|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лажни контракции
28.6.2009 15:44:15   
Еца
Кај многу од идните мајки се јавуваат повремено благи контракции пред да започне вистинското породување. Овие се наречени Бракстон-Хиксови контракции. Тешко се разликуваат од вистински, породилни контракции, особено блиску до терминот на породување.

Доколку контракциите не доведуваат до скратување и проширување на цервиксот се нарекуваат лажни контракции. Додека вистинските породилни контракции стануваат се подолги, појаки, со правилен образец и се јавуваат се почесто, лажните контракции се:

* Неправилни: Лажните контракции се спорадични, немаат предвидлив образец и обично престануваат со одмор или промена на позиција.
* Ги чувствувате околу стомакот: Вистинските контракции, за разлика од лажните, ве обвиткуваат од грбот до стомакот. Доколку лажните контракции ви предизвикуваат неудобност, легнете во топла бања или земете течности.
user posted image user posted image user posted image
Ја отворив темата бидејќи утрово ме дрмаа лажни контракции


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Лажни контракции
28.6.2009 18:09:35   
mami
се ближи денот еленче..само да кажеш у која соба ке бидеш да ти пееме со лука под пенџерчеuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Лажни контракции
28.6.2009 18:15:49   
Палешка РР
Една моја колешка имаше во седми месец лажни контракции. Сега е на боледување и мора да лежи. Оттогаш веќе нема, во осми месец е.

Ама кај тебе Еленче се ближи денот user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лажни контракции
28.6.2009 18:22:57   
Julie1
Еленче што ќе правиме без тебе тие денови, јас мислам дека ќе се паркираме сите во твоја близина тој период. Ќе ни недостасуваш тие денови.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Лажни контракции
8.7.2009 20:37:37   
mami
ке и шверцаме лаптоп и ке и пуштиме вајерлес и нема гајле, ке ни пишува она и од тамуuser posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лажни контракции
3.9.2009 23:14:46   
Nikolina
lele pomos me faka panika mozi da se lazni kontrakcii ama me drma do sega dva pati ednas vo osum ednas sega ,vcera mi pravea ctg nemase nisto inace sum vo 37 nedela ok e se samo sto me zagrizuva e deka konecot od serklazot ne mi e izvaden duri vo ponedelnik pa da stegam zabi do togas,inaku ne se silni bolkite onaka mi se vo dolniot del od stomakot,kako za vo wc kratko ama silno i koga ke se namestam vo nekoja poz.mi pominuva vcera me gledaa na eho bebeto uste ne e spusteno dolu so glavat samo e svrteno taka da mozi i da se spusta sto mislite vie?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лажни контракции
3.9.2009 23:25:28   
mimicka
Николина јас колку што знам а и на мене така ми беше доколку при промена на полпжба ти се смируваат тогаш се лажни. Кога ќе почнат вистинските промената на положба не им влиае. Ти само опушти се и ќе биде се ок.

_____________________________

Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар што ѕвони или кимвал што ѕвечи.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лажни контракции
3.9.2009 23:52:55   
jovanka
Ne se sekiraj 3 nedeli setav 3 prsta otvorena i odvreme navreme ke dobiev bolki i toa vecer bidejki preku cel den bev aktivna se si vikav daj ova da dovrsam daj ona obvrski so kerkata vo uciliste. No redovno sekoj vtor den odev na ctg a poslednite 3-4 dena i dvapati. Seporodiv vo 41 nedela kako sto veli doktorot zrelo bebe.Na dva pati se imam napieno apaurin od 10 mg no popreporaka na ginikologot, i toa vtoriot pat vecerta pred da se porodam. Za da ti olesni ako si vo postojan kontakt 24 casoven so ginikologot iskontaktiraj te uveruvam psihicki mnogu polesno ke se cuvstvuvas.Srekno!!!user posted image

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лажни контракции
4.9.2009 11:08:52   
Nikolina
е фала зенски ама помина сега за сега сум ок, ај усте два дена-три дена па ке видиме што ќе биди,ја прасав сестрата а таа ми реце дека биле подготвителни болки.ај бацки до ситеuser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лажни контракции
5.9.2009 10:54:34   
evgenija
ne te znam Nikolina no, so lesno na denot...
mene mi se pojavuvaa lazni kontrakcii, ama toa deka jas bev non stop vo dvizenje iako mi bese receno deka treba da miruvam. sepak koga dojdoa vistinskite i te kako znaev deka e vremeuser posted image

