|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
16.4.2014 18:47:24   
soroma
Девојки здраво видов дека нема ваква тема........добив инфо дека постои тест преку крв кој чини скапо 1000еур и се испитува во странство. Се вика NIFTY тест и кај нас има извесен доктор што е застапник. Да напоменам дека овој тест НЕ Е Приска туку се испитува ДНК на детето преку крвта на мајката од 10 гестациска недела па до 24 мислам. Нема никаков ризик за мајката и бебето, бидејќи е обично земање крв. Јас го најдов на интернет но мислев дека само во странство има, но пред некое време во Систина ми кажаа дека има кај нас Доктор кој ја праќа крвта во лабараторијата. Ова е линкот каде се читаат дополнителни детали за тоа


Ако некоја членка има искуство со тестот, ја молам да пише, јас сум на мисла да го направам.....

Поздрав

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.4.2014 23:45:15 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
16.4.2014 22:06:08   
Melanija RR
soroma ти благодарам за споделената информација user posted image Ова е навистина нешто ново.
Бидејќи не се дозволени надворешни линкови ќе ги замолам сите они кои се заинтересирани за истиот да и пратат ПП на soroma или на мене ,и ќе го имате во Adobe Reader .

===============================

NIFTY е соодветен за бремени жени:

*коишто сакаат пренатален скрининг за различни
генетски синдроми како трисомија 13, 18 и 21
*коишто имаат 35 години или повеќе и кои не сакаат да прават инвазивни пренатални тестови
*чиишто серумски биохемиски тестови и ултразвучни испитувања направени во првото и второто тримесечје упатуваат на висок ризик од генетски синдроми како Даунов синдром
*коишто не одговараат за инвазивно пренатално тестирање поради состојби како placenta previa, HBV инфекција и HIV инфекција
*коишто имале ин-витро фертилизација
*коишто се бремени 10 недели и повеќе

=Ова е воведен дел од текстот кој е во формат Adobe Reader .

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот soroma)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
17.4.2014 10:13:56   
mami 42
soroma јас го правев нифти тестот во 17 гн.го правев на 17.03.14.Резултатите ги добиваш за 15 дена.Тестот не е инвазивен и велат дека е сигурен.Резултатите беа добри и покажаа дека е женско.Крв ми земаа во Ремедика но целата постапка ја води лабораторијата што ги испрака резултатите во Германија мислам.Ова е нова метода и затоа е толку скапа.Досега единствено клетки од бебето се вадеше од плодовата вода,а сега тоа го прават од крвта на мајката зашто после 10 недела во крват на мајката се стварале клетки од бебето.Јас сум повозрасна имам 42 год и затоа требаше да правам амниоцинтеза.Кога дознав дека постои и друг начин се снајдов за пари зашто навистина е скапо 1000 евра.Исто така оваа лабораторија работи и со матични клетки.Гинекалис мислам се викаше лабараторијата ама можам да проверам и да ти дадам број.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
27.4.2014 10:06:34   
soroma
Devojki jas bidejki prv pat sum na Forumot.Duri sega gi citam porakite.Ocekuvav deka ke stigne replay na email:)
Jas bi dala info na koj saka isto neka mi prati baranje....jas kontaktirav so drug doktor ama sekako site odat na isto mesto....mene mi kazaa vo Ceska deka odat...tie so koj zborev no ima labaratorii sekade po svetov.
Jas pak se dviumev mnogu i citav citav cela nauka...mozam kniga da napisam:)NIFTY e screening test i e dosta senzitiven, ne e kako PRISCA...i vikaat dek ima mala verojatnost za lazno pozitiven.No ako pokaze nesto pak prakjaat na Amnio bidejki edinstveno AMNIO e DIJAGNOSTOCKI test i dava 99,9 tocnost.Znaci ova e screening test. Jas se odluciv za Amnio bidejki znaejki se sebesi poale ke se prasuvam do kraj dali pravilno postapiv....i dali napraviv sve sto treba...predhodno imav eden missed abortus ne rastese plodot...posle imav blighted ovum...i sve toa vo 2 godini....site ispituvanja pokazaa deka nemam problem....no ete se pretpostavuva deka bil problem vo zacnuvanjeto...hromozomska greska i zatoa sum sega isplasena za ova bebe iako sve e ok.Na prv screening bese sve ok.Sega sum 14+4dena.Primam Clexane 20mg i Aspirin 100 i sega imam druga griza...okolu amnioto da ne slucajno krvaram bidejki krvta mi e razretcena....
Milo mi e sto testot Vi bil super cestitam.
Pozzzz

