сама да мие заби не сака да ми ја врати четката. user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Миење заби на детето
23.2.2011 18:37:46   
mami2
За двајцата купив почетен сет од три „четки„ за заби веднаш по растење на првите запчиња, од пуст мерак...
Првата четка е округла, гумена, со мали издигнувања, има граничник за да не се бутне премногу во уста...ја обожаваа како чешкач при растење на следните заби.
Втората четка е во форма на вистинска четка само е изработена од гума, не гребе воопшто.
Третата четка е нормална со многу меки влакна и ја употребуваше за миење само со вода долго време.
После вториот роденден купивме четка и паста соодветни на возраста. Забите ги миеме со две четки, едната стара ја држи тој, а со новата четка и паста јас мијам, па се менуваме тој трља како ќе му дојде, па јас и така...ова е затоа што многу силно притиска и за две-три миења влакненцата се деформирани и четката е неупотреблива.
Само што уште нема поим како да плукне, секогаш плука во празно, нешто неможе да сфати како треба....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Миење заби на детето
23.2.2011 18:41:05   
mama26
mami mal e da pluka ili duva...moevo duri na 4 god pocna so plukanje i duvanjeuser posted image po malku pasta detskite ne se strasni i da goltne.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Миење заби на детето
23.2.2011 22:56:51   
peperutka84
jas rabotam vo stomatoloska ordinacijauser posted image i sakam da vi kazam deka somienje na zabite se zapocnuva uste od prvoto zabce prvo samo so meka cetka i vodicka pa ponataka i so pasta so flour se razbira detskauser posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Миење заби на детето
24.2.2011 18:57:04   
Snowhite RR
А каква четка за заби имате? Од каде ја купивте? На другарка ми забоелкарот и рекол дека само од Орифлејм биле најдобри

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот peperutka84)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Миење заби на детето
24.2.2011 23:08:06   
aleksandra90
Na sin mi zabite pocnav da mu gi mijam uste koga napravi edna godinka (po preporaka na stomatologot i detskiot doktor).. I redovno gi mievme sega ke pravi 3 godinki pa deteto seuste sega i samo si gi mie. Normalno so specijalna detska cetka i pasta za deca od fluor. A ipak zabite mu se katasrofa. Rasipani mu se skoro site user posted image  

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Миење заби на детето
25.2.2011 17:42:44   
mamicka_26
Ние забите почнавме да ги миеме некаде пред да наполни годинка (што значи веќе неколку недели секоја вечер миеме заби, а имаме две горе и две долеuser posted image )А четка и паста купивме од Чико и многу се добри,има пасти со неколку вкусови и тоа за од 6 месеци.

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Миење заби на детето
27.2.2011 13:14:06   
Snowhite RR
Му купив четка вчера на Михаил и ја зедов мојата да му покажам како и кога почна и тој да трие на забите, смешки беше, едвај му ја зедов, никако не ја даваше

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?