|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
21.3.2010 12:52:14   
Матеа
Алиштата треба да се перат само со прашок за а не со прашок за возрасни. Тоа треба секој педијатар да го потенцира, без разлика колку е добра машината за перење или прашокот. Не смее да се користи АРИЕЛ, ГОНГ или било кој друг прашок за , поради тоа што ја иритира бебешката кожа и подоцна се јавуваат алергии, на кои прво ќе се сомневате дека се од храна.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
21.3.2010 13:04:04   
Adrijana
Gledam ima razlicni mislenja na ovaa tema, eve ke vi kazam kakva e situacijata kaj nas. Prvo Na Eva alistata se perat posebno, so prasok kakov sto imame vo momentot, i toa najcesto so bonux, sareni pereme vo zavisnost od materijalot, a beli na 95 stepeni, dodavam omeknuvac ciko( toj detskiot), i ne gi plavam dva pati, nikogas, i ne gi peglam nikogas, osven ako ne se mnogu zguzvani.Dosega na Eva i se nema pojaveno apsolutno nisto, a veruvam i deka nema da i se pojavi.

_____________________________



(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
21.3.2010 13:39:52   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Не смее да се користи АРИЕЛ, ГОНГ или било кој друг прашок за , поради тоа што ја иритира бебешката кожа и подоцна се јавуваат алергии, на кои прво ќе се сомневате дека се од храна.


Контактните алергии и иритации се манифестираат во моментот кога кожата е во допир со хемиската супстанца или ткаенината што ги предизвикува,а не подоцна.  Досега немало такво нешто. Што се однесува до прашокот како што сум досадна јас прашав 2 педијатри- нашиот матичен и Марина од Ре Медика- а ја прашав и Ичоќаева од дерматологија одговорот е ист ако нема реакција во ред е ако има реакција треба да се преземе нешто. Мислам дека маркетингот е моќен па затоа има беби ова беби она а на крај секоја мајка си избира што е најдобро за нејзиното дете.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
21.3.2010 14:31:09   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Не смее да се користи АРИЕЛ, ГОНГ или било кој друг прашок за , поради тоа што ја иритира бебешката кожа и подоцна се јавуваат алергии, на кои прво ќе се сомневате дека се од храна.


не смее? првпат слушам вакво нешто...јас сум перела со ариел уште од почеток и немаше никаква реакција...ниту кај моето, ниту кај др. бебиња....имаше реакција кога сменивме омекнувач, ама штом го вратив стариот, се повлече...


(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
20.4.2010 1:45:57   
Snowhite RR
Јас откако е роден перам со Ариел и ставам и бебешки омекнувач и до сега немало никаква реакција, и сите негови алишта ги пеглам

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
20.4.2010 15:27:57   
mis.
Еве неколку пати белите алишта ги перам со ариел и до сега нема никаква рекција.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
20.4.2010 15:43:40   
Snowhite RR
А што мислите ако го сменам Ариелот сега би имало некаква реакција, затоа што ми е при крај и не знам дали да сменам или да продолжам со истиот

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
30.4.2010 13:00:25   
lila_mk
jas nejzin tialista gi peram sekogas posebno so PERSIL tecniot.azdovolna sum. eden period gi perev so bonuks i i se pojavi mala alergija kaj vratceto i kaj racinjata .

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
14.5.2010 14:08:29   
baby mama
И ги исправ на Јана алиштата со Ариел и цела се нафрла.Тоа ми ги потврди и докторката. Па после сите и ги преперував, со Мерикс. 

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот lila_mk)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
24.5.2010 9:59:34   
oli_naum
Jas uste na pocetokot peram za belite alishta sto za na 60 ili 90 stepeni koristam ariel i gi preperuvam uste po ednas, za onie na 40 koristam nila tecna.do sega se e vo red i gi peglam site. uste malku hih

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
24.5.2010 14:29:15   
Maca25
До пред некое време ги перев со мерикс, нормално нејзините посебно од нашите, но сега почнав со ариел и за среќа нема никаква реакција на кожата. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
26.5.2010 14:10:16   
Џесика
Nikakva reakcija nemalo ni kaj Borjan, sve sto sum koristela bilo ok, edno vreme koristev tecen prasok Perwoll zatoa sto preubavo mi mirisaa alistata... omeknuvas sekakov, koga bese epten bebus koristev Chicco, sega kako za nas, taka i za nego... porano i gi peglav site negovi alista, ama nekako se plasev da ne mi stane preosetliv na sve...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
26.5.2010 15:49:27   
Jule
jas gi perma so persil-aloe vera...i dosega nemalo nikakvi nesakani reakcii....i gi peglav alistata do 40 dena posle prekinav za da ne mu se napravi kozata preosetliva i nezna....

