|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
19.4.2015 19:32:22   
MILAR1R
Zenski zdravo.sakam da ve prasam nesto. Na 2 ovoj mesec ja pravev mojata prva insiminacja na 17 trebase da dobijam i napraviv test ama ne preku krf i bese negativen arno ama uste nemam dobijano dali e mozno od utrogestanot da mi kasni ili ke treba da napravam uste eden test ama denes kako da imam nekoj kafen iscedok ama sosem malku ve molam ako nekoj znae so treba da napravam da mi kaze.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1576
   RE: Инсеминација II
19.4.2015 19:54:31   
Hopeful RR
Жал ми е, ама утрогестанот, и другите форми на прогестеронска терапија, знаат да го одложат циклусот, така што може да ти доцни уште некој ден. Обично се добива 3-4 дена по престанокот со утрогестан. Ако ти е шубе, направи уште еден тест и со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MILAR1R)
Непосредна врска до пораките: 1577
   RE: Инсеминација II
19.4.2015 20:02:29   
Melanija RR
MILAR1R и јас го имам искуство како што спомна Hopeful RR за задоцнето добивање.Но при инсеминација е најдобро тест преку крв, може треба подршка од прогестерон а вака минуваат денови. Ако утре не добиеш мој совет утре попладне да испиташ преку крв.Со среќаuser posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1578
   RE: Инсеминација II
19.4.2015 20:21:39   
LoveableMe RR
MILAR1R, можно е од утрогестанот, сепак направи преку крв, поззuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1579
   RE: Инсеминација II
19.4.2015 21:08:45   
MILAR1R
Fala devojki utre pak ke vi pisam user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1580
   RE: Инсеминација II
20.4.2015 17:44:46   
scared RR
Цистата пукнала фала богу, од нареден циклус идеме со стимулации. Се согласи докторот да почнеме само со кломифен па да видиме како ќе реагирам и да уфрлиме ако има потреба Гонал. Беше искрен и ми кажа да не очекувам многу од кломифенот. Друга терапија која ќе ја примам е естрофем, декортин,спиронолактон и метформин(кои веќе ги примам) И со господ напред да реагирам добро на стимулацијава, некако денеска некој песимизам ме фати дека ништо нема да бидне тоа чудо user posted image

(Одговор на членот MILAR1R)
Непосредна врска до пораките: 1581
   RE: Инсеминација II
21.4.2015 0:15:47   
Kvisko
Scared нема песимизам. Секоја постапка те носи поблиску до целта. Ако немате проблеми со спермограмот и кај тебе се постигне овулација шансите за успех со инсеминација се добри.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1582
   RE: Инсеминација II
23.4.2015 21:22:54   
MILAR1R
Zenski eve jas dobiv vo ponedelnikot znaci neuspesna e prvata insiminacija e sega tek vo juni ja pravam vtorata pozzz.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1583
   RE: Инсеминација II
24.4.2015 7:36:12   
bambina34
Dragi moi, mojata 4 inseminacija pomina neuspesno ..Sea zdravje se spremame za invitro

(Одговор на членот MILAR1R)
Непосредна врска до пораките: 1584
   RE: Инсеминација II
24.4.2015 10:44:36   
LoveableMe RR
MilaR1R, bambina34 борбата продолжува. Бамбина, те чекаме на форумот за Вештачко оплодување. Кај кој доктор ќе правите?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1585
   RE: Инсеминација II
27.4.2015 14:56:20   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

......bev i kaj dr Tofoski za druga rabota i go vide spermogramot i ni preporaca inseminacija sto jas ni na kraj pamet sega ne pomisluvav na taa opcija posto veke treba da gi spremam dokumentite za drugo ivf i mu vikam kaj nas invitro neuspea pa ne inseminacija, no toj mi vika ne treba da gi potcenuvate inseminaciite i vika spermogramot vi e idealen za inseminacija, pa posle si vikam zosto pa da ne nisto ne me kosta... i eve sega cekam ciklus pa vo maj odam na inseminacija user posted image


