|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.5.2014 17:20:33   
mesecina83
znaci ovie vo fondot za zdravstvo ne se tacni eden ke ti kaze ovie dokumenti gi dostavi do nas ,drug kje ti rece pa drugi dokumenti dostavi a jas bas ubavo gi prasav dali treba i 4D exo da se prilozi i cekav 3 nedeli za da mi stigne po posta izvestuvanje deka trebalo ,a pred toa ubavo si prasav dali treba i 4D exo i oni mi velat ne ti treba za 2 ivf ti imas od prethodnoto primerok veke ne znaat sto da baraat samo pari da trosime za pregledi kako nie vo banka da rabotime da imame za rasfrluvanje user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.5.2014 9:23:38   
LoveableMe RR
Mesecina83, нормално дека бараат ново 4Д ехо, поради тоа што состојбата може да се промени во меѓувреме. позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 26.5.2014 11:28:27 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Информации за остварување на правото за И...
29.5.2014 9:32:53   
virgo
Zdravo devojki! I ete vchera ja podnesov zalbata za mojot usloven vaucher so donor i toa do Direktorkata na FZO zoshto vo izvestuvanjeto taka pishuvashe, a ne do vtorostepenata komisija kako shto mi kazuvaa chlenovite na prvostepenata komisija. Megutoa poradi toa shto naviknav veke da ni prakaat izvestuvanja deka treba da go napravite ushte ova ili ona jas pak pochnav da si gi pravam moite ispituvanja koi se potrebni za IVF. Mi rekoa da ochekuvam odgovor nekade kon krajot na juni poshto chekale da im se soberat nekolku zalbi da ne bide edna po edna. Ako bash zakam da vidam do koga ke si igraat so moeto trpenie.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Информации за остварување на правото за И...
29.5.2014 10:40:15   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: virgo

Zdravo devojki! I ete vchera ja podnesov zalbata za mojot usloven vaucher so donor i toa do Direktorkata na FZO zoshto vo izvestuvanjeto taka pishuvashe, a ne do vtorostepenata komisija kako shto mi kazuvaa chlenovite na prvostepenata komisija......


Јас кога ти викав уште пред некое време, ти не ме послуша, сега пак на моето испаднаuser posted image user posted image . Морее, што сакам да ги репне по уши сите таму во комисијата, такви малтретажи да имаш за џабе. Мислам дека ќе добиеш ИВФ за вас и нема потреба нови испитувања да правиш. Среќно!user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.5.2014 11:22:18   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
Јас кога ти викав уште пред некое време, ти не ме послуша, сега пак на моето испаднаuser posted image user posted image . Морее, што сакам да ги репне по уши сите таму во комисијата, такви малтретажи да имаш за џабе. Мислам дека ќе добиеш ИВФ за вас и нема потреба нови испитувања да правиш. Среќно!user posted image


Да во право беше ама сепак чекав и официјално да биде. Како и да е сепак Ви благодарам на сите за поддршката!!!user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.5.2014 11:25:48   
virgo
Заборавив да прашам дали некоја од вас знае, поради тоа што TESE-то си го финансираме ние, подоцна дали ФЗО ги рефундира тие пари.
Знам дека неколку % од приватно направено IVF ги рефундира ама за TESE несум сигурна. TNX. Пздрав!!!

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.5.2014 18:27:59   
mesecina83
konecno i jas so najnova vest vcera bevme vo remedika i pravev 4D exo i go dostavivme do fondot ,a deneska ni se javija da ni kazat deka vo ponedelnikot da odime vo fondot da si go zememe vaucerot

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 30.5.2014 21:57:32 >

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Информации за остварување на правото за И...
30.5.2014 21:56:57   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

..... me maci samo toa koga ke gi pustam pred komisijata za IVF stariot spermogram koj e star 1i pol i e los i noviot sto e ureden sto ke bide. site parameteri sto se tamu ma spermogramot se e vo red nema nisto parameter....


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Сега како ви е план за следно IVF, уште колку треба да чекате за ваучер?


Kapina, штом еднаш си поднела за ИВФ,сега втор обид, нема врска каков е спермограмот, си влегла во кругот и продолжуваш со второ, нема да е вратат.

Месечина83 со среќа, дел од твојот пост го префрлам во Вештачко оплодување.

Hopeful, нас сега во мај тек ни почнува правото за втор обид за ИВФ, собравме документи, следна недела ќе ги поднесеме.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 30.5.2014 22:12:31 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.5.2014 10:36:02   
LoveableMe RR
Женски ај хелп, ми треба информација, во Фондот ми рекоа да го испечатам и потпишам

образец 2 - Протокол за завршени здравствени услуги кои паѓаат на товар на средствата на Фондот за биомедицинско
потпомогнато оплодување

тука се наведени инекциите и интервенциите кои следуваат преку Фонд. Десно долу има лекар специјалист супспецијалист, не знам дали треба лекаар да се потпише и не знам зошто сега ми го бараат да го поднесам кога тоа обично на крајот болницата треба да им го достави на Фондот.

