|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Блендер за кашички
23.4.2010 15:53:45   
ikipp
jas na deana uste i blendiram,inaku mi pluka  ako ne e blendirano,a na daria i pasiram

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Блендер за кашички
23.4.2010 15:58:25   
Палешка РР
Јас имам блендер на Цептер и преубав еuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Блендер за кашички
23.4.2010 16:29:22   
nadica
да ви го напишам и моето искуство
НЕ БЛЕНДИРАЈТЕ можеби 1-2 месеци откако ќе почнете со дохрана но потоа пасирајте бидејќи подоцна потешко ќе научи да џвака и ке плука, и ќе се дави верувајте од искуство
од блендирањето мислам дека надица уште незнае да џвака како што треба (месо, краставица,...)
а јатрва ми ме послуша и на внука ми и блендираше многу кратко сега јаде се сама а има само 2 запчиња и скоро 1 година

< Поракaта ја уредил nadica -- 23.4.2010 16:30:18 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Блендер за кашички
23.4.2010 16:48:02   
mis.
надица 100% се согласувам со тебе.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Блендер за кашички
23.4.2010 16:59:43   
Adrijana
Na Eva i pasiram banana i kompir, jabolko probav, ama ostanaa taka kako zilicki i se davese od niv, ama zdravje ponatamu i drugo ke pocnam da i pasiram

_____________________________



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Блендер за кашички
23.4.2010 17:21:06   
ikipp
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

да ви го напишам и моето искуство
НЕ БЛЕНДИРАЈТЕ можеби 1-2 месеци откако ќе почнете со дохрана но потоа пасирајте бидејќи подоцна потешко ќе научи да џвака и ке плука, и ќе се дави верувајте од искуство
од блендирањето мислам дека надица уште незнае да џвака како што треба (месо, краставица,...)
а јатрва ми ме послуша и на внука ми и блендираше многу кратко сега јаде се сама а има само 2 запчиња и скоро 1 година
i mene istoto mi se sluci so deana,sega se davi od pasirano,a kakmoli od nepasirano,samo blendirano jade,zatoa na daria i pasiram

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Блендер за кашички
23.4.2010 22:25:33   
Maca25
на нина се и блендирав и страшно се зезнав. не знаете колку време и требаше да почне да ја џвака храната, се давеше, плукаше, не сакаше да јаде, а има запчиња за џвакање. сега само мевцето и го блендирам ама само малце, а се друго и давам да грицка. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Блендер за кашички
26.4.2010 12:21:33   
lila_mk
nesto sto najmnigu sum iskoristila e blenderot. ama bukvalno sekoj den vo 2 pati nekogas i 3 i pravam jadenje. imam racen blender od BOSH eptem sum zadovolna so plasticen visok sad e ne prska i eptem ubavo blendira.cesto ptravma jabolka , mu dodavam malku eptem malku vodicka i orizovi snegulki iimas kasicka mmmmmmuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Блендер за кашички
26.4.2010 12:59:49   
Mila na mama
Јас  блендирав до 13-14 месеци. На почеток се и тоа кашесто потоа се покрупно и селективно. Мила на 11 месеци и излезе првиот заб немаше заби за да џвака. Кога почнав да и давам нешто за џвакање знаеше како треба не се задавуваше ама ја мрзеше па изедуваше помалку од вообичаено. Си се префрли на џвакање без проблем и сега се сака сама да јаде дури и супа кога јаде двете го држиме лажичето.user posted image Блендерот ми беше многу корисен макар што јас правев дома само зеленчукови кашички, овочните секогаш ги купував, а месни и ден денес купувам одвреме навреме Мила сама ги бара иако јаде се што е зготвено дома.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот lila_mk)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Блендер за кашички
26.4.2010 13:12:05   
BEBICA
user posted image