SOLE, ајде среќно не се знае каде е упали, а кога веќе беше кај него, го праша ли за мислење за хистероскопија? Големи се шансите после тоа со инсеминација да забременишuser posted image user posted image Пиши ни како ќе ти одиuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1586
   RE: Инсеминација II
27.4.2015 15:06:14   
SOLE
Da za histeroskopija jas veke si imav odluceno deka ke pravam ama sakam kaj Petanovski i posto toj mi rece najdobro bilo eden ili dva ciklusi pred ivf, pa si planirav vo juni da pravam a sega inseminacijata nekako slucajno mi izleze user posted image jas voopsto ne planirav ama ajde si vikam ke probame, a vo meguvreme ke si brkam rabota i za drugite ispituvanja za dokumentacijata za ivf, eve sega ke odam za hormoni na 3ti den cekam da mi stigne tetkata user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1587
   RE: Инсеминација II
28.4.2015 0:44:01   
wanna be mum
Соле и јас бев скептик и ги правев ради реда за да имам 4 за ИВФ, докторот ми беше поупорен, темпираше терапии, тајминг му се посвети и на крај јас му признав, тој ја направи 4та успешна :))) јас бев така-така колку да помине, е сега се предомислувам не брзам со ивф, да ми поминат испитувањата после спонтаниот и летово пак ке продолжам со инсеминации. user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1588
   RE: Инсеминација II
28.4.2015 10:00:44   
Hopeful RR
Може да изгледа дека инсеминациите се реда ради, ама никогаш не се знае, со вистинскиот доктор, што баш ќе се посвети, може да биде успешна user posted image Ете и кај мене баш четвртата успеа, имам пишувано.

Сепак, јас не сум за да продолжите со инсеминации и после 4та, посебно ако секако планирате ивф, бидејќи се изложува телото на нови и нови терапии, а му треба одмор пред ивф. Пробајте евентуално уште само една, 5та, но не повеќе, измачување е. Најдобронамерно, одете на ивф, не губете време. Во меѓувреме, со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1589
   RE: Инсеминација II
4.5.2015 10:03:10   
scared RR
Почнав да добивам денес да видиме дали ќе пробие убаво па од среда здравје на 3 ден од циклус со терапија почнувам. Е сега сакам да прашам за апчињава пошто треба да пијам многу . Наутро метформин, спиронолактон,кломифен,естрофем,декортин. Како да ги распоредам, некако шубе ми е одеднаш user posted image а плус имам и витамини за пиење како ќе биде не знам.

Друго што ме загрижува е што докторот треба на 7ми ден од циклус да ме види на ехо за да види дали ќе има потреба од Гонал инекции, доколку има ќе треба истиот ден да ја примам. А 7ми ден ми е недела. user posted image

(Одговор на членот MILAR1R)
Непосредна врска до пораките: 1590
   RE: Инсеминација II
4.5.2015 12:20:49   
Neurotoxin RR
Пиши ми во приватна порака каква ти е шемата за декортин и ќе ти ги распределам. user posted image Пиши ми метформинот исто дали ти нагласија кога да го пиеш.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1591
   RE: Инсеминација II
4.5.2015 13:41:00   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Може да изгледа дека инсеминациите се реда ради, ама никогаш не се знае, со вистинскиот доктор, што баш ќе се посвети, може да биде успешна user posted image Ете и кај мене баш четвртата успеа, имам пишувано.

Сепак, јас не сум за да продолжите со инсеминации и после 4та, посебно ако секако планирате ивф, бидејќи се изложува телото на нови и нови терапии, а му треба одмор пред ивф. Пробајте евентуално уште само една, 5та, но не повеќе, измачување е. Најдобронамерно, одете на ивф, не губете време. Во меѓувреме, со среќа user posted image

Да, секако, докторот тоа ќе каже,и тој вика да не се трошат јајниците, ама немам претерано со стимулации 4 пати во 3 години, како и да е нешто ќе се прави user posted image Јас сакам бидејќи така фати ама како ќе каже така ќе правиме user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1592
   RE: Инсеминација II
6.5.2015 10:33:41   
scared RR
Јас од денес почнав со терапија, со господ напред се да е во ред, уплав имам од овие лекови user posted image
Сакав да прашам читав дека кломифенот ја пресушува цервикалната слуз па одтука и неуспешни обиди со кломифен. Што може да се превземе околу тоа? Како да се зголеми цервикалната слуз, на кој начин?