Melani zdravo.Dali ti pravese?pozz

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.4.2014 23:44:21 >

(Одговор на членот mami 42)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
3.9.2014 13:20:25   
fragolina
Zdravo mamicki. Ve molam ako ima nekoj iskustvo so NIFTY testot da mi pise. Jas sum 16 nedela i bidejki imam 43 godini moram da pravam amnio. Doktorot mi sovetuvase NIFTY zaradi moznite komplikacii megutoa mi rece dokolku NIFTY pokaze nedajboze 1% rizik zatoa sto e samo 99% siuren togas ke pravime amnio koj sto e 99.9% siguren. Inace pravev scrining vo 12 i nuhalniot nabor bese ok vo granici 1.8 i pravev priska i pokaza low risik.

(Одговор на членот soroma)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
4.9.2014 11:40:40   
AnnaMolly RR
fragolina, не знам колку си упатена, ама НИФТИ тестот чини околу 1.000 евра. Зошто да ги дадеш, кога не дај боже ако покаже 1% ризик би правела пак амнио?
Оди си директно на амнио и завршена приказна.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
7.10.2014 14:03:15   
fragolina
Sakav da ja spodelam informacijava, mozebi za nekoj ke bide korisna koj sto e zasegnat so ovaa tema. kako sto pisav pogore po preporaka na doktorot napraviv NIFTY test koj za zal pokaza deka ima Daunov sindrom. Bidejki ovoj test ne e dijagnosticki vednas mi sovetuvaa da pravam amnio za da se potvrdi ili ospory Nifty testot. | zal pred da go doznam rezultatot od amnio dobiv infekcija od amnioto i mi pukna vodenjakot i dobiv porodilni bolki i morav da go rodam bebeto vo 20 nedela. Stigna i rezultatot od Amniosintezata i potvrdi deka ima daunov sindrom. So ova sakam da naglasam deka NIFTY e stvarno skap test megutoa mnogu posiguren od amnioto.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
7.10.2014 14:06:55   
Melanija RR
fragolina жал ми е user posted image
Ќе биде и како совет и поука ако мое да пишеш како настана и зошто инфекцијата од амнио во тема ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
7.10.2014 15:30:45   
Melanija RR
Постовите се префрлени во Амниоцинтеза =тука

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
24.11.2014 14:41:53   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30


Денес прашав за нифти тестот 800 евра е утре и во крио саве ќе прашам.


ИЗВОРНА ПОРАКА: profe

Kade e 800 evra? Ako e 800 evra, togas jas bi dala podobro za nifty otkolku 20.000 den za amnio so rizik za spontan.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Профе јас прашав во гинекаликс, цената е 49.200,00ден е сега матичниот ми кажа дека крио саве се поефтини некаде околу 700евра ама ќе прашам и ќе ви кажам.



ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Миличка, и останати, прво минете го делот со скринингот па потоа разммислувајте за нифти и останати скапи тестови. Јас сум за доколку недај боже има соменвања па ради утврдување. Ке си се доразвие и другото бебуле не се секирај, само опуштено.

ИЗВОРНА ПОРАКА: profe


Slusnav deka Cryosave davale na rati za nifty testot. Milicka ako doznaes pisi.


ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Mene ne mi e jasno deka sme nie so ifv i imame pogolem rizik od daun i drugi hromoz.narusuvanja ili kaj bliznaci se preporacuva poveke amnio.ili nifty.i jas sum za toa deka ako e se vo red na skrininzite nekako mi e opasno ova amniocintezava a drugoto mi e skapo, neznam zosto da se pravi.neli doctorot vrz osnova na tie kriticnite tocki na skrinigot i pri najmalo otstapuvanje praka ili preporacuva na amnio.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Јас се сложувам со тебе теа. И статистички ИВФ бебињата немаат поголем ризик за ниедна болест или неправилност наспроти природно зачнатите бебиња. Дури се и поголеми борци!!!

