|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Болки во грбот
23.2.2010 18:21:32   
viksa
Досега не успеав да најдам низ форумов дали е зборувано на оваа тема па затоа решив да ја отворам. Некаде после 2 месеци од пораѓај почнав да чувствувам болки низ целиот грб особено наутро кога станувам. Претпоставувам дека овие болки потекнуваат од тоа што го држам Петар. Сте имале ли сличен проблем и како сте го решиле.

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Болки во грбот
23.2.2010 18:34:56   
mom
Bolki golemi imav i so prvoto, a uste pogolemi so vtoroto vo krstot, so prvoto imav i vo kolkovite, a so vtorovo ne se uste. Mislam deka toa ni e posledica od slaba muskulatura, od sedenje i ne sportuvanje. Kako baba mi rodila 5 deca i nisto ne i e na kicmata, a jas odam kako baba i nogata mi se kociuser posted image . Da ama baba mi kopala bavca i sl. pa muskulaturata i bila jaka, a denes gi iskrsivme krevetine od sedenje i lezenje

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Болки во грбот
13.4.2010 18:30:12   
Martins mom
Токму сега страдам од тој проблем...ужасни болки насекаде во грбот, од рамена до кичмаuser posted image user posted image user posted image Вчера бев на лекар и ми дадоа маст Counterpain која воопшто не е штетна за доилките.Еве втор ден ја користам, па ќе видиме дали е ефикаснаuser posted image

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Болки во грбот
13.4.2010 18:39:05   
skorpijana
jas vo prvoto imav bolki vo grbot i doktorkata mi rece deka toa mi e od doenjeto deka se sirele nekoi mlecni zlezdi koi bile svrzani so muskulite od teloto mi dadoa mast koja i ne mi pomogna ali po dve tri nedeli mi pominaa

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Болки во грбот
13.4.2010 18:47:42   
elle
Дури сеа ја видов темава-имам болки во грбот горниот дел и ме боли кога ќе си легнам и кога ќе станам од спиење се исплашив дека е срцето но кога прочитав дека може е од доењето малку ми е полесноuser posted image

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Болки во грбот
13.4.2010 18:59:28   
viksa
и јас бев иста. Наутро неможев од кревет да станам. Многу силни болки по цел грб. Со ништо не се мачкав, само повремено ме масираше мм. Сега веќе немам болки. Најверојатно тие се најизразени во првите месеци, но потоа се средува

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Болки во грбот
15.5.2010 0:27:55   
Rossana
ete i toa bilo kako rezultat na posle bremenosta, jas pak se cudev zosto grbot me boli, mm tuku mi se smee deka go brisam parhetot lezejki po zemja. Ama ubavo mi doaga koga ke legnam na tvrda podloga auu

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Болки во грбот
21.5.2010 11:05:37   
baby mama
Токму сега страдам од тој проблем...ужасни болки насекаде во грбот,
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Исто и кај мене и планирам да одам на масажа. Откако се породив после 2 месеци бев 2-3 пати и многу ми помогна, се чувствував полесно.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Болки во грбот
6.1.2011 16:41:12   
Nadezna
Bas ovoj period, mesec ipol otkakom se rodi Damjan, me fatija bolkite.
Jas mislev deka mi e od epiduralnata anestezija...toa bilo normalno.
Superuser posted image

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Болки во грбот
6.1.2011 18:40:46   
mama26
nadezna od epiduralnata e da znaes..jas gi imam odkako mnoogu ke rabotam niz doma.i posledici od epiduralnata se bolki vo gbot celzivot....ne sekoj den ama odvreme na vreme..user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Болки во грбот
6.1.2011 18:57:35   
Nadezna
d epiduralnata e da znaes..jas gi imam odkako mnoogu ke rabotam niz doma.i posledici od epiduralnata se bolki vo gbot celzivot....ne sekoj den ama odvreme na vreme..[/quote

Mi e gajle. Vazn dziger ne mi izleze pri poragaj user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Болки во грбот
6.1.2011 23:08:42   
kikicka
VOLTAREN mast pred spienje neka ve izmasiraat mazite pa legnete si,jas nasabajle bev kako drven dedo,najprvo me boleshe dolniot del od grbot,pa posle trpki fakashe gorniot del,pa mestoto kaj epiduralnata Prasuvav dali e mozno od epiduralnata da me boli mi kazaa deka ne bidejki taa ne treba da bole,a toj del boli od sto gi drzime malku navaleni nanazad. i sega kako za kraj me boli celaaaaaaaaaa leva strana,ali Voltarenot mi e spas kolku tolku ne sum drven dedo.user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Болки во грбот
7.1.2011 0:50:04   
mamicka_26
Луѓе јас мислам дека нема врска епидуралната,мене не ми дадоа никаква анестезија при пораѓање а грбов ме искина од болење неможам да се исправам поготово една точка на рбетот неможам да се допрам па страв ме фати,па здравје после празнициве сакав да одам да се снимам да видам од што е,ама читајки ве вас игледа нормална работа еuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Болки во грбот
7.1.2011 9:49:42   
mama26
pred da mi ja stavat taka mi rekoa epa sega moze i da ne e kaj sekogo taka .ama kaj mene znam deka e od toa.posto pominaa 4 godini i imam boki seuste ..ne pominaa user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Болки во грбот
7.1.2011 10:06:12   
arh_diz
Jas mislam deka anestezijata nemora da e precka za bolkata vo grbot. Jas se porodiv carski so spinalna anestezija , bolki imav dosega ednas dva pati ama minimalni , mislam deka toa mi bese poveke od sto toj del mi e razgolen koga go dojam Marko