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
9.6.2010 14:43:16   
emma1
i jas koristam persil sensitive, mislam deka e istiot persil aloe vera i chicco omeksivac. na 1 mesec mnogu mi se isfrli, smeniv sampon i krema i se iscisti znaci ne bilo do prasokot taka da uste si go koristam istiot, normalno stavam pomalku

(Одговор на членот Jule)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
9.6.2010 16:09:04   
Anushka
девојки, мој проверен совет е ДА НЕ МЕНУВАТЕ детергенти често. Најважно е да не користите многу големи дози и да ја враќате машината да исплави (исплакне) уште еднаш-два пати.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
25.8.2010 10:42:00   
AnnaMolly RR
Јас користам Персил сензитив течен детергнет и Чико омекнувач и сум презадоволна. Прво почнав со персил прашок, ама сменив на течен и вака е многу поубаво. Од старт сум на Персил и Чико и не ги менувам зашто вака самите алишта си попримаат од миризбата и нон стоп убаво мирисаат

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
25.8.2010 10:49:49   
lukas
jas iskreno menuvam i detergenti i omeknuvaci od semana se prefrliv na lenor bel,a od detergent od persil sega sum na eden drug ne mi teknuva kako se vika sega, ene go nema gajle bebceto,ne vodam smetka mnogu na toa ,pozz no sepak e ova moe mislenje...probajte go semana beliot ,mnogu ubavo mirisa,no mislam kako sto kaza anushka,ne stavajte po mnogu golemi dozi za bebceto,i da ja vrakate masinata da preisplavi jas barem taka pravam i sepak alistata mirisaat ubavo i ubavo se isprani...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
20.9.2010 8:30:42   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: sanja1401

Zdravo na site, ve molam za sovet, so kakov detergent gi perete alistata za novorodence, i dali koristite omeksivac. Vi blagodaram najmnogu, pozzzz


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

Сите алишта и бели и шарени ги перам со Ариел, до прв роденден омекнувач не користам, потоа Чико 2-3 шишиња, па потоа од тој што го имам дома. Омекнувач менувам, прашок не. Посебно го перам додека не почне по лулашки и да игра во песок, па повалкани да се алиштата од нашите



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
20.9.2010 8:34:34   
Палешка РР
Ако бебето ви е алергично на хемиски средства (како моето) најмалку алергени содржат Бонукс и Орнел, испитано и препорачано од педијатар. И секогаш ставајте дупло помалку прашак и дупло помалку омекнувач, посекако алиштата на бебето се перат на 90 C, па неможе да бидат којзнае колку валкани.
Ете Миа ја надмина алергијата до кај 6-7 месеци, па сега ставам прашак нормално.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
7.10.2010 13:14:41   
Lokica1
користам Семана омекнувач и прашок како и за нас бонукс ништо посебно.


< Поракaта ја уредил Lokica1 -- 7.10.2010 13:16:22 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
17.10.2010 0:17:25   
bebe82
Мамички,,,може ли да ми кажете на која температура ги перете алиштата на бебињата.
На етикетите на скоро сите алиштенца што ги купив пишува 30 или 40 степени user posted image , па се мислам дали е тоа можеби прениска температура за перење на алиштенцата.

Фала  user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
17.10.2010 9:45:54   
Octavia
Јас се што можам да вријам, вријам user posted image . И алишта во боја, ако немаат некои апликации, буквално се. А тоа што не е за вриење, ако пишува 40, јас барем на 60 го ставам. Е сега, паметно е прво (кога се нови алиштенца) во леген да видиш што пушта боја, мене една нова црвена блузичка лом ми направи, арно си пишуваше на 30, јас без проверка ја ставив на 60, се што имаше со неа се подофарба user posted image .
А колку за темата, прашок Ariel, омекнувач Chicco, или течен детергент, без омекнувач.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
31.1.2011 11:52:34   
penelopa
Алиштенцата ги перам на 40 или 60 степени и обавезно уште едно плакнење.
Јас на почетокот користев Persil Sensitive со Алое вера, но бидејќи син ми има осетлива кожа преминав на FROSCH gel detergent aloe vera, вака изгледа user posted image

Се наоѓа ли вакво нешто во Мк?


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
31.1.2011 11:54:57   
Pepelaska *
Првпат гледам вакво, јас му перам со ист прашак ние што си периме а му ставам омекнувач сензитив, после му ги пеглам а обично на 60 перам, треба ли и посебен прашок? Досега немало никаква реакција е сега новата машина што ја купивме има опција за бебешка нега ама  не можам сега да ја употребам нема кадеuser posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 31.1.2011 11:57:31 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Посебен прашок за алишта за бебе
31.1.2011 11:58:28   
arh_diz
Pepelaska dokolku nema deteto reakcija peri si so toa sto si perees.Jas mu gi peram alistata so Ariel toj go koristam i za nas .Ne mu peglam se

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?