|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лазење
30.3.2013 19:08:00   
Gwendolin
pepuska, мојата цуца почна сега да се превртува, пред некоја недела. Има 7 и пол месеци. На меше ја ставам, ама госпожава моја се буни и нурка со главата во под, никако не сака на меше, а ја ставам уште од раѓање. Уште не лази. Си ја ставам на меше, играчки околу неа, ако може да ги дофати, ок, ако не, не тргнува да лази. Ама ете оваа недела е во фаза на превртувања. На преглед кога бевме ми рекоа дека секое дете си е различно, може и да не лази воопшто. Кога читав на почеток искуства а и како треба да се развива бебето по месеци, се шашнував, зашто не на три месеци, мојава сега почна да си ги гледа рачињата, ама па се смее од одамна и други работи што може некои деца ги прават покасно. Затоа прекинав да се секирам зошто детево не покажува волја за лазење.
Ако сакаш тркалај ја ти на кревет поголем, или заедно со неа превртувајте се. Јас така и правев, па сега не можам памперс да и сменам, одма ми се превртуваuser posted image

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Лазење
1.4.2013 19:58:29   
pepuska
Благодариме многу ме смири малку зашто и јас почнав да се секирам дури и паника почна д а ме фаќа и секој ден као уффф уште не се превртува фала многу

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Лазење
2.4.2013 6:36:25   
bucko mal
Prviov sin voopsto ne lazese na 8meseci proodi,a vtoriov sin ima 6,5 meseci pa sega pocna da se prevrtuva na stomak a za lazenje aber nema isto i za sedenje ic stabilno ne sedi, nitu so moja pomos.
kolku e razlicno od edno do drugo deteuser posted image

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Лазење
2.4.2013 11:05:31   
zzaa
Kerka mi pocna da lazi na 7 mecesi,i bese brza kako strela,jas ja stavav na tie kockite za lazenje,na ortopet ni kaza da ja stavam na tvrda podloga ili pod da ne bide na krevet za da ne se vlece za carasavot,tie kocki gi ima vo zambo,a proodi na 13 meseci.Bidejki si lazese ne se ni trudese mnogu da odi taka so lazenje si stigase sekade.Imam slusnatoa tie sto lazat pokasno prooduvat,sto nemora da znaci.A i da ne lazi ne e nisto strasno ima decinja ke proodat pa potoa lazat,zatoa ne se sekirajte.Sekoe detence si e razlicno samo neka se zivi i zdravi drugoto ke si dojde.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Лазење
10.6.2013 8:50:16   
Malecka23
M pocna da lazi na peolni 7.Sega e kako struja ne mozes da ja stignes.Najnovo i e sto pocna da s epusta so edno race da odi ama ako se oseti nesigurno adma na kolenca i ne mozes da ja vidis.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Лазење
10.6.2013 8:52:23   
AnnaMolly RR
Мојот тромавко почна да лази на 11,5 месеци, прооде на 15,5! :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Лазење
10.6.2013 8:55:53   
Bethany
Мојов прооде , те. почна право да трчи на 11 месеци и 4 дена user posted image
А пролазе мислам некаде околу 10 месеци или и покасно, знам дека беше краток период од лазење до одење.
Пролазе мислам оти мораше, за да се дигне кога падне user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Лазење
10.6.2013 8:56:23   
rina13
На 10 месеци почна да лази а прооде на 11

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Лазење
10.6.2013 8:56:29   
bucko mal
seushte ne laze,onaka se vlece na stomak, za nekoj den ke ima 9meseci

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Лазење
10.6.2013 9:12:09   
Mihaela 2010
Moja kerka ne ni prolaze,direktno pocna da odi

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Лазење
4.4.2014 15:54:49   
Melanija RR
Да со полни 7дум пролазевме на спална ама ако несшто го предизвика ако не со го мрзи user posted image гзот горе главата доле.Се почна на 5 месеци со 4 последователни превртувања на спална.На земја со кебе не се превртува тврдо му е па најбезбедно затворен во кревет или во дубакuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Лазење
4.4.2014 16:36:17   
princessa
sin mi pocna da lazi na 6 meseci ama vo obratna nasoka kako rakce a toa e i vo horoskop. Veke so 8 npolni pocna pravilno da lazi i toa nemozes da go stasas sega duri i se potkacuva na masa i stolici nemozam glaa da krenam od nego

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Лазење
4.4.2014 18:32:03   
Defne90 RR
ние почнавме да лазиме на 8 месеци во обратна насока и после некаде околу деветиот,десетиот месец почна да си лази напраед.И ние бевме ептен брзи,почна да се качува насекаде и беше невозможно да се стаса.А поголемиот не лазеше воопшто тој право си прооде.user posted image Ама така со помалото ми беше полесно дека лазеше и некако ми беше постабилен затоа и не се плашев толку многу дека ќе падне.Иако и тогаш и денес воопшто не кревав очи од него.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Лазење
18.3.2015 22:06:24   
lukajana RR
Бебе Јана сега почнува да прави обиди за лазење на 10 месеци ама потешко и оди,ако се исправи на рачињата нозете и се спуштени а па ако нозете и се свиткани рацете ги испружува напред и со горниот дел од телото лежи и никако да се усогласи,многу е смешна сака да лази а не може и се нервираuser posted image .Ајде мајки кажете ми вашите деца кога почнаа со лазење брзо се научија или сепак треба време,да ја форсирам во смисла да и оставам играчки па да ги зима или да ја оставам сама да се обидува.За мене ова е ново Л никогаш не лазел како бебе почна на 2 години во градинка гледајки ги децата