Ај пишете вие кога го поднесовте дали само вие се потпишавте/ или треба и лекар???user posted image

Минатитот пат не се сеќавам да го поднесов ова....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.5.2014 11:01:04   
lolla RR
Мислам дека ми се потпиша и матичната и тоа и потпис и печат а плус и јас. А исто такво уште еднаш потпишав во ремедика дека сум запозната што ми следува од фондот.
Ајде со среќа

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Информации за остварување на правото за И...
31.5.2014 15:54:57   
brm_brm
A koga go baraat toj obrazec?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.6.2014 13:17:47   
profe
Zdravo na site. Ete i nie pocnavme da gi sobirame dokumentite za invitro. Na pocetok sme. Dali mozete da mi kazete koj e brojot od Fondot, na maticnata moja nesto ne i e jasno, treba da se javam da prasam. Blagodaram.

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.6.2014 14:30:44   
kapina
daj boze da ne ne vratat i da ne mi treba veke ivf  da nastape prirodno bremenost oti imaa sansi sega 

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.6.2014 18:10:57   
Hopeful RR
LoveableMe, сега ги разгледував моите документи, и го најдов протоколот за кој збориш - ми го дадоа од Фондот чисто информативно, и ми го потенцира тоа - за да знам што ми следува со ваучерот. Не ми го бараа назад, и ми седи празно - ни потпис, ни печат. И матичната го виде, рече тоа нема потреба.

user posted image



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.6.2014 19:06:07   
Milicka 30
Драги девојки, образците си ги испринтавте или од фондот ги земавте?
Документите ги давам сите оригинал а јас копија за мене да си направам така? Поздрав

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.6.2014 19:12:09   
LoveableMe RR
Женски фала ви за одговорите, лелеее колку сте ми брзи user posted image . Миличка30, мене во Фондот ми рекоа две копии од сите документи да направам, една копија да чуваме за нас, а една копија од тие документи да им однесеме на клиниката кај што ќе правиме ИВФ. Инаку сега не ставаат печат од нив на копиите, им забранилеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.6.2014 20:17:58   
Hopeful RR
Не ставаат?! Мене ми ставија... хм, може нешто поново е ова. Јас па од се направив по сто копии, ме фати паника, и сега гледам дека глупости сум копирала - тие документите од Фонд што се непотребни user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Информации за остварување на правото за И...
1.6.2014 23:41:27   
sasaiciko
Devojki da ve prasam site za nesto site-podnesov dokumni uste lani i posledniot pat mi baraa cetri inseminacii vo rastojanie od dva ciklusa,gi pravam no rokot na dokumentite veke istekuva pa sakav da prasam dali po so vreme da gi vadam otpocetok site dokumenti za posle da ne mi bide kasno ili seuste ke mi bidat validi

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.6.2014 0:04:23   
Hopeful RR
Инсеминациите секако ќе бидат валидни, но гледај во моментот на поднесувањето документи да биде запазен рокот на другите документи како што е наведено на сајтот на ФЗО - една година за пап, и 6 месеци за другите, вклучувајќи растојание помеѓу два спермограми од минимум еден месец. Инаку, ги заврши инсеминациите?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.6.2014 0:07:52   
sasaiciko
Sega treba da ja pravam mesecov tretata inaku sitw dokumenti mi istekuvaat

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.6.2014 10:33:34   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sasaiciko

Sega treba da ja pravam mesecov tretata inaku sitw dokumenti mi istekuvaat



Рачунај дека штом ја направиш четвртата инсеминација, треба да поднесеш документи во ФЗО. Тогаш сите документи не треба да се постари од 6 месеци, а ПАП тестот да не е постар од 1 година. Подобро тогаш да имаш нови документи, зошто кога ќе правите ИВФ во Клиниката бараат тие тестирања да не се истечени, зошто после пак ке те тера докторот да ги правиш тие испитувања. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.6.2014 10:35:12   
Zoya
Девојки едно прашање. Дали во фондот во документацијата треба да има и препорака за ивф од соодветен доктор? Ова никаде не го најдов во потребните документи, а читам дека некои од вас имале препорака. Да барам од докторот?

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.6.2014 10:40:58   
LoveableMe RR
Zoya, може, ако имаш помалку од 4 инсеминации или ако има некој посериозен проблем. За други случаи не треба.

Инаку, да ви кажам дека за тој образецот што ве прашував кај што пишува терапија што ви следи, мора да го потпишете и да го оставите со другата документација, тоа ми го бараа во ФЗО. Е па ај со среќа нека е, чекаме за 2 обид.


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 2.6.2014 10:41:19 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.6.2014 10:50:30   
lolla RR
Ајде со лесно Lovableme, брзо одговараат од фондот и мал совет, јавувајте се секој втор ден и барајте лично да одите да си го земете од кај ГАБИ, ептен е фино тоа девојчето т.е не чекајте по пошта да ви стигаат писмата.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Информации за остварување на правото за И...
2.6.2014 10:57:08   
Zoya
LoveableMe те молам едно појаснување образецот со терапијата треба да го потпишам само јас или и матичната треба. Ве молам кажете матичната ми е ужас, според неа ни Образец 3 - Предлог за БПО не треба она да го потпише ?!?!? Треба изледа да и отидам со правилник да прочита жената...или да ја сменам

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?