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1593
   RE: Инсеминација II
7.5.2015 10:51:38   
LoveableMe RR
ScarredRR, среќно, пиши кога ќе бидне инсеминацијата. Читам пишуваш кломифен, имаме тема ТУКА, но не се замарај многу што и како за кломифенот, терај ја постапката. Кај Ивановски си сега или на ГАК? Друго нешто ќе примаш?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1594
   RE: Инсеминација II
7.5.2015 11:06:30   
scared RR
Фала ти LoveableMe user posted image Кај Ивановски сум да. Примам 2x1 кломифен, 2x1 естрофем, 2x1 декортин, 2x1 метформин, 1x1 спиронолактон, 1/4 таблетка достинекс на 2 недели, денес баш ми паѓа да ја испијам, Д3 капки, фолна, б комплекс. Тоа е се, не е малку нели user posted image
Само за арно нека е , за датумот ќе ве известам , понеделник сум на ехо па тогаш да видиме дали ќе има потреба од гонали.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1595
   RE: Инсеминација II
7.5.2015 12:17:21   
Kvisko
Scared ти си покриена со терапија повеќе од некои ИВФ-ки тука. Со ваква терапија шансите за успех ти се супер (примаш сакам да кажам многу лекови за подготовка на телото за овулација и имплантација).

Кломифенот може да ја намали плодната слуз ама таа слуз при инсеминација е комплетно небитна. Битна е само при природни обиди зашто помага на сперматозоидите да допливаат до матката. При инсеминација сперматозоидите одат директно во матка и толку. Околу тоа воопшто не се грижи нити се труди да подобриш нешто. Кломифенот може и да го тенчи ендометриумот ама па ти затоа примаш естрофем и тоа јака доза така што супер си.

Само опуштено сега, со среќа и со лесно.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1596
   RE: Инсеминација II
11.5.2015 11:28:41   
scared RR
Многу сум разочарана имам само еден фоликул на десниот јајник 24 мм , нема време за гонали мора да се направи побрзо инсеминацијата. Ендометриумот очајно тенок 6.2, ми ставија инекција директно во матката Tevagrastim и естрофемот ми го зголемија 3x2 user posted image
Утре во 22 часот стоп инекција прегнил, вика докторот нема потреба од Овидрел која е подобра и поскапа зашто имаш само еден фоликул. Инсеминацијата во четврток.
Отсекогаш имав впечаток дека нешто не еок со левиот јајник и ете точно е user posted image Докторот вика со појака стимулација ќе има и таму ама сега за сега не реагира на кломифен. user posted image

Да прашам за прегнил една инекција е 5000 i.e во аптека ми викаат обично по две се ставале, ама не можам да ја добијам сестрава да ја прашам и не ми е јасно сега user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1597
   RE: Инсеминација II
11.5.2015 12:03:45   
Jeni80
Scared mila opustise. Nepotrebno se grizis, vo dobri race si, veruvaj mu na doktorot I se ke bide vo red. Ne e lesno, no obidi se.
Pregnil od 5000 e dovolno bidejki e eden folikul, od 10 000 davaat stom se povejke folikuli pri ivf. Ednometriumot ne ti e ocajno slab, imas uste 4 dena do insemenacijata, ke se napravi tamam.
Verovatno I hormonskata terapija ne pravi razdrazlivi ...no mora da bideme pozitivni. Guski I ke vidis deka se ke bide vo red.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1598
   RE: Инсеминација II
11.5.2015 12:17:29   
scared RR
Фала ти Jeni се смирив малку, и главоболка имав јака од инекцијата и се ми се собра. Докторот прво што искоментира беше дека многу ми е тенок ендометриумот, може и 5.2 кажа во тоа бунило јас запамтив 6.2 , се надевам ќе се подобри сега. user posted image


Пак јас, е се распаметив веќе user posted image бев до кај матичната да ми препише естрофем и ми вика како дури во четврток инсеминација кај да е ќе ти пукне фоликулот user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 11.5.2015 13:06:16 >

(Одговор на членот Jeni80)
Непосредна врска до пораките: 1599
   RE: Инсеминација II
11.5.2015 13:27:37   
bubla
Јас и кога примав само кломифен примав 10000 ИЕ Хоримон.
Најубаво да ја прашаш сестраата. Нели ти дадоа рецепта? Мене секогаш Лазаревски ми дава розева рецепта и на неа пишува колку ампули ти требаат/

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1600
Страница:   <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?