|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Работи за посвојувањето кои треба да ги знае ...
8.7.2010 14:21:52   
agnes77
Things All Children Should Know About Adoption
by Anna Glendenning

When most children start school, the idea of having any "other parents" in their lives is something the average child has never thought about. For children who grow up in biological families with the same parents since birth the topic of adoption may never be mentioned. Some of these children may have adopted a pet and understand adoption as something slightly different then that of a child being adopted. When these children meet adopted children, and especially an adopted child who remembers being adopted, it can cre_ate a tense and confusing situation for all the children in the classroom.

It can be an emotionally stressful situation for children who are not adopted to suddenly learn about adoption from a classmate. It can also be a very rough and painful experience for an adopted child. My little girl started Kindergarten nine months after I become her mother. For her it was very real and normal to have a birthmother, foster parents and a forever family. These events in her life and memory did upset___ several other five year olds who were not ready to hear my daughter''''''''s story or play scenarios.
Here are some suggestions for the kinds of information every parent and teacher may want to tell children clearly about adoption:
 • Adoption helps children who need families, and families who want to adopt children.
 • Adoptive families are real and last forever.
 • Adoption is needed because some adults cannot parent, it is NEVER because a child is bad.
 • Many adults place their children with adoptive parents because they want them to have a better home then they are able to give them at the time.
 • Adopted people grow up and become successful just like anyone else can.
 • There are millions and millions of adopted people in the United States.
 • Every adopted person has a different adoption story and that story is private. Some children will like to share their story and other children will not.
 • Adopted children join their families in a different way, but being in a family is the same for all children.
 • Adopted children are Loved by their parents just like all children.
 • Adoption is a difference, but it is not important when it comes to who your friends are.
 • Adopted children may be born in the United States or in a different country.
 • Adopted children from a different country become American citizens when they are adopted.
 • Adopted kids are just the same as you are they just have a birth family and a growing up family.

Not many parents send their child to school thinking this topic will be a big issue. In most cases, it won''''''''t be, but it is important for teachers and parents to realize adoption is a major part of many children''''''''s lives. Adoption is a topic families should consider discussing with their school aged child. It is especially important for those children who have classmates who have experienced foster care.
Many adopted foster children will have a story of abuse, neglect and forced removal from their biological family. These stories may effect the average child and cause them to be afraid they will be taken into foster care as well. Many parents may not even understand where the feelings come from. Talking with all children about adoption is an important thing to do.

http://adoption.families.com/blog/things-all-children-should-know-about-adoption

< Поракaта ја уредил Палешка -- 8.7.2010 14:32:50 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
8.7.2010 14:35:58   
agnes77
То је много интересна статија ѕа СИТЕ РОДИТЕЛИ, не само ѕа оне који имају посвојено детеuser posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
8.7.2010 14:37:20   
Палешка РР
user posted image Супер! Ќе ја преведам во најскоро време user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
8.7.2010 20:17:03   
Палешка РР
Кога повеќето деца поаѓаат на училиште, идејата дека некој има "други родители" е нешто на што  просечно дете никогаш не би помислило. На децата кои растат во биолошки семејства, со исти родители од раѓањето, темата посвојување можеби никогаш не им ја споменале. Некои од овие деца можеби вдомиле милениче, па посвојувањето го разбираат како нешто сосема  различно од она што вистински е.. Кога овие деца ќе се сретнат со посвоено дете, особено со дете кое помни кога било посвоено, може да се создаде напната и збунувачка ситуација за децата во одделението.
Ситуацијата може да биде стресна за децата кои живеат со биолошкото семејство, да учат за посвојувањето од страна на соученикот. Тоа исто така може да биде многу грубо и болно искуство за посвоеното дете.. Моето девојче почна да оди во детска градинка, девет месеци откако станав негова мајка. За неа беше многу нормално да има родена мајка, родители кои ја негуваат и семејство кое ќе биде со неа засекогаш.  Овие настани во нејзиниот живот не ја вознемируваат толку мојата ќерка колку неколкуте пет годишни деца кои  не беа подготвени да ја слушнат приказната и да ја сфатат целата приказна.