Jas vakov sekso koristev za kasickite.Inaku znam ponekogas posto i spremam i pahuljici so ovsje dal od kompoti ovosje ili sama kako pred nekoj den i svariv suvi kasjii i vo nego kasjiite malku gi izmiksav pa gi pomesav so pahuljicite i odlicno vecerase.
Inaku ovoj ne da mi se najde, znaci maher e.user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Блендер за кашички
28.4.2010 23:51:20   
Maca25
И јас има на Бош блендер, нешто сличен како на бебица. Мојот има и миксер и бледнер. Супер е. Цената беше околу 4000 ден. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Блендер за кашички
21.11.2010 0:59:33   
Isabella
Isabella ima 10mes. i do sega sve i blendirav. Vcera bevme izlezeni podolgo i morav da i dadam rucek od Nestle koj i ne bese sitno blendiran. I kako sto bese gladna do pola teglicka ja izede bez problem, pa posle pocna da izvodi, da se davi. Deneska resiv da pocnam da i ja pasiram hranata, (ona sto moze da se pasira, mislam deka ne moze bas sve da se pasira, na pr. pcenka, suvo ovosje, meso...) ama pak do pola tanjirce izede a od pola pocna da se daviuser posted image  pa vidov nevidov pak vo blender i si dojade bez problem. Se plasam da ne se nauci na blendirano pa da imame problemi so dzvakanje podocna, a od druga strana si vikam pa kako da zvaka samo so dva dolni zabiuser posted image user posted image user posted image  A inaku si gricka sama keks i integralni vafliuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Блендер за кашички
21.11.2010 1:06:02   
Maca25
На ќерка ми се и блендирав, само затоа што многу ме болеа рацете и немав сила да пасира (дури ни банана). Нема врска, си јадеше блендирано месо и откако и излегоа тројките почнав да и давам залаци да гризе ( од помеко месо). Почна да се дави, да плука, да одбива да јаде. Ми требаа месеци додека ја научам да џвака неблендирана храна. И сега едвај џвака месо, ама и го сечам на поситни парчиња и така и го давам. Моја препорака, ако е можно воопшто да не се блендира, се да се пасира.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Блендер за кашички
21.11.2010 16:47:26   
*miki mami*
И јас го имам бош блендерод идентичен како на сликата го  прпорачувам на сите што се во план да купат не е воопште скап со сите додатоци не коста ни 2000 ние го добивме од мајка ми поклон кога почнавме да се дохранувамеuser posted image го искористивме максимално до сега но еве веке имаме 9полни месеци и не сака блендирано банана ке изеде цела ако е гмечена месото го сака цепкано блендирано не го ни јаде супата ја сака со парченца си ги вртка по уста се занимава user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Блендер за кашички
27.1.2014 12:46:04   
Melanija RR
Читам и несфаќам user posted image

Имаме голем блендер и пробав да направам кашичка но тие сечилата се високи и да ставам повеќе некако пак не излегува.Бледирав сварено јаболко,тоа само по себе има таква структура и како конци, и остана така како густо.
Не ми е јасно, не е ок да се навикне на блендирано подоцна треба пасирано.До кога блендирано од кога пасирано,односно која храна е потребно да се блендира која пасира?
И сега незнам што да купан на слика ми изгледат исто,зборам за оние рачните со или без пластичен сад.На новиот миксер гледам нема пасатор,а на старите имаше ама изгледа сум го фрлила user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Блендер за кашички
27.1.2014 13:09:49   
deluxe
user posted image
Јас користев ваков блендер,но кога правев помалаколичина на кашички ги користев помалите мелници (пр.за кафе ,шекер што се).Што се однесува на кончињата што се јавуваат ,јас ги отстранував низ цедалка(појадра)ја поминував кашичката,и ќе станеше хомогена смесаuser posted image .За пасирано сте уште мали,понатаму ќе можете банана пасирана,компир и сл.но самото дете ќе си покаже дали може или не може да јаде пасирано.
засега блендирајте,и со помош на цедалка ќе си правите убави и вкусни кашичкиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Блендер за кашички
27.1.2014 13:20:29   
sandriana RR
user posted image
Јас имам од овој тип блендери - и е погоден за мала количина на храна - колку една купечка тегличка.
За почеток, секоја храна се блендира, додека не пораснат повеќе запчиња - после 10тина месеци може да се обидете и со пасирано, ама пак да биде тоа помека храна - не месо на пример, туку компир, јаболко, тиква, морков, полента пиперка, мусака - пасирани.
Оние продукти што имаат покончеста конзистенција, убаво вели Делукс - преку цедалка плус со покрупни дупчиња да се препасира блендираното.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Блендер за кашички
27.1.2014 13:21:15   
elenak
Меланија самиот факт што ние сме растени без блендери и фактот што сеуште има фамилии за кои блендерот е луксуз што не можат да си го дозволат кажува дека нема правило во однос на тоа ,,до кога,,. Знам дека е многу полесно да се изблендира отколку да гмечиш со вилушка рачно ама ако можеш избегнувај го блендерот што повеќе. Варено јаболко па е ептен меко, многу лесно ќе го испасираш, а за густината без разлика дали ќе блендираш или пасираш стави од водата во која си го варела малку и лесно ќе направиш кашичка со посакуваната густина. Дури и свежо овошје кога блендираш додавај по малку вода,така ем полесно ќе изблендираш ем нема на бебушко да му биде многу густо.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Блендер за кашички
27.1.2014 15:00:33   
Melanija RR
Фала за корисните совет user posted image