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

i jas se soglasuvam so vas tea i lolla ako nema nesto na skrininzite sto kako moznost se ukazuva na daun i dr. zosto da se pravat ako se e vo red

treba da mislime pozitivno i se da bide dobro do kraj na bremenosta

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Ризиците постојат, не е поврзано со ивф или близначка бременост. Еве кај мене приската излезе low risk, веројатноста е мала, и докторот рече нема потреба од дополнителни иследувања, но здравје, ќе размислиме со тек на време дали би правеле амниоцентеза, секако се прави во подоцна бременост. Не гледам ништо страшно и да се направи - мислам дека повеќе ние со муабетиве правиме баук од тоа отколку што е опасно. Секако, секој си одлучува за себе, секој си ги знае и финансиите, и стравовите и подготвеноста. За мене 800е за нифти е се уште скапо, а амниоцентезата се уште ми е отворена опција.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
2.4.2015 9:53:59   
kika25
Во првата бременост го изгубив плодот во 32 недела, поради инфекција што се случи поради аминоцинтезата што ја правев во 29 недела поради тоа што долгите коски на плодот беа пократки. Ова го констатираа на клинака па бев за второ мислење во Систина и таму потврдија дека се кратки за таа недела на бременост и ми направија таму аминоцинтеза. Аминоцинтезата излезе дека плодот е во ред, но после неколку недели на рутинска контрола утврдија дека е мртов. Јас ден или два тогаш го чуствував чудно стомакот ама не претпоставував дека е тоа. Затоа сега кога сум пак бремена размислувам за NIFTY не за друго од страв дека пак може детето таква да му е градбата како мене јас сум ниска и имам кратки нозе и место да си уживам на крајот од бременост јас треба да се нервирам што е со детето зашто му се кратки нозете и рацете. Затоа сум решена да направам NIFTY да ризикот за вакво нешто е 1-2% но кога ќе ти се случи тогаш за тебе е 100%. Приската и првиот скрининг беа во ред до оваа дијагноза дојдоа стручниве наши доктори на вториот скрининг во 28 недела. И уште ова и обдукцијата на плодот потврди дека инфекцијата е настаната од аминоцинтезата. Малце бев подолга но се надевам дека ќе му помогнам на некој при изборот . Поздрав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
2.4.2015 12:07:12   
blue_blue
kika 25, акако дошло од инфекција? нестерилна игла или?

(Одговор на членот kika25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
2.4.2015 12:46:40   
kika25
Незнам, во Систина ми го правеа за тие пари што ми ги земаа усште не стерилна игла. Јас претпоставувам дека двапати ме моцкаше ме боцна еднашго мрзеше да чека да се тргне бебето, па ја извади иглата и боца уште еднаш. Или не знам што да кажам баксуз сум може на 1-2% им се случува тоа па јас сум таа "среќа" мене да ме погоди.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
2.4.2015 13:09:00   
Hopeful RR
kika25, многу ми е жал за твојата прва бременост, навистина е штета кога заради погрешна докторска проценка се изложува човек на ризик.

Ние бевме спремни да правиме амнио, но по сто прегледи кај кој се не, одлучивме да не правиме, најмногу заради немањето опции во случај кај едно од бебињата да има проблем. Додуша, не дека нема опции, но речиси сите се нелегални и прегруби, не сакам ни да ги зборам. Те разбирам комплетно, мене ми олесна тек кога се виде дека коските им се натпросечно долги, односно се високи бебиња (и јас, и мм, сме бааги високи), и се надевам дека се ќе излезе ок.

Од тоа што ми збореа во Систина, нема шанси да не е стерилна иглата, но и во најстерилни услови доаѓа до контаминација, веројатно заради второто боцкање... Потполно те поддржувам да направиш nifty во оваа бременост и да не се изложуваш на ист таков ризик, и ти посакувам одлични резултати.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kika25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 12:55:32   
MademoiselleNina
Дали Nifty i Tranquility тестовите се исти? Дали некој правел Tranquility тест?