Еве неколку предлози за видови на информации кои секој родител и учител мора да му ги каже на децата за полесно да ги прифатат посвоените деца:
 • Посвојувањето им помага на децата да добијат семејство и на семејствата да добијат дете
 • Приемните семејства се реални и тие траат вечно
 • Посвојувањето е потребно бидејќи некои не можат да бидат родители, не е затоа што тоа дете е лошо.
 • Многу биолошки семејства ги даваат своите деца на посвојување бидејќи сакаат тие да имаат подобар дом
 • Посвоеното дете може да порасне во успешен човек како и секое друго дете.
 • Постојат милиони и милиони луѓе посвоени насекаде во светот
 • Секое посвоено дете има сопствена приказна и таа е лична. Може, но и не мора да ја сподели со другите деца.
 • Посвоените деца се сакани од своите родители исто како и сите други деца.
 • Посвоеното дете е во различно семејство, но тоа не е причина да не биде ваш пријател
 • Посвоеното дете може да биде и од друга држава.
 • Посвоеното дете станува граѓанин на државата во која е посвоено
 • Посвоените деца се исти како вас, со таа разлика што тие имаат и биолошко семејство и семејство во кое ќе одраснат.
(подоцна остатокот)


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
2.10.2010 0:45:23   
lina 25
vaka prvo da vi se pretstavam jas sum nova na forumov imam 25 god i sum od skopje.jas sum posvoena na nekoi moi 7 dena od bolnica pravo kaj majka mi i tatko mi koi me iscuvaa i napravija od mene covek.zasekogas ke im bidam blagodarna za toa,uste od mnogu mala znaev deka sum posvoena i nekako normalno si go prifativ toa.no ete otkako se omaziv i jas stanav majka i neznam zosto no etnostavno se razgore vo mene zelbata da ja zapoznam zenata sto me rodila.mnogu sakam da trgnam no nitu znam od kaj da pocnam a i nekako se plasam na sto ke naletam,a i ne sakam nikogo da povredam.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
2.10.2010 11:15:04   
agnes77
lina 25 добродошла на форум ...твоја желдба да запознаш жеуу која те је родила је сасвим нормална желдба ... и са тиме никога нечеш повредити ...
прво је добро да о томе слободно попричаш со мамо и тато ... секогаш подобро е ако родиртелји знају и можда они имају неку информацијо о  биолошких родителјих

затим могуче е да жена која те је родила исто тако тражи неки контакт са тобом ... у свету има веб странице кдје деца напише своје податке (датум на раѓанје, место) и то је начин да се упознају

у Сло то иде нако тако да након дете има 18 години може написати писмо за био родителе и донесе га на центар за социален рад, ако и биол. мама тражи она исто тако напише писмо и шалје га на центар ... ако је интерес на страни од био родителја и деце онда социалне работник споји обоје ... но нисам сигурна како је то во МК

Тако да можеш прво контактирати центар, они нече ти дати податка (име и презиме ...) али можда они кажеју барем нешто, можда колико година је имала жена кад те је родила етц ...

али ја чи твој пост копирати у нова тема, тако да ако тебе тражи био мама, прије че видјети пост

мој совјет је, да о томе слободно причаш са својим родителјима, тако да нече имати осјечаја да су некако исклјучени .. ако успијеш и урадиш контакт са жено која те родила, биче тешко и емотивно за тебе и тада требаш мамо и тато да су со тобом

(Одговор на членот lina 25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
2.10.2010 11:26:52   
Anushka
Лина, Агнес е во прво. Има начин да си ја најдеш првата мајка. Можеби и таа те бара тебе.
Сепак, најсигурен и најфер начин да почнеш да ја бараш е преку твоите родители. Прво, кажи им како се чувствуваш сега, од кога си станала мајка. Можеби во прв момент ќе се лутат, ќе бидат повредени, но ако си искрена, ќе сфатат. Второ, подобро да ги вклучиш од почетокот и нив во потрагата,отколку да дознаат дека си ја барала првата мајка скришум. Трето, постојано кажувај им на твоите родители колку ги сакаш и дека ти се тие единствени во светот.

