|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Алергија на хемикалии
28.6.2010 22:24:33   
Палешка РР
Покрај широкиот спектар на алергии кои ги напаѓаат бебињата и децата,постои и алергија на хемикалии, која многуте педијатри сеуште не ја прифаќаат.
Кај Миа понекогаш на телото (обично на градите) се појавуваат ситни точкички, кои после бањање се губат. Беа во многу мал број и брзо се губеа, па матичната не им обрна поголемо внимание. На последниот преглед ми предложи да ставам дупло помалку прашак и омекнувач, да видиме дали е случајно од тоа. И вистина, Миа не се нафрлила оттогаш.
Дали сте приметиле вакво нешто кај вашето бебе и дали некој ви спомнал дека е можно да е од хемикалии?
_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Алергија на хемикалии
28.6.2010 22:31:21   
Тања РР
Кога Јана беше многу мала се исфрли така на раменици и јас се шекнав. Одам кај педијатарот а она ми вика гледајќи ја онака од далеку: „Е добро де, ништо не и е, некоја контактна алергија од некоја хемикалија“.
Потоа за среќа и помина а јас ништо не сменивuser posted image .
На внук ми сеуште (3,5 месеци) му ги перат алиштата на рака, повеќе пати ги плакнат и не ставаат никаков омекнувач зарад таа алергија на хемикалии од сретства за хигиена.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Алергија на хемикалии
29.6.2010 9:22:50   
Felly RR
И мојата ќеркичка исто така имаше црвени точкички на градите и кога ја однесовме на педијатар, ни рекоа дека е можно да е од прашок за перење, и докторката ни препорача да користиме само НИла, бидејќи тој е послаб. 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Алергија на хемикалии
29.6.2010 9:46:26   
Felly RR
Потоа пак ни се јави алергија, па докторката рече дека е од Јекодермот (бидејќи перам со НИла- не може да е од тоа), па ни рече да ја мачкаме со Пантексол- и еве од тогаш нема ништо, за среќа.
И сега сакам да почнам да користам некое млеко за тело, од овие бебешкиве, ама се ми е мисла да не и се јави пак некоја алергија.
Ајде помогнете ми какво млеко за тело користите вие?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Алергија на хемикалии
29.6.2010 14:49:22   
nataly_13215
zdravo, felly kazi mi kolkavo e bebceto i dali nekoj od vas roditelite imal nekoja alergija dosega ili nekoi promeni na kozata. Od koga i e alergijata dali se cesa? sto se e stavano? pisi mi i privatna poraka ako si od skopje da ti pomognam.pozdrav

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Алергија на хемикалии
29.6.2010 15:18:24   
Isabella
Nikakvo hemisko sredstvo, samo cista voda. Ja banjame samo vo voda od koga se rodi pa do denes, ima 5 i polovina meseci i e perfektno cista. Na prasanjeto do koga samo so voda, detskata doktorka ni odgovori "dodeka ne pocne da mirisa" user posted image . Ne koristime nikakvi kremi ili masla za telo, edinstverno Pavloviceva za gazeto. Od prasaci koristam tecen gel senzitiv i omeknuvac senzitiv za nejzinite alista, a vlazni maramcinja isto senzitiv. Do sega nemame nikakov problem so kozata!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Алергија на хемикалии
29.6.2010 15:27:26   
Felly RR
Za sreka sega nema nikakva alergija. A inaku prethodno posle kapenje ja mackavme so jekoderm, a sega so panteksol mast i nema nisto.

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Алергија на хемикалии
4.12.2015 20:35:37   
MajaLeon
Јас на моето синче алиштата му ги перам на раце еве веќе 4 месеци, до пред 1 недела му ги перев само со прашак Merix (детски) а почнав сега и со омекнувач Semana реков да пробам и го набљудував цел ден не се нафрли и не е алергичен на омекнувач. user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali slavite nekoja slava?

Da (29%)

Ne (43%)

Slavat nasite roditeli (29%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!