(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 13:15:24   
MademoiselleNina
Дали ако правам Nifty или Tranquility тест треба и Приска да правам?
Еве се мислиме меѓу опциите хорион биопсија, нифти, приска. Ништо не знам за ова,сега почнувам да читам.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 15:39:19   
Kvisko
Прискат е само статистичка веројатност и не е најдобар показател за тоа дали бебето има или нема некоја генетска болест. Јас не ја ни правев зашто добро сработен прв ехо скрининг е доволен понекогаш. Кај приска има и лажно позитивни и лажно негативни резултати.
Е сега нифти е неинвазивен. Се прави преку мајчина крв ама тестира само одредени генетски грешки. Хорионска биопсија е инвазивна техника ама затоа дава комплетен кариограм на бебето.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 15:47:56   
MademoiselleNina
Уф ... тешки одлуки ни следат. Некако сме за нифти, скапо е, ама ќе преживееме некако.
Леле многу пари давање испадна.
Но, после толку време, борба за бебе, не ми се ризикува.Читав различни икуства, и со докторот ќе разговареме.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 17:10:32   
весник
Nina zosto sakas da pravis vakvi testovi...ti preporaca nekoj doktor ili cisto zaradi sigurnost...mislam deka na sekoja idna majka i pominuvaat misli za vakov tip na testovi...ne bev imuna ni jas...no koga go prasav Lazarevski mojot doktor od Sistina za amnio...toj mi rece ma kakva amnio...bebcinjata se vo red i nemas nikakva potreba od takvi testovi...a isto i maticnata voopsto mi nema spomnato za takvi testovi a taa nemase da me ostaj taka ako i eden posto mislese deka ima potreba od vakvi testovi...duri posle muabetot so Lazarevski mene mi se trgnaa od mislite vakvite tipovi na testovi...a i mu spomnav deka imam 35 godini pa mi rece so ima vrska...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 17:57:14   
scared RR
И јас не правев приска бидејки ехото беше во ред и докторот рече нема потреба и така не е веродостојна. Е сега мене Ивановски ми рече доколку бев над 35 год. ке ми препорачаше Нифти да правам, па според ова претпоставувам дека нифти го смета за подобар тест .

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 18:04:14   
kapina
A dobro toj nifity test bil mnogu skap tocno li e

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 18:04:45   
scared RR
Околу 750 евра.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 18:38:11   
MademoiselleNina
Ne deka sakam da pravam, ama i maticniot i vo sistina isto Ivanovski mi rece deka ke treba da pravam. Ne kaza koj test tocno, no rece test za hromozomski abnormalnosti bi trebalo da se napravi. I imame vo semejstvoto edno takvo detence. Znaci dvajca doktori rekoa deka treba da se pravat. Imam 38 g. I ne znam sto vidoa na ehoto. Na sledniot pregled mi rekoa deka podetalno ke me informiraat. Toa e za okolu 2 nedeli. A do togas se informiram, citam, prasuvam.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 19:04:54   
Pinky30
Sestra mi e 37 g.i Dimcev i rece deka nema potreba od Nifty ili aminocinteza zosto se e vo red vaka.Priska pravese radi reda izleze ok no toa maticniot ja prati radi proforma...
A za nifty nasi prijateli napravija poradi cicko sto ima daunov sindrom bremena e so vtoro sega a za prvoto pravela aminocinteza zivo zdravo dete si rodi i pokraj taa aminocinteza,a ova go platija nufty 750 € vo Remedika.Vikaat ako nemate do vtoro koleno nema poteba da se pravi vakov test...no iskreno da sme vo moznost bi go napravila da spijam mirno...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: NIFTY тест како замена за Амниоцинтеза?
11.4.2016 19:30:41   
весник
Аааа Nina тогаш е оправдано...штом е по препорака од гинеколог...е сега немој да паничиш...најчесто е се во ред да знаеш...верувам дека и јај тебе ќе биде се во ред...па помирна бременост ќе имаш после тоа...мислам дека те тераат да правиш поради годините...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?