(Одговор на членот lina 25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
2.10.2010 23:32:07   
lina 25
kako prvo da vi se zablagodaram za podrskata sto mi ja pruzate da ja baram,no vaka tatko mi e pocinat pred 10 god a majka mi e veke zena vo godini ima 65 i samicka e nemozam na taa tema da razgovaram so nea sirotata kolku mi se trese i saka ne bi mozela znam deka ke ja povredam kolku i da nesakam i da i objasnuvam si ja znam pak.planiram denovive da odam do socijalno da se rasprasam sto se treba da dostavam mislam da ne treba nekoi dokumenti pa ke cekam ako ima sansi da doznam nesto.zaboraviv da vi kazam znam deka sum rodena vo ohrid koga bev mala najdov kartonce tie sto gi davaat vo bolnica so rodilna tezina visina i tamu taka pisuvase e sega dali e ohriganka ili ne neznam.a znam deka sum plod od preljuba majka mi samo toa mi go ima kazano i deka poveke nisto neznae.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
18.11.2010 11:39:56   
milijana
Pozz Lina,jas sum majka na posvoeno since i mozam da ti kazam deka nas ni rekoa od socijalnoto ,,Deteto so navrseni 18 godini moze da dojde i da pobara od nas informacii za svoite bioloski roditeli,a nie sme dolzni da mu gi kazeme,, Nie kako posvoiteli go nemame toa pravo-da znaeme bilo sto,sto se odnesuva na bioloskite roditeli. I navistina e taka.Eve, jas kazuvam deka sum majka,no na dete koe e moj sin so navrseni 6,5 meseci. Cudno e toa,no nemozes da kazes jas go rodiv. Ednostvano,samo custvuvam vo sebe ogromna ljubov koja ke mu ja pruzam i nikogas nema da izbegam od obvrskata majka,no negovo pravo e da znae(pred da pojde na uciliste) deka e zemen-posvoen. Celata ljubov e namenata za nego-tuka se neprospieni noki, sedis bdees koga nastinal,se grizis se da ima,nisto da ne mu fali,kupuvas igracki so najsiroka nasmevka,ednostavno toa i e majkata.Nikogas poveke da ne bide mirna-sekogas da bdee nad svoeto cedo.I si razmisluvam..sakam da mi kaze utre koga ke odluci da vidi koj go rodil.Nema tuka mesto za lutina..se si e taka-pravilno i toa e. Toa moe dete,uste sega e licnost..pa,koga ke porasne,sakam da go gleda svetot vo vistinsko svetlo,zatoa te razbiram.Pozz i so sreka vo se sto sleduva vo tvojot zivot..pozz

(Одговор на членот lina 25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Работи за посвојувањето кои треба да ги з...
18.11.2010 13:16:43   
Палешка РР
Затоа ја немаше милијана user posted image , таа станала мајка user posted image  user posted image  user posted image

Нека ти е живо и здраво синчето и да сте здрави и живи сите долги години.
Многу мислевме на тебе и многу те спомнувавме драга милијана, но ете зошто те немало, колку ми е драго!!!
Се надевам ќе не дружиш почесто, иако си тазе мамичка user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

М-Ж Пријателство
predrag

Можат ли машките и женските да бидат најдобри пријатели?

Да но тоа прераснува во љубов (20%)

Да можат (42%)

Не можат, секогаш некој ќе се вљуби (25%)

Пријателство меѓу машки и женски не постои (13%)


Број на сите гласови: 109

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!