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лажни контракции
20.10.2009 9:06:48   
Весна
Еве ме мене со нова паника user posted image

Веќе два-три дена по ред, околу 4:00 сабајлечки ме будат болки во долниот дел од стомакот, првин болката ми се јавува на едно место, (еве ориентациски некаде кај слепото црево) и за кратко се проширува низ целот долен дел. Болката е баш оштра, ми го одзема здивот и трае интензивно 10-15 минути и потоане се повторува.
Дали овие болки може да ги препознам како Бракстон-Хиксови? user posted image  (негде имам прочитано дека можно е да се јават најрано околу 20 недела, а еве јас сум 29).
По работа идам кај матичниот. Леле, човекот сигурно едвај чека да се породам - му ја тупнав главата user posted image

(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лажни контракции
20.10.2009 9:17:04   
mami
навикнат е тој..мислиш ти си единствена трудница што паничи?user posted image user posted image user posted image можно е да ти се само лажни контракции, или бебушката си притиска и се мести како и е удобно, а и карлицата се шири..цело тело ти се подготвува за големиот ден, нормално дека нешто нема да ти штимаuser posted image user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лажни контракции
20.10.2009 9:38:11   
Весна
Ама па мами бе, па рано е де! Веќе ги разликувам местенките на бебушката, а ова е ептен друго, па за живо чудо заш’ се јавуваат де баш во 4:00ч, си спијам мирничко, странично и полустранично, ок ми е. Што бутур има па да боли, агррррр! user posted image  Ми ја вознемирува Јанушча мамина. :(

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лажни контракции
20.10.2009 9:42:24   
mami
хехеххе, на тоа прашање тешко дека некој ке ти одговори..знаеш како викаат- Време е за Промениuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лажни контракции
20.10.2009 9:44:40   
niki
Е може Јанушка се буди тогаш и се протега.
Не си прај филмови сега цел ден, попладне ќе појдеш кај чичо доктор и ќе ти каже дека е се во ред.
Цел еден живот носиш во себе, што мислеше ти тоа лесно е? Не е, не е. Ќе подболува, ќе штрека, душата ќе ти ја вади и таман кога ќе помислиш се завршило, тогаш всушност се почнува.user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лажни контракции
8.1.2010 21:30:48   
biljana16
Jas utre vleguvam vo 37 nedela i deneska osekam bolki za dobivanje. Me boli kicmata i vo dolniot del na stomakot. Nemozam tocno da opredelam na kolku vreme se no boli posle pominuva. Na pregled bev  pred 1o dena mi pravese ctg i ne pokaza nikavi kontakcii i dr rece deka maliot ne e ni spisten.  Inaku deneska go osekam maliot deka cel den ne se smiruva. Neznam sto da pravam dali se pravite bolki ili samo lazni kontrakcii. Dali na nekoj mu se ima sluceno istoto?


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лажни контракции
8.1.2010 21:39:34   
***Lide***
jas sum vo 27 nedela znasi ne mozam da ti pomognam so sovet ama sepak dobredojdeni se  sovetite za da se pripremam user posted image dobro e da se znae

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лажни контракции
11.1.2010 1:01:21   
alex_mo
  Девојки ајде ве молам опишете ми ги тие лажни контракции.Немам појма како би изгледале,а ми се случило да ме здоболи како силно грчење во стомак,како менструална болка и жешко ми доаѓа.Еднаш и тоа е се.Јас уствари појма немам ни како изгледаат вистинските контаркции оти со син ми се породив без болки.Сега само што влегов во 9- ти и многу ми е стра,невидена паника ме фака.Позз