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Болки во грбот
7.1.2011 10:10:44   
Pepelaska *
И јас имам болки во грбот уште пред бременоста, во бременоста не ме болеше ама сега страшно е, веројатно од кревање на детето, физички напор и слично

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Болки во грбот
7.1.2011 11:38:51   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

И јас имам болки во грбот уште пред бременоста, во бременоста не ме болеше ама сега страшно е, веројатно од кревање на детето, физички напор и слично


Јас мислам исто..левата страна кај рамото толку многу ме боли, ни масажи помагаат ништо. Му викам на маж ми космодиск да купиме може тоа ќе ми помогне. Свекрва ми вика како нашите деца раснат ни се подгрбавуваме пошто само во раце ги држиме user posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Болки во грбот
7.1.2011 12:56:58   
baby_bump
Ист случај и кај мене. Кога ја бањам малата во подгрбавена положба, не можам да се исправам неколку минути, некогаш се плашам дека ќе останам во таа положба...
Мислам дека анестезиите како што читам во горните постови, немаат врска со оваа појава, затоа што јас се породив природно, а грбот сепак ужасно ме боли, поготово наутро кога ќе станам. Можеби има повеќе причини, прво неприродната положба на телото за време на бременоста, чинот на пораѓање и лежење на боксот со часови, потоа доењето, држењето на бебето скоро по цел ден, голата половина додека ја дојам и т.н.
Масажи помагаат, а добро ми доаѓа и масажерот од топ шоп, навистина помага, но само до следното утро кога болката пак е присутна.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Болки во грбот
7.1.2011 17:07:32   
Martins mom
Месец-два од кога се породив ми почнаа болките во грбот и од ден на ден стануваа се’ понеподносливи. Бев 2-3 пати на масажа и се отпуштив малку, ама набргу пак ми се појавија и тоа со ептен јак интензитет...до тој степен да не можам да си ја исчешлам косатаuser posted image Не можев да се снимам заради доењето...Одев на физикална, ама и од неа ништо. Потоа носев космодиск 4-5 месеци и можев да функционирам некако, го користам и Рилекс анд тон и поарно ми е...Кога ќе прекинам со доењето, обавезно ќе одам на снимање оти р’бетот ми е искривен во горниот дел...Како да сум подгрбавенаuser posted image user posted image
Што мислите...Дали може да ми се врати р’бетот во нормална положба?? Има ли надеж за мојот изглед, зашто грпката ми станува комплексuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Болки во грбот
7.1.2011 19:53:47   
kikicka
of lele dushicki...i jas ke odam da se snimam ne se izdrzuva ova epten boli koga ke zalegnam malku podolgo taa edna tocka od levo pod pleshkata boliiiiiii nemozam da spijam od nejze

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Болки во грбот
19.1.2011 18:58:47   
mamamoni
и јас имав болки во грбот уште пред бременоста, но откако останав трудна тие болки исчезнаа за чудо но се скоро три месеци после пораѓај не можам од кревет да станам наутро а и ципите многу ме болат. Го имам масажерот од топ шоп и откако се породив почнав неколку дена да го користам но забележав дека количината на млеко ми се намали,знам дека тоа можеби беше само случајност или внесував помалку течности во тој период но престанав да го користам. А болките се сеуште тука, незнам само како ќе се оди на работа по цел ден на штикли

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Болки во грбот
20.1.2011 12:22:26   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom


Што мислите...Дали може да ми се врати р’бетот во нормална положба?? Има ли надеж за мојот изглед, зашто грпката ми станува комплексuser posted image user posted image

rbet ne se vraka vo normala kaj nas vozrasnite martins mom.i mm go ima istiov tvoj problem no toj e postar od tebe zarazlika sto si ti uste mlada za vaka..no bi ti preporacala poubav dusek pojak.los e osekajot za grbot a i mm celo vreme samo se podisprava i nego mu e kompleks.no toa e..so taa rabota negova samo grpka moze da napravi.a i tegovi diganje nepravilno vezbanjeuser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Болки во грбот
20.1.2011 14:17:34   
baby_bump
Го имам масажерот од топ шоп и откако се породив почнав неколку дена да го користам но забележав дека количината на млеко ми се намали,знам дека тоа можеби беше само случајност или внесував помалку течности во тој период но престанав да го користам.


Не верувам дека е до масажерот, еве јас 3 месеци го користам, а млеко имам колку што треба, некогаш и повеќе.
Мора мт да те масира и да се намачкаш со некоја маст, крема, Counterpain, или онаа крема од коњско опавче на мене многу ми помагаат.
Прво масажа со рака потоа со масажерот и болката се ублажува.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Болки во грбот
20.1.2011 14:21:52   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

Го имам масажерот од топ шоп и откако се породив почнав неколку дена да го користам но забележав дека количината на млеко ми се намали,знам дека тоа можеби беше само случајност или внесував помалку течности во тој период но престанав да го користам.


Не верувам дека е до масажерот, еве јас 3 месеци го користам, а млеко имам колку што треба, некогаш и повеќе.
Мора мт да те масира и да се намачкаш со некоја маст, крема, Counterpain, или онаа крема од коњско опавче на мене многу ми помагаат.
Прво масажа со рака потоа со масажерот и болката се ублажува.


Само внимавај каква крема користиш, затоа што сеуште доиш. Консултирај се со фармацевт пред да купиш.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Болки во грбот
26.4.2011 13:04:06   
mamamoni
јас сеуште имам болки во грбот, се будам во 4 наутро и неможам да заспијам помагајтеееее user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?