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 18.3.2015 22:08:06 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Лазење
19.3.2015 10:07:33   
Malecka23
probaj preku igra da i mestis igracki sto i se omileni ona da gi faka,probaj da ja nasocuvas kon tebe kako dojdi fati me so nesto interesno vo raka.Ako na nejze ne i odgovara veruvaj nema sansa da go napravi i taka ke poznaes do kaj i e zelbata i moznostite.M na nepolni 7pocna da lazi isto taka so igracki a na 9.5 pocna da odi od inatuser posted image posto ne mozese nadvor da lazi i da fati toa sto saka.Se e do deteto ti probuvaj ama sama ke si vidis sto i kako mozes

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Лазење
19.3.2015 14:26:44   
Bethany
И мојот син прво почна да оди, па потоа лазеше. Ама имаше 11 месеци кога веќе трчаше, па кога паднеше се научи да лази за да дојде до нешто за што може да се фати за да стане.
Јас многу сакам бебиња што лазат, многу ми се слатки и знам дека се фрустрирав зошто моето нејќеше. Тој буквално нејќеше.
Бебето кое покажува желба набргу ќе си пронајде начин user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Лазење
19.3.2015 14:41:18   
Melanija RR
Моето лазеше ама на кревет user posted image од кога се исправи на нозе почна со качување си јакнеше мускули user posted image ниту да лази ниту да оди.Педијатарот викаше брзо ќе прооди ама од лудување и немање рамнотежа одеше тоа тешко. И ден денес (19м) само паѓа и се удира .Ортоден ни рече до кај 20м ќе се стабилизира.
Но добро е да лази,само предизвик со светли и мизика,или некоја играчка најдобро што се двиши свети и има звукuser posted image да видиш како ќе залази

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Лазење
19.3.2015 14:41:31   
lukajana RR
Bethany и јас многу сакам бебе што лази ама ова моево бре никако да се усогласи кај и да е ке заринка носечкиuser posted image
Ке пробам некако со баткото да го гледа него па да почне да лази,а Меланија РР и мене Л така ни беше многу нестабилен и на ортопед ми рекоа така е дека не лазел

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 19.3.2015 14:44:47 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Лазење
19.3.2015 14:49:18   
Melanija RR
Стварно? Леле не сум знаела.Еве со батики пак неможе а на босо трча нема гајлеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Лазење
19.3.2015 15:00:11   
Bethany
добро е да лази, така му се добро развива координација на покрети, ама не мора да значи дека детето што не лазеше е нестабилно подолго време.
Еве моето беше стабилно, нормално се знае какви се почетоците, ама кога паѓаше убаво знаеше да падне, се дочекуваше на раце иако не лазел претходно. Сега лази по дома кога се игра user posted image

Се надевам малечкава ќе лази. ако сака - сака, ќе ја оставам на под со играчки, на рамна подлога, ако не сака, не мора user posted image

лукајана, можеби прво ќе почне уназад да оди, па и нека зарие носот малку, како ќе научи user posted image битно желба има.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Лазење
19.3.2015 15:29:03   
Ilina87
Син ми некаде кај 8 и пол месеци почна да лази, ама не правилно се влечше со стомакот и рацете, а нозете не ги креваше. На 9 и пол месеци почна убаво да лази и многу вешто user posted image Се испраксира и беше толку брз што набрзина ќе стигнеше кај што му одговара. Паметам на одмор кога бевме баш тој период лазеше и дури да се свртиш до вода стигнал user posted image А прооди на 12 месеци.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Лазење
30.3.2015 15:33:05   
hopeless
Почна да лази на 9 месеци, а прооде неколку дена пред да наполни годинка.
Сега не сака да лази, поинтересно и е да оди.user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Лазење
15.4.2015 13:05:16   
lukajana RR
Ние почнавме да лазимеuser posted image сега само тоа сакаме да правиме,лази и се фаќа за мебелот и право на нозе малку стои па пак на газотuser posted image ,цел ден да одиш по неа.Има десет ипол месеци и брза е како струјаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Лазење
15.4.2015 13:20:04   
nataly86
8.5 месеци и немаме абер за лазење ги ставам на меше и дремат па ке си подлегнат хаххах ги стимулоирате некако ги местите или остававте сами да почнат????

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Лазење
15.4.2015 14:57:39   
lukajana RR
nataly86 моево правеше обиди ама не можеше да се усогласи битно имаше желба и по сто обида успеа и за три дена се усоврши до максимум ама го гледа батко и и сака да прави се што прави тој и така де по него де по играчки сега е махер за лазење,може да ја пуштам на тркаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?