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Лажни контракции
15.1.2010 12:11:24   
biljana16
Alex_mo jas iskustvo so vistinski kontrakcii nemam no ke ti kazam mene sto mi sluci bas vo ponedelnikot na11. Se razbudiv so jaki bolki vo kicmata i vo dolniot del na stomakot znaci isto kako za dobivanje celata bev ispotena i osekav nagon za mala nuzda iako koga ke pojdev vo wc nisto nemase. Moram da kazam deka na momenti mi pominuvase no ne bea na nekoj poseben vremenski interval. Se isplasiv i otidov na lekar na ctg i lekarot gi prmeti kontrakciite no mi rece deka ne se mnogu jaki i ne se onie pravite za poroduvanje. Istoto go imav i drugiot den i posle toa sami od sebe se smirija. Znaci kako sto go razbrav lekarot kontrakciite treba da se jaki  i treba da se pojavuvaat na odredeni vremenski intervali a ne koga ke mu tekne kako kaj mene. Se nadevam deka ke gi prepoznaeme pravite kontrakcii ako voosto se pojavat.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Лажни контракции
15.1.2010 12:47:24   
dragana_vane
Jas prvite kontrakcii gi dobiv vo bolnica, zosto mi pukna vodinjakot, pa duri naredniot den vecera pocnav da osekam na spienje. Tocno taka... Na pola saat se budev i odekav kako nekoja ostra zica da mi pominuva na polovinata, me stegne i me pusti. Imas cuvstvo deka imas nekoja prolata, pocnuvas da ne ja osedkas polovinata. Taa mi bese na mene. Kako pred menstruacija, slicno no mnogu porazlico user posted image . Taka nekako, toa e znak deka pocnuvas da se otvaras... Najuvabo bi bilo da pojdes kaj tvojot ginekolog, zosto mene koga mi pukna vodenjakot jas vednas otidov, a nemav nikakvi bolki, i koga me pregleda mi kaza deka sum otvorena 2 prsta. Vo mojeto prvo iskustvo (porodilno) nemav bolki vo stomakot, samo vo polovinata...Na sekomu e razlicno... So srekauser posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Лажни контракции
15.1.2010 13:40:00   
alex_mo
Фала девојки,јас сум нон стоп на штрек.Навечер доцна од 00-02ч седам на ком и тогаш,нешто доле ке ме штрекне,ке ми се згрчи стомакот,ке се препотам,а после ништо,па затоа ве прашав.Теоретски знам како треба да бидат вистинските контракции,а во првата бременост се породив без контракции и сега некако се ми е побркано.Во првата бременост се породив 3 ден од 9 месец и се надевав дека и сега ке биде така,ама др ми вика ке си оди до крај.Па со господ напред ке си го чекаме  денот.Позз

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Лажни контракции
28.1.2010 1:32:21   
alex_mo
   Веќе пишав и на др место дека денес ЦТГ не покажа ни една контракција и дека др ми закажа дури за една недела.Ама кога си дојдовме дома имав болки во долнито дел на стомакот и грбот,3-4 пати точно на 10 мин и потоа престанаа.Мислам дека се работи за лажни контракции..болките беа силни но издржливи...па се прашувам како ли изгледаат вистинските и колку ли се поболни од овие (прочитав дека се ептен јако болни),а јас на овие се препотив....Успеав се успешно да сокријам од мм,за да не се паничи,а јас пак сум во заблуда што ли ми се случува....

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Лажни контракции
28.1.2010 11:51:16   
biljana16
Alex_mo takvi bolki kako sto opisuvas gi imam i jas nokeska me razbudija jaki bolki koi bea na 10 minuti i traeja okolu 2 saati no bev svesna deka ne se pravite.
Iako ne pokaze na ctg deka imas kontrakcii neznaci deka nemas no vo momentot vo koj si go pravela ispituvanjeto mozno e da nemas. Bar taka mi kaza babicata sto mi go pravese ispituvanjeto. Ne se sekiraj se ke bide vo red i sigurno ke gi prepoznaeme pravite.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Лажни контракции
28.1.2010 12:57:04   
Slagjana
И јас мислам дека имав лажни контракции. Досега само две, на 3 дена. Траат скоро 1 минута и ме боли долниот дел на стомакот и половината. Не многу силно, да не се издржува. CTG сеуште немам направено. Само матичниот гинеколог врз основа на ултразвукот ми кажа да си го чекам бебушот на терминот (10.02.). Не би требало да биде порано. Иднава недела ќе одам кај докторот што ќе ме пораѓа, па ќе видам што ќе каже и тој.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Лажни контракции
28.1.2010 13:12:51   
melody
I kaj mene se pojavija lazni kontrakcii samo ne se sekavam vo koja nedela bese.Pocnaa okolu tri casot utroto i bea prvin na 20 min pa na 10 pa povtorno 20,a bolkata bese ista kako koga me bolese stomakot koga imav menstruacija plus bolkite vo grbot.Od prvin se isplasiv malku zatoa sto majka mi seuste nemase dojdeno vo Antalija i si vikav lele kako ke preziveam bez nejzina pomos,a znaev i ona kolku sakase pred bebeto da se rodi da dojde pa taka da bolkite ne ni gi osekav pravejki planovi kako da dojde pobrzo.Mu kazav na maz mi za bolkite ,a toj samo mi rece ajde be lazni se spij tamu i mi go svrte grbotuser posted image ,a jas ostanav do 5 saat budnauser posted image

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?