Да растени сме со пасирање со вилушка ама ајде си викам модерни апаратчиња има па да биде похомогено user posted image Снаа ми ми кажа дека банана само со вилушка гмечела и така му ја давала на внукми
Не се скапи па колку можам ќе ѕирнам низ 2-3 поголемиве продавници па веројатно ќе земам.И убави предлози /слики ми дадовте user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Блендер за кашички
27.1.2014 15:30:45   
vezilka RR
Мој совет, само рачка, и тоа што поефтин. Јас мака имав со блендерите, за сето време што му блендирав на Никола, сменив 3-4 блендери, од поскапи до ефтини, сите4 цркнаа..така и се решив да прејдам на пасирано, хе, останав без блендер на одмор и реков ќе пробаме пасирано.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Блендер за кашички
28.1.2014 1:27:40   
Defne90 RR
More da vi kazam pravo jas na pogolemoto since postojano mu blendirav jadenjeto.I taka blendiraj blendiraj i deteto si se nauci na bledirano i sega maka macime ne znae da dzvaka.Ima 4 godini ama koga ke mu davam nekoja mandzicka ne smee da ima niedno pogolemo parce zatoa sto vednas se zakasluva bidejki ne ja dzvaka hranata.Taka si dzvaka si jade suva hrana nema problem ama mandzickite sega prejdovme na pasirano za ziv sram namesto da si jade se toj ne znae.No za toa sum si vinovna jas ajde prvo e da ne se zasrkne.A so vtoroto blenderot go dadov na edna drugarka i nikogas ne mu pasirav hrana.I sega toa moze da dzvaka so 4 zapcinja vo usta a M ne moze a gi ima site mlecni zabi.NO toa e iskustvoto si go pravi svoeto.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Блендер за кашички
28.1.2014 1:28:50   
Defne90 RR
I nasiot bese takov so racka mislam deka dokolku mu ja blendirate hranata tie se nekako poprakticni.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Блендер за кашички
28.1.2014 8:28:34   
mommy_angels RR
Јас се согласувам со Везилка,поефтин да не ги жалиш парите кога ќе цркне user posted image
Ти пак си била упорна,мене откако првиот ми цркна,се откажав и ја префрлив на пасирано.Може пасираното ако гледаме од таа страна е подобро,детето побргу ќе научи да јаде ,арно ама кога си сам по дома ,дете плаче,а ти треба да му направиш да јаде,немаш баш време 15мин да пасираш.Купи си ти еден и имај си го по дома ,ќе ти се најде user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Блендер за кашички
28.1.2014 10:12:05   
elenak
Поентата ми беше дека нема правило до кога треба блендирано па кога после пасирано и дека ние сами си ги разгалуваме децата. Оние што не знаат за блендирано знаат да џвакаат и не се задавуваат а јас и денес блендирам овошје оти госпожата не јаде парчиња овошје. Јаде се друго, знае и бонбони да грицка ама тоа не. Вчера ми се давеше од лушпите на гравот и тоа пасиран скроз, каша. Е така, мислам оти колку порано пасирано толку подобро, за помалце маки подоцна.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Блендер за кашички
28.1.2014 10:12:17   
Felly RR
Јас имам ваков Moulinex.
user posted image
Многу сум задоволна, и баш го искористив. Дури и кога почнав да ја навикнувам на парченца да јаде, не пасирав со вилушка, туку само еднаш ќе го пуштев, колку да ги распрачи производите на помали парчиња но не да ги направи каша.



Да не одиме надвор од темата, бидејќи имаме друга тема во која дискутираме за блендираната т.е пасирана храна.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 28.1.2014 10